$
בארץ

גובשה חבילת הסיוע למשק: תקציב הבריאות יזנק בעד 10 מיליארד שקל

חבילת הסיוע, בהיקף כולל של 80 מיליארד שקל, תכלול דמי אבטלה משופרים, מענקים לעצמאים ולעובדים מעל גיל 67; תוקם קרן סיוע לעסקים גדולים בסך 5 מיליארד שקל; העסקים הקטנים והבינוניים ייהנו מהנחות משמעותיות בארנונה ומדחיית תשלומי חובה; החבילה כוללת גם תקציבים מעודדי צמיחה לתשתיות ולהייטק; הגירעון השנה צפוי להיות גבוה מ-100 מיליארד שקל

אדריאן פילוט 11:1227.03.20

הנהלת האוצר, יחד עם נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, והיועץ הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אבי שמחון, הצליחו לאחר דיון לילי להגיע לסיכום על הצעדים שייכללו בחבילת הסיוע למשק בשל משבר הקורונה.

 

היקף החבילה יעמוד על כ-80 מיליארד שקל, כאשר בין 40 ל-50 מיליארד שקל יהיו "תקציביים", והשאר יכללו גידול בערבויות מדינה, דחיית תשלומי חובה לעסקים, ודחיית מסים לרבות ארנונה.

 

עוד הוחלט על הקמת קרן נוספת לסיוע לעסקים גדולים, בסך 5 מיליארד שקל. זאת בנוסף לקרן בסך 8 מיליארד שקל לעסקים קטנים ובינוניים.

 

"הבנקים מפחדים שלא יקבלו את הכסף בחזרה", הודה אתמול בכיר באוצר, שהבין כי יש צורך אמיתי בפריסת רשת ביטחון רחבה שתקטין את הסיכון של הגופים הפיננסיים בנוגע להלוואות שיעניקו למגזר העסקי, ותפשט את מנגנון קבלת ההלוואות.

 

מחלקת קורונה באיכילוב מחלקת קורונה באיכילוב צילום: שאול גולן

 

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", לגבי חלק מהצעדים היתה הסכמה כבר אתמול בבוקר: השכירים יקבלו דמי אבטלה משופרים - תקופת האכשרה תקטן, תקופת הזכאות תוארך, ותבוטל החובה לנצל ימי חופשה לפני קבלת דמי אבטלה.

 

בנוסף הוחלט להעניק דמי אבטלה לעובדים מעל גיל 67 שיצאו לחל"ת - אלה יקבלו מענק של 3,000-4,000 שקל, צעד שנחשב חריג. אין מדובר בדמי אבטלה רגילים, אלא במענק שינתן ללא צורך להגשת טפסים. ההחלטה יצרה לחץ רב בקרב קשישים, שכבר החלו לפנות איזה טפסים צריכים להגיש, מה שיצר עומס על המערכת.

 

לפי נתונים של לשכת תעסוקה, מתחילת מרץ יש 732.5 אלף נרשמים חדשים – כ-90% מהם בחל"ת. לפי הערכות של האוצר, רק תוספת דמי האבטלה נאמדת ב-9.8 מיליארד שקל לחודש, שהם כ-0.7% מהתמ"ג.

 

הצעד המהפכני הנוסף עליו הוחלט הוא סיוע ישיר לעצמאים. "לא נפצה מנכ"ל של חברה שהחליט להירשם כעצמאי, אבל כן נהגי מוניות", הסביר בכיר אחר באוצר.

 

לפי הלמ"ס, ישנם בישראל כ-283.3 אלף משקי בית שבראשם עומד עצמאי. אתמול הוחלט להעניק 6,000 שקל לעצמאים - אך למשך חודשיים, כך שמדובר על מענק שיכול להגיע ל-12 אלף שקל.  מדובר בעלות למדינה של 1.7 מיליארד שקל לחודש, ואם המענק יינתן לחודשיים - בכ-3.4 מיליארד שקל, שהם כ-0.25% תמ"ג. הסיוע יגיע לחלק מהעצמאים.

 

כחלון, שמחון ובאב"ד כחלון, שמחון ובאב"ד צילומים: אלכס קולומויסקי, עמית שעל, גיא אסיג

 

מדובר בצעד חסר תקדים, שכן במשך שני עשורים רצופים נלחמים העצמאים לזכאות לדמי אבטלה - דבר שלא קרה. הסיוע לעצמאים יהיה זמני, שכן ישנה הסכמה רחבה באוצר שזה לא הזמן ליצור מסגרות חדשות אלא לפתור זמנית את הבעיות הנוכחיות. יצוין כי גם חבילת הסיוע של ארה"ב, גרמניה ובריטניה כוללות "מתן צ"ק בדואר" עם סכום חד פעמי.

  

עוד נודע ל"כלכליסט" כי החבילה כוללת תוספת תקציבית עצומה למערכת הבריאות בהיקף של 5-10 מיליארד שקל בשנה הנוכחית, חלקה תהפוך לקבועה. משרד האוצר העביר עד כה 1-2 מיליארד שקל למערכת הבריאות לטובת המאבק בקורונה. 

 

בנוסף, לצורך עידוד הצמיחה, האוצר יקצה תקציבים ייעודיים לצורך פיתוח תשתיות פיזיות וגם תקציבים יעודים לסיוע בתעשיית ההייטק.

 

המחלוקת העיקרית אתמול נגעה לסיוע לעסקים הקטנים והבינוניים: שמחון הציג מודל לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים במצוקה אשר יציגו ירידה של 50% או יותר במחזור לפי תשלום המע"מ. באוצר התנגדו, שכן מדובר בהחלטה תקדימית.

 

לבסוף, שמחון עצמו הוביל פשרה: הסיוע לעצמאים יהיה באמצעות דחיית תשלומי מסים והנחות - עד פטורים - מארנונה, בנוסף לדחייה בתשלומי מים וחשמל.

 

לפי חישובים באוצר, הגירעון ב-2020 צפי לזנק ליותר מ-100 מיליארד שקל  (השנה כבר התחילה עם גירעון של יותר מ-50 מיליארד שקל). החוב הממשלתי צפוי לזנק ב-10 נקודות אחוז לפחות לרמה של 70% מהתמ"ג או יותר. 

x