$
בארץ

דיווח שוטף

מייסד עליבאבא ג'ק מא שלח לישראל שני מטוסי מטען מלאים בציוד רפואי

לפי הודעת החברה, המטוסים יצאו משנגחאי כדי להוביל לארץ ציוד למאבק בקורונה; מספר הנפטרים מקורונה בארץ עלה ל-15, מספר החולים עלה ל-4,247; משרד הבריאות ביטל את בדיקות הקורונה מחר ברשתות השיווק; ארבעה "מלונות קורונה" ייפתחו בירושלים; מספר המובטלים מתחילת המשבר מתקרב ל-800 אלף; ראש אגף התקציבים: "זה משבר שלא היה כמותו, יהיו עסקים שלא יצלחו אותו"

כלכליסט ו-ynet 23:0729.03.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

 

23:00 -  ארבעה "מלונות קורונה" חדשים ייפתחו בירושלים

 

שר הפנים אריה דרעי וראש העיר ירושלים משה ליאון סיכמו על פתיחת ארבעה "מלונות קורונה", שניים במזרח העיר ושניים במערבה. שניים מהמלונות ישמשו לטיפול בחולי קורונה ונשיים ישמשו לאנשים הנדרשים לשהות בבידוד. דרעי וליאון מסרו כי הם מקווים שהמלונות יחלו לפעול כבר בימים הקרובים.

(אמיר אלון)

 

22:30 - משרד הבריאות ביטל את בדיקות הקורונה מחר ברשתות השיווק

 

משרד הבריאות ביטל את בדיקות הקורונה למחר בסופרים מחשש להתנפלות של הציבור על הסניפים שבהם היה אמור להתבצע הפיילוט. זאת, בעקבות החשיפה בכלכליסט ודיווחים נוספים על כך בתקשורת, שזכו לעניין מוגבר של הציבור בבדיקה החינמית. במשרד החליטו לדחות את הבדיקות למועד אחר מתוך תקווה שיצליחו להגיע בהפתעה לסניפים ,ללא ידיעה מוקדמת של הציבור.

(נווית זומר)

 

21:30 - משרד הבריאות: 4,247 חולי קורונה בישראל

 

משרד הבריאות עדכן כי מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-4,247 בני אדם. 382 מהחולים החדשים אובחנו מאז הבוקר. 74 מהחולים במצב קשה. עד כה, 132 חולים הבריאו ושוחררו מבתי החולים.

 

21:20 - מייסד עליבאבא ג'ק מא שלח לישראל שני מטוסי מטען מלאים בציוד רפואי

 

ג'ק מא והקרן של ענקית הקניות שייסד עליבאבא הודיעו הערב (א') על תרומה גדולה של ציוד רפואי למלחמה בקורונה לישראל. לפי הודעת החברה שני מטוסי מטען יצאו משנגחאי על מנת להוביל לישראל ציוד מגן, מסכות, בגדי הגנה וערכות בדיקה לקורונה.

 

לפי ההודעה, התרומה הינה חלק ממספר יוזמות למלחמה בקורונה באזורים שונים בעולם שספגו פגיעה קשה מהנגיף, שעליהן הכריזו Alibaba Foundation ו-Jack Ma Foundation. תרומות נוספות נשלחות לארה"ב, אסיה, אפריקה ואירופה. הקרנות ממנות גם מחקר ופיתוח לטיפול במגפה העולמית במכונים בסין, באוסטרליה ובארה״ב.

 

פינוי המטען ששלחה לישראל עליבאבא פינוי המטען ששלחה לישראל עליבאבא צילום: אליבאבא

 

 

ובתוך כך, הממשלה אישרה הערב במשאל טלפוני להתיר למשרד הבריאות לגייס תרומה של ציוד מיגון וטיפול לצוותים רפואיים ולחולים ובכלל זה מסיכות N95 לפנים, ביגוד מגן, כפפות, ומכונות הנשמה, לצורך חלוקתו למערכת הבריאות בישראל.

 

לשרים הוסבר כי תרומה זו נדרשת לצורך סיוע למערכת הבריאות, בהתמודדותה עם התפשטות הנגיף, והצרכים המאמירים של המערכת, הן על מנת לטפל בחולים, והן על מנת להגן על הצוותים הרפואיים. התרומה תינתן מקרן תרומות עולמית שהקימה חברת טנסנט הסינית.

 

מייסד עליבאבא ג'ק מא מייסד עליבאבא ג'ק מא צילום: עמית שעל

 

טנסנט היא חברת הייטק סינית ציבורית שמובילה בתחום תשתיות תקשורת, מדיה, ומשחקים ונסחרת בבורסה בהונג קונג. החברה מחזיקה בין היתר בחברת משחקי המובייל מיניקליפ המחזיקה בחברת איליון דינמיקס, חברה ישראלית אשר מפתחת משחקי מובייל הפועלת מישראל.

 

הסך המירבי הכולל של התרומה המאושרת הוא עד 100 מיליון דולר, סכון שצפוי להיות מחולק בין מספר מדינות, בהתאם להחלטתה של הקרן. לפיכך, לשרים הוסבר כי לא ניתן לאמוד במדוייק את שווי התרומה המירבי שצפוי לקבל המשרד, במסגרת זו אולם לשרים נמסר כי יש להעריך שהסכום לא יעלה על 10 מיליון דולר. הסכום המירבי אינו כולל את עלות העברת הציוד לישראל שבה התחייבה טנסנט לשאת.

 

האישור לגיוס התרומה של הציוד נדרש כי לעובדי מדינה נאסר לגייס כספים, ומכיוון שכל תרומה יעודית למדינה נדרשת אישור של הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה בחן את הבקשה לגיוס התרומה ואישר אותה.

 

לשרים הוסבר עוד כי הקרן תורמת היום למדינות שונות ובהן: צרפת, ספרד, איטליה, אנגליה וארה"ב. היקף התרומה נקבע על ידי ועדה שמחלקת לכל מדינה, ציוד בהתאם להבנתה את צרכי כל מדינה. התרומה צפויה להימשך מדי שבוע עד למיצוי הכספי של הקרן. הציוד יועבר למשרד הבריאות, שיאחסן אותו במחסניו, ויחלק אותו לבתי החולים על פי שיקול דעתו ולפי הצרכים.

 

במקביל חברת האחזקות בי-קום, בעלת השליטה בבזק, העבירה היום אלפי אביזרי מיגון וחיטוי לבתי החולים איכילוב ורעות. תומר ראב"ד, מנכ"ל החברה הנשלטת בידי קרן סרצ'לייט: "חשוב לנו מאי פעם לתמוך ולתרום למאבק למיגור המגפה".

(הגר רבט, צבי זרחיה וגולן חזני) 

 

18:50 - שיעור האבטלה עלה ל-22.6%, 780 אלף מובטלים חדשים מתחילת החודש

 

עדכון שירות התעסוקה, יום ראשון 29.3.2020:

• עד השעה (17:00), נרשמו בתאריך זה 21,254 דורשי עבודה – קרוב למספר הנרשמים ביום שישי האחרון (21,932)

• מתחילת מרץ: 781,608 נרשמים חדשים – 89.9% מהם בחל"ת.

• המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל הוא 939,459 (יחד עם חלק מהמתייצבים הפעילים מהתקופה שקדמה למשבר הקורונה – כ-160 אלף).

• שיעור האבטלה ממשיך לטפס, ל-22.6%

• רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "על אף שנראה כאילו קצב ההרשמה לשירות התעסוקה הואט לעומת השבועות הקודמים, חשוב להבין - זו אינה בלימה וגם לא שינוי מגמה. עדיין מצטרפים בכל יום רבבות ישראלים למעגל דורשי העבודה בישראל, ובקצב הזה, ברור לנו שיהיו בישראל למעלה ממיליון דורשי עבודה עוד לפני חג הפסח. מסיבה זו, פרסמנו הערב את תוכנית החירום הלאומית שגיבשנו לצמצום ממדי האבטלה בישראל, ואנו מקווים שהמלצותינו ימצאו אוזניים קשובות. במקביל, היום עשינו צעד משמעותי לקראת השלמת העברת המידע על דורשי העבודה לביטוח לאומי, העברנו 96% מהנרשמים ומעתה ואילך כל יום נעביר את החדשים מיום האתמול. אנו מטפלים בכך במהירות האפשרית, כדי שהישראלים יקבלו את דמי האבטלה שלהם הם זכאים, עוד לפני פסח".

 

עדכון נוסף ייצא מחר בבוקר.

 

 

שירות התעסוקה (ארכיון) שירות התעסוקה (ארכיון) צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

18:40 - ממחר: בדיקות קורונה ללא תשלום ברמי לוי ו-ויקטורי

 

לראשונה, החל ממחר, ייערכו לציבור בדיקות קורונה בשני סניפים של רמי לוי ובסניף אחד של ויקטורי. הפיילוט יתחיל בסניף תלפיות בירושלים ובבת ים כשירות חינם ללקוחות ולעובדי הסניפים. עובדי משרד הבריאות יחד עם פיקוד העורף יקימו עמדת בדיקות בחדר צדדי בסניפים, במטרה להרחיב את בדיקות הקורונה לכלל הציבור. בדיקות ייערכו כאמור גם בסניף של רשת ויקטורי. אם הניסיון יהיה מוצלח - הבדיקות יורחבו לרשתות נוספות.

(נווית זומר) 

 

17:44 - 30 אלף שוברי מזון למשפחות במצוקה

 

משרד העבודה והרווחה יחלק 30 אלף שוברי מזון בסך 300 שקל למשפחות שמוכרות לרווחה ברחבי הארץ. מדובר באוכלוסיות שאינן נכללות כיום בתוכנית לביטחון תזונתי של המשרד שכוללת רק 11 אלף משפחות. כן, לא יכללו בחלוקה קשישים שלהם תוכנית של אספקת ארוחות חמות לביתם.

 

השוברים יישלחו לרשויות המקומיות בהתאם לאוכלוסייה שרשומה במחלקות לשירותים חברתיים. המשרד הנחה את המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות להעדיף משפחות חד-הוריות, משפחות של ילדים בסיכון, משפחות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים ומשפחות או בודדים שנמצאים במצוקה מיוחדת.

(שחר אילן)

 

17:30 - זנדברג דורשת לפרסם פרטוקולים של הממשלה בצווי החירום לקורונה

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) פנתה היום (א') למזכיר הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפרסם לציבור את הפרוטוקולים של ישיבות הממשלה בנושא הקורונה.

 

במכתבה כתבה זנדברג: ״עם ההכרזה על מצב חירום בשל התפרצות נגיף הקורונה, והעברת סמכויות לממשלה להתקין תקנות שעת חירום, מתעורר צורך משמעותי לפרסום פרוטוקולים מישיבות הממשלה. לשם התמודדות עם המשבר, מוגשות לממשלה המלצות מידי המשרדים השונים, ומנוסחות תקנות על ידי היועצים המשפטיים, אך לבסוף הנוסח שמובא לידי הציבור מוסכם על ידי הממשלה בישיבותיה״.

 

"ישיבות הממשלה מתקיימות מרחוק באמצעים דיגיטליים בלבד, ולא ניתן לעקוב אחר זמני התכנסותן, המשתתפים בהן, ותהליך קבלת ההחלטות אשר משפיעות באופן אקוטי על הציבור, במיוחד תחת משבר הקורונה. בניגוד לנטייה למדר ולצמצם את נגישות הציבור למידע במצבי חירום, דווקא בימים אלה חלה החובה לשתף בתהליכי קבלת החלטות, למען הגברת אמון הציבור גם בהיעדר חובה חוקית".

 

"יש להתיר עיון בפרוטוקולי ישיבות הממשלה בשל נסיבות מיוחדות, למען מניעת השפעת אינטרסים על החלטות רפואיות וכלכליות להתמודדות עם משבר הקורונה, ולמען הגברת אמון הציבור בהחלטות הממשלה שמהוות מידע חיוני לאין שיעור עבורו".

(צבי זרחיה)

 

 

17:15 - בת 84 שאושפזה בשערי צדק מתה מקורונה, מניין המתים בישראל עלה ל-15

 

בבית החולים שערי צדק שבירושלים מתה הישראלית ה-15 מסיבוכי נגיף הקורונה, רוזה שרמן ארבל בת 84. היא אושפזה לפני שישה ימים במחלקה המבודדת במצב קשה מאוד. הבוקר חלה הידרדרות במצבה והערב נקבע מותה.

 

 

16:37 - הום סנטר עצרה את התשלומים לספקים

 

הום סנטר, מקבוצת פישמן רשתות, עצרה הבוקר תשלומים לספקים. כך נודע ל"כלכליסט". במכתב שנשלח לספקים על ידי סמנכ"לית הסחר רויטל כהן ציינה הום סנטר כי ביום שישי נסגרו רוב החנויות שלה בהוראת משרד הבריאות. "נוכח זאת ונוכח העובדה שפדיון החברה נעצר, לא נוכל לשלם את הצ'קים שנועדו למרץ ואפריל 2020 ונאלצנו לתת עליהם הוראת ביטול. בימים הקרובים, ולאחר שנדע אם וכמה חנויות ימשיכו לפעול, נוכל לצאת עם פריסת צ'קים חדשה התואמת את המציאות ואת האספקות העתידיות על פי מציאות זאת".

(אורנה יפת)

 

סניף של הום סנטר בשפיים סניף של הום סנטר בשפיים צילום: דנה קופל

 

16:32 - הקפאת תשלומים בכשרות האלטרנטיבית

 

מערך הכשרות האלטרנטיבי של ארגון רבני צהר לא יגבה תשלום בתקופה שהעסקים סגורים וכן יפחית את התשלום לעסקים שפעילותם הצטמצמה. כמו כן כל התשלומים יוקפאו עד חזרת המשק לשגרה. המערך מעניק שירותי פיקוח כשרות למאתיים עסקים ובהם קפיטריות, שירותי קייטרינג ובתי מלון. מנכ"ל מערך הכשרות יהודה זיידרמן אמר ש"כ-50% מהעסקים שאנו עובדים איתם הפסיקו לעבוד לחלוטין. חשוב לנו להראות לבעלי העסקים שאנחנו איתם גם בשעות משבר".

(שחר אילן)

 

16:25 - זינוק בביטול הצ'קים בשבועיים האחרונים

 

זינוק בביטולי צ'קים בשבועיים האחרונים. מנתונים שהגיעו לכלכליסט מהמערכת הבנקאית עולה כי בשבועיים האחרונים (10 עד ה-23 במרץ) נרשמה עליה חדה של 110% בביטול צ׳קים לעומת השבועיים שקדמו להם (25 בפברואר עד ה-9 במרץ) - יותר מפי 2. המשמעות של הגבלת חשבון היא שאי אפשר להתנהל עם צ'קים במשך שנה, אי אפשר לפתוח חשבון בנק ובמיוחד ירידה בציון במאגר אשראי. גם עצם ביטולי הצ'קים פוגעת בדירוג האשראי ותייקר את הריבית העתידית להלוואות שיטלו המבטלים.

(רחלי בינדמן)

 

16:00 - שופרסל מצמצמת ב-10% את מגוון המוצרים בסניפים

 

בגלל הקורונה, שופרסל תמכור פחות מוצרים בסניפים שלה. הרשת הודיעה לספקים שתוציא מוצרים רבים מהמגוון שנמכר בחנויות שלה, כשלרוב מדובר בפריטים שנחשבים לפחות פופולריים או לכאלה שקשה יותר לנהל אותם תפעולית בימים אלה. לפי הרשת מדובר ב-10% מהפריטים בחנויות. ברשת מסרו בתגובה: "אכן יש צמצום מגוון של כ-10% בסניפים כדי לעמוד בביקושים בהיבט של יעילות תפעולית". איציק אברכהן מנכ"ל שופרסל, הסביר: "אנחנו רוצים להתמקד בלתת מקסימום שירות, להיות יעילים, לנסות לעמוד בעומסים ובדרישות ומנסים להתאים את המגוון על מנת שיענה על הצרכים של השעה".

(מירב קריסטל)

 

 

15:35 - דחיית תשלום לחייבים בהוצאה לפועל

 

רשות האכיפה והגבייה מודיעה לחייבים בהוצאה לפועל: "מי שאינו יכול לשלם את צו התשלומים החודשי, יכול להמתין עם התשלום עד לסיום מצב החירום" כך עולה מהודעה של הרשות. רשות האכיפה והגבייה תשלח מסרונים לחייבים בתיקי איחוד בהוצאה לפועל ותבהיר, כי אם בשל מצב החירום המיוחד אין ביכולתם לשלם את צו התשלומים החודשי, לא נדרשת הגשת בקשה להארכת מועדים ולא יינקטו נגדם צעדים. בהתאם להודעת שר המשפטים מועדי התשלום של צווי התשלומים בהוצאה לפועל נדחו עד לסיום מצב החירום המיוחד. יהריבית שהיתה קודם למצב החירום תמשיך להיצבר על החוב. מרבית התיקים מתנהלים לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה.

 

 

15:30 - הביטוח הלאומי יחלק עשרה מיליון שקל לעמותות שיציעו תוכניות סיוע לזמן הקורונה

 

הביטוח הלאומי יעניק 10 מיליון שקל לארגונים שיגישו תוכנית סיוע לאוכלוסיות בסיכון בתקופת משבר הקורונה. זאת בשל הפגיעה של משבר באוכלוסיות חלשים כגון קשישים, אנשים עם מוגבלויות, משפחות בסיכון, אימהות חד הוריות ואנשים שנפלטו ממעגל העבודה. הכספים יועברו מכספי אגף הקרנות, למי שיגיש לו תוכנית סיוע בתקופת המשבר עבור אוכלוסיות בסיכון, דוגמת קשישים, משפחות בסיכון וכן ילדים ונוער.

 

גובה הסיוע יגיע עד ל- 100,000 שקל לתקופת פעילות של עד כשנה ויינתן בפריסה של 3 תשלומים. ככל שדירוג האשכול בו ינתן הסיוע, יהיה נמוך יותר, תינתן לתוכנית עדיפות גבוהה יותר. מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר אמר ש"תפקידו של הביטוח הלאומי לספק ביטחון סוציאלי לציבור - לא רק להעניק קצבאות, אלא גם לקדם פרויקטים של סיוע לאוכלוסיות חלשות".

 

מנהל אגף הקרנות בביטוח הלאומי איציק סבטו אמר כי "דווקא בעת הזו, יש לתת סיוע לשותפים שלנו במגזר השלישי".

(שחר אילן)

 

14:25 - עלה ל-14 מספר הנפטרים

 

חולת קורונה בת 94 נפטרה במרכז הרפואי מעייני הישועה שבבני ברק. היא הגיעה למרכז הרפואי מבית האבות ויזניץ שבבני ברק והיא סבלה ממחלות רקע. בכך עולה ל-14 מניין המתים מנגיף הקורונה בישראל.

 

הותר לפרסום כי הקורבן ה-13 בישראל לנגיף הקורונה הוא מרדכי בן מיכאל, בן 92, שנפטר מוקדם בבית החולים שערי צדק בבירה.

 

14:20 - מקבלי דמי אבטלה לא יזדקקו לעשות תיאום מס נוסף

 

רשות המסים הודיעה היום, בתיאום עם הביטוח הלאומי, כי עובדים שיצאו לחל"ת וזכאים לדמי אבטלה לא יידרשו לערוך תיאום מס נוסף עבור דמי האבטלה. הביטוח הלאומי למעשה יקבל את תיאום מס שעשו עובדים לשנת 2020 במס הכנסה, וקיבלו הקלות כלשהן במיסוי כמו למשל פטור ממס או נקודות זיכוי. למרות שהאישור מופנה למעשה למעסיק העיקרי של העובד, הביטוח הלאומי ייתן את אותן הקלות בעת חישוב המס על דמי אבטלה. גם עובדים שקיבלו הקלות במס במסגרת מילוי טופס 101 אצל המעסיק שלהם, יזכו לאותן הקלות במסגרת דמי האבטלה מהביטוח הלאומי. מה שיקל משמעותית על הבירוקרטיה הנדרשת בדרך.

 

 

14:15 - רשת יוחננוף מציעה שירות "פיק אפ" - מבצעים הזמנה ומגיעים לאסוף אותה מהסניף

 

על רקע העומס על רשתות השיווק והקושי לקבל הזמנות אונליין לפני החג, משיקה רשת יוחננוף שירות חדש בשם "פיק אפ". בנסגרת השירות, מבצעים הזמנה ומגיעים לאסוף אותה מהסניף. הלקוחות ידרשו להוריד את האפליקציה, להגדיר את הסניף הקרוב לביתם ולבצע הזמנה דרך סל הקניות. נציג הרשת יתקשר לגביית תשלום באשראי ותיאום האיסוף. השירות נועד לצמצם את שהות הקונים בסניפים ואת הסיכוי להדבקה בנגיף הקורונה לציבור.

 

איתן יוחננוף איתן יוחננוף צילום: עמית שעל

 

איתן יוחננוף, מנכ"ל ובעל השליטה בחברה מסר: "המציאות המורכבת של כל משפחה היום בצל הקורונה העלתה צורך בריאותי ברור לצימצום השהות בסניפים וזמינות מיידית לקניות. השירות החדש נתפר בהתאם לצרכים של הציבור. נמשיך לתת את השירות, האיכות והמגוון גם בתנאים אלו. שירות VIP של מסירה עד הרכב בכניסה לסניף אחרי הזמנה שבוצעה מהבית".

 

בנוסף, ברשת הכריזו על שעות לאזרחים הוותיקים. בשיתוף פעולה עם עיריית רחובות סניפי מפוח ואחד העם בעיר יהיו זמינים בין השעות 6:00 -8:00 בימים א' עד ה' לציבור המבוגר מגילאי 60 ומעלה בהצגת ת.ז בלבד בכניסה. בסניף במודיעין ישפרו בימי ראשון החל מהשבוע בין השעות 6:00 ל-8:00 הסניף ייפתח לאזרחים ותיקים בשיתוף פעולה עם העירייה וכך גם בסניף בגן יבנה בימים ראשון ושני החל מהשבוע בין השעות 6:00 ל-8:00.

 

ההחמרה הצפויה בהיקף הסגר, כמו גם העליה במספר החולים והמבודדים, מחייבת מענה אונליין, שיביא את המזון עד הבית, אלא שרשתות המזון הגדולות לא מסוגלות לעמוד בעומס. מבדיקת כלכליסט עולה כי בשופרסל ניתן לבצע הזמנות מקוונות רק לאחרי חג הפסח ובאתרים של רמי לוי ויינות ביתן, מופיעה הודעה כי אין מועדים לאספקת הזמנות. ברשת ויקטורי, אין בשלב זה משלוחים זמינים לאזור תל אביב. גם רשת טיב טעם, שאינה פונה לכלל הציבור, בשל היותה רשת לא כשרה, נמצאת תחת עומס עצום ולא ניתן בשלב זה לקבל מועד אספקה להזמנה. (נורית קדוש)

 

14:05 - הפועלים, לאומי, מרכנתיל דיסקונט ובנק ירושלים יאפשרו גם הגשת שטר משכנתה באופן מקוון

 

לידיעת מבקשי המשכנתאות: בנק מרכנתיל דיסקונט, בנק ירושלים, בנק הפועלים ובנק לאומי מצטרפים לבנק דיסקונט ולבנק מזרחי טפחות המאפשרים הגשת שטר משכנתה באופן מקוון. המשמעות: גם לקוחות בנקים אלו יכולים להגיש בעת הזו להגיש בקשה לרישום משכנתאות באופן מקוון – כך עולה מהודעה של משרד המשפטים. הממונה על המרשם וראש הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, עו"ד שלומי הייזלר: "אני שמח על שיתוף הפעולה עם הבנקים ועם איגוד הבנקים, שאפשרו להשלים את תהליך עסקת רישום המקרקעין, מתחילתו ועד סופו, באופן דיגיטלי, ומבלי להטריח את הלקוחות ללשכות הטאבו, בייחוד בעת הזו". (ליטל דוברוביצקי)

 

13:20 -  הרב קנייבסקי: לאסור תפילות ציבוריות אף בשטח פתוח

 

הרב חיים קנייבסקי, המנהיג הבכיר של הציבור החרדי הליטאי, קורא לאסור תפילות ציבוריות ולא לקיימן אף בשטח פתוח, כפי שמתיר משרד הבריאות. הרב הורה לרבני עירו, בני ברק, להורות לתושבים להסתפק בתפילה ביחידות, והסביר כי תפילות במניין גורמות לסכנת חיים ונחשבות בהלכה ל"פיקוח נפש". 

 

 

הרב חיים קנייבסקי הרב חיים קנייבסקי באדיבות: מגזין העולם החרדי

 

13:14 - שאול מרידור: "זה משבר שלא היה כמותו, יהיו עסקים שלא יצלחו אותו"

 

שאול מרידור, אמר בישיבת ועדת הכספים של הכנסת כי משבר הקורונה "זה משבר שלא היה כמותו, ולכן יהיו עסקים שלא יצלחו אותו. הממשלה תדע לעזור ולענות, אבל לא להכול". מרידור הוסיף: "אני מקווה שאחרי פסח נתחיל לצאת החוצה, זה חלק מהאסטרטגיה שאני מקווה שהממשלה תבחר בה".

 

 

שאול מרידור שאול מרידור צילום: יריב כץ

 

12:53 - מספר הנדבקים בקורונה ברשות הפלסטינית עלה ל-97

 

ביממה האחרונה עלה מספר הנדבקים הפלסטינים בקורונה בגדה המערבית ב-9. לפיכך מספר חולי הקורונה ברשות הפלסטינית עומד על 97. מספר חולי הקורונה ברצועת עזה נותר 9. סין צפויה להעביר ביממות הקרובות סיוע רפואי משמעותי לרשות הפלסטינית במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. הסיוע יכלול מכונות הנשמה וערכות בדיקה נוספות לגילוי הנגיף. הסיוע יועבר לרשות הפלסטינית, ככל הנראה דרך ירדן אחרי שינחת בעמאן. בנוסף צפויה המערכת הרפואית הפלסטינית להתחיל בהעסקה של עוד 51 רופאים חדשים ובנוסף יעובו מערכי האחים והאחיות בבתי החולים בצוותים רפואיים נוספים.

 

12:00 - משרד הבריאות: איתרנו תקלה חלקית באפליקציית המגן ואנו מתקנים אותה

 

עפ"י משרד הבריאות, "ביומיים האחרונים דווחנו על מספר הודעות שגויות. משרד הבריאות מתקן את התקלה בנתוני החשיפה הנובעת גם ממדיניות מרחיבה של האפליקציה לגבי קרבה פיזית. אנו עובדים סביב השעון לתקן ולשפר". את אפליקציית ״המגן״, המסייעת לציבור לזהות חשיפה אישית עם חולה קורונה, הורידו יותר ממיליון בני אדם.

 

חולי הקורונה בישראל

 

 

11:48 - בבית החולים שערי צדק נפטר חולה נוסף בקורונה

 

חולה קורונה בן 92 נפטר בבית החולים שערי צדק בירושלים. החולה אושפז לפני כשבוע במחלקה המבודדת בשערי צדק במצב קשה מאוד, עם מחלות רקע רבות ומשמעותיות. "צוות המחלקה העניק למטופל טיפול רפואי ותמיכתי צמוד. לצערנו הבוקר חלה הידרדרות במצבו והוא נפטר. אנו משתתפים בצער המשפחה", נמסר מבית החולים.

 

התפלגות גילאים של חולי הקורונה בישראל

 

התפלגות גילאים של חולי הקורונה בישראל:
חולה בבידוד בשערי צדק חולה בבידוד בשערי צדק צילום: שערי צדק

  

11:35 - מנכ"ל האוצר: נ"שקלת הצעה להטיל סגר באזורים בעייתיים כמו בני ברק"

 

מנכ"ל האוצר בדיון בוועדת הקורונה בכנסת: "עלות החל"ת למדינה לשלושת החודשים הקרובים - 15 מיליארד שקל"; לדבריו, "אין ספק שחסרים כספים למערכת הבריאות, ואין ספק שהממשלה החדשה תצטרך לטפל בה". באב"ד עידכן כי הממשלה תחוקק תיקון לחוק יסודות המדינה, על מנת לאפשר הקצאת מסגרת תקציבית מיוחדת למלחמה בהתפשטות הקורונה. (צבי זרחיה)

 

 

בני ברק בני ברק צילום: עמית שעל

 

11:16 - מנהלי מחלקות לנתניהו וגנץ: שר בריאות מקצועי עכשיו

 

שורת מנהלי מחלקות ורופאים בכירים בבתי החולים הגדולים ובהסתדרות הרפואית פנו במכתב פתוח לראש הממשלה בנימין נתניהו ולח"כ בני גנץ, שעומדים להרכיב יחד ממשלה, בדרישה דחופה למנות שר בריאות מקצועי במקומו של יעקב ליצמן. את המכתב יזם פרופ' יורם קלוגר, יו"ר איגוד הכירורגים ומנהל המערך הכירורגי בבית החולים רמב"ם בחיפה.

 

09:46 - הערכות האוצר: השבתה כוללת ל-3 חודשים תעלה למשק כ-240 מיליארד שקל

 

הגירעון במקרה של השבתה כוללת למשך תקופה כזו יעמוד על שיעור שיא של 15.5% מהתוצר. השבתה חלקית, כפי שמתרחשת היום, תביא עפ"י הערכה באוצר למחצית מהפגיעה של השבתה כוללת ותעמוד על 8.7% שהם כ-118 מיליארד שקל. (עמרי מילמן)

 

09:30 -  הקלות לבעלי קצבאות פנסיה לפרוס הלוואה מקרן השתלמות

 

הממונה על שוק ההון מקל על נטילת הלוואות מקרנות השתלמות לעמיתים שיש להם מקור הכנסה חודשי קבוע. אלא שמי שהכי זקוק להלוואות הללו הם בעיקר חוסכים ללא מקורות הכנסה קבועים נוספים. (רחלי בינדמן)

  

09:07 - מעל ל-900,000 מובטלים

 

בסוף השבוע נרשמו בשירות התעסוקה בסה"כ 32,577 דורשי עבודה – 21,932 ביום שישי ו-10,645 בשבת – זאת, לעומת 42,860 נרשמים במהלך יום חמישי כולו ולעומת 98,471 בפרק הזמן המקביל בסוף השבוע שלפני כן, 21-20 במרס (יותר מפי 3 מסופ"ש זה). מתחילת החודש נרשמו 764,165 חדשים - 90% מהם בחל"ת. המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל מתקרב למיליון, ועומד הבוקר על 922,016. שיעור האבטלה ממשיך לטפס, ל-22.15%.

 

 

תושב ירושלים עם מסכה תושב ירושלים עם מסכה צילום: עמית שאבי

 

08:30 - הממשלה צפויה להחליט על הדיוק הסגר

 

הממשלה צפויה להתכנס היום (א') לישיבה מיוחדת שבה יוחלט על הידוק הסגר והחרפת הגבלות התנועהעל הישראלים באופן שיצמצם את מספר השוהים מחוץ לבית. זאת, כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה שכבר גבה את חייהם של 13 ישראלים - 12 בארץ ואחד באיטליה. 3,619 איש כבר נדבקו בנגיף, מצבם של 54 מוגדר קשה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון שערך ביום שישי שאם לא נראה שינוי בשיעור הנדבקים ביומיים הקרובים לא יהיה מנוס מהטלת הסגר החל מיום שני. נתניהו הנחה את כל הגופים להציג לו ולשרים את התוכניות החדשות להידוק הגבלות התנועה בתוך 48 שעות. ראש הממשלה מכוון ל"סגר דיפרנציאלי".

 

08:15 - מסתמן: הממשלה תעניק חבילת סיוע של 80 מיליארד שקל למשק

 

גורמים כלכליים בממשלה סיכמו על חבילת סיוע של 80 מיליארד שקל למשק בעקבות משבר הקורונה, מתוכם חמישה מיליארד שקלים שיוענקו לעסקים הקטנים. עם זאת, פרטי התכנית עדיין לא גובשו סופית, ובאוצר מקווים להציג את התכנית לממשלה ביומיים הקרובים.

 

 

מעבדת זיהוי קורונה של צה"ל בבסיס הרבנות הצבאית בצריפין מעבדת זיהוי קורונה של צה"ל בבסיס הרבנות הצבאית בצריפין צילום: דוברות צה"ל

 

מאות משתתפים הגיעו הלילה לבני ברק, ללוות בדרכו האחרונה את הרב צבי שינקר, ראש ישיבת "בית דוד" לצעירים בבני ברק, איש "הפלג הירושלמי" הקיצוני, שהלך לעולמו במהלך השבת. המשטרה שנכחה במקום לא מנעה את קיום ההלוויה, ומשתתפיה טענו כי אף אישרה אותה. בבני ברק - זעם מצד תושבים שכינו את משתתפי ההלוויה "רוצחים". תקנות החירום שאושרו בממשלה ביום רביעי האחרון אוסרות התרחקות של למעלה ממאה מטרים מהבית, ומתירות את קיומן של הלוויות מצומצמות בלבד. על פי ההוראות המופיעות בפורטל החירום הלאומי, "ניתן לקיים הלוויות בבתי העלמין בהתאם להנחיות משרד הבריאות, עד 20 משתתפים כולל צוות בית העלמין בהלוויה - ובתנאי שיש מרחק של שני מטר מאדם לאדם".

x