שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נתניהו: "אם לא נראה שיפור במגמה - לא יהיה מנוס מלהטיל הסגר מלא"

ראש הממשלה הוסיף: "חייבים להישאר בבית כי הסכנה אורבת לכל אחד"; הוא קרא שוב "להקים מיד ממשלת חירום לאומית לטיפול בקורונה". בהצהרה נפרדת התייחס נשיא המדינה ראובן ריבלין להחלטת יולי אדלשטיין שלא לקיים את החלטת בג"ץ: "למרות המחלוקות - חובה עלינו לציית לצווי בית המשפט"

צבי זרחיה 20:4625.03.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין מסרו הערב הצהרות נפרדות לאחר כניסתן לתוקף של ההגבלות החדשות.

 

נתניהו אמר: "בעוד שבועיים אנו עלולים למצוא את עצמנו עם אלפי חולים שרבים מהם יהיו בסכנת מוות. אם לא נראה שיפור במגמה - לא יהיה מנוס מלהטיל הסגר מלא. זה עניין של יממות ספורות".

 

ראש הממשלה הוסיף: "חייבים להישאר בבית כי הסכנה אורבת לכל אחד, היא לא מבדילה בין גלוי ראש לחובש כיפה או כאפיה. כולם חייבים לציית, אין הנחות. אם לא תתגייסו לשמור על עצמכם ועל המשפחות שלכם יהיה כאן אסון".

 

נתניהו קרא "להקים מיד ממשלת חירום לאומית לטיפול במשבר הקורונה". לדבריו, "אני יודע שיש תסיסה גדולה בין שני חלקי העם. אני אומר בצורה הברורה: צריך לשים את זה בצד. אנחנו עם אחד, אנחנו מדינה אחת, וצו השעה הוא אחדות. אני חוזר וקורא להקים מיד ממשלת חירום לאומית לטיפול במשבר".

 

ראש הממשלה ציין כי הקים צוות שיכין תוכנית ליום שאחרי המשבר.

 

 

נתניהו נתניהו צילום: לע"מ

 

הנשיא ריבלין אמר בהצהרתו: "גם אם יש לנו ביקורת על ההוראות, וגם אם אנחנו חושבים שהן מוטעות - נעשה ונשמע. עלינו לציית, ולעשות את הנדרש מאיתנו. אני פונה אליכם אזרחי ישראל: בנפשנו הדבר".

 

הנשיא התייחס גם למשבר הפוליטי סביב התפטרותו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין והחלטתו שלא לקיים את פסיקת בג"ץ בנושא כינוס המליאה לבחירת מחליפו. לדבריו, "גם אם יש לנו ביקורת על ההוראות, וגם אם אנחנו חושבים שהן מוטעות - נעשה ונשמע. עלינו לציית, ולעשות את הנדרש מאיתנו. אני פונה אליכם אזרחי ישראל: בנפשנו הדבר".

 

 

לדברי ריבלין, "אנו עדים בימים אלה להתנגשות חריפה ביותר בין הרשויות - השופטת והמחוקקת. ועם זאת, למרות השסע העמוק בין המחנות, ולמרות הרטוריקה החריפה בין הצדדים, אני יודע כי רובה ככולה של ההנהגה הישראלית, מימין ומשמאל, יודעת שחובה על כולנו לציית לצווי בית המשפט, וכי לא יעלה על דעתו של איש שלא לקיימם. וזאת גם אם סבור מאן דהוא כי שגה בית המשפט בהחלטתו. 

 

"תהא אשר תהא המחלוקת בינינו, עלינו להבטיח תמיד כי כללי המשחק הדמוקרטי, שבלעדיהם חרב הבית, נשמרים. עתה, משהתפטר יושב ראש הכנסת, אני בטוח שהוראת בג"ץ תכובד ושהדמוקרטיה הישראלית תצא מחוזקת ואיתנה מתקופת מבחן זאת", אמר ריבלין וסיכם: "אין ספק, אנחנו נתגבר".

   

כאמור, מוקדם יותר היום נכנסו לתוקף התקנות שעת חירום שאישרה הממשלה להגבלת הפעילות במטרה לצמצם את ההתפשטות של נגיף הקורונה בישראל. התקנות כוללות צמצום נוסף של היציאה למרחב הציבורי, הטלת אחריות על מעסיקים, וסגירת חנויות שאינן חיוניות. תנועת הרכבות תיפסק לחלוטין, האוטובוסים ימשיכו לפעול בהיקף של 25%.

 

ריבלין ריבלין צילום: לע"מ

 

 

x