$
בארץ

משבר הקורונה

אושרו ההגבלות החדשות: יציאה לזמן קצר מהבית - עד מרחק 100 מטר

בתום ישיבת ממשלה לילית לא התקבלה עמדת בכירים במשרד הבריאות לגבי סגר כללי: התחבורה הציבורית אמנם תצומצם משמעותית אבל תמשיך לפעול, גם שירותי משלוחי אוכל יימשכו. במקביל, הלימודים מרחוק יוחזרו. התקנות ייכנסו לתוקף לקראת הערב

איתמר אייכנר וסיון חילאי, ynet 07:1125.03.20

הממשלה אישרה הלילה (בין שלישי לרביעי) את הגבלות החירום החדשות למאבק בנגיף הקורונה - ובניגוד לעמדת בכירים במשרד הבריאות לא הוחלט על סגר כללי ועל ביטול מוחלט של התחבורה הציבורית. ההחלטה התקבלה בתום ישיבת ממשלה טלפונית שנמשכה כשש שעות והסתיימה בשעה 03:30 לפנות בוקר, ולאחר שאמש עלה מניין הנדבקים בנגיף הקורונה ל-1,930. שני חולים מתו אתמול, ומניין הקורבנות בארץ מהנגיף עלה לשלושה.

 

 

 

במסגרת התקנות, יציאה מהבית תתאפשר למרחק של עד 100 מטרים, שירותי התחבורה הציבורית יצומצמו באופן משמעותי ורק לצרכים שאליהם הותרה היציאה מהבית. שירותי משלוחים למזון ולשירותים שחיוניים לתחזוקת הבית ימשיכו לפעול. הממשלה תפרסם בהמשך את הנוסח המלא של התקנות החדשות, והן ייכנסו לפועל לקראת שעות הערב. זו טיוטת התקנות שהובאה לאישור הממשלה.

 

  צילום: עמית שאבי

 

בנוסף, הודיעה לשכת ראש הממשלה כי הלימודים מרחוק במסגרות הכיתתיות צפויים לשוב החל מהיום. בתום משא ומתן שניהלו בכירים במשרדי האוצר והחינוך ובמשרד ראש הממשלה עם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, סוכם שהנהלת ההסתדרות תאשר היום את המתווה שיאפשר חזרה מיידית ללמידה מהבית. במסגרת ההסכמות נקבע שעובדי ההוראה מגני הילדים ועד כיתה י' בחטיבות העליונות יקבלו שכר מלא עד תום חופשת פסח, ובמהלך הקיץ יחזירו עובדי ההוראה תשעה ימי חופשה. הפסקת הלימודים גררה ביקורת קשה מצד ראשי ערים, גורמי חינוך והורים.

 

הממשלה התכנסה אמש כאמור כדי לאשר את התקנות לשעת חירום שקובעות שורת הגבלות על התנועה במאמץ לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. בסוף הדיון הלילי אושרו כאמור כמה הנחיות חירום חדשות. על פי טיוטת התקנות שנידונה בישיבה מקומות עבודה ימשיכו לפעול ולא יונהג משק לשעת חירום. בכניסה לכל מקום עבודה יתבצעו בדיקות חום, כאשר תותר כניסה רק אם לאדם יש חום נמוך מ-38 מעלות צלזיוס. בנוסף, תותר יציאה מהבית של בני המשפחה למרחק של כ-100 מטר. יותרו רק משלוחים ממסעדות אך לא טייק אוויי. יציאה לפעילות ספורט אינה נכללת לפי הטיוטה בפעולות המותרות.

  

לפי הטיוטה, התחבורה הציבורית הייתה אמורה להתבטל, תוך מתן היתר למוניות עם נוסע אחד ולהסעות מיוחדות למקומות עבודה חיוניים - אבל כאמור הממשלה החליטה לצמצם מאוד את התחבורה הציבורית, אך לא לבטל אותה באופן מוחלט.

  

כמו כן, מי שייצא ממקום מגוריו למטרה שאינה מופיעה ברשימה דינו יהיה מאסר של שישה חודשים או קנס שככל הנראה יעמוד על 5,000 שקלים. יש לציין כי הטיוטה הועברה לבחינת היועץ המשפטי לממשלה, ולאחר אישורה המעסיקים יקבלו תקופת התארגנות של 48 שעות.

 

מאחורי הקלעים התנהל ויכוח גדול על היקף הסגר שיוכרז במסגרת התקנות החדשות. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב דחף לסגר מלא הכולל סגירת מקומות עבודה שאינם חיוניים למשק וגם את הבנקים והתחבורה הציבורית. משרד האוצר התנגד בתוקף ונלחם לשמור את המשק במתכונת הנוכחית, ונראה כי התקבלה עמדתו.

 

 צילום : גדי קבלו

 

מהטיוטה עולה עוד כי תותר יציאה לחתונה, הלוויה או ברית וכן יציאה לתפילה, כל עוד הפעילות מתקיימת במקום פתוח שאינו במבנה ומספר המשתתפים בו אינו עולה על 10 ויש ביניהם מרחק של 2 מטרים לפחות בין אדם לאדם". ישנה גם בשורה מרגיעה להורים גרושים, שכן על פי התקנות תותר גם העברה של קטין, שהוריו חיים בנפרד, על ידי אחד מהוריו, לביתו של ההורה השני.

 

במסגרת התקנות לשעת חירום בנושא הגבלות התנועה החדשות, הנחה ראש הממשלה להחריג מתן שירותי וטרינריה דחופה ולאפשר משלוחי מזון לבעלי חיים.

  

בנוסף, אמש קיים נתניהו דיון היערכות בעניין הרכש וההצטיידות בכל הנוגע לנגיף הקורונה. בתום הדיון הטיל רה"מ נתניהו על ראש המוסד ומנכ"ל משרד הביטחון להקים חמ"ל ולהיות אחראים לרכש הנדרש - בעיקר מכונות הנשמה.

  

החמ"ל הלאומי, שבו ישתלבו גורמים נוספים ממשרד הבריאות, משרד האוצר, משרד המשפטים וגורמים נוספים הרלוונטיים למאמצי הרכש, הוא יוזמה של המוסד. חלק מהתוצר של החמ"ל תהיינה מכונות הנשמה - לא רק בייבוא אלא גם בייצור מקומי, שבו קיימות בעיות בשל מחסור בחלקי חילוף. ישנן מדינות שבהם המפעלים שמספקים חלקי חילוף כגון מנועים למכונות הנשמה - מושבתים ויש צורך לפעול מול אותה מדינה כדי להחריג את המפעל הזה.

  

נתניהו התייחס למחסור במכונות הנשמה בישיבת הממשלה הלילית: "האסטרטגיה היא לטפל בחולים ולשחרר את הבריאים, על מנת שיהיה אפשר לטפל בחולים הקשים ולא להגיע למצב שיצטרכו לבחור מי מהאנשים להנשמה ומי לא". הוא הוסיף כי היום תובא לאישור חבילת הטבות כלכלית.

  

משרד הבריאות עדכן אמש כי מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עומד על 1,930 בני אדם, מהם 34 במצב קשה. שלושה חולי קורונה נפטרו עד כה, שניים מהם אתמול. מניין הנדבקים עמד נכון לאתמול בבוקר על 1,656, ומאז שלשום עלה מספר החולים ב-488 בני אדם. מאז מוצאי שבת נוספו יותר מ-1,000 נדבקים. ישראל נמצאת כעת במקום ה-20 מבין מדינות העולם מבחינת כמות הנדבקים.

  

אם ותינוקה, בן 4 שבועות, התאשפזו אמש בבית החולים רמב"ם לאחר שנמצאו שחיובים לקורונה. האם הגיעה לבית החולים לאחר שלתינוק עלה החום. מוקדם יותר נפטר חולה קורונה בן 87 מירושלים בבית החולים הדסה עין כרם בעיר. הוא סבל ממחלות רקע שונות לרבות סוכרת, דמנציה ואף אירוע מוחי שעבר. זה קורבן שני מבית הדיור המוגן "מגדל נופים" שבו נדבקו תשעה דיירים ואנשי צוות. אתמול אחר הצהריים פורסם כי מלכה קבע, תושבת בת ים בת 67, היא האישה שנפטרה מסיבוכי הנגיף בבית החולים וולפסון בחולון. גם בעלה ובני משפחה נוספים נושאים את הנגיף ובשל כך הם שוהים באשפוז ביתי.

x