$
בארץ

השב"כ לא יעביר למשרד הביטחון מידע לתפעול מערכת הריגול

כך התברר בדיון בוועדת המשנה לשירותים חשאיים שהתכנסה לדון בהחלטת הממשלה שמתירה לשב"כ לרגל אחרי אזרחים במסגרת התפשטות נגיף הקורונה. נציגי היועמ"ש: "התחייבנו לא להעביר מידע"

עומר כביר 21:3630.03.20

השב"כ לא יעביר למשרד הביטחון מידע לתפעול מערכת הריגול והדירוג האזרחי שפותחה ביוזמת שר הביטחון היוצא בממשלת המעבר, נפתלי בנט – כך התברר הערב בדיון בוועדת המשנה לשירותים חשאיים של הכנסת.

 

הוועדה התכנסה על מנת לדון ולהצביע על החלטת הממשלה שמתירה לשב"כ לרגל אחרי אזרחים ישראלים במסגרת המאמצים להגבלת התפשטות נגיף הקורונה. במהלך הדיון, העלה יו"ר הוועדה, ח"כ גבי אשכנזי, סוגיה נוספת: מערכת הריגול של בנט, שפותחה בשיתוף NSO ושיכולה לדרג כל אזרח בהתאם לסיכון שלא להידבק בקורונה ולשמש כבסיס לפעולות להגבלת התפשטות המגפה.

 

גבי אשכנזי גבי אשכנזי צילום: איי אף פי

 

"היום פרסם שר הביטחון בנט את האפליקציה שפיתחה מערכת הביטחון יחד עם מפא"ת וחברת NSO", אמר אשכנזי, תוך שהוא מקריא מפנייה שהעבירה לו ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה. "המערכת בעלת יכולות להראות מגוון דברים - מהציון של הידבקות של חולה ספציפי ועד מפות חום של התפרצויות. אבל היכולת של המערכת של בנט לתפקד תלויה, לדבריו, באישור היועמ"ש. המערכת, כך נאמר, תשתמש במידע שיגיע מהשב"כ. כיצד זה מתיישב עם תקנה 9(ב) שתידון מיד? האם היועמ"ש מתכוון לאשר זאת? כיצד זה מתיישב עם ההגבלה בזמן?".

 

נציגי היועץ המשפטי אמרו בתגובה שלא קיבלו שום פנייה בנושא ממשרד הביטחון. אשכנזי פנה לנציגים בדיון על מנת לברר האם הועבר מידע למשרד הביטחון, והם השיבו: "לא, התחייבנו לא להעביר". ח"כ אלי אבידר התריע שמתן הגישה למידע לשב"כ יצר תיאבון בקרב גופים אחרים, ואולם אשכנזי מיהר להבהיר: "בלתי סביר שנאפשר להעביר מידע מהשב"כ למשרד הביטחון".

 

"בנט הציג את זה כמעשה מוגמר", אמרה שוורץ אלטשולר. "הוא שפך כסף על משהו בלי לשאול מאיפה יבוא הדאטה שהבינה המלאכותית המדהימה שלו תנתח. ‏יש כמה מקורות אפשריים של המידע. ראשית, מהשב"כ - אמרו שאסור‏. שנית, מברוקרים של מידע (מנטרי פרסומות למשל) - אסור לפי חוק הגנת הפרטיות. שלישית, ישירות מחברות הסלולר - אם זה ככה, אז לא צריך את השב"כ ויעמיד את המדינה במצב לא נעים".

x