$
בארץ

משבר הקורונה

הושג הסכם: המורים יחזרו ללמד מרחוק, חופשת הפסח תדחה בארבעה ימים

המחאה שעורר ההסכם לפיו המורים לא ילמדו מרחוק בגנים ובבתי הספר היסודיים סייעה; ראש הממשלה, המורים והאוצר הגיעו להסכם חדש - כמעט זהה לקודמו - אבל כזה הכולל למידה מהבית. עובדי ההוראה יקבלו שכר מלא עד תום חופשת פסח, ויחזירו תשעה ימי חופשה במהלך הקיץ

שחר אילן 09:1025.03.20

הסתדרות המורים והאוצר הגיעו הלילה (בין שלישי לרביעי) להסכם לפיו הלמידה מרחוק בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים תתחדש. לפי ההסכמות, המורים יחזירו תשעה ימים על חשבון החופש הגדול, אבל כן יהנו מחופש בל"ג בעומר; חופשת הפסח תדחה בארבעה ימים ותתחיל ביום ראשון ה-5 במרץ, במקום ב-31 במרץ. ההסכם אינו מתייחס ללמידה מרחוק אחרי חופשת הפסח, אבל ניתן להבין מעצם השגתו שהכוונה היא לקיים לימודים סדירים בצורה הזו.

 

 

יפה בן דוד יפה בן דוד צילום: ראובן קפוצינסקי

 

לפי ההסכם שהושג בשבוע שעבר, המורים יחזירו 9 ימים בחופש הגדול וכן את חופשת ל"ג בעומר. הוא עורר ביקורת רבה בקרב אנשי חינוך, הורים ופוליטיקאים בשל הפסקת הלמידה מרחוק בתקופת משבר, דבר שפגע בהורים ובתלמידים. כן נטען שמחמיצים את ההזדמנות העצומה של תרגול למידה באמצעים מתקדמים, וכך גם רת קידום מערכת החינוך.

 

במוצאי שבת הורה ראש הממשלה למצוא פתרון להמשך הלמידה מרחוק, אך שלושה ימים נוספים בוזבזו בטרם הצליחו להגיע להסכם. אמש התקיימה ישיבה במשרד האוצר בהשתתפות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הממונה על השכר, קובי בר נתן ומזכ"לית ההסתדרות המורים, יפה בן דוד.

 

 צילום: תומר הדר

 

כך, הסיכום שהושג קובע: תשלום שכר מלא למורים עד אחרי חופשת פסח; חוזרים ללמידה מרחוק החל מהיום ועד ליום שישי הבא (במקום שני); יוחזרו תשעה ימים בחופש הגדול אבל כן יהיה חופש בל"ג בעומר. בהסתדרות המורים מדגישים שהמדינה קבעה שההסדר יחול על כל המורים שאינם מכינים לבגרות, כולל כיתות יו"ד. בפועל מורי כיתות יו"ד מיוצגים על ידי ארגון המורים העל יסודיים, שהגיע להסכם לפיו המורים ילמדו מרחוק כמה שנחוץ עד הגשת התלמידים לבגרות, בין אם הדבר יגיע לחופשה ובין אם לא. קשה לראות מישהו נכנס איתם לעימות בנושא כיתות יו"ד, ואכן בארגון אמרו שעבורם אין כל שינוי.

 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד אמרה: "המדינה קיבלה את העקרון שלנו שגם למידה מרחוק הינה עבודה שיש לקבל עליה שכר מלא וכי אין תחליף להוראה מרחוק על ידי עובדי הוראה אשר מלמדים את התלמידים בשגרה". למרות דברים אלה המורים ידרשו בפועל להחזיר בפועל יום לימודים נוסף על כל יום של למידה מרחוק, כך שההישג העיקרי שלהם הוא למעשה ההכרה של ראש הממשלה בחשיבות הלמידה מרחוק.

x