בארץ

משבר הקורונה

הממשלה שוקלת: סגר על בני ברק, ליצמן תומך

הממשלה שוקלת להתחיל לבודד ערים ולסגור אותן בהתאם לקצב ההדבקה, כאשר בעיר החרדית יש 1.33 חולים לכל אלף איש - פי 5 מהממוצע בשאר הערים העומד על 0.26 חולים לכל אלף איש

אדריאן פילוט 19:3529.03.20

משרד הבריאות פרסם לפני מספר ימים את מספר החולים לפי ערים, כאשר הבירה ירושלים מדורגת בראש הטבלה עם 352 חולים ומיד אחריה העיר בני ברק עם 267 חולים.

 

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

מדובר בשתי הערים עם ריכוז האוכלוסייה החרדית הגדולה ביותר בישראל, אלא שכאשר בוחנים את מספר החולים לנפש לפי הערים, קרי - מחלקים את מספר החולים במספר התושבים של אותה עיר - מגלים כי שיעור זה בבני ברק הוא פי 5 מהממוצע הכלל ארצי: בבני ברק ישנם 1.33 חולים ל-1,000 איש, לעומת 0.26 חולים ל-1,000 איש בשאר הערים הגדולות.

 

לצפייה בנתוני החולים לנפש לפי ערים - לחצו כאן

 

 

 

אגב, תל אביב המככבת במקום השלישי במספר החולים, רושמת מספר חולים לנפש של 0.4 חולים בלבד - שליש מהמספר בבני ברק, עיר שכולה חרדית. הנתונים מראים עוד תופעה מעניינת: המועצה טלז' סטון (קריית יערים) שם נרשמו כמה מקרים של קורונה ויש חשש מהתפרצות בכלל הקהילה - רושמת 5.35 חולים ל-1000 איש –פי 4 לעומת בני ברק ופי 20 לעומת הממוצע בקרב הערים הגדולות בישראל.

אנשים ברחובות בני ברק, בזמן הגבלות התנועה של הקורונה אנשים ברחובות בני ברק, בזמן הגבלות התנועה של הקורונה צילום: יריב כץ

 

 

"אנו רואים שרוב ההדבקות היו במסיבות פורים. כל מקום שאני רואה התקהלות - זה מפחיד אותי ואני ממש נמנעת מלהשתמש במילה הזו בכל המשבר. אין לי פשוט מילים להסביר כמה זה חמור. אני מקווה שזו הפעם האחרונה שאנו רואים דבר כזה. בוצעו צעדים ספציפיים ויבוצעו צעדים ספציפיים נוספים כי זה גם לא חוקי ואסור שזה יקרה", השיבה לפני כשבוע פרופ' סיגל סדצקי ממשרד הבריאות לשאלת העיתונאים מה היא חושבת כאשר היא רואה את ההתקהלויות בחתונות ובהלוויות במגזר החרדי.

 

זו הסיבה שבגללה ממשלת ישראל שוקלת כעת להתחיל לבודד ערים או מועצות עם שיעורי קורונה גבוהים - בני ברק וקריית יערים הן דוגמאות - ולהטיל עליהן עוצר שיאסור כניסה ויציאה של אנשים. גורמים המעורים בפרטים מסרו כי שר הבריאות יעקב ליצמן, חרדי בעצמו, עלול להתנגד למהלך, אך דוברו הפתיע כשאמר: "ההיפך הוא הנכון - ליצמן לא רק שלא יתנגד לשום מהלך כזה, אלא שגם הוא לא מתנגד ואף תומך בסגר כזה".

x