$
בארץ

משבר הקורונה

דובי אמיתי: "האוצר רוצה להזרים כמה שפחות, גם במחיר שחלקנו נקרוס"

נשיא נציגות הארגונים הכלכליים מזהיר כי בתוכנית האוצר לטיפול במשבר אין פיצוי לרוב המעסיקים. "אנחנו לא מאמינים שהאוצר הולך אתנו עד הסוף, זה מביא ליאוש וקריסה. זה לא מה שאנחנו מצפים מהמדינה, חובתה לא לתת לאף אחד לקרוס", הוא אומר

נווית זומר 08:0002.04.20

דובי אמיתי, בשבוע שבו נבחרת לנשיא של נציגות הארגונים הכלכליים (לשעבר לשכת התיאום) התפרסמה תוכנית הסיוע הכלכלית של המדינה למגזר העסקי להתמודדות עם משבר הקורונה. היא מספקת אתכם?

"לא. אנחנו רואים את המגזר העסקי כמנוע הצמיחה היחידי של מדינת ישראל, ולכן המדינה חייבת להקשיב לנו. אנחנו יודעים מה המגזר העסקי צריך — הם לא יכולים להגיד לנו מה אנחנו צריכים. אנחנו דורשים מנגנון פשוט כמו שהיה במלחמת לבנון השנייה, מנגנון פיצוי מלחמה על פי חוק מס רכוש. במסגרתו מוענק פיצוי לכל מי שירד במחזורים כתוצאה מהארוע; ומסלול נוסף שמפצה דרך מנגנון העסקת עובדים, כשהבחירה במסלול נתונה בידי מעסיק. מה מנסים לעשות כעת? אולי 20% מהמגזר העסקי הבינו מה הם אמורים לקבל עכשיו. כדי ליישם את התוכנית הזאת ייקח לפחות חודשיים ואין בה פיצוי למרבית העסקים.

 

 

דובי אמיתי דובי אמיתי צילום: עמית שעל

 

“לא כולם קיבלו בזמנו מה שרצו, אבל לפחות זה השאיר אותם חיים ונתן להם יכולות לחזור לצמיחה. בתוכניות כעת חלק גדול מהמגזר העסקי מחוץ לפיצוי. למשל המלונות שכרגע סגורים ועוד שבועיים הם לא יוכלו לשלם שקל חוב. כל עסקי התיירות שמעסיקים מאות עובדים לא זכו להתייחסות בתוכנית, עברתי מספיק מלחמות והמוטו שלי שהפשטות היא המפתח".

 

באוצר יודעים על מנגנון הפיצוי של מס רכוש. למה לדעתך לא בחרו בו?

"אני חושב שכרגע לשיטתם, עד שיראו את האופק בהיבט הבריאותי, הם רוצים להזרים כמה שפחות למשק — גם במחיר שחלק מאתנו יקרוס. במלחמת לבנון הראשונה נלחמתי נגד הקומנדו הסורי בכניסה לבירות. אחד הדברים החשובים בקרבות קשים הוא לשמור על המורל והאמונה שאנחנו יוצאים ומנצחים. לצערי התוכנית של משרד האוצר לא ייצרה

ודאות במגזר העסקי, אנחנו לא מאמינים שהאוצר הולך אתנו עד הסוף, זה מביא ליאוש וקריסה. זה לא מה שאנחנו מצפים מהמדינה, כולנו תרמנו לתוצר הלאומי, שילמנו מסים, ביטוח לאומי, תרמנו את חלקנו. זה הזמן שהמדינה צריכה להחזיר לנו, ולכולנו, לא רק לחלק מאתנו. זו חובתה לא לתת לאף אחד מגדול ועד קטן לקרוס. מלות המפתח הן הישרדות בשלב הראשון וצמיחה בשלב השני".

 

התאכזבת מראש הממשלה נתניהו?

"אני מוביל את האלונקה יחד עם ביבי, למרות שאני הפצוע בעולם הכלכלי ואני הכי חשוב. אבל אנחנו נמשיך לעבוד עם ביבי וכל השרים, כולנו יחד: זה לא אנחנו נגדם ולא הם נגדנו. זה מאמץ לאומי, רק שהם צריכים לשנות כיוון. להרבה סעיפים תזרימיים בתוכנית היינו שותפים, אבל חסר סעיף הפיצוי. עוד כמה ימים יבינו שהתוכנית עוזרת רק למתי מעט ואני לא רוצה להיות זה שיגיד אמרתי לכם”.

 

 

x