$
בארץ

הדרמה הפוליטית

כחול לבן מתפרקת; גנץ ואשכנזי בדרך לממשלת אחדות

בני גנץ הדהים את המערכת הפוליטית ונבחר ליו"ר הכנסת. על פי הסיכום המסתמן עם הליכוד, גנץ ימונה לרה"מ בעוד שנה וחצי ועד אז יהיה שר החוץ. גבי אשכנזי יהיה שר הביטחון. לפיד ויעלון יישארו באופוזיציה. תפקידי שר האוצר ויו"ר הכנסת יישארו בידי הליכוד. יש עתיד ותל"ם הגישו בקשה להתפצל

צבי זרחיה ו-ynet 18:1026.03.20

בני גנץ נבחר לפני זמן קצר ליו"ר הכנסת במקומו של יולי אדלשטיין שהתפטר, ולאחר שבג"ץ הורה לערוך הצבעה על התפקיד. לקראת ההצבעה התגלע עימות פנימי חריף בכחול לבן: בני גנץ הגיש את מועמדותו לתפקיד יו"ר הכנסת, למרות הסיכום כי מועמד המפלגה יהיה ח"כ מאיר כהן. ראש הממשלה בנימין נתניהו יצביע בעד גנץ.

 

בחירתו המפתיעה של גנץ לתפקיד סוללת את הדרך לממשלת אחדות ולפירוקה של כחול לבן. לפי הסיכומים המוקדמים והלא חתומים - לפיד ויעלון יישארו באופוזיציה. גנץ ימונה לראש ממשלה עוד שנה וחצי ועד אז יהיה שר החוץ. גבי אשכנזי יהיה שר הביטחון. תפקידי שר האוצר ויו"ר הכנסת יישארו בידי הליכוד. תיקי החינוך והפנים יישארו בידי גוש הימין, בנט צפוי לחזור למשרד החינוך ודרעי במשרד פנים. תיק המשפטים בידי כחול לבן כשהמינוי בהסכמת הליכוד.

 

בעקבות ההתרחשויות עזבו חברי הכנסת של יש עתיד בזה אחר זה, בהם לפיד עצמו, את קבוצת הוואטסאפ של כחול לבן. בתוך כך, התקיימו מגעים בין לפיד למשה (בוגי) יעלון - והוחלט כי מפלגות יש עתיד ותל"ם יישארו יחד כסיעת "כחול לבן". אנשי גנץ יישארו סיעת "חוסן לישראל". בקשת הפיצול הוגשה לוועדה המסדרת. לפיד אמר: "גנץ מפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של ביבי".

 

עזיבת חברי יש עתיד את הקבוצה עזיבת חברי יש עתיד את הקבוצה

  

 

בשיחה שקיים אחר הצהריים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי יהדות התורה שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ משה גפני, סוכם כי הסיעה תתמוך במועמדותו של גנץ לתפקיד יו"ר הכנסת. נתניהו ערך שיחות גם עם יתר השותפים הקואליציוניים.

 

ח"כ תמר זנדברג (העבודה מרצ) אמרה כי "גנץ תסתכלנו לנו בעיניים. רימית אזרחים רבים שלהם הבטחת ממשלה אחרת. בשביל מה עשית כדי להיות רה"מ או שטיח לנאשם בשוחד מסית וכגזען. אנו עומדים המומים ומנסים לעכל את עומק הרמייה והחרפה שהמתת לא רק על מיליוני המצביעים בגוש הדמוקרטי שחברו יחד להציע אלטרנטיבה צודקת. על דעת מרצ ואני מקווה שעל דעת אף אחד לא עולה להיכנס לממשלה כזו ולא עולה על דעתנו להיות חלק מהחרפה שגנץ ממית היום עלינו".

 

 

ראשי כחול לבן. המפלגה מתפרקת ראשי כחול לבן. המפלגה מתפרקת צילום: איי אף פי

 

 

ח"כ עמיר פרץ (העבודה-מרצ) מנהל את ישיבת המליאה בעקבות פסיקת בג"ץ. ח"כ מרב מיכאלי (העבודה-מרצ) קראה בדיון: "בני גנץ וגבי אשכנזי - אתם תהיו חברים בממשלת הנאשם בנימין נתניהו. הצטרפתם לרשימה הארוכה של אנשים שהאמינו לנתניהו ואיפה הם היום? בני גנץ וגבי אשכנזי באמת בשביל מה שיגעתם מדינה שלמה במשך שנה?

 

"הרי להיות שרים אצל ביבי יכולתם כבר קודם. שני הדברים שהשתנו שביבי כבר לא חשוד אלא כבר נאשם. מה שעוד השתנה שנשבעתם שוב ושוב שלא תשבו תחתיו. לא ראיתם מה קרה למשה כחלון, אהוד ברק, ואפילו ללפיד ובוגי? גנץ - איך תסתכל בעיניים לנשיאת בית המשפט אסתר חיות שתהיה במליאה בעת השבעת הממשלה?".

 

ח"כ מנסור עבאס (הרשימה המשותפת) אמר כי "אנו רוצים להיות שותפים לקבלת ההחלטות. רצינו להציג אלטרנטיבה חדשה לא רק לחברה הערבית אלא גם לחברה הישראלית. הכיוון שאליו מתפתחים העניינים לא משרת את הקו שאנו מדברים עליו. אנו לא יכולים להיות חלק מהמהלך הנרקם (לבחירתו של גנץ) לא רק כי לא התייעצו, כי לא יכולים לתת יד להמשך מדיניות של הדרה ולהאשמות שווא של נציגי החברה הערבית". 

 

  

גנץ נותר מועמד יחיד לתפקיד, אחרי שיו"ר סיעת כחול לבן אבי ניסנקורן הגיש את מועמדותו למזכירות הכנסת. ח"כ כהן לא הגיש את מועמדותו, מכיוון שהתברר כי אין לו רוב. גנץ מקווה להיבחר בתמיכת הח"כים מגוש הימין. יאיר לפיד הורה לאנשי מפלגתו "יש עתיד" שלא להתייצב להצבעה.

 

יו"ר כחול לבן החליט להעמיד את עצמו לתפקיד יו"ר הכנסת בגלל החשש כי אם אכן תוקם לבסוף ממשלת אחדות, לפיד ואנשיו לא יצטרפו אליה, ובמקרה כזה היה כהן הופך להיות יו"ר כנסת מטעם מיעוט.

 

רה"מ בנימין נתניהו הכריז לפני כמה ימים שאם יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין יודח מתפקידו, אזי לא תהיה ממשלת אחדות לאומית. במו"מ הקואליציוני שנערך היום בין הליכוד לכחול לבן הציע הליכוד לבחור היום בגנץ כיו"ר הכנסת, כאשר, אם תוקם ממשלת אחדות יהפוך לשר ויפנה את כיסאו.

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ. הגיש את מועמדותו בניגוד לעמדת לפיד יו"ר כחול לבן בני גנץ. הגיש את מועמדותו בניגוד לעמדת לפיד צילום: רויטרס

 

 

ההצעה זוכה להתנגדות של יש עתיד, כמו גם לזו שהובעה בישראל ביתנו וברשימה המשותפת. יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הודיע שמפלגתו תתמוך בכהן. יו"ר סיעת הרשימה המשותפת ח"כ אחמד טיבי הודיע בצהריים בישיבתה של הוועדה המסדרת כי חברי הכנסת במפלגתו יתנגדו לבחירתו של גנץ כיו"ר הכנסת. טיבי הביע חשש שבעצם מועמדותו של גנץ נועדה להכשיר אחר כך את הקמתה של ממשלת אחדות לאומית.

 

בליכוד התנגדו למועמדותו של כהן, מאחר שהוא חבר בסיעת יש עתיד, שמתנגדת להצטרפות לממשלת אחדות בראשות נתניהו. בליכוד חששו שיש עתיד לא תצטרף לקואליציה ואם כהן ייבחר, אזי יו"ר הכנסת יהיה באופוזיציה ויהיה לעומתי לקואליציה.

x