$
בארץ

האופטימיסט

האופטימיסט: קשיש איטלקי בן 101 החלים מקורונה

דיווח שוטף על ההתפתחויות האחרונות הקשורות להתפשטות הקורונה בארץ ובעולם - אבל עם שינוי קל: רק חדשות טובות

שירות כלכליסט 18:0428.03.20

אופטימיות זהירה: קורונה, אבל רק דברים טובים.

דיווח שוטף על ההתפתחויות האחרונות הקשורות להתפשטות הקורונה בארץ ובעולם - אבל עם שינוי קל: רק חדשות טובות.

 

 

יום שבת, 28.3

 

18:00 - ראש ה-FDA לשעבר: "אני בטוח שיהיה טיפול לקורונה כבר בקיץ"

 

בראיון ל-CNBC סיפר סקוט גוטליב, לשעבר ראש מינהל המזון והתרופות האמריקאי על מחקר שנעשה ואמר כי "היצרנים כבר מדברים על עשרות אלפי מנות מוכנות לקיץ". עם זאת, הוא אומר כי המגפה תמשיך להתפשט בארה"ב, כאשר חודש אפריל צפוי להיות קשה במיוחד.

 

"אנחנו נצליח לשטח את העקומה ואני בטוח שיהיה לנו טיפול לנגיף כבר בקיץ ותוכנית בדיקות הרבה יותר רצינית, כך שנוכל לזהות התפרצויות ביתר קלות, להתמודד איתן, כשברשותנו תרופות להציל אנשים חולים, כך שזאת תהיה מחלה שונה לגמרי ככל שהזמן יעבור, אך אנחנו צריכים לעבור את אפריל ואנחנו צריכים להגיע לקיץ", אמר גוטליב.

 

 

סקוט גוטליב סקוט גוטליב צילום: גטי אימג'ס

 

9:30 - קשיש איטלקי בן 101 החלים מקורונה

 

גבר איטלקי בן 101 שוחרר מבית החולים לאחר שהתאושש מ-COVID-19, כל על פי דיווח של ה-CNN.

 

האיש אושפז בשבוע שעבר בבית חולים בצפון-מזרח איטליה, לאחר שעבר בדיקות ונמצא חיובי לנגיף הקורונה. לפי גלוריה ליסי, סגנית ראש העיר רימיני, הוא עזב את בית החולים ביום חמישי.ליסי אמרה כי החלמתו של האיש, המכונה רק "מר פ'", היא "באמת יוצאת דופן" ומספקת "תקווה לעתיד".

 

מר פ' נולד בשנת 1919 במהלך התפרצות השפעת הספרדית, שגבתה את חייהם של בין 30 מיליון ל-50 מיליון איש. "המשפחה החזירה אתמול את מר פ' הביתה", אמרה ליסי, ואישרה כי סיפורו מלמד כי "אפילו בגיל 101 שנים העתיד לא נכתב".

 

עד יום חמישי נרשמו בעיר רימיני כ-1,189 מקרים חדשים של COVID-19. באיטליה, נכון ליום שבת בבוקר, כבר מתו יותר מ-9,000 בני אדם כתוצאה מהנגיף.

 

יום ו', 27.3

 

21:00 - מיי הריטג' תקים מעבדת ענק לבדיקות קורונה בישראל

 

חברת מיי הריטג', בשיתוף ענקית הגנטיקה הסינית BGI, יקימו בישראל מעבדה לבדיקות קורונה בלוח זמנים מזורז ובהול - כך נודע לכלכליסט. במעבדה ניתן יהיה לבצע כ-10,000 בדיקות ביום, החל מהיום הראשון להקמתה, שאמורה להסתיים עד ה-9 באפריל. בהמשך, תוך זמן קצר ניתן יהיה להגיע בה ל-20 אלף בדיקות ביום. עד כה מתו בישראל 12 בני אדם בהתפרצות הקורונה.

 

הבדיקות האמורות מהוות חלק מהותי מ-30 אלף הבדיקות הצפויות להתבצע בישראל בכל יום החל מעוד שבועיים, עליהן דיווח מוקדם יותר היום (ו') משרד הבריאות. החברה הסינית כבר הקימה מעבדה דומה בעיר ווהאן, מוקד התפרצות המגיפה, תוך חמישה ימים בלבד, ומעבדה נוספת בשנזן.

(מאיר אורבך)

 

המעבדה לבדיקות קורונה בווהאן המעבדה לבדיקות קורונה בווהאן צילום: BGI

 

 

יום ד', 25.3

 

13:10 - מחקר: כנראה שחצי מהבריטים כבר נדבקו בקורונה - ואלה חדשות מצוינות

 

על פי חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד באנגליה, יכול להיות שנגיף הקורונה כבר הספיק להדביק כמחצית מאוכלוסיית בריטניה. לפי המודל החדש מאוניברסיטת אוקספורד, הנגיף הסתובב בבריטניה באמצע ינואר, כשבועיים לפני המקרה המדווח הראשון וכחודש לפני המוות הראשון שעליו דווח.

 

בנוסף מצביע המחקר על כך שפחות מאלף מהאנשים שנדבקו בנגיף חלו במידה כזו שדרשה טיפול בבית חולים, כאשר הרוב המכריע פיתח תסמינים קלים או לא פיתח תסמינים כלל. פירוש הדבר שיכול היה להיות לו מספיק זמן להתפשט באופן נרחב, וכך, בין היתר, לגרום לאנשים רבים במדינה לפתח חסינות

 

אם המודל מדויק והממצאים יאושרו על ידי בדיקות, המשמעות היא שהמדינה כבר רכשה "חסינות עדר" משמעותית באמצעות התפשטות המחלה. חסינות עדר הוא רעיון שבו התפשטות הנגיף תיפסק מאחר ומספיק אנשים יהפכו חסינים לאחר שנדבקו. עוד על המחקר - בקישור הבא.

 

 

אדינבורו, סקוטלנד אדינבורו, סקוטלנד צילום: Getty

 

 

8:05 - ארה"ב יוצאת עם חבילת סיוע עצומה של 2 טריליון דולר

 

הושגה הסכמה על תוכנית הסיוע הפדרלית בארה"ב למאבק בקורונה, והיא כוללת חבילה עצומה של 2 טריליון דולר. במסגרת התוכנית, כל אמריקאי בוגר יקבל תשלום תמיכה ישיר של 1,200 דולר. התוכנית הושגה לאחר מגעים שנמשכו ברציפות מאתמול ובמהלך הלילה, בין הבית הלבן, מחלקת האוצר ונציגי הקונגרס מטעם שתי המפלגות.

 צילום: איי אף פי

 

 

לצד הסיוע האמור של 1,200 דולר לכל אדם בוגר, יועבר סכום נוסף של 500 דולר עבור כל ילד. מערכת בתי החולים בארה"ב תקבל סכום של 150 מיליארד דולר. עוד במסגרת החבילה האמורה יועבר סכום של 367 מיליארד דולר לטובת הלוואות לעסקים קטנים וכ-500 מיליארד דולר יתווספו לתקציב לצורך מאבק במשבר, גם חלק מסכום זה יוקדש למתן הלוואות בתנאים נוחים. לפי דיווחים, עדיין לא הושגה הסכמה בשאלת הסיוע לחברות התעופה והתנאים לסיוע כזה.

 

7:20 - עיר הסגר הראשונה משתחררת, התושבים יידרשו להציג קוד QR

 

המקום שבו הכל התחיל, העיר ווהאן בירת מחוז חוביי, תחזיר את חופש התנועה לתושביה ב־8 באפריל, זאת לאחר שאמש בחצות הוסר הסגר משאר ערי המחוז, המונה 60 מיליון תושבים.

 

לאחר חודשיים של מחנק, יורשו עתה תושבי חוביי לצאת מגבולות המחוז, זאת בכפוף להצגת קוד QR ירוק בטלפון הסלולרי שלהם — על כך בישר שלשום הממשל המקומי בהודעה בווייבו. הקוד, שכל התושבים הונחו להורידו בשלב מוקדם של הסגר, מסווג את מצבם הבריאותי לצבעי אדום, צהוב וירוק. צהוב מיועד למי שנמצאו בסביבתם הקרובה של חולים או חשודים בהידבקות, כאשר האחרונים מתוייגים בצבע אדום.

 

אף שהסגר טרם הוסר בווהאן, בימים האחרונים התחדשו בה בהדרגה משלוחי מזון ונפתחו לפעילות מסעדות שכונתיות. בחודש החולף לא הורשו 11 מיליון תושבי העיר לצאת מבתיהם, אפילו לא לקניית מזון. משלוחים מרוכזים ודלים בהיצע הובאו לבתיהם על ידי נציגי ועדי השכונות, לעתים קרובות תוך הפקעת מחירים. כעת, מדווחים המקומיים, המחירים מתחילים לחזור לרמתם הרגילה. 

 

(תמר טוניק)

 

יום ג' - 24.3.20

 

11:00 השווקים בעולם נצבעו בקצת ירוק

 

הודעת הבנק המרכזי של ארה"ב מאתמול, על הקלה כמותית בלתי מוגבלת במטרה לתמוך בכלכלה האמריקאית, מקפיצה את השווקים ברחבי העולם הבוקר. בורסות אירופה מזנקות בעד 6%, הבורסה בת"א קופצת בכמעט 5%.

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: formic.net

 

10:00 - חברה יפנית: פיתחנו חיסון לקורונה

 

חברת התרופות היפנית "אנגס" הודיעה כי השלימה, בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת אוסקה, לפתח חיסון לנגיף הקורונה, וכי בקרוב תתחיל בניסויים בבעלי חיים. עד כה נדבקו בנגיף 350 אלף בני אדם ברחבי העולם, ויותר מ-15 אלף חולים מתו.

x