$
בארץ

הממשלה אישרה את ההקלות בביטוח הלאומי; בוטל המענק למובטלים בסך 500 שקל

מובטלים קשישים יקבלו סיוע במרץ ואפריל, תוארך תקופת הזכאות של מובטלים ותיקים, אושר קיצור תקופת האכשרה לדמי אבטלה לחצי שנה ומעלה, אבל מי שלא צבר שנה יקבל דמי אבטלה רק חצי מהזמן. ברגע האחרון – בוטל המענק של 500 שקל למובטלים במרץ והמקדמה לפני פסח קוצצה ל-2,000 שקל

שחר אילן ועמרי מילמן 14:0527.03.20

הממשלה אישרה באיחור גדול את תקנות הביטוח הלאומי. התקנות מעניקות פיצוי לקשישים שאיבדו את עבודתם, מקצרות את זמן האכשרה לקבלת דמי אבטלה משנה לחצי שנה ומאריכות את תקופת קבלת דמי האבטלה של מובטלים ותיקים.  

 

עם אישור התקנות התברר שמובטלים שצברו תקופת אכשרה קצרה משנה יקבלו את דמי האבטלה לתקופה קצרה יותר באופן יחסי. כן התברר שבוטלה הכוונה להעניק מענק חד פעמי של 500 שקל לכל המובטלים והכסף הועבר לסיוע לעצמאים.

 

 

 עד היום מובטלים קשישים שהוצאו לחל"ת או פוטרו לא יכלו לקבל דמי אבטלה. עתה נקבע שהם יקבלו מענק שינוע בין 1,000 ל-2,000 שקל, בהתאם לגובה הפנסיה שלהם עבור חודש מרץ. זאת כיוון שהמשבר התחיל באמצע החודש. עבור חודש אפריל יקבלו מענקים שינועו בין 1,000 ל-4,000 שקל. המענקים ישולמו ע"י הביטוח הלאומי ויצורפו לקצבת האזרח הוותיק.

 

המובטלים המבוגרים אינם צריכים להגיש בקשה לדמי אבטלה או להירשם בשרות התעסוקה. הביטוח הלאומי יפרסם בימים הקרובים הנחיות כיצד לקבל את המענק. הסיוע אושר בינתיים רק עד סוף אפריל. בהחלט יתכן שיוארך בהמשך, אבל האישור הקצוב מעיד על כוונת האוצר לא להפוך אותו לקבוע.

 

הביטוח הלאומי מנסה לסיים את הטיפול בבקשות לדמי אבטלה לפני פסח. נקבע שמי שלא יקבל את דמי האבטלה המלאים, יקבל מקדמה בסך 2,000 שקל. הסיבה לגובה המקדמה היא שהמובטלים נרשמו באמצע החודש ואין תשלום על 5 הימים הראשונים, לכן התשלום חושב לפי שליש תשלום ממוצע של כ-6,000 שקל.

 

באיחור של 11 יום אושר קיצור תקופת ה אכשרה לדמי אבטלה. עד היום יכלו לקבל דמי אבטלה מי שעבדו 12 חודשים מתוך ה-18 האחרונים. מעתה יוכלו לקבל אותו מי שעבדו שישה חודשים בשנה האחרונה. הדבר מוסיף למעגל העובדים שזכאים לדמי אבטלה, אם יפוטרו או יוצאו לחל"ת, 380 אלף איש. עם זאת תקופת קבלת דמי האבטלה של המובטלים האלה תהיה צמודה לתקופת האכשרה. כלומר מי שצברו פחות משנה יקבלו דמי אבטלה חצי מהזמן לו זכאי מי שצברו 12 חודשים.

 

הקלה מסוימת תינתן גם למובטלים ותיקים שאין להם כל סיכוי למצוא עבודה עכשיו. מי שיסיים את תקופת בזכאות לדמי אבטלה בין ה-1.3 לסוף אפריל תוארך תקופת הזכאות שלו אוטומטית עד ה-30.4. הביטוח הלאומי יעשה זאת ללא צורך בהגשת בקשה נוספת. עם זאת, מי שחלפה שנה מיום תקופת האבטלה שלו צריך להגיש בקשה חדשה.

 

בנוסף, הוחלט על דחיית תשלומי הביטוח הלאומי לעצמאים לחודש אפריל על מנת להקל עליהם בתקופה זו.

 

הבוקר חשף "כלכליסט" את העובדה שהמענק הנוסף לכל מובטל, בסך 500 שקל לחודש הקרוב, בוטל לדרישת האוצר. כך, במסגרת התוכנית הכלכלית לסיוע למובטלים הובטח שכל מובטל יקבל במרץ מענק חד פעמי של 500 שקל כתוספת לדמי האבטלה. הדבר היה אמור להסתייע לקראת הפסח. זאת, בייחוד לנוכח העובדה שדמי האבטלה נמוכים בהרבה מהשכר ועומדים על 40%-70%.

 

אלא ששלשום חשף "כלכליסט" שבאוצר שוקלים לבטל את המענק כדי לפנות כסף לסיוע לעצמאים והיום מתברר שכך אכן קרה. כתוצאה מביטול המענק תופחת המקדמה שתשולם לפני פסח מ-2300 שקל ל-2000. גובה הסכום שיועבר מסיוע למובטלים לסיוע לעצמאים הוערך ב- 350 מיליון שקל לפי 500 שקל כפול 700 אלף מובטלים.

x