$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

פיצול במגזר העסקי: התאחדות התעשיינים פורשת מנשיאות הארגונים הכלכליים

נשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר טוען כי מ"מ יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי "עסוק במהלכים שמשרתים את חיזוק מעמדו הזמני"

עמרי מילמן 09:5329.03.20

פיצול במגזר העסקי: התאחדות התעשיינים פורשת מנשיאות המגזר העסקי, העמותה המאגדת את כלל הארגונים של המגזר העסקי.

 

 

 

נשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר הודיע למ"מ יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי כי התאחדות התעשיינים פורשת מעמותת הגג של הארגונים העסקיים. אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, מכהן כממלא הקום מאז ינואר השנה לאחר פרישתו של שרגא ברוש על רקע כתב האישום הצפוי נגדו.

 

ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים צילום: יוסי אלוני

 

  

"אנו בוחרים להשקיע את כל משאבי ההתאחדות בניהול המשבר לטובת התעשייה והמשק הישראלי ולא בניהול פוליטיקה בין ארגונית ומקווים שאתם מבינים זאת", כתב רון תומר. "יתר על כן, לנוכח ההתנהלות בשבועות האחרונים אנו מרגישים שהנשיאות הפכה לנטל משעה שהיא מתנהלת לדעתנו בצורה לא אסרטיבית, לא ממוקדת ולא מקצועית".

 

 

דובי אמית, יו"ר התאחדות האיכרים דובי אמית, יו"ר התאחדות האיכרים צילום: יריב כץ

 

תומר הוסיף: "בשבועות האחרונים, עת התאחדות התעשיינים פעלה במלוא המרץ כדי להבטיח את המשך פעילותה של התעשייה הישראלית במשבר הגדול בתולדות המשק, עסק רבות דובי אמיתי במהלכים שמשרתים את חיזוק מעמדו הזמני. לעיתים, בטעות ובשל חוסר ניסיון והכרות עם הנושאים הנדרשים לטיפול, ולמרות המוטיבציה הרבה, אף הציג דעה שאינה עולה בקנה אחד עם צורכי המגזר העסקי. לצערנו, רוב הטעויות שנעשו מתועדות בקבוצת הוואטסאפ של הנשיאות".

 

כדוגמה במכתב מזכיר רון כי ב-23 למרץ, הציג אמיתי בקבוצת הווטסאפ של הנשיאות מסמך הנושא את הכותרת "תוכנית משותפת של נשיאות המגזר העסקי לחילוץ המשק ממיתון" שהופיע למחרת בתקשורת למרות שלטענתו "מסמך זה לא גובש על ידי כלכלני הארגונים, לא שיקף את עמדותינו ולא נרחיב באשר לתהליך הגיבוש הסופי כדי לא לפגוע בשמה הטוב של עמותת המגזר העסקי. הכותרת בעיתון עם זאת היתה: 'דרישות המגזר העסקי מהממשלה' ובכך למעשה יצרה מצב שאינו משקף את המציאות".

 

לדברי תומר, תוכנית כלכלית מסודרת גובשה רק 3 ימים לאחר מכן לדרישת התעשיינים. תומר טוען כי בראיון שנתן לאחרונה אמיתי הוא "ייצג עמדה שונה מעמדת המגזר העסקי וטען שעמדת המגזר העסקי הנה שרק עסק שיש לו ירידה של 50% יהיה זכאי לפיצוי בגין הירידה במחזורים. זאת, בניגוד לעמדת הנשיאות עצמה על פיה יש לאמץ את מודל לבנון השניה ולפצות כל עסק שיש לו ירידה במחזור".

 

בהתאחדות התעשיינים מתח ביקורת על מספר העסקות שביצע אמיתי, לטענתם ללא תיאום עם מוסדות הארגון. בין המקרים המתוארים הועסק לתקופה קצרה היועץ לשעבר של כחלון נדב שיינברגרג, שהתפטר ממשרד האוצר בניסיון להבחר לכנסת, וחברת EY שגיבשה עבורו תוכנית כלכלית.

 

גורמים בנשיאות המגזר העסקי מוסיפים כי רון תומר מאיים לפרוש מהנשיאות מהיום הראשון שהוא נבחר לתעשיינים במידה ולא ייבחר לעמוד בראש המגזר העסקי ולכן כל טיעוניו לגבי התנהלותו של דובי הם טיעוני סרק. תומר פרש בשביל להימנע ממבוכה כאשר הבין שלא ייבחר.

 

במכתב ציין תומר: "אנו חשים חובה מוסרית למגזר העסקי ונאמר זאת מפורשות - לדעתנו, נשיא האיכרים אינו מתאים לתפקיד בעת הזו. מר אמיתי, אשר ארגונו מייצג רק חלק קטן מהחקלאים בישראל, ואינו מעסיק משמעותי של ישראלים במשק, אינו יכול לדעתנו להתאים לתפקיד יו"ר המעסיקים בעת שגרה, ובטח שאינו מתאים להוביל את החברות הגדולות ואת העסקים הקטנים בתקופת משבר כלכלי קולוסאלי. אנו סבורים שיש להחליפו ולו כדי שתוכלו לראות אלטרנטיבה אחרת".

 

דובי אמיתי מסר בתגובה: "צר לי כי בעת החשובה הזו, בה אנו נמצאים בשיאו של משבר לאומי, עם קרוב למיליון מובטלים ועשרות אלפי עסקים במשבר, יש מי שבוחר לעסוק בפוליטיקה קטנה ולפרוש בצעד חסר אחריות, רק משום שסיכוייו להיבחר לראשות הארגון אפסו. זאת, במקום לסייע לאלפי מפעלים ותעשיניים שנמצאים במצוקה. אנחנו נמשיך לייצגם למרות פרישת ההתאחדות מהנשיאות. האתגרים העומדים בפנינו כעת עצומים וחיי עסקים ומשפחות רבות תלויים במנהיגות כרגע. נכון לנו לעסוק בשיקום ובבניית המשק ובלקיחת אחריות, ולא במהלכים שמונעים מאינטרסים שאינם מקצועיים".

 

אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות: "מצטער מאוד על פרישת התאחדות התעשיינים. נשיאות המגזר העסקי תמשיך לעבוד במרץ כדי להגן על המשק הנמצא במצב קשה מול ממשלה שאינה נותנת פתרונות אמיתיים".

 

רועי כהן, נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים: "פרישת התאחדות התעשיינים יוצרת פיצול דווקא בזמן קריטי שצריך אחדות, ויש מי שינסו לנצל זאת. מגזר העצמאים והעסקים הקטנים קורס ולכן אין מקום כלל לוויכוח.״

x