$
בארץ

ניתוח כלכליסט

נתניהו בונה על בחירות בספטמבר בעזרת אדלשטיין; ליברמן יכול לחייך

הקרב בין אדלשטיין לבג"ץ, אם ימשיך להתנהל, ישים קץ להקמת ממשלת חירום לאומית. גנץ וגם נתניהו לא יוכלו להקים ממשלה, וישראל תיגרר למערכת בחירות בספטמבר

צבי זרחיה 08:1625.03.20

המלחמה של יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד) נגד בג"ץ נובעת גם מרצונו להישאר בתפקידו, אבל מושפעת בראש ובראשונה מרצונו ומצרכיו הפוליטיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

החשש של אדלשטיין לכסאו מתגמד לעומת גודל החשש אצל ראש הממשלה. מיד עם החלפתו של אדלשטיין ביו״ר מטעם כחול לבן, תונח על שולחן המליאה הצעת החוק שתמנע מנתניהו לקבל את המנדט להרכבת ממשלה אם יהיו בחירות נוספות. החוק יקבע כי אין להעניק את המנדט לח"כ שהוגש נגדו כתב אישום וכל עוד משפטו מתנהל.

 

 

 

ישרת את קמפיין נתניהו

 

גורמים בליכוד מעריכים כי נתניהו אינו מעוניין בהקמתה של ממשלת אחדות, ועל כן איים בראיונות בימים האחרונים שאם אדלשטיין יודח מתפקידו, לא תוקם ממשלה כזו. לדברי אותם גורמים, כל הסימנים מעידים על כך שנתניהו מעוניין ללכת לסבב בחירות רביעי בספטמבר 2020, מה שמחייב את הישארותו של אדלשטיין בתפקיד היו״ר. זאת ועוד: החרפת המאבק בין אדלשטיין לבין בית המשפט העליון תשרת פוליטית את נתניהו בקמפיין בחירות עתידי. וגם את אדלשטיין.

 

 

אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

ה"בייס" בימין לא יראה בעין יפה את התקפלותו של יו"ר הכנסת בפני בג"ץ, על כל השלכותיה: החלפתו במאיר כהן וחקיקת החוקים נגד נתניהו. מבחינתו של נתניהו, המאבק של אדלשטיין נגד מערכת המשפט עשוי להשליך על האהדה הציבורית שיקבל נתניהו בעת משפטו שצפוי להיפתח בעוד חודשיים. חלק מהציבור עלול לצאת לרחובות אם יחוש שנתניהו לא זוכה לדין צדק.

 

בכל מקרה, הקרב בין אדלשטיין לבג"ץ, אם ימשיך להתנהל, יפחית מאוד את הסיכוי להקמתה של ממשלת אחדות. אם גנץ וגם נתניהו לא יוכלו להקים ממשלה, ישראל תיגרר למערכת בחירות נוספת בספטמבר.

 

נתניהו, שלא טרח שלשום לגנות את יו"ר הכנסת שסירב להיענות לדרישת בג"ץ ולהודיע על כינוס המליאה עד היום כדי שתבחר יו"ר חדש, צייץ אתמול, כאילו לא קרה דבר, וקרא לגנץ להקים ממשלת אחדות. "זו שעת מבחן למנהיגות ואחריות לאומית. אזרחי ישראל זקוקים לממשלת אחדות שתפעל להצלת חייהם ופרנסתם. זה לא הזמן לבחירות רביעיות. שנינו יודעים שהפערים בינינו קטנים ושניתן להתגבר עליהם. בוא ניפגש ונקים ממשלה עוד היום. אני מחכה לך". נתניהו זורק את הכדור לגנץ ביודעו שכל עוד אדלשטיין עומד בסירובו מול בג"ץ, כחול לבן לא תצטרף לממשלת חירום.

 

אם בסופו של דבר ייערכו בחירות בספטמבר, נתניהו ימשיך לעמוד בראשות ממשלת המעבר לפחות עד דצמבר 2020. אם משפטו, שאמור להיפתח במאי, לא יידחה שוב בגלל הקורונה, נתניהו ינהל את המשפט במקביל לכהונתו כראש הממשלה.

 

נתניהו לא אפסן את תקוותו שבבחירות הבאות יצליח לגייס סביבו 61 חברי כנסת, ולעמוד בראשות הממשלה ללא הזדקקות לתמיכה מגנץ או אביגדור ליברמן. אם ישיג רוב של 61 ח"כים, יוכל לחוקק את "החוק הצרפתי" המונע עריכת משפט נגד ראש ממשלה מכהן, חוק פסקת ההתגברות ועוד. נתניהו מעוניין ברוב בכנסת כדי שיוכל להשפיע ביוני 2021 על בחירת הנשיא הבא. אם הוא יורשע, הנשיא הנבחר יידרש בבוא העת למתן חנינה לראש הממשלה.

 

הכספים של ישראל ביתנו

 

בכנסת התהפכו ביומיים האחרונים היוצרות: לממשלה ולגוש הימין אין רוב בכנסת ובוועדות הכנסת, ואילו לגוש המרכז־שמאל שנהנה מרוב של 61 ח"כים, אין יכולת להקים ממשלה אבל יש רוב במליאה שנתון לחסדיו של יו"ר הכנסת, ורוב בוועדות הכנסת.

 

אדלשטיין אפשר ביומיים האחרונים את הקמתן של שש ועדות זמניות, עד להקמת קואליציה, כולן בראשות נציגי גוש ה־61. בראש הוועדה המסדרת עומד ח"כ אבי ניסנקורן; לראשות ועדת חוץ וביטחון נבחר ח"כ גבי אשכנזי; ולראשות ועדת הקורונה ח"כ עופר שלח – שלושתם מכחול לבן. ח"כ ניצן הורוביץ מרשימת העבודה־מרצ קיבל את ראשות ועדת החינוך. נציגי הרשימה המשותפת עומדים בראש שתי ועדות: עאידה תומא סלימאן יהיה יו”ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ועבאס מנסור יעמוד בראש ועדה למיגור האלימות במגזר הערבי. הליכוד נותר בלי אף ועדה.

בינתיים מי שיכול לחגוג הוא יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן, שהצליח לגרום להזזת ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מראשות ועדת הכספים, תפקיד שבו החזיק מ־2015. במקומו נבחר ח"כ עודד פורר (ישראדל ביתנו) שהחל אתמול לנהל במרץ את ישיבותיה. כל עוד לא תוקם ממשלה חדשה, ואם יוקדמו הבחירות, פורר יישאר בתפקידו. ספק אם אצל פורר החרדים שזקוקים לכספים לישיבות יצליחו בקבלתם. מי שאכזבו את גפני הם ח"כים מהרשימה הערבית שהגנו עליו מפני הדחה רק לפני כמה חודשים.

x