$
בארץ

דיווח שוטף

מספר חולי הקורונה בישראל עלה ל-2,369; 39 מוגדרים במצב קשה

ההגבלות החדשות שאישרה הממשלה נכנסו לתוקף; מספר החולים המאומתים עלה ל-2,369, מצבם של 39 מוגדר קשה; יתחדשו הלימודים מרחוק; שיעור האבטלה חצה את ה-20%, 21 אלף דורשי עבודה נרשמו היום; עובדים בגיל פרישה שהוצאו לחל"ת יקבלו מענק מיוחד; 13 מתוך 30 עובדות בבימ"ש השלום בב"ש אובחנו כחיוביות לנגיף

כלכליסט ו-ynet 21:1325.03.20

משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ

 

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

משרד הבריאות: מספר חולי הקורונה בישראל עומד על 2,369, כאשר 39 מוגדרים במצב קשה, 64 בינוני, 2,197 קל. עד כה נפטרו מהמחלה חמישה בני אדם. מתוך כלל חולי הקורונה - 64 החלימו. לפי משרד הבריאות, ב-24 השעות האחרונות נלקחו 5,067 בדיקות. 140,742 בני אדם שוהים בבידוד בית. מתוך חולי הקורונה - 1,058 מאושפזים בבית ו-281 בבתי מלון.

 

21:10 - ח"כ בועז טופורובסקי מכחול לבן נכנס לבידוד. טופורובסקי נכנס לבידוד לאחר ששהה במקום בו שהה בו חולה קורונה מאומת.

 

18:45 - עדכון משירות התעסוקה: • שיעור האבטלה בישראל עבר הערב את ה-20% (20.12%). מתחילת מרץ: 679,778 נרשמים חדשים בשירות התעסוקה – 90.4% מהם בחל"ת; מאז הבוקר ב-07:00 ועד השעה 17:00 נרשמו 21,902 אלף דורשי עבודה. יחד עם המתייצבים הפעילים מהתקופה שקדמה למשבר הקורונה (כ-160 אלף), עומד המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בשירות התעסוקה על 837,629. 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: יריב כץ

 

18:30 -   מקרה מוות ראשון מקורונה ברשות הפלסטינית: אישה בשנות השישים לחייה, מהכפר בידו שממערב לרמאללה, שאושפזה ומתה מהנגיף. הבת שלה ובעלה של הבת נדבקו גם הם ולפיכך מספר הנדבקים בגדה המערבית עלה ל-62. ברצועת עזה התגלו כה שני חולים.

 

17:50 - ח"כית סובלת מחוםסונדוס סאלח מהרשימה המשותפת נבדקה במרפאת הכנסת ונמצא כי יש לה חום והיא סובלת מחולשה. היא התבקשה לצאת מהכנסת ופונתה לטיפול.

 

17:00 - הגבלות חדשות: נכנסו לתוקף התקנות שעת חירום שאישרה הממשלה להגבלת הפעילות במטרה לצמצם את ההתפשטות של נגיף הקורונה בישראל. התקנות כוללות צמצום נוסף של היציאה למרחב הציבורי, הטלת אחריות על מעסיקים, וסגירת חנויות שאינן חיוניות. תנועת הרכבות תיפסק לחלוטין, האוטובוסים ימשיכו לפעול בהיקף של 25%.

 

 

16:21 - מסתמן: מענק מיוחד לעובדים אחרי גיל פרישה שהוצאו לחל"ת

 

מסתמן פתרון לעובדים שהמשיכו לעבוד אחרי גיל 67 והוצאו לחל"ת בעקבות משבר הקורונה. בעקבות הביקורת הציבורית על כך שעובדים אלה אינם זכאים לדמי אבטלה, סוכם באוצר כי הם יקבלו מענק מיוחד של עד 4,000 שקל בחודש בנוסף לקצבת זקנה. לפי התוכנית, מי שגובה הפנסיה שלו הוא עד ל-2,000 שקל בחודש, יקבל את הסכום המקסימלי, 4,000 שקל בחודש; מי שגובה הפנסיה שלהם נע בין 2,000 ל-3,000 שקל יקבלו 3,000 שקל; מי שגובה הפנסיה שלהם נע בין 3,000 ל-4,000 יקבלו 2,000 שקל; ומי שהפנסיה שלהם בין 4,000 ל-5,000 יקבלו 1,000 שקל. מי שהפנסיה שלהם גבוהה מ-5,000 שקל לא יזכו לשום מענק. (עמרי מילמן)

 

15:10 - בכירי איסתא ויתרו על השכר למרץ עד מאי

 

מנכ"ל איסתא ליינס ובעלי החברה אחישי גל, ומנכ"ל איסתא ישראל אסף גורן, לא ימשכו משכורת למשך שלושה חודשים, החל ממרץ ועד מאי. כך הודיעה החברה. מנהלים בכירים נוספים בקבוצה החליטו אף הם שלא יימשכו את משכורתם בחודשים אלה.

 

14:09 - נתקע המו"מ על תוכנית התייעלות באל על

 

המו"מ בין הנהלת אל על לנציגות עובדי החברה על תוכנית התייעלות תקוע ואינו מאפשר את קידום בקשת הסיוע מהמדינה בסכום של 700 מיליון דולר. תוכנית ההבראה נדרשת על ידי האוצר כבסיס לדיון בבקשת הסיוע של החברה. אל על נדרשה על ידי האוצר לחיסכון של 200 מיליון דולר בעלויות שנתיות, פיטורי עובדים וצעדים נוספים שיבטיחו את החזר ההלוואה. לכלכליסט נודע כי אחד הנושאים העיקריים שבמחלוקת הוא מספר המפוטרים. ההנהלה דורשת פיטורי 600 עובדים, אך הוועד מוכן ל-100 מפוטרים בלבד. בנוסף קיימת מחלוקת על גובה פיצוי הפיטורים. (נווית זומר)

 

13:24 - מקורות הקימה קרן תמיכה לעובדים בחל"ת

 

חברת המים הממשלתית מקורות החליטה על הקמת קרן תמיכה כלכלית לעובדים שעשויים להיפגע מהוצאתם לחופשה ללא תשלום (חל״ת). במסגרת הקרן כל עובד שיצא לחל"ת יקבל את אותו היקף משכורת תוך ניצול ימי חופשה של עובדים אחרים שעדיין מועסקים באופן שוטף בחברה. עם הקמת הקרן כל אחד מחברי הנהלת החברה תרם חמישה ימי חופשה. שאר עובדי החברה (כ-1700 עובדים, כולל חברות הבנות) תרמו 1.5 ימי חופשה. (ליאור גוטמן)

 

13:21 - קבוצת הרכב שלמה: צפויה ירידה בפעילות בגלל משבר הקורונה

 

קבוצת הרכב שלמה מעריכה כי אם משבר הקורונה יימשך זמן רב, לקוחות של החברה וספקים ייאלצו לשנות הסדרי תשלום, להחזיר את הרכבים שברשותם, לבקש לדחות את תשלומי הליסינג וההשכרה או להתקשות לעמוד בתשלומים המגיעים לחברה. "בנוסף, עשויה לחול האטה משמעותית בצריכה הפרטית של מוצרים אשר יהיה בה כדי להשפיע על הדרישה למוצריה של הקבוצה ובתוך כך, להקטין את היקף הרכישות והמסירות של הרכבים בקרב פעילות הליסינג וההשכרה של הקבוצה ובקרב פעילות מכירת רכבים -חדשים ומשומשים". (תומר הדר)

 

13:17 - רכבת ישראל מבקשת השבתה מלאה

 

רכבת ישראל פנתה הלילה (ד') למשרד התחבורה בבקשה להשבית את פעילות הרכבת בצורה מלאה. הכוונה על השבתת הפעילות כבר נידונה בשבוע שעבר ושר התחבורה בצלאל סמוטריץ אף הודיע שהנושא נבחן. הסיבה: ירידה של 70%-80% בפעילות. נכון לעכשיו הבקשה לא אושרה מטעמים בטחוניים בעיקר, שכן רכבת ישראל משמשת את צה"ל בימי חירום למקרה שיהיה צורך לשנע רבבות חיילים. (ליאור גוטמן)

 

13:12 - רשות המסים תאפשר חשבוניות סרוקות בדיווח למע"מ

 

רשות המסים הודיעה היום כי תאפשר באופן זמני (עד סוף מאי) לכלול בדוח התקופתי למע"מ ולנכות מס תשומות גם בהסתמך על חשבונית מס שנסרקה ונשלחה במייל ללא חתימה דיגיטלית, וזאת מבלי להמתין להגעה פיזית של חשבונית המס לידי העוסק. בתום החודשיים יידרשו העסקים לוודא שיש להם את החשבוניות המקוריות. (עמרי מילמן)

 

13:01 - הרשות הפלסטינית: לא נייבא מוצרי תנובה בגלל עובד שנדבק בקורונה

 

משרד הכלכלה הפלסטיני הורה על הפסקת יבוא מוצרי תנובה המיוצרים באלון תבור לאחר שהתגלה עובד חולה. מתנובה נמסר: ״אכן קיבלנו פנייה ברוח זו, ואנו בוחנים את המניעים שלה ואת ההיגיון שעומד מאחוריה. תנובה פועלת על פי הנחיות קפדניות של משרד הבריאות וכל תהליכי ייצור המזון במחלבה הם בטוחים. לא קיימת כל סכנה של מעבר נגיף דרך מזון וכל מוצרי קבוצת תנובה, ללא יוצא מהכלל, בטוחים לגמרי לשימוש״. כפי שפורסם אתמול, עובד במחלקת האריזה במחלבת תנובה אלון תבור התגלה כחולה מאומת בקורונה לאחר שנדבק מקרוב משפחה. לעובד האמור נחשפו 15 עובדים והם נכנסו מיידית לבידוד. (נורית קדוש)

 

 

12:00 - בית המשפט בבאר שבע: עוד 3 עובדות אובחנו כחולות קורונה

 

שלוש עובדות נוספות מבית משפט השלום בב"ש אובחנו כחולות קורונה, כך הודיעה דוברת בתי המשפט. שלוש העובדות מצטרפות ל-10 עובדות נוספות באותה מחלקה שאובחנו בימים האחרונים כחולות קורונה. בסך הכל, מתוך 30 עובדות בבית משפט השלום בבאר שבע שיצאו לבידוד לפני שבוע, נכון לעת הזו אובחנו כבר 13 עובדות כחיוביות לנגיף. (ענת רואה)

 

11:20 - שיעור האבטלה ממשיך להמריא

 

לשכת התעסוקה מעדכנת: שיעור האבטלה עומד הבוקר על 19.6%. מתחילת מרץ: 657,876 נרשמים חדשים בשירות התעסוקה – 90% מהם בחל"ת. מהעדכון אמש (17:00) ועד הבוקר ב-07:00 נרשמו כ-24 אלף דורשי עבודה. שרות התעסוקה מעביר מדי יום פרטים של מאה אלף מובטלים חדשים לביטוח הלאומי ועד עכשיו הועברו הפרטים של 400 אלף. המובטלים החדשים צפויים לקבל לפני פסח מקדמות שסכומן יהיה גבוה מ-2000 שקל. זאת בהנחה שהם זכאים לתשלום רק על שליש מחודש מרץ. (שחר אילן)

 

10:05 - חברת נמלי ישראל תקצה 60 דונם לאחסון מכולות בנמלי חיפה ואשדוד

 

חברת נמלי ישראל תקצה 60 דונם לאחסון מכולות ריקות, 30 בנמל חיפה ו-30 באשדוד, בשל צפי לקשיים של היבואנים למשוך סחורה. הקרקע תוקצה ל-3 חודשים לחברת "אוברסיז קומרס", וימוקמו בה מכולות ריקות בהן הייתה סחורה שהגיעה לישראל. עוזי יצחקי, יו"ר דירקטוריון חברת נמלי ישראל, הסביר כי שטחי אחסון המכולות יעזרו להבטיח פעילות יעילה ורציפה בנמלים, כיוון שהם יאפשר לרווח את מצוקת המקום בנמלי הים הקיימים - ולקלוט עוד סחורות.

 

"נמלי הים הם השער הראשי ליבוא והייצוא ובלעדיהם אין כלכלה, אין סחורה ואין מוצרי צריכה בסיסיים במשק. על רקע צפי לקושי של יבואנים למשוך את הסחורה מהנמל אנו נערכים להגדלת קיבולת האחסון של הנמלים בכדי לתת מענה לתקופת ביניים עד לסיום המשבר", סיכם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'. (ליאור גוטמן)

מכולות בנמל אשדוד מכולות בנמל אשדוד צילום: יח"צ נמל אשדוד

 

9:30 - פרסום ראשון - ילדים להורים גרושים לא ייפגעו מהסגר: למרות תקנות החירום יוכלו לעבור בין בתי הוריהם

 

לידיעת ההורים הגרושים וילדיהם שהיו מודאגים בימים האחרונים: ילדים להורים גרושים לא ייפגעו מהתקנות לשעת חירום ויוכלו למרות ההסגר לעבור בין הוריהם שאינם מתגוררים באותו בית - כך הודיע היום (ד') שר המשפטים אמיר אוחנה. בכך, נעתר השר לבקשת ראש לשכת עו"ד אבי חימי ופורום דיני משפחה של לשכת עו"ד ופעל להחריג מעבר של קטינים בין בתי הוריהם שאינם גרים במשותף.

 

אמיר אוחנה שר המשפטים אמיר אוחנה שר המשפטים צילום: יהונתן ולצר, TPS

 

בימים האחרונים צפה דאגה בקרב משפחות גרושים, מכך שבעקבות הסגר ילדים לא יוכלו לעבור בין בתי הוריהם. אתמול (ג') שלח שר המשפטים אוחנה מכתב לראש לשכת עורכי הדין בו ציין כי "אני רואה חשיבות רבה בהבטחת הקשר בין ילד להוריו ובשמירה על חיי משפחה תקינים גם, ואולי אף בפרט במציאות הנוכחית, זאת מבלי לגרוע כמובן מהחיוניות שבמילוי אחר הנחיות הממשלה ומשרד הבריאות".

 

השר אוחנה הוסיף כי פנה אל הגורמים הנוגעים בדבר ובכלל זה אל היועץ המשפטי לממשלה ואל מנכ"ל משרד הבריאות על מנת להבטיח כי זמני שהות של קטין עם שני הוריו במצב בו אלה אינם גרים במשותף, יקוימו אף בעת הזו. ואכן, במסגרת גיבוש נוסחן של תקנות שעת חירום הוחלט להחריג באופן מפורש מעבר של קטינים בין בתי הוריהם, במצב בו אלה אינם גרים במשותף.

 

עו"ד אריאל דרור בעל משרד המתמחה בדיני משפחה מציין כי "בימים טרופים אלה כולנו מנסים לעצב שגרה חדשה. מציאות החיים של הורים גרושים בה יש שני בתי אב מצריכה ניווט תוך מגבלות המשתנות חדשות לבקרים. עקרון טובת הילד גם בימים טרופים אלה ממשיך להוות הבסיס לקבלת החלטות. השר אוחנה בישר כי הסדרי הראיה ימשיכו לחול כרגיל ויש בכך בשורה חשובה לכל ילד שרוצה להיות עם שני הוריו.

 

"יצוין כי בימים אלה מחד אין דיונים מאידך השופטים עובדים כרגיל והחלטות מתקבלות אף יותר מהר. פניה לערכאות היא אפשרות פחות מועדפת אולם במידה ומי מהצדדים אינו מוכן לקיים את אשר נקבע, גם בימים אלה ניתן לקבל מזור ופתרון לכך". (ליטל דוברוביצקי)

 

9:15 - הפחתות שכר בחברות נדל"ן ואנרגיה

 

צעדי הפחתת הוצאות השכר בשל משבר הקורונה מגיעים גם אל חברות הנדל"ן והאנרגיה; חברת הנדל"ן וילאר אינטרנשיונל, הנסחרת בבורסה בתל אביב, דיווחה אתמול (ד') בערב כי שלמה טיסר, בעל השליטה (75.05%) ומנכ"ל החברה, ויתר על 1.95 מיליון שקל שמגיעים לו מהחברה.

 

חברת האנרגיה ברנמילר אנרג'י דיווחה גם היא אתמול על הפחתת הוצאות שכר כתוצאה ממשבר הקורונה לטובת התאמתן לפעילות החברה, וכי תבצע קיצוץ רוחבי בשכר עובדיה. הקיצוץ יכלול הפחתה של 50% בשכרם של ניר ודורון ברנמילר, בניו של אברהם ברנמילר, בעל השליטה (63.73%), יו"ר ומנכ"ל החברה; 40% בשכר חברי הנהלת החברה ועובדים בכירים; הפחתה מדורגת של 10%-30% בשכר שאר עובדי החברה.ברנמילר מציינת, עם זאת, כי שכר עובדי הייצור ועובדים נוספים בשכר דומה לא יופחת בשלב זה, וכי חברי הדירקטוריון החליטו לוותר על מלוא שכרם ללא הגבלת זמן. החברה ציינה עוד, כי תמשיך לבחון צעדים נוספים לייעול פעילותה. (צלי גרינברג)

 

ניר ברנמילר ניר ברנמילר צילום: יאיר שגיא

 

9:00 - משרד הבריאות: מניין קורבנות הקורונה עלה ל-5, מספר הנדבקים זינק ל-2,030

 

משרד הבריאות עדכן הבוקר (ד') כי מניין קורבנות הקורונה בישראל עלה לחמישה בני אדם. מניין הנדבקים בנגיף עלה ל-2,030 כשמצבם של 37 מוגדר קשה.

 

8:20 - מקרה מוות רביעי מקורונה בישראל

 

חולה קורונה בן 76 שאושפז בבית החולים שיבא, מת הלילה והוא הקורבן הרביעי של הנגיף בישראל. הוא אושפז בבית החולים ביום שני ומהמוסד הרפואי נמסר כי סבל ממחלות רקע. מספר חולי הקורונה בישראל נכון לעדכון האחרון שפרסם משרד הבריאות הוא 1,930. היום צפויים להתפרסם נתונים עדכניים.

 

8:10 - אושרו הגבלות החירום החדשות: יציאה מהבית - עד 100 מטר

 

הממשלה אישרה הלילה (בין שלישי לרביעי) את הגבלות החירום החדשות למאבק בנגיף הקורונה - ובניגוד לעמדת בכירים במשרד הבריאות לא הוחלט על סגר כללי ועל ביטול מוחלט של התחבורה הציבורית. ההחלטה התקבלה בתום ישיבת ממשלה טלפונית שנמשכה כשש שעות והסתיימה בשעה 03:30 לפנות בוקר, ולאחר שאמש עלה מניין הנדבקים בנגיף הקורונה ל-1,930. שני חולים מתו אתמול, ומניין הקורבנות בארץ מהנגיף עלה לשלושה.

 

במסגרת התקנות, יציאה מהבית תתאפשר למרחק של עד 100 מטרים, שירותי התחבורה הציבורית יצומצמו באופן משמעותי ורק לצרכים שאליהם הותרה היציאה מהבית. שירותי משלוחים למזון ולשירותים שחיוניים לתחזוקת הבית ימשיכו לפעול. הממשלה תפרסם בהמשך את הנוסח המלא של התקנות החדשות, והן ייכנסו לפועל לקראת שעות הערב. זו טיוטת התקנות שהובאה לאישור הממשלה.

 

מעבדת זיהוי קורבנות בצריפין מעבדת זיהוי קורבנות בצריפין צילום: דוברות צה"ל

 

בנוסף, הודיעה לשכת ראש הממשלה כי הלימודים מרחוק במסגרות הכיתתיות צפויים לשוב החל מהיום. בתום משא ומתן שניהלו בכירים במשרדי האוצר והחינוך ובמשרד ראש הממשלה עם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, סוכם שהנהלת ההסתדרות תאשר היום את המתווה שיאפשר חזרה מיידית ללמידה מהבית. במסגרת ההסכמות נקבע שעובדי ההוראה מגני הילדים ועד כיתה י' בחטיבות העליונות יקבלו שכר מלא עד תום חופשת פסח, ובמהלך הקיץ יחזירו עובדי ההוראה תשעה ימי חופשה. הפסקת הלימודים גררה ביקורת קשה מצד ראשי ערים, גורמי חינוך והורים.

(איתמר אייכנר וסיון חילאי, ynet)

  

 

x