$
בארץ

פרשנות

הנפטרת מספר תשע מהקורונה: כחול לבן, מנוחתה עדן

נגיף הקורונה ניצב מבויש בפינה אל מול החיידק הפוליטי של יו"ר כחול לבן. אם גנץ, שעתר לבג"ץ בדרישה לעקור את אדלשטיין מכסאו, יכשיר מחדש את מינויו ליו"ר הכנסת ויחזיר לו את הפטיש בחזרה - הוא יהפוך להיות שותף מלא לממשלה ולקואליציה שחרתו את שנאת בג"ץ על דגלן

משה גורלי 20:4626.03.20

נגיף הקורונה ניצב לו מבויש בפינה אל מול החיידק הפוליטי שמלמד אותו פרק בהדבקה. הדבקת הגוף הפוליטי בציניות דורסנית. הנפטר מספר תשע מהקורונה זו מפלגה פוליטית, כחול לבן מנוחתה עדן. ועתה מאיים החיידק גם על נשמתה של הברית הקואליציונית המתרקמת. וזאת, בדמות הדיבור הנוכחי על כך שיואל (יולי) אדלשטיין יחזור לפטיש ולעמדת יו"ר הכנסת. ומי יעביר לו את הפטיש - ניחשתם נכון, היו"ר הנוכחי בני גנץ שהיה אחד העותרים לבג"ץ שדרשו לעקור את אדלשטיין מכיסאו. בשביל מה הטרדת, סיכנת וגררת את בית המשפט העליון לשטח האש החוקתי-פוליטי הזה.

 

 

אם אדלשטיין יחזור לפטיש, יירשם המשפט הבא בתולדות הדמוקרטיה הישראלית: אדם שהפר באופן בוטה צו של בית המשפט העליון יכהן כיו"ר בית המחוקקים של מדינת ישראל. לנתניהו כמובן אין בעיה אם זה. להיפך, תהיה לו הזדמנות לאקט נדיר מבחינתו - לגמול על נאמנות.  

מימין: אדלשטיין וגנץ מימין: אדלשטיין וגנץ צילום: יואב דודקביץ, אוראל כהן

 

 

אם יש הצדקה לכניסת גנץ לממשלה, זו משימת אבטחת שלומה וביטחונה של מערכת המשפט והדמוקרטיה. מבחן אדלשטיין הוא מבחן מרכזי לכוונות שני המחותנים. לנתניהו ממילא אין בעיה לחתום על מסמך השנאה וההסתה שהפנה רק אתמול אדלשטיין לבית המשפט העליון כמי שמסכן ומחריב את הדמוקרטיה. ואם גנץ מכשיר את המינוי הזה הוא הופך להיות שותף מלא לממשלה וקואליציה שחרתה את דברי השנאה האלה על דגלה.

 

עיקר מהותה של ממשלת נתניהו היא ריסוק מערכת המשפט. בנתיבים התת-קרקעיים של ערוצי מדורת השבט האינטרנטית של הליכוד שוצף נהר של איומים והסתה נגד בית המשפט העליון. אחד מהערוצים האלה מופעל ישירות מבית ראש הממשלה בידי האזרח הפרטי יאיר נתניהו. הבג"צים נגד אדלשטיין הגבירו את שטף הזרימה הזה. נתניהו, עם היד על השאלטר, הוריד קצת להבות ככל שהתקדם לסיומו המשא ומתן עם גנץ. אבל כשיהיה צורך, למשל לקראת פתיחת משפטו, לקראת יוזמות חקיקה או מינויים במערכת שיקדמו את חילוצו, תחזור מכונת התעמולה הזו לעוצמה מלאה. וגנץ אמור להיות הבלם שיחזיר אחריות וממלכתית. אשרי המאמינים. מבחן (חזרת) אדלשטיין הוא המבחן החשוב הראשון.

x