$
בארץ

פרסום ראשון

התוכנית של יועץ רה"מ: סיוע רק לעסקים שמחזורם ירד בחצי; 6,000 שקל בחודש לפחות לעצמאים

יועצו הכלכלי של נתניהו, אבי שמחון, יציג בדיונים עם ראש הממשלה עמדה מנוגדת למשרד האוצר, שמתנגד לתמיכה ישירה בעסקים ובעצמאים. המודל מבוסס על הנחה כי ללא סיוע ממשלתי, יווצר גל של פשיטות רגל שעלול לסבך את המשק ולעכב באופן משמעותי את ההתאוששות ביום שאחרי משבר הקורונה. המודל כולל גם סיוע לחברות התעופה אל על, ארקיע וישראייר

אדריאן פילוט 13:1526.03.20

יועצו הכלכלי של ראש הממשלה, אבי שמחון, המציג עמדה מנוגדת לפקידי משרד האוצר, יציג בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מודל תמיכה רחב למגזר העסקי ולעצמאים. לפני מספר דקות החל הדיון ובו יוכרע היקף ואופי הסיוע למגזרים השונים, על רקע משבר הקורונה שמשבית את המשק. את המודל פיתח ח''כ ניר ברקת (ליכוד) וזוכה לתמיכה של שמחון ועוד כמה ראשי איגודים במשק. המודל גם הוצג למנהל רשות המסים, ערן יעקב.

 

 

 

המודל מבוסס על הנחה כי ללא סיוע ממשלתי, יווצר גל של פשיטות רגל שעלול לסבך את המשק ולעכב באופן משמעותי את ההתאוששות ביום שאחרי משבר הקורונה. לפיכך, המודל מבוסס על סיוע אך ורק של עסקים ועצמאים במצוקה ולא סיוע לכולם. לצורך הבחינה, הוחלט כי הכלי המתאים ביותר הוא השוואת מע"מ בין מרץ 2020 לעומת מרץ 2019. עסקים ועצמאים אשר יציגו ירידה של 50% או יותר במחזור לפי מע"מ - יהיו זכאים לסיוע - והשאר לא.

 

אבי שמחון אבי שמחון צילום: מיכל פתאל

 

הסיוע יגיע בצורה של אשראי בערבות מדינה בהיקף של 25% מהמחזור של העסק, שהוא אומדן ההפסד הממוצע בענפי השירותים, המסחר, התיירות והעצמאים. החידוש הוא שכל עסק או עצמאי יהיה רשאי להמיר כמחצית הסיוע קרי, 12.5% מהסיוע או מהמחזור אשתקד - למענק. עלות התוכנית נאמדת בכ-6 מיליארד שקל כאשר 3 מיליארד שקל היא הוצאה תקציבית של ממש וה-3 הנותרים במסגרת ערבות מדינה (למדינה יש לפחות 17 מיליארד שקל במסגרת לא מנוצלת של ערבויות מדינה). המודל יושם בחודש מרץ וייבחן שוב בחודש אפריל (יבצעו תיקונים והערכת מצב מחודשת) ולפי האומדנים ימנע 80% מפשיטות רגל הצפויות כבר בחודשים הקרובים ללא סיוע.

 

 

ניר ברקת ניר ברקת צילום: עמית שעל

 

כאמור, המודל תקף גם עבור עצמאים כשלהם מובטחת "רצפה" של 6,000 שקלים. לדוגמא: עצמאי שמרוויח 20 אלף שקלים לחודש ובחודש מרץ המחזור שלו ירד ל-8,000 שקלים בלבד, זכאי לסיוע. לפי המודל, הוא צריך לקבל סיוע של 5,000 שקלים (מחצית ממנו בהלוואה ומחצית שנייה - קרי, 2500 בלבד - בצורה של מענק). אך במקרה הזה העצמאי יקבל 6,000 שקלים.

 

כמו כן, יוצע לראש הממשלה אותו מודל לשתי חברות יוצאות דופן שאינן נכללות להגדרה: חברות התעופה אל על, ארקיע וישראייר, שנקלעו לקשיים.

 

כפי נחשף מוקדם יותרבאתר כלכליסט, סוגיית פיצוי העסקים הפכה לסלע המחלוקת בין מקבלי ההחלטות הכלכליים, כאשר אותה סוגייה חצתה את הצוותים לשניים: פקידי האוצר אשר מתנגדים לסיוע ישיר, והמחנה השני ובראשו עומד נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון ושמחון, שתומכים במודל שהציע ברקת .

 

המודל מתנגד לעקרון של פקידי משרד האוצר לפיו אין להעביר מענקים ישרים למגזר העסקי. המודל שהם מציעים מבוסס על מתן הנחות כלליות בארנונה. למודל האוצר כמה וכמה בעיות: הוא מסורבל ומסובך, הוא אינו מספיק והוא גם מסייע לעסקים שלא נפגעו או נפגעו מעט מהמשבר.

 

עם זאת, גם התוכנית של ברקת קיבלה ביקרות מכמה בכירים במגזר העסקי - "זה כיוון נכון, אבל המטרה שגויה. בניגוד לשדה הקרב, בו אתה מנסה להציל את הפצועים קשה, במקרה הזה אתה חייב דווקא לוותר על אלו שעל סף קריסה ולחלק את הסיוע גם סביב אלו שהם פצועים בינוני. אין בעיה שמלון שהיה בקשיים יפשוט רגל ובעוד שנה או שנתים יגיעו משקיע וירכשו אותו. אבל מה קורה עם עסק שהיה במצב טוב והמשבר חירב אותו? לא תציל אותו?" מסר בכיר במגזר העסקי שנחשף לתוכנית.

x