$
בארץ

מנהלי מחלקות לנתניהו וגנץ: "יש למנות בדחיפות שר בריאות מקצועי במקום ליצמן"

שורת רופאים בכירים מזהירים שמשבר הקורונה "מצא את המערכת בנקודת שפל ארגונית ותפעולית שכולם היו מודעים לה" - וקוראים למרכיבי הממשלה למנות "מנהיג, רופא שעמד איתנו כתף לכתף ויוכל להוביל רפורמה. הבריאות מעל הפוליטיקה"

אדיר ינקו, ynet 11:3529.03.20

שורת מנהלי מחלקות ורופאים בכירים בבתי החולים הגדולים ובהסתדרות הרפואית פנו הבוקר (יום א') במכתב פתוח לראש הממשלה בנימין נתניהו ולח"כ בני גנץ, שעומדים להרכיב יחד ממשלה, בדרישה דחופה למנות שר בריאות מקצועי במקומו של יעקב ליצמן.

 

 

אירוע מגפת הקורונה, נכתב, "חשף ומצא את מערכת הבריאות בנקודת שפל ארגונית ותפעולית לה כולם היו מודעים, הוא מציף וחושף את הפערים במלוא עוצמתם. נקודת המוצא לאירוע הנוכחי היא פועל יוצא של מדיניות ארוכת שנים, שקבעה כי הבריאות, הגם שחשובה, אינה חשובה דיה".

 צילום: יואב דודקביץ

 

עוד מציינים הרופאים כי "שלא כבעבר, בעתיד המאוד קרוב, לא ניתן למסקנות, לסיכומים ולדו"חות למצוא דרכם לארכיון מאובק. הפעם נתמיד בדרישתנו לשפר את המערכת הציבורית, להעדיפה על המערכת הפרטית ולקבוע תקינה נאותה, סטנדרטים ראויים וניהול נכון בכל הרמות ובוודאי במשרד הבריאות.

 

 

"לאור הדיונים המתקיימים בימים אלה בין המכותבים המכובדים אנו סבורים כי ראוי שלראשות משרד הבריאות ימונה איש מקצוע לתפקיד שר הבריאות - רופא בעל ניסיון עשיר ברפואה הישראלית, בניהול ובארגון. רק מנהיג, שר בריאות מקצועי, אשר עבד עמנו כתף לכתף ולמד את מערכת הבריאות מתוכה יוכל להוביל רפורמה במערכת הבריאות, שכמוה, אנחנו, הח"מ, נדרוש ונעמוד על המשמר שתתקיים. הבריאות מעל לכל, בוודאי מעל הפוליטיקה".

 

בין היתר חתמו על המכתב פרופ' פתחיה רייסמן מבית החולים שערי צדק בירושלים, פרופ' אייל גור מאיכילוב בתל אביב, פרופ' תמר תדמור מבני ציון בחיפה, פרופ' ראובן פיזוב ופרופ' אירי ליברגל מהדסה בירושלים, פרופ' אבירם ניסן משיבא בתל השומר ופרופ' דורון הלפרין מקפלן ברחובות.

 

פרופ' קלוגר הסביר: "אין לנו שום דבר נגד שר הבריאות הנוכחי ואנחנו מקבלים את מעמדו. לאור מה שהיום הציבור מכיר, המצוקות הקשות של מערכת הבריאות שאנחנו מכירים שנים רבות - כשהאירוע של הקורונה יחלוף הפעם הרופאים והאחית לא יתנו למצב הזה להימשך. הפעם נדרוש הכרה במערכת הבריאות שהיא לא פחות חשובה ממערכות אחרות.

 

"מי שצריך להוביל את המהלכים הללו זה אדם שצמח במערכת", הוסיף יוזם המכתב. "לא כל הצוות חייב להיות מורכב מרופאים, אבל בוודאי מי שיוביל את המערכת חייב להיות איש מקצוע. זה הזמן לשנות את המערכת ולהעמיד בראשה מישהו שיהיה מסוגל להמשיך את מה שאנחנו חושבים שצריך לעשות - וזה רופא".

x