$
בארץ

דיווח שוטף

עלה ל-26 מניין המתים מקורונה בישראל; יותר ממיליון דורשי עבודה

נתניהו: לכו עם מסכה, כל משפחה תקבל 500 שקל על כל ילד; שירות התעסוקה: מספר המובטלים בישראל - למעלה ממיליון, שיעור האבטלה - 24.1%; עלה ל-6,092 מספר הנדבקים בקורונה בארץ; ארדן: המשטרה תצא למבצע אכיפה משמעותי בערב פסח; משרד החינוך: התלמידים ייבחנו השנה לכל היותר ב-5 בגרויות

שירות כלכליסט ו-ynet 23:1201.04.20

משבר הקורונה: עדכונים שוטפים מהארץ

 

לתמונת מצב בישראל ובעולם לחצו כאן

 

20 הערים עם מספר הנדבקים הגבוה ביותר -

 

 

 

 

 

23:11 - מד"א: לקחנו היום כ-8,000 בדיקות קורונה; מניין חולי הקורונה בצה"ל - 97

 

ארגון מגן דוד אדום עדכן כי צוותיו נטלו היום כ-8,000 בדיקות קורונה ברחבי הארץ. במתחם "היבדק וסע" בתל אביב נקלחו 1,200 בדיקות, בחיפה 1,100, בירושלים 880 ובבאר שבע 650. עוד נמסר כי מתחמי "היבדק וסע" הניידים יגיעו מחר לאשקלון, טירה, כפר קאסם ומזרח ירושלים.

 

בתוך כך, צה"ל עדכן כי מניין חיילי החובה, אנשי הקבע והאזרחים עובדי צה"ל שנדבקו בנגיף הקורונה עומד על 97. כולם במצב קל. 12 מהם החלימו או השתחררו משירות. כמו כן מצויים בבידוד 3,023 חיילים, אנשי קבע ועובדי צה"ל.

(יואב זיתון, ynet) 

 

 

אמבולנס של מד"א אמבולנס של מד"א צילום: שאול גולן

 

22:15 - עלה ל-26 מניין הנפטרים מקורונה בישראל

 

ההדבקה נחשפה אחרי המוות: במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים עדכנו הערב (יום ד') כי גבר בן 72 שנפטר בשעות הבוקר נשא בגופו את הנגיף קורונה. בכך עלה מניין הנפטרים מסיבוכי הנגיף בישראל ל-26.

 

הגבר שסבל ממחלות רקע הובא אמש על ידי מד"א במצב קשה מאוד לבית החולים בבירה. בשל מצבו הקשה, האיש טופל בחדר מבודד על ידי צוות ממוגן ונלקחה ממנו בדיקה לאבחון קורונה. בשעות הבוקר כאמור נפטר והערב התקבלה תשובה חיובית לבדיקה.

 

במקביל, הערב הוחלט לסגור את המחלקה הגריאטרית בבית החולים מאיר בכפר סבא לאחר שאחד המשאופזים זוהה כנושא את הנגיף. ארבעה מאושפזים שחשו בתסמינים חשודים הועברו למחלקת הקורונה של בית החולים. עשרת המאושפזים האחרים הועברו לבידוד במוסדות אחרים ולבתיהם.

 

משרד הבריאות עדכן הערב כי מניין הנדבקים בקורונה עלה ל-6,092. מדובר בעלייה של 501 חולים מהבוקר - כמות הנדבקים הגבוהה ביותר שאובחנה עד כה ביום אחד בישראל. 95 חולים במצב קשה, ומהם מונשמים 81.

 

21:30 - נתניהו: כל משפחה תקבל 500 שקל על כל ילד

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, קיים הערב מסיבת עיתונאים במעונו הרשמי ובה הצהיר כי על רקע משבר הקורונה משפחות עם ילדים יקבלו מענקים לפסח, שיועברו ישירות לחשבונותיהם. על פי הצהרת נתניהו, "כל משפחה תקבל 500 שקל על כל ילד". יצוין, כי המענק יינתן על כל ילד עד גיל 18, כאשר המענק החד-פעמי יינתן עבור עד ארבעה ילדים. כלומר, כל משפחה תוכל לקבל עד 2,000 שקל. במקביל יקבל כל קשיש מענק של 500 שקלים. המענקים ייכנסו ישירות לבנק, בלי טפסים ובירוקרטיה, והממשלה תגיש הצעת חוק לכנסת.

(צבי זרחיה)

 

 

נתניהו הערב נתניהו הערב צילום: לע"מ

 

20:40 - מספר הנדבקים בקורונה עלה ל-6,092

 

משרד הבריאות מעדכן כי מספר הנדבקים בקורונה עלה ל-6,092. מספר החולים במצב קשה עומד נכון לשעה זו על 95, ומספר המונשמים עומד על 81. כאמור, מספר המתים מהמחלה הגיע עד ל-25.

(שירות כלכליסט)

 

20:15 - בן 66 מת מקורונה בחולון, מניין המתים בישראל עלה ל-25

 

גבר בן 66 שחלה בקורונה מת בבית החולים וולפסון בחולון. הוא סבל ממחלות רקע קשות והיה מאושפז, מונשם ומורדם. בכך עלה מניין המתים מן הנגיף בישראל ל-25.

(איתי בלומנטל, ynet)

 

19:50 - משרד הבריאות הסמיך בהליך מהיר 900 אחיות

 

משרד הבריאות הסמיך בהליך מהיר 900 אחיות. זאת, בהנחיה של שר הבריאות יעקב ליצמן ושל מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב. ההיתרים לעבודה כאחיות מוסמכות אושרו וגם התקנים. האחות הראשית במשרד הבריאות ד"ר שושי גולדברג מסרה כי "אנחנו בעיצומה של התפרצות פנדמית עולמית, ולכן צריך לבצע צעדים מיידים. תוספת כוח אדם של אחיות ותקנים היא ברוכה ותעזור מאוד לצוותים בשטח. זוהי לא התוספת היחידה ואנחנו עמלים על תוספות והכשרות נוספות שיסייעו במערכה הלאומית שאנחנו מתמודדים מולה".

(שירות כלכליסט)

 

19:15 - עלה ל-24 מניין המתים מקורונה בישראל

 

בבית החולים שיבא בתל השומר מתה חולת קורונה בת 66. מבית החולים נמסר כי היא "סבלה ממחלות רקע רבות ומשמעותיות". בכך עלה מניין המתים מן הנגיף בישראל ל-24.

(אדיר ינקו, ynet)

 

18:50 - מספר דורשי העבודה הגיע היום ל-1,017,468 

 

היום נוספו עוד 19,203 דורשי עבודה ומספרם הכולל עומד על 1,017,468. שיעור האבטלה מטפס ל-24.4%

 

18:05 - הביטוח הלאומי: מובטלי הקורונה מגיעים בעיקר מהשכבות החלשות

 

השכר הממוצע של מובטלי הקורונה החדשים נמוך ב-28% מהשכר הממוצע במשק, מה שמעיד על כך שרוב המובטלים החדשים הם בעלי הכנסה נמוכה יחסית. קצבת דמי האבטלה של המובטלים החדשים צפויה להיות נמוכה ב-37% משכרם. 40% מהם צפויים לקבל דמי אבטלה במשך תקופה של 100 ימי עבודה (4 חודשים) או אף פחות מכך בשל אפליה לרעה של צעירים. כך עולה מניתוח ראשון של נתוני המבוטלים החדשים שמפרסם לראשונה הביטוח הלאומי. הנתונים מתבססים על 550 אלף תובעי דמי אבטלה שנתוניהם כבר נקלטו. לידיעה המלאה.

(שחר אילן)

 

17:15 - בן 74 מת מקורונה בחולון, עלה ל-23 מספר הנספים בישראל

 

גבר בן 74 שנדבק בנגיף הקורונה מת בבית החולים וולפסון בחולון. נמסר כי הוא סבל מכמה מחלות רקע, והיה מורדם ומונשם. בכך עלה ל-23 מספר המתים מהנגיף בישראל.

 

 

17:03 - אל על מאריכה את הפסקת הטיסות עד ה-2 במאי

 

בינתיים החברה ממשיכה בטיסות חילוץ לבקשת משרד החוץ ובטיסות מטען לרבות שימוש במטוסי נוסעים להטסת מטענים.

 

16:55 - הקורבן ה-22 מקורונה - בת 69 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק

 

דוברות שערי צדק מסרה בשעה זו: "במחלקת הקורונה במרכז הרפואי שערי צדק נפטרה מטופלת בת 69 עם מחלקות רקע קשות ומורכבות. צוות המחלקה העניק למטופלת טיפול רפואי ותמיכתי צמוד. אנו משתתפים בצער המשפחה".

 

15:30 - משרד החינוך: התלמידים ייבחנו השנה לכל היותר ב-5 בגרויות

 

במשרד החינוך הוחלט כי בחינות הבגרות השנה יתקיימו במתכונת חירום. התלמידים ייבחנו השנה באופן הבא (סך הכל עד 5 בחינות בלבד): במקצועות החובה: מתמטיקה, אנגלית ושפה. מקצוע אחד מתוך אשכול הומניסטיקה: ספרות, תנ"ך, היסטוריה או אזרחות. ובמקצוע אחד מתוך אשכול מדעים: כימיה, פיסיקה, ביולוגיה, או מדעי המחשב.

 

לפי הודעות משרד החינוך, בחינות הבגרות יתכנסו לחמישה שבועות, החל מ-22.6 ועד סוף חודש יולי, והתלמידים ייבחנו השנה לכל היותר בחמש בחינות, במקום עד שבע בחינות בימי שגרה. בנוסף, יורחב חופש הבחירה בשאלונים השונים, ובכך - אמרו במשרד החינוך - יתאפשר מיקוד נרחב יותר עבור התלמידים.

 

14:30 - ארדן: המשטרה תצא למבצע אכיפה משמעותי בערב פסח

 

על רקע החשש מהתפשטות נגיף הקורונה בחג הפסח, השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר הבוקר (ד') בראיון לאולפן ynet שהמשטרה מתכננת בערב ליל הסדר "מבצע משמעותי, החל משעות הבוקר, כדי לוודא שלא תהיה הפרה של התקנות". ארדן הוסיף כי עוד לפני כן שוטרים יתחילו לאכוף את התקנות בסופרים, כדי למנוע התקהלויות וצפיפות בהם, וקרא לישראלים להימנע מהזמנת אורחים לארוחת ליל הסדר: "זה החשש הכי גדול היום שלנו, של המשטרה ומשרד הבריאות, שמה שקרה בפורים יקרה בהיקף נרחב הרבה יותר בליל הסדר – ולכן זה המיקוד שלנו".

 

ארדן בדיון עם בכירי המשטרה ארדן בדיון עם בכירי המשטרה

 

 

13:40- רה"מ נתניהו: "להעביר את כל הבאים לישראל מחו״ל לבידוד במלוניות תחת השגחה"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים לישראל מחו״ל לבידוד במלוניות (או במתקנים אחרים שיוסבו לכך) תחת השגחה. נקבע כי ההחלטה תמומש באופן מיידי.

 

עוד קבע נתניהו כי ככל שמשרד הביטחון יצליח לספק ערכות בדיקה, בהתאם לדרישות שהוגדרו ע״י משרד הבריאות, ישקל ביצוען של הבדיקות גם ביחס לכלל השבים מחו״ל. נתניהו הנחה את משרד האוצר להקצות תקציב מיידי לעניין.

 

 

 

13:35 - עובדי עמ"י תעופה מתאגדים בהסתדרות

 

כאלף עובדים ישראלים המועסקים על ידי משרד החוץ בכ-30 מדינות ברחבי העולם באבטיחת טיסות של חברות ישראליות, התאגדו בהסתדרות. כפי שפורסם בעבר ב"כלכליסט", מאות צעירים, חלקם הגדול בוגרי יחידות קרביות, שמתגוררים ברחבי העולם ועוסקים בתחום אבטחת הטיסות מצאו עצמם "נצורים" במדינות זרות, ללא יכולת להתפרנס וללא יכולת חילוץ.

 

צעירים אלה, ש"מוצמדים" לחברות התעופה מצאו עצמם נופלים בין הכיסאות במאבק בין חברות התעופה ומשרד החוץ על נושא פרנסתם ופינויים לישראל, מאבק שעד עתה לא הסתיים במלואו. העובדים, אשר מוגדרים כעובדי עמ"י (עובדים מקומיים ישראלים) מקדמים את מהלך ההתאגדות באמצעות שיחות וידאו- כדי להבטיח שזכויותיהם לא יפגעו ושעם תום משבר הקורונה יפתח מו"מ על הסכם קיבוצי בעיניינם.

(תומר הדר)

 

12:15 - ארוחות חמות יחולקו לבתי תלמידים נזקקים

 

משרד החינוך, בשיתוף משרד הרווחה והרשויות המקומיות יחלק החל משבוע הבא ארוחות חמות לכ- 40,000 תלמידים נזקקים ומשפחותיהם. זאת, בעקבות השבתת מפעל ההזנה בבתי הספר. המהלך נועד לספק לתלמידים ומשפחותיהם רשת ביטחון תזונתית בימים בהם הם שוהים בביתם. המנות ישלחו לבתי התלמידים. רוב הארוחות יחלוקו לתלמידים נזקקים מכיתות א עד ו. יצוין שההתקשרות של המידיה עם מפעל ילגם לצורך מפעל ההזנה מנוצלת עכשיו ע"י משרד העבודה והרווחה לחלוקת מאה אלף ארוחות חמות ביום לקשישים נזקקים. (שחר אילן)

 

 

11:30 - למעלה ממיליון מובטלים בישראל

 

עדכון משירות התעסוקה: המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל עבר את המיליון מעט לפני חצות אתמול, ועומד הבוקר על 1,004,316 נכון לשעה 07:00 (יחד עם המתייצבים הפעילים מהתקופה שקדמה למשבר הקורונה); נרשמה עלייה בקצב ההרשמה: אתמול נרשמו 35,668 דורשי עבודה – כ-49% יותר מאשר ביום שני (23,978) וביום ראשון (23,946), והנתון הגבוה ביותר מאז יום חמישי האחרון (42,860); במרץ כולו נרשמו בשירות התעסוקה 843,945 בני אדם (89.7% מהם הוצאו לחל"ת, 6.4% פוטרו) – נתון חסר תקדים, מול 23,063 ו-25,456 בלבד בינואר ופברואר בהתאמה. שיעור האבטלה עולה בעקביות ומגיע היום ל-24.1%.

 

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: יריב כץ

 

 

11:20 - יש חניה: מתקן חניית מטוסים יוקם בנגב

  

הקורונה גורמת לכל חברות התעופה בעולם לקרקע את הצי שלהן ולתעשייה האוירית יש פתרון. התעשייה האווירית וחברת איירפארק מקבוצת איי.אי.אס הציבורית יקימו מתקן לאומי לחניית מטוסים בסמוך לשדה התעופה "עובדה" שבנגב. החברות חתמו על מזכר הבנות להקמה והפעלה למתקן בעל קיבולת של 500 מטוסים בסמוך לשדה התעופה "עובדה" שבנגב. מדובר במתקן אשר ישתרע על שטח של כ-2,600 דונם, ויאפשר שהייה של 500 כלי טיס בבת אחת. (תומר הדר) 

 

11:12 - יובאו 50 אלף ערכות נוספות לבדיקת קורונה

 

חברת hylabs, שמייבאת בדיקות קורונה לישראל הודיעה על ייבוא של 50 אלף ערכות בדיקה נוספת. עד כה ייבאה החברה 100 אלף ערכות בדיקה מדרום קוריאה. לדברי החברה, הערכות שהיא מייבאת אחראיות ל-80% מהבדיקות שנעשות בארץ. החברה, שקיבלה את אישור משרד הבריאות, גם הכשירה את רוב המעבדות בישראל לבדיקות קורונה. (הגר רבט)

 

11:00 -  מרכז לבדיקות קורונה יוקם במזרח ירושלים

 

משרד הבריאות אישר להקים מרכז בדיקות "דרייב אין" לקורונה במזרח ירושלים, לבקשת ראש העיר משה ליאון. מיקום המרכז טרם נקבע. מהעירייה נמסר כי הבדיקות צפויות להתחיל מחר, והן ייעשו על ידי מד"א ובסיוע עיריית ירושלים.

 

10:00 - ארדן: אדרוש לחייב חולים ומחויבי בידוד לצאת מבני ברק למלונית 

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס לאפשרות של הטלת סגר על בני ברק כחלק מהמאמצים לבלימת ההתפשטות של נגיף הקורונה: "המשטרה באכיפה הדוקה וחסרת תקדים בבני ברק. אדרוש שמשרד הבריאות יוציא בדחיפות צווים שיחייבו חולים ומחויבי בידוד לצאת מהעיר למלוניות". ארדן הוסיף כי "יש לעצור בכל דרך את המשך ההדבקה בעיר, זה למען הבריאות של כולנו".

 

 

08:50 - עלה ל-5,591 מספר הנדבקים בקורונה בישראל, אדם נוסף מת מהנגיף

 

משרד הבריאות עדכן הבוקר (ד') כי מספר קורבנות נגיף הקורונה עלה ל-21, לאחר שנקבע מותה של חולה בת 98, דיירת בבית האבון "משען", בבית החולים סורוקה בבאר שבע. בסורוקה אמרו כי הקשישה סבלה שנפטרה סבלה ממחלות רקע קשות ומורכבות.

 

מספר הנדבקים טיפס ל-5,591 איש. גם במספר החולים קשה נרשמה עלייה ביחס לאתמול - 97 חולים קשה לעומת 94 אמש. עם זאת, יש גם חדשות טובות: מספר המונשמים נשאר כשהיה אמש, 76. זאת, לאחר שאתמול נרשמה עלייה מדאיגה של עשרה מונשמים ביממה. בקרב המונשמים – 12 חולים מונשמים מאושפזים בשיבא, 10 באיכילוב, 7 בהשרון, 7 במעייני הישועה, 6 בפוריה, 4 בהדסה עין כרם, 4 בוולפסון, 4 בלניאדו, 3 ברמב"ם, 3 באסותא באשדוד, 2 באסף הרופא והיתר בבני ציון, כרמל וקפלן.

  

עדכון יומי: מצב מונשמים יציב, עלייה במספר המתים

 

   

על פי נתוני משרד הבריאות, השתחררו עוד שני חולים שהחלימו מאז אמש ומספרם הגיע ל-226. לפי נתוני המשרד האחרונים לגבי מספר הבדיקות שנערכו, המעודכנים לאתמול בבוקר, נערכו ברחבי הארץ 66,461 בדיקות קורונה. השיא היה ביום ראשון, שבו נערכו 6,489 בדיקות.

  

בתוך כך, עוד שני חולי קורונה אובחנו ברצועת עזה. מדובר בשני אנשים ששבו לרצועה דרך מעבר רפיח והוכנסו מיד למתקן בידוד. בכך עלה מניין חולי הקורונה המאומתים בעזה ל-12.

 

חיטוי באיכילוב חיטוי באיכילוב צילום: דנה קופל

 

 

08:45 - בדיקת הקורונה של הרמטכ"ל כוכבי חזרה תקינה

 

הבדיקה לזיהוי נגיף הקורונה שנערכה אמש לרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי חזרה תקינה. הבדיקה נערכה לאחר שהשתתף בדיון עם חולה קורונה. מדובר צה"ל נמסר כי כוכבי חש בטוב וימשיך לשהות בבידוד עד סוף השבוע, על פי הנהלים. עוד נמסר כי תוצאו הבדיקות של ראש אגף המבצעים ושל מפקד פיקוד העורף יתקבלו בהמשך.

 

 

אביב כובבי אביב כובבי צילום: רויטרס

 

08:30 - שני מתחמי "היבדק וסע" ייפתחו היום באשדוד וברהט

 

שני מתחמי "היבדק וסע" ניידים של מד"א ומשרד הבריאות לבדיקות לגילוי נגיף הקורונה יחלו לפעול היום ברחוב הטיילת באשדוד ובאזור התעשייה עידן הנגב ברהט. ממד"א נמסר כי בכל אחד מהמתחמים ייפרסו שני מסלולים שיאפשרו למאות תושבים להגיע ולהיבדק. עוד נמסר כי הבדיקה במתחמים מותנית ביצירת קשר עם מוקד 101 ובקבלת אישור.

 

 

 

 

x