$
בארץ

משבר הקורונה

בעקבות המימוש המזערי: אלו ההקלות בקרן ההלוואות בערבות מדינה

על רקע הביקורת על תנאי הקרן, שהיקפה הורחב מ-2 מיליארד שקל בשגרה ל-8 מיליארד שקל, וכן על רקע הקצב האיטי של אישורי ההלוואות, משרד האוצר פרסם את ההקלות בתנאים; בין היתר סוכם כי הלווה לא יידרש לשלם ריבית על ההלוואה בשנה הראשונה, וכי את היקף הערבות האישית ייקבע הבנק

עמרי מילמן 16:5629.03.20

על רקע הביקורת על תנאי הקרן לההלוואות בערבות מדינה, שהורחבה מ-2 מיליארד שקל בשגרה ל-8 מיליארד שקל, וכן על רקע הקצב האיטי של אישורי ההלוואות, משרד האוצר פרסם היום (א') את ההקלות בתנאי הקרן, שהיו אמורות לצאת כחלק מחבילת הסיוע הכוללת שמתעכבת כבר שבוע.

 

במסגרת ההקלות סוכם כי הלווה לא יידרש לשלם ריבית על ההלוואה בשנה הראשונה; המדינה תשא בעלויות הריבית בתקופה זו, שעתעמוד בממוצע על 1.5% מעל ריבית פריים. עוד סוכם, כי תהא הקלה בנוגע לערבות האישית. במודל הקודם כל בעל מניות נדרש ל-100% ערבות אישית וכעת קבעו בחשב הכללי כי הערבות האישית תהא על פי שיקול דעתו של הבנק.

 

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: עמית שאבי

 

בנוסף, עסקים לא יידרשו לעבור דרך שני משרדי רואי החשבון שאמורים היו לבחון את כל הבקשות (מה שיצר בפועל צוואר בקבוק) וכעת הפניות יעשו ישירות לבנקים, ללא צורך בבדיקה מקדימה מטעם המדינה, כך שזמני הטיפול יקוצרו לשבוע. בסוף השבוע החולף נחשף בכלכליסט כי מתוך 2,000 בקשות אושרו עשרות בודדות בלבד לאור העיכובים וההליך שיצר האוצר.

 

עוד הוחלט כעת, כי עסקים לא יידרשו להגיש תוכנית עסקית ומסמכים נלווים אחרים במועד הגשת הבקשה להלוואה, אלא רק לנמק מדוע נפגעו ממשבר הקורונה. הבנקים יוכלו לדרוש תוכנית עסקית, אולם זו לא דרישה מקדימה של המדינה.

 

עוד החליטו בחשב הכללי להעלות את שיעור החשיפה של התיק מ-9% ל-15%, זאת בתיאום עם הפיקוח על הבנקים והבנקים עצמם, על מנת שהבנקים יוכלו להרשות לעצמם להגדיל את הסיכון מול הלקוחות.

 

שר האוצר משה כחלון מסר: "משרד האוצר בראשותי מרחיב את המענה לעסקים קטנים בינוניים כחלק מחבילת הצעדים לשמירה על יציבות המשק של משרד האוצר. הקלה בבירוקרטיה וקיצור הזמנים בקבלת ההלוואות, חשובים ביותר כסיוע לעסקים שזקוקים לתזרים שוטף כעת. תפקידנו לשמור על איתנות המשק ועל כן זהו צעד משמעותי לאור נזקי המשבר שפוקד את הכלכלה הישראלית בעת הזו".

 

החשב הכללי רוני חזקיהו מסר: "עם התמשכות המשבר והקשיים הכלכליים והתזרימיים הנלווים אליו החלטנו להקל ולהגמיש את התנאים על מנת לאפשר סיוע תזרימי מיידי לבעלי עסקים רבים במשק, זאת כחלק מחבילת הצעדים לשמירה על יציבות המשק של משרד האוצר".
x