$
בארץ

משבר הקורונה

הערכות האוצר: השבתה כוללת ל-3 חודשים תעלה למשק כ-240 מיליארד שקל

הגירעון במקרה של השבתה כוללת לתקופה כזו יעמוד על שיעור שיא של 15.5% מהתוצר. העלות של השבתה חלקית, כפי שמתרחשת כיום, תהיה 118 מיליארד שקל

עמרי מילמן 09:4529.03.20

השבתה כוללת של המשק למשך 12 שבועות תיצור פגיעה של 17.7% מהתוצר שהם כ-239 מיליארד שקל. כך עפ"י הערכה מעודכנת של האוצר. השבתה חלקית, כפי שמתרחשת היום, תביא עפ"י הערכה באוצר למחצית מהפגיעה של השבתה כוללת ותעמוד על 8.7% שהם כ-118 מיליארד שקל.

 

 

 

לפי ההערכות, גם אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יחמיר בימים הקרובים את הסגר, בהתאם לדרישות משרד הבריאות, עדיין לא יהיה סגר מלא, אולם ככל שהסגר יהיה חמור יותר, וככל שיהיה ארוך יותר כך הנזק למשק יהיה גדול יותר וסביר שההתאוששות תקח יותר זמן. זו הסיבה שאוצר נלחם בימים אלו מול משרד הבריאות על כך שהסגר יהיה חלקי בלבד ועל כך שתהיה לממשלה אסטרטגיית יציאה מהסגר, במטרה לקצר את לוח הזמנים כמה שניתן.

 

הגירעון במקרה של השבתה כוללת למשך תקופה כזו יעמוד על שיעור בלתי נתפס של 15.5% מהתוצר. משמעות הדבר היא שבשנים שלאחר המשבר תקציבי הממשלה ייפגעו משמעותית לאור תשלומי הריבית שתדרש הממשלה לשלם והפחתה הדרגתית שלו תחייב העלאות מסים משמעותיות. השבתה חלקית למשך 3 חודשים תביא לגירעון של 8.8% מהתוצר.

 

 

יעקב ליצמן ומשה כחלון יעקב ליצמן ומשה כחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

השבתה כוללת למשך 8 שבועות תביא לפגיעה של 12.8% בתוצר שהם כ-173 מיליארד שקל, השבתה חלקית לתקופה זו תעלה 92 מיליארד שקל למשק. הגירעון במקרה של השבתה כוללת למשך 8 שבועות יעמוד על כ-11.8% ובמקרה של השבתה חלקית על 7.6%.

 

בתרחיש מעט אופטימי יותר של השבתה מלאה של "רק" 5 שבועות הפגיעה במשק תעמוד על כ-9.3% מהתוצר כלומר כ-126 מיליארד שקל, במקרה של השבתה חלקית הפגיעה תעמוד על 67.5 מיליארד שקל). הגרעון במקרה של השבתה חלקית לתקופה של קצת יותר מחודש יעמוד על 9.3% ובמקרה של השבתה חלקית לאותה תקופה יעמוד על 6.5%.

 

נתונים אלו מדאיגים את בכירי האוצר שמנהלים בשבוע האחרון ויכוחים עזים בדיוני הממשלה בנוגע להתפתחות ההשבתה בעקבות הקורונה. החשש הוא כי החמרה של הסגר הנוכחי תצמצם את הענפים שהוגדרו חיוניים ובהם החברות פועלים בצורה רגילה וכי אותם 30% שיכולים היום לשהות במקום העבודה, יידרשו גם כן להשאר בבית, כך שרק שמי שיוכל לעבוד מביתו ימשיך לעבוד.

x