$
בארץ

יותר משלוחים, פחות יציאה מהבית: המדריך להנחיות החדשות

התקנות החדשות נכנסו לתוקף ב-17:00 והשאירו שאלות רבות בקרב האזרחים. לאן מותר לצאת מהבית? מה קורה אם אני בלי תעודת זהות? האם תהיה תחבורה ציבורית? הסופרים פתוחים? יש משלוחים? שאלות ותשובות

ynet 00:0026.03.20

2,369 בני אדם בישראל נדבקו עד כה בנגיף הקורונה, 39 מהם מאושפזים במצב קשה ו-64 החלימו. מדובר בעלייה של יותר מ-400 נדבקים מאתמול. במקביל, הערב (ד') נכנסו לתוקף תקנות החירום החדשות והותירו ישראלים רבים מבולבלים. מתי מותר לצאת מהבית? איזה חנויות יישארו פתוחות? מה עושים עם תפילה? מה עם ליל הסדר? ואיך יאכפו את התקנות? כל מה שצריך לדעת על תקנות החירום.

 

 

 

באיזה מצבים מותר לצאת מהבית?

 

לפי התקנות החדשות אין לצאת מהבית, אלא אם מדובר באחת מהמטרות שאושרו: נסיעה למקום עבודה ובחזרה הביתה, קבלת שירות רפואי, תרומת דם, הפגנה, הליך משפטי, הגעה לכנסת, יציאה לצורך טיפול במסגרת רווחה.

  

כמו כן, הותרה יציאה של יחיד או אנשים שגרים באותו מקום לזמן קצר ולמרחק של עד 100 מטר ממקום המגורים. הותרה גם יציאה לצורך סיוע רפואי לאדם אחר או סיוע לאדם עם קושי תפקודי או מצוקה שדורש סיוע. 

 

 

רחובות ריקים בת"א רחובות ריקים בת"א צילום: שמוליק דודפור

 

התקנות מאפשרות גם יציאה לצורך העברה של קטין שהוריו חיים בנפרד לבית ההורה השני. כמו כן, אושר להעביר ילד שאחד מהוריו נדרש לצאת לצורך "חיוני" ואין מי שישגיח עליו בבית.

  

בנוסף הותרה יציאה לצורך חתונה, הלוויה או ברית, יציאה לתפילה בסמוך למקום המגורים, וכן הותרה יציאת אישה לטבול במקווה נשים בתנאי שתיאמה מראש את הגעתה ושהמקווה פועל בכפוף להוראות.

  

מתי כל זה יסתיים?

 

נכון לעכשיו, תקנות החירום נקבעו לשבעה ימים בלבד, אך הממשלה יכולה להאריך אותן. רמז לצפוי נתן היום היועץ המשפטי של משרד הבריאות, שבתדרוך לעיתונאים הוא כבר דיבר על ליל הסדר. לדבריו, התקנות הנוכחיות אוסרות על נסיעה משפחתית ברכב - "אפילו לליל הסדר". הוא הוסיף: "יש להישאר בבתים ולעשות את ארוחת החג עם המשפחה הגרעינית".

  

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לאפשרות של החמרת התקנות: "מספר החולים מכפיל את עצמו כל שלושה ימים. בעוד שבועיים עלולים למצוא עצמנו עם אלפי חולים שרבים יהיו בסכנת מוות. לכן אני כבר אומר לכם שאם לא נראה שיפור במגמה - לא יהיה מנוס מלהטיל הסגר מלא, למעט צרכים חיוניים כמו מזון ותרופות. זה עניין של יממות ספורות ואנו עושים את כל ההכנות הלוגיסטיות והמשפטיות לכך".

 

"בינתיים פרסמנו תקנות לשעת חירום לימים הקרובים", הוסיף נתניהו. "קודם כל תקראו אותן ותישארו בבתים. חייבים להישאר בבית: נשארים בבתים - נשארים בחיים. כי הסכנה אורבת לכל אחד. כולם חייבים לציית. אין הנחות. מה שנדרש מכל אחד ואחת מכם מעבר לציות - מעל הכל ההוא משמעת עצמית קפדנית. אם לא תתגייסו לשמור על עצמכם ועל המשפחות שלכם יהיה כאן אסון".

 

לאן אפשר לצאת?

 

התקנות אוסרות על הימצאות בגן ציבורי או בחוף ים, למעט אם הם נמצאים בתוך 100 המטרים ממקום המגורים. במצב כזה מותר להגיע אל הגנים והחופים בהתאם להגבלות שחלים על כל מי שיוצא מהבית. עם זאת, התקנות אוסרות על הימצאות בגני שעשועים או על יציאה לפעילות ספורט.

 

אמנם התקנות מתירות לצאת להתפלל במניין, אך הן גם מצמצמות את התנאים לקיום תפילה. לפי התקנות, אסור לאדם לצאת להתפלל מחוץ למקום מגוריו, אלא אם כן התפילה מתקיימת במקום פתוח שבו נמצאים עשרה אנשים בלבד ויש רווח של שני מטרים בין המתפללים. התקנות תקפות על כנסיות, מסגדים ובתי כנסת.

 

 

 

רחובות ריקים בת"א רחובות ריקים בת"א צילום: שמוליק דודפור

 

 איזה הגבלות מוטלות על מי שיוצא החוצה?

 

התקנות החדשות חוזרות על ההנחיות המוכרות שלפיהן צריך לשמור על מרחק של שני מטרים מכל אדם, למעט בין אנשים שגרים באותו מקום. אם יוצאים מהבית באמצעות רכב פרטי, מותר שיהיו עד שני נוסעים באותו הרכב, אלא אם כן יש צורך חיוני ביותר נוסעים עבור מטרות ספציפיות (בין היתר טיפול רווחה והעברת ילד בין הורים שחיים בנפרד).

  

מי שיוצא לבד או עם משפחתו להתרעננות מחוץ לבית, יכול להישאר רק בתוך 100 המטרים הסמוכים למקום מגוריו. בכניסה למקומות העבודה תוצב עמדה למדידת חום לנכנסים למקום ולא תותר הכניסה למי שחום גופו עולה על 38 מעלות צלזיוס.

  

מה פתוח? והאם יש משלוחים?

 

לפי התקנות החדשות, מותר לפתוח רק מקומות למכירת מזון, בית מרקחת, מכון אופטיקה או חנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי היגיינה. בעל העסק חייב לשמור ככל הניתן על שמירת מרחק של שני מטרים לפחות בין האנשים, לסמן מקומות עמידה בקופות ובכל מקום שיש בו תור. כמו כן, בעלי העסקים מחויבים במניעת צפיפות האנשים, כך שבכל עת לא ישהו בתוך החנות לקוחות ביחס של יותר מארבעה אנשים לכל קופה רושמת פעילה.

 

חנויות למוצרים חיוניים לתחזוקת הבית, מוצרי חשמל, שירותי תקשורת ואבזרים רפואיים יפעלו באמצעות משלוחים בלבד. גם מסעדות ומקומות למכירת אוכל מוכן, וכן חנויות מקוונות שפועלות באמצעות האינטרנט או הטלפון, יפעלו בשירותי משלוח בלבד.

  

כל המשלוחים שייעשו בתקופה שבה חלות תקנות החירום יונחו בפתח בית המגורים ויימסרו ללא מגע עם הלקוח.

  

מה העונש על הפרת התקנות? איך יאכפו אותן?

 

לראשונה התקנות מטילות עונש על מי שיוצא מהבית שלא לפי התקנות – קנס מנהלי של 500 שקלים או מעצר של חצי שנה. גם על בעל עסק שלא יעמוד בתקנות יוטל עונש זהה. התקנות החדשות מטילות את אותו העונש גם על מי שמתפלל שלא במקום מגוריו, ובניגוד להנחיות המיוחדות (תפילה בשטח פתוח, עשרה אנשים ורווח של שני מטר בין המתפללים).

 

המשטרה בשיתוף השיטור העירוני מתגברים נוכחות ברחובות הערים השונות ברחבי הארץ, ובימים הראשונים המיקוד יהיה על הסברת התקנות לציבור. כ-650 חיילי צה"ל יצטרפו בשלב הראשון לפעולות האכיפה של המשטרה, ובהמשך מקווים במשרד לביטחון פנים לשלב במאמצים את לוחמי האש, מפקחי משרדי הממשלה ופקחי רשות הטבע והגנים.

 

השוטרים והפקחים יוכלו לדרוש מהאזרחים להציג תעודת זהות או לתת את מספר תעודת הזהות כדי להראות שאינם מפרים את ההנחיה שלא לצאת מהבית למרחק של יותר מ-100 מטרים. אבל האכיפה בנושא צפויה להיות בעייתית. יועמ"ש משרד הבריאות אמר היום בתדרוך לעיתונאים: "אני מניח שלא יחלקו דו"ח אם אדם נמצא במרחק של 150 מטרים מהבית".

  

האם יש תחבורה ציבורית?

 

במסגרת התקנות החדשות צומצמה התחבורה הציבורית ב-25%. בעקבות כך בוטלו כל קווי רכבת ישראל, צומצמה פעילות האוטובוסים לכרבע מההיקף הרגיל, הכרמלית בחיפה הפסיקה את פעולתה, ואילו הרכבת הקלה בירושלים ממשיכה כרגיל.

 

 

מרבית הקווים הבינעירוניים הישירים, שיש להם מקבילה של קווים מאספים, יבוטלו ופעילות המאספים תימשך בתדירות מוגבלת. השירות העירוני ימשיך לפעול בתדירות נמוכה וברשת קווים בסיסית.

 

רחובות ריקים רחובות ריקים צילום: שמוליק דודפור

 

קווים שיש בהם עומסים ייבחנו לעומק וחלקם יבוטלו אם יתברר שהציבור לא נשמע להנחיות. במקביל, נערכים במשרד התחבורה לתגבר את תדירות הפעילות בקווים ספציפיים כדי לא ליצור צפיפות.

 

נהגי מוניות יוכלו להסיע רק אדם אחד, ובמקרים רפואיים או מקרי רווחה ניתן יהיה לצרף מלווה לנוסע, ובתנאי שהנוסעים יושבים במושב האחורי וכל חלונות הרכב פתוחים.

  

שירות באבל בגוש דן ותיק-תק בחיפה, שמאפשרים נסיעה בהזמנה מראש באפליקציה ימשיכו לפעול לטובת עובדי המפעלים החיוניים ומספר הנוסעים בהם יוגבל בהתאם להנחיות. גם מוניות השירות ימשיכו לפעול בהתאם להנחיות.

  

האם מותר להזמין בעלי מלאכה הביתה? מה עם בעלי החיים?

 

היועץ המשפטי של משרד הבריאות התייחס היום לאפשרות להזמין בעלי מקצוע למקום המגורים. לדבריו ניתן יהיה להזמין טכנאים ואנשי מקצוע "זאת בהנחה שאנשים לא יכולים להסתדר כמה ימים עם מקרר תקול או שירותים סתומים". לדבריו, נכון לעכשיו ניתן להזמין הביתה גם בייביסיטר, מנקה או מורים פרטיים, אך ייתכן שהדבר ישתנה בקרוב.

x