$
בארץ

הדרמה הפוליטית

גנץ נבחר ליו"ר הכנסת: "לא אתפשר על העקרונות שעבורם הצביעו לנו"

אחרי פירוק כחול לבן, בני גנץ, ללא כל ניסיון ממשי בכנסת, נבחר להחליף את יולי אדלשטיין בתמיכת מחנה הימין. 74 חברי כנסת הצביעו בעד ו-18 התנגדו. גנץ קרא להקמת ממשלת חירום: "רק בגלל זה החלטתי להעמיד עצמי היום לבחירה". גבי אשכנזי בטוויטר: "לא יכולנו לעמוד מנגד"

מורן אזולאי, ynet 19:5926.03.20

לאחר שגרם לפירוקה של כחול לבן, נבחר בני גנץ הערב (יום ה') ליו"ר הכנסת בתמיכת מחנה הימין. ראש הממשלה בנימין נתניהו והיו"ר הקודם יולי אדשלטיין הצביעו בעד גנץ. 74 חברי כנסת הצביעו בעד, 18 נגד, והשאר לא השתתפו בהצבעה. לפיד ויעלון, שהתפצלו מהרשימה של גנץ, ייתנו הצהרה משותפת ב-20:00 בערב. 

 

גנץ נשא נאום לאחר הבחירה וניסה להסביר את המהלך: "אלו הם אינם ימים רגילים. בשעת החירום הזו נושאים אלינו עיניהם מאות אלפי אזרחים שאיבדו פרנסתם בימים האחרונים. שעת החירום הזו היא גם שיאו של המשבר הממשלתי והפרלמנטרי המורכב והקשה ביותר מאז קום המדינה.

 

"בכדי למצות האפשרות להקים ממשלת חירום לאומית ורק בגלל זה החלטתי להעמיד עצמי היום לבחירת יו"ר הכנסת. אני הקמתי את כחול לבן, ואני גאה על כך. התכוונתי ואני עדיין אשמח לעשות הכל בכדי שנמשיך ללכת יחד. אני קורא גם לכל שותפיי הפוליטיים האפשריים לנהוג באותה הדרך".

 

הוא הדגיש: "בל נטעה, לא אתפשר על העקרונות שאכן עבורם הצביעו למעלה ממיליון אזרחים. נתניהו יודע זאת היטב והוכחנו זאת היטב בימים האחרונים. לא נתפשר על הדמוקרטיה".

 

 

 

"בכל משבר יש גם הזדמנות", אמר. "וגם במשבר הזה בעודנו נאבקים בקורונה, נמצה את ההזדמנות לקדם ולחזק את האחדות, לבנות את הדמוקרטיה ולחזק אותה. נסדיר את מערכת האיזונים והבלמים שלה, נפסיק את המתקפות משולחות הרסן עליה של שרים חסרי אחריות, נוריד מהפרק רעיונות לפגוע בבית המשפט ובפרקליטות ונפעל לאחות את הקרעים ביננו. זו משימה לא קלה, כל אחד מאיתנו יצטרך לבחור לא על מה הוא מתעקש אלא על מה הוא גם מוכן לוותר. זו חובתינו".

 

נתניהו וגנץ במליאה נתניהו וגנץ במליאה צילום: ערוץ הכנסת

 

 

בהמשך לדברים, צייץ גבי אשכנזי בטוויטר: "המדינה נמצאת בתקופת משבר לאומי, מהקשים ביותר שידענו. משבר קשה דורש הכרעות קשות. אנחנו משרתי ציבור, שירתנו את הציבור כל חיינו. לא יכולנו בתקופה הזו לעמוד מנגד. בעת הזו אזרחי ישראל זקוקים לממשלת חירום לאומית. כמו תמיד, גם היום - ישראל לפני הכל".

 

ח"כ תמר זנדברג (העבודה-מרצ) תקפה: "בני גנץ תסתכל לנו בעיניים. רימית והולכת שולל מיליוני מצביעים שהבטיחו יחד איתך בהובלתך ללכת לממשלה אחרת, להציע אלטרנטיבה למדינת ישראל. בשביל מה עשית את זה? בשביל להיות ראש ממשלה או בשביל לסיים בתור שטיח לנאשם בשוחד למסית ולגזען? אנחנו עומדים כאן המומים כבר שעה מנסים לעכל את עומק הרמייה".

 

בחירתו של גנץ ליו"ר הכנסת מגיעה ברקע המגעים המתקדמים לכניסתו לממשלה בראשות בנימין נתניהו והסערה הפוליטית שהביאה לפיצולה של "כחול לבן". ההצבעה התקיימה לאחר שבג"ץ הורה לערוך הצבעה על תפקיד היו"ר במקומו של יולי אדלשטיין שהתפטר, וגנץ הגיש את מועמדותו למרות הסיכום כי מועמד המפלגה יהיה ח"כ מאיר כהן - שנותר ללא רוב במליאה.

 

בעקבות הדרמה הפוליטית, לפיד הורה לאנשי מפלגתו "יש עתיד" שלא להתייצב להצבעה. חברי המפלגה, בהם לפיד עצמו, עזבו בזה אחר זה את קבוצת הוואטסאפ של כחול לבן. לפיד כתב לאנשיו לאחר מכן כי "בני החליט לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של ביבי. אין דרך להבין את זה".

 

לפיד יישאר עם סיעתו של משה (בוגי) יעלון כסיעה אחת - והגיש את בקשת הפיצול לוועדה המסדרת. בעקבות ההחלטה של לפיד ויעלון להישאר סיעה אחת של 18 ח"כים מול 15 ח"כים של חוסן לישראל - לפיד ויעלון יישארו עם השם "כחול לבן" מאחר שהם הסיעה הגדולה.

 

משום שלפיד ויעלון החליטו להישאר סיעה אחת, ביש עתיד אומרים כי יועז הנדל וצביקה האוזר לא יוכלו להתפלג ולעזוב את הסיעה לטובת ממשלת נתניהו. גורמים במפלגה אמרו על כך: "עשינו ליועז וצביקה את תרגיל המאה כדי שלא יוכלו להצטרף לממשלת ביבי".

x