$
בארץ

פרשנות

ההתפרקות של כחול לבן: גנץ התקפל ונתניהו מחייך

יו"ר כחול לבן שכח מה קרה לראשי מפלגות שהלכו אחרי נתניהו וחבר לגוש הימין שקרא לא לכבד את הוראות בג"ץ. במאי או בספטמבר יחל משפט נתניהו, וגנץ יכהן תחתיו חרף הבטחותיו. כיצד יוכל להביט בעיניה של נשיאת בית המשפט העליון חיות בטקס השבעת הממשלה? כיצד יוכל להביט בעיני בוחריו לאחר שהפר את כל הבטחותיו?

צבי זרחיה 17:4426.03.20
יו"ר כחול לבן בני גנץ מיהר להתקפל והצטרף לנתניהו עוד בטרם יבש הדיו מעל פסק הדין החריף של בג"ץ שמתח הלילה ביקורת על צפצופו של יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) למלא אחר הוראת בית המשפט ולכנס את הכנסת לבחירת יו"ר, בעתירות שאותה הגישה בין היתר כחול לבן.

 

 

גנץ נבהל מהאיום של נתניהו להפסקת המגעים להקמת ממשלת חירום–אחדות לאומית, אם ייבחר כיושב ראש מאיר כהן מכחול לבן. הליכוד הציע בצהריים את תמיכתו למשרת יו"ר הכנסת, כדי שיוכל לפנותה, בעת שיצטרף לקואליציה, וגנץ - שהוא מועמד יחיד לתפקיד - לא עמד בפיתוי. גנץ בכלל לא רוצה לכהן כיו"ר הכנסת, לאחר שיושלם המו"מ הקואליציוני הוא צפוי בקרוב להתמנות כשר החוץ תחת נתניהו וייתכן בכלל שיולי אדלשטיין יחזור לתפקיד היו"ר.

 

גנץ הקים את כחול לבן בעיקר כדי להחליף את נתניהו - וכעת הוא זוחל לנתניהו. אם היה מתמיד בבחירת מאיר כהן כיו"ר הכנסת ומחוקק את החוקים שימנעו ממועמד שיש כנגדו כתב אישום להרכיב ממשלה - יכול היה להצליח בכך.

 

במערכת הבחירות ובימים האחרונים גנץ קרא אומנם לשמור על שלטון החוק ועל הוראות בג"ץ, אבל ברגע האחרון הוא זרק ורמס את הדגל הזה - חובר לנתניהו, זוכה לתמיכה בבחירתו כיו"ר הכנסת, ומצטרף לכל אותם אלה ששלחו "D-9" לעבר בג"ץ. גנץ רמס את התחייבותו לא לשבת תחת ראש ממשלה שיש לו כתב אישום.

 

 

נתניהו וגנץ נתניהו וגנץ צילום: עמית שאבי, אבי מועלם

 

 

האבסורד הוא שגנץ ייבחר בעוד כמה שעות כיו"ר הכנסת בתמיכת נתניהו, הליכוד וחברי הכנסת מגוש הימין: ש"ס, יהדות התורה וימינה. וזאת לאחר שבליכוד ובימין קראו לאדלשטיין שלא למלא אחר החלטת בג"ץ.

 

במצב שכזה, בשביל מה הטריחו את בג"ץ בדיון הלילי, ושיגעו את הציבור כדי להקדים את בחירת יו"ר הכנסת מיום שני הקרוב להיום? כיצד יוכל להביט בעיניה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות שתשתתף בטקס השבעת הממשלה שייערך במליאת הכנסת שאותה עתיד לנהל אדלשטיין?

 

בחודש מאי או ספטמבר 2020, בהתאם למשבר הקורונה, יחל משפטו של נתניהו, שנציגיו מסיתים נגד מערכת אכיפת החוק. גנץ יבלע את הרוק ויישב לצדו בישיבת הממשלה חרף התחייבויותיו שלא לעשות כן.

 

גנץ זרק לקרשים לא רק את הבטחותיו להגן על מערכת אכיפת החוק, הוא גם הפר את הבטחותיו למפלגות שהמליצו עליו בפני הנשיא ראובן ריבלין לקבלת המנדט להרכיב את הממשלה. חברי גוש המרכז-שמאל שבראשם עמד גנץ שנותרו המומים מהזיג זג שלו, ייעדרו או יתנגדו: יש עתיד, מרצ, ישראל ביתנו, הרשימה המשותפת וחלק מחברי הכנסת של העבודה.

 

במהלך הערב ייכנס לפיד מסיבת עיתונאים שבה יכריז על התפצלותו מכחול לבן. גם תל"ם בראשות ח"כ משה יעלון או לפחות חלק ממנה צפויים להתפצל מכחול לבן. רשימת כחול לבן מתה מיתת נשיקה: גנץ חובר לנתניהו שיכול היום לחכך ידיים בהנאה: הוא יצליח להרכיב קואליציה ולהתבצר במעון בבלפור, ובעיקר - הוא הצליח לפרק את כחול לבן שהיתה האלטרנטיבה להחלפתו בשלטון. גנץ שכח מה קרה לראשי מפלגות שהלכו אחר נתניהו: אהוד ברק, שאול מופז, יצחק הרצוג, ציפי לבני, אבי גבאי, ומשה כחלון.

 

נתניהו וגנץ יתרצו בקרוב בנאום לאומה את השותפות ביניהם בשל מצב החירום, בשל הצורך להילחם במשבר הקורונה והמשבר הכלכלי. כשייצאו מהסגר, ישאלו עצמם 1.2 מיליון בוחרי כחול לבן, והתומכים במפלגות העבודה, מרצ והרשימה הערבית המשותפת מה קרה לגנץ ומדוע הפר ברייש גלי את כל הבטחותיו לבוחרים ובראשן להחליף את נתניהו.

x