בארץ

המגעים לממשלת אחדות: אדלשטיין דורש לחזור לתפקידו כיו"ר הכנסת

מוקדם יותר דווח כי תיק החוץ מיועד לאדלשטיין אך כעת מוסרים מקורביו כי הוא מתעקש על תפקיד היו"ר; מסתמן: ליצמן יישאר במשרד הבריאות חרף התנגדות חוסן לישראל; בליכוד דורשים מינוי חיצוני למשרד המשפטים

צבי זרחיה 22:3029.03.20

מכשול במגעים לממשלת אחדות? יו"ר הכנסת המתפטר יולי אדלשטיין מתעקש לשוב לתפקידו כיו"ר או שיישאר ח"כ מהשורה - כך לפי מקורביו הערב (א').

 

מוקדם יותר דווח כי תיק החוץ מיועד לפי ההסכם לגבי אשכנזי מחוסן לישראל. אשכנזי לא מעוניין לקבל על עצמו את התיק הזה. לכן, הועלתה הצעה שלפיה אדלשטיין ימונה לשר החוץ במקום יו"ר הכנסת. אלא, שבשלב זה חוסן לישראל לא קיבלה תיק משמעותי חילופי.

 

לפי ההסכמה שהושגה בסוף השבוע בין הליכוד לחוסן לישראל, אדלשטיין יחזור לתפקיד היו"ר. אך בעקבות הביקורת הציבורית לנוכח סירובו בשבוע שעבר של אדלשטיין ליישם פס"ד של בג"ץ, שהורה לו לכנס את מליאת הכנסת כדי לבחור לו מחליף, תבעו בחוסן לישראל שלא יחזור לכס היו"ר. כאמור כעת אדלשטיין דורש את כס היו"ר. 

 

כך תיראה ממשלת האחדות?

 

בתוך כך, מתבהרת תמונת הממשלה העתידית. לפי המסתמן, חוסן לישראל תקבל את המשרדים הבאים: ביטחון, משפטים , כלכלה, תקשורת, חקלאות, תרבות, עבודה ורווחה, נושאים אסטרטגיים, מדע וחלל, עליה וקליטה, שוויון חברתי, תיירות, מיעוטים - תאויש על ידי שר ערבי, ותפוצות.

 

הליכוד יקבל ואת התיקים הבאים: רה"מ, אוצר, תחבורה, ביטחון פנים, הגנת הסביבה, אנרגיה, בינוי ושיכון, שיתוף פעולה אזורי, ירושלים ונגב וגליל.  ש"ס תקבל את תיקי הפנים והדתות, ליצמן ימשיך להחזיק בתיק הבריאות, ותיק החינוך יימסר ל"ימינה".

 

 

 

 

 

 

 

 

בחוסן לישראל גם תבעו להחליף את שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. נתניהו התנגד להזזתו של ליצמן אבל הסכים להחלפתו של אדלשטיין.

 

עם זאת, בליכוד מסרבים להיענות לדרישה להחליף את ליצמן - והוא צפוי להישאר בתפקידו.

 

בחוסן לישראל והליכוד דנים במינויו של פרופ' ידידיה שטרן כשר משפטים מוסכם. התיק הובטח לחוסן לישראל, אבל בליכוד דרשו למנות מועמד מקצועי מוסכם. גורמים במערכת הפוליטית אומרים שנתניהו וגנץ נפגשו בנפרד עם שטרן. לא ניתן היה להשיג את תגובת שטרן.

 

בליכוד מעריכים כי שרת התרבות מירי רגב תשמש כשרה לביטחון פנים, ואמיר אוחנה כשר התחבורה. 

x