$
בארץ

דיווח שוטף

מספר החולים בישראל עלה ל-1,930; מבקר המדינה נכנס לבידוד

עד כה מתו שלושה בני אדם מקורונה בישראל; 34 מהחולים מאושפזים במצב קשה; הרשות הפלסטינית לפועלים הפלסטינים בישראל: "חזרו מיד לשטחי הגדה"; שירות התעסוקה: שיעור האבטלה - 19%; השרה ציפי חוטובלי נכנסה לבידוד; איזיג'ט מבטלת 2 טיסות בקו לוטון-תל אביב; צה"ל חנך מעבדה לזיהוי קורונה; רשתות החשמל: "להכיר בנו כעסק חיוני"

כלכליסט ו-ynet 23:2324.03.20

משבר הקורונה: עדכונים שוטפים מהארץ

 

שני חולים נפטרו היום מקורונה בישראל: בית החולים הדסה עין כרם בירושלים הודיע כי בן 87 נפטר מסיבוכים של הנגיף.  בבית החולים וולפסון בחולון נפטרה מלכה קבע, בת 67, שסבלה ממחלת רקע קשה. 

 

משרד הבריאות עדכן כי מספר החולים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-1,930. 34 מהחולים מאושפזים במצב קשה, ועד כה החלימו מהנגיף 53 איש. ביממה האחרונה אובחנו 488 בני אדם כחולים בנגיף.

 

החולים בישראל

 

 

23:10 - מבקר המדינה נכנס לבידוד לאחר שנחשף לחולת קורונה

 

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן נכנס לבידוד לאחר שחברת הנהלת משרד המבקר נדבקה בנגיף הקורונה. מספר חברי הנהלה נוספים ובהם מנכ"ל המשרד ייכנסו גם הם לבידוד של 10 ימים.

 

 

מתניהו אנגלמן מתניהו אנגלמן צילום: עמית שאבי

 

21:55 - הרשות הפלסטינית לפועלים הפלסטינים בישראל: "חזרו מיד לשטחי הגדה"

 

הרשות הפלסטינית קראה לעשרות אלפי הפועלים הפלסטינים שנכנסו בשבוע שעבר לישראל לשוב לשטחי הגדה המערבית באופן מיידי, לאור ההערכה שישראל תטיל סגר אזרחי בעקבות המשך התפשטות נגיף הקורונה. כל הפועלים שישובו מישראל יידרשו להיכנס לבידוד של 14 יום בבתיהם. כזכור, ישראל אישרה בצעד חסר תקדים להכניס עשרות אלפי פועלים בסקטור הבניין והחקלאות לשטחי המדינה, בתנאי שיישארו ללון בישראל ולא ישובו לבתיהם בגדה, כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה.

 

20:45 - הפקחים העירוניים מצטרפים לאכיפת הסגר

 

החל ממחר גם פקחים עירוניים יוכלו לאכוף סגירה של בתי עסק שיפרו את הנחיות משרד הבריאות, כך הודיע הערב השר לביטחון פנים גלעד ארדן. לדבריו, המשרד לביטחון הפנים בתיאום עם משטרת ישראל ועל דעת המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים), השלים את אישור נוהל האכיפה שיאפשר ממחר את האכיפה על פי תקנות שעת חירום גם על ידי פקחי הרשויות המקומיות. משמעות המהלך הוא שלא רק המשטרה תוכל לתת קנסות בגובה 5,000 שקל לבתי עסק שייפתחו בניגוד לתקנות החרום, אלא סמכות הטלת הקנסות תהיה גם בידי הפקחים.

 

בימים האחרונים ביקרה המשטרה באלפי בתי עסק, מרכזי קניות וכדומה כדי לוודא עמידה בתקנות - כלומר שבתי עסק שצריכים להיות סגורים לא פותחים את שעריהם לציבור ובאלה שנפתחים אין התקהלויות. עד כה סגרה המשטרה 54 בתי עסק באמצעות צווים בגין הפרה בוטה של התקנות.

 

עם החמרת התקנות הצפויה יתוגברו השוטרים באמצעות מערך האכיפה של הרשויות המקומיות. התקנות החדשות נועדו לאפשר כלי נוסף בידי רשויות האכיפה. לדברי ארדן, לאחר שהניסיון בעולם לימד כי הקפדה הדוקה על הנחיות הבידוד וסגירת העסקים מהווה אמצעי מרכזי למניעת התפשטות הנגיף, נדרש שימוש בכלי אכיפה מנהליים ובהרחבת כח האכיפה, בנוסף לכלים הפליליים הקיימים. "אנו מתמודדים עם אתגר אכיפתי אדיר אך הוא מציל חיים ועלי לשתף בו כמה שיותר כוחות ופקחי העיריות. הם מכפיל כח משמעותי בהגנה על בריאות הציבור", אמר הערב ארדן. (עמיר קורץ)

 

18:25 - שירות התעסוקה: שיעור האבטלה - 19%

 

עדכון משירות התעסוקה: מאז 7:00 בבוקר ועד 16:30 נרשמו 18,105 דורשי עבודה, לעומת 23.3 אלף אתמול, כ-54 אלף ביום ראשון, ו-127.4 אלף ביום חמישי שהיה יום השיא במספר הנרשמים עד כה. מתחילת מרץ נרשמו 633 אלף דורשי עבודה, 90% מהם הוצאו לחופשה ללא תשלום. שיעור האבטלה עומד כעת על 19%.

  

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: יריב כץ

 

17:50 - רשתות החשמל: "להכיר בנו כעסק חיוני"

 

רשתות החשמל מבקשות להכיר בהן כעסק חיוני. הרשתות המאוגדות באיגוד לשכות המסחר פנו היום בדחיפות לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן, נוכח הכוונה להכריז על סגר במדינה שיכלול סגירה של כל רשתות הקמעונאות, למעט רשתות המזון והפארם.  "פעילות רשתות הקמעונאיות למכירת מוצרי צריכה חשמליים ביתיים הינה חיונית ממדרגה ראשונה במיוחד במצב הנוכחי. המוצרים הנמכרים בענף זה הם מוצרי צריכה חיוניים" כתב נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין, בפנייה לראש הממשלה.

 

הפנייה נעשתה בשם רשתות מוצרי החשמל והתאגדויות של סוחרי חשמל בהן מחסני חשמל, שקם אלקטריק, א.ל.מ, טרקלין חשמל, אבי סופר, אלקטרו קובי, תן אלקטריק, קבוצת החשמל, צומת חשמל, חשמל נטו ועוד.  אלה משווקות מוצרי חשמל לבנים ומוצרי אלקטרוניקה שבימי הסגר מכירותיהם עלו בעשרות אחוזים. בעיקר נרשמה עליה במכירות של מקררים קטנים ומקפיאים, מחשבים ניידים וטאבלטים אך גם של מוצרי בישול ואפיה. "בעת זו, נוכח המגבלות שהוטלו ומוטלות על הציבור, הנדרש לשהות בביתו בשל התפשטות נגיף הקורונה, קיים שימוש מוגבר ותלות של מליוני משקי הבית במוצרי החשמל הביתיים לאורך כל שעות היום, שלא כבשגרה, לרבות פעילות מוגברת של הכנה וחימום של מזון, קירור וחימום סביבת המגורים וכן שימוש גובר במכונות כביסה ומייבשים, ללמידה מרחוק של הילדים, לעבודה מרחוק של ההורים ולצרכי שמירת קשר עם בני משפחה מבוגרים והקלה על בדידותם. מדובר במוצרים הנדרשים לשמירה על איכות חיים ועל מנת לאפשר שגרת חיים חדשה, הכופה על כל בני הבית להוותר בביתם".

 

רשתות החשמל טוענות כי הן חנויות שאינן מהוות "מוקד משיכה" לקהל מזדמן וכי החנויות יכולות להמשיך לפעול באמצעות כוח אדם מצומצם, תוך שמירה על מגבלת 2 מטרים ומספר הלקוחות המצומצם לכל קופה רושמת. "יש לזכור כי מחזור הפעילות של רשתות החשמל הוא כמיליארד שקל בחודש, ורק המע"מ הנגבה מהן עומד על עשרות אם לא מאות מליוני שקליפ בחודש, כך שפעילותן יכולה להזרים חמצן חשוב לאוצר המדינה בשעת חרום זו ולאחר היציאה מהמשבר. פעילותן תוך כדי המשבר קריטית על מנת שיוכלו לפעול כראוי לאחריו", מציין לין בפנייתו. "נדרשת הימנעות מסגירת חנויות רשתות מוצרי הצריכה החשמליים והתרת המשך פעילותן בצורה אחראית התואמת את המגבלות המתחייבות מצמצום כוח האדם העובד בחנות, שמירת מרחק, ומספר לקוחות בחנות". (אורנה יפת ונווית זומר)

 

 

חנות א.ל.מ חנות א.ל.מ צילום: יריב כץ

 

17:30 - חברות האוטובוסים נגד סגירה: "התחבורה הציבורית - לא מוקד הדבקה

 

בתך כך, פורום חברות התחבורה הציבורית שלח לפני שעה קלה מכתב דחוף לראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפיו "החלטת הממשלה המסתמנת על השבתת התחבורה הציבורית מהווה בפועל הודעה על סגירת הענף". הפורום מאגד את החברות הפרטיות הגדולות הפועלות בענף לרבות קווים, אפיקים, סופרבוס ומטרופולין.

 

לדבריהם "סגירת אמצעי התחבורה הציבורית מצטרפת להחלטות בימים האחרונים על צמצום פעילות התחבורה הציבורית בכ-70%. החלטה זו בעלת משמעויות כבדות משקל והרות גורל לענף התחבורה הציבורית בישראל, מאחר שהתחבורה הציבורית הינה תשתית לאומית חיונית ומהותית כחשמל, מים, תקשורת וכ"ו. היא מהווה אמצעי התניידות לאוכלוסייה רבות ומגוונות בהן עובדים חיוניים בבתי חולים, קופות חולים, חנויות מזון ועוד, ומהווה אמצעי התניידות יחיד לצורך הצטיידות, בתקופת משבר זו, לציבור רחב".

 

לטענתם התחבורה הציבורית לא מהווה מוקד הדבקה של הנגיף, ובאמצעות שמירה על כללי הזהירות והנחיות משרד הבריאות ניתן להימנע מהידבקות בתחבורה הציבורית. "התחבורה הציבורית צריכה לפעול בצורה מבוקרת ומשתנה בהתאם לתמונת המצב של התפרצות המגפה והנחיות משרדי הממשלה. פתרון אפשרי אחד הוא צמצום תנועת הרכבים הפרטיים ואישור תנועה שוטפת לרכבים מורשים ורכבי התחבורה הציבורית באמצעות קווים ייעודיים לשעת חירום זו. רכבי התחבורה הציבורית צריכים לעבור הסבה לשאטלים העובדים לפי הנחיות משרדי הממשלה ומאפשרים תנועה מוגבלת, אך רציפה למקומות ולעובדים חיוניים, תוך שמירה על מספר הנוסעים והגברת תדירויות בהתאם לצורך".

 

לסיכום מזהירים שם ש"עם צמצום התחבורה הציבורית הוצאו לחל"ת נהגים רבים ובמקרה של השבתה יוצאו כל הנהגים לחל"ת. הדבר אומר כי על מנת לשמר את זכויותיהם, הנהגים לא יוכלו לחזור לעבודתם עד סוף חודש אפריל ובכך נמנעת יכולת חזרת התחב"צ לשגרה במועד מוקדם מכך. מסתמנת סכנה עתידית להמשך רצון הנהגים לעבוד בתחום. וצפוי כי כ-30% מהנהגים לא ירצו לחזור לעבודתם ביום שאחרי המשבר". (ליאור גוטמן)

 

17:05 - צה"ל חונך מעבדה לזיהוי קורונה

 

היום (ג'), נפתחה המעבדה לזיהוי נגיף הקורונה של צה"ל בבסיס הרבנות הצבאית בצריפין בשיתוף משרד הבריאות. למעבדה יכולת לבדוק מאות דגימות קורונה ביום שיאספו על ידי צוותי ניוד ייעודיים המורכבים מאנשי המשטרה הצבאית, חיל-הלוגיסטיקה וחיל-הרפואה. לטובת הפעלת המעבדה מוקמת שלוחה ייעודית במוקד מקול הלב, אליה יוכלו לפנות משרתים עם תסמינים המצריכים בדיקה. המהלך הינו חלק מהיערכות צה"ל לנגיף הקורונה ובין הצעדים שחיל-הרפואה והרבנות הצבאית נוקטים על מנת לשמור על הרציפות התפקודית והכשירות המבצעית של צה״ל, וכן חלק מהסיוע הלאומי שצה״ל מעניק בימים אלו למערכת הבריאות האזרחית.

 

לדברי קצין רפואה ראשי, תת-אלוף ד"ר טריף בדר: ״אנו גאים בעבודה המאומצת שנעשתה על מנת להסב את מעבדת DNA לזיהוי חללים למעבדה שמסוגלת לזהות את נגיף הקורונה בזכות עבודתם המאומצת של אנשי המקצוע בחיל. מהלך זה תורם תרומה משמעותית ליכולת חיל הרפואה לתת מענה למשרתי צה״ל בעיצומה של מגפה זו וכן תורם לכישוריו של צה״ל".

 

 

 

המעבדה החדשה המעבדה החדשה צילום: דוברות צה"ל

 

16:20 - הלואו קוסט נפגע: איזיג'ט מבטלת 2 טיסות בקו לוטון-ת"א

  

הלואו קוסט נפגע: איזיג'ט מבטלת 2 טיסות בקו לוטון-ת"א. ישראייר תוציא "טיסת חילוץ" היום מעט לפני חצות במחיר של כ-500 דולר. בנוסף מודיעה ריינאייר כי רובן המכריע של טיסותיה יבוטל החל ב-24 במרץ. לפי הודעת החברה-יתכן שהתאוששותה תארך עד שלושה חודשים. במקביל מפרסם IATA- ארגון הגג של חברות התעופה, תחזית קודרת במיוחד לגבי שנת 2020 - לפיה הכנסות חברות התעופה יצנחו ב- 252 מיליארד דולר - ירידה של 44% ביחס לשנת  2019- מדובר בהחמרה משמעותית ביחס לפרסומי IATA הקודמים, אז צפה הארגון אובדן הכנסות של 113 מיליארד דולר "בלבד". (תומר הדר)

 

 

15:55 - השר לביטחון פנים: "הסופרים ובתי המרקחת לא ייסגרו"

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן צייץ בטוויטר: ״חשוב להבהיר: סופרמרקטים ובתי מרקחת לא ייסגרו ולא תיאסר יציאה לקנות בהם וכן חנויות המוכרות מוצרים חיוניים נוספים. כמו כן תוטל חובה על המעסיקים במקומות העבודה שישארו פתוחים, למדידת חום של הנכנסים".

 

15:40 - חולת קורונה בת 67 נפטרה בבית החולים וולפסון

 

בית החולים וולפסון בחולון הודיע כי חולת קורונה בת 67 שאושפזה במקום נפטרה. בבית החולים ציינו כי היא סבלה ממחלת רקע קשה והייתה מונשמת, אך מצבה הידרדר.

 

אריה אבן, ניצול שואה בן 88 מירושלים, היה הראשון שנפטר מסיבוכי ההידבקות בנגיף בישראל. הוא פונה ממתחם הדיור המוגן "מגדל נופים" בבירה לבית החולים שערי צדק - וביום שישי שעבר נקבע מותו.

 

 

15:31 - הטיפול בקשישים - באחריות פיקוד העורף ומשרד הביטחון

 

משרד הביטחון יגבש תוכנית בנושא שתכלול מתן מענה לצרכי האוכלוסייה המבוגרת בזמן הקורונה - מזון, צרכים רפואיים, שהות ממושכת בבידוד, קשישים ערירים. צה"ל יפעל מול הרשויות המקומיות למיפוי אוכלוסיית הקשישים וצרכיהם השונים, יגביר את ההסברה לציבור, יתגבר את המוקדים הלוגיסטיים בנקודות השונות ועוד. זאת סוכם במהלך בדיון ראשוני שנערך אמש בנושא, בהשתתפות מפקד פיקוד העורף, סגן הרמטכ"ל ועוזר שר הביטחון להתגוננות, סוכם כיוון הפעולה הראשוני. (עמרי מילמן)

 

15:08 - קק"ל מפסיקה להעביר כספים בשווי מאות מיליונים לפרויקטים

 

הקרן הקיימת לישראל הודיעה על הקפאת כל העברת כספיות לפרויקטים שהיא מממנת לגורמים חיצוניים, משרדי משלה, רשויות מקומיות ועמותות. היקף הכספים המדויק שיעצרו אינו ידוע אבל סגן יו"ר הכספים של הקרן ארנן פלמן מעריך שמדובר במאות מיליוני שקלים. קק"ל עדין לא הוציאה עובדים לחופשה ללא תשלום אבל 80% מהעובדים, אלה שלא הוכרזו חיוניים, נמצאים בבית על חשבון ימי חופשה וימי מחלה. (שחר אילן)

 

12:55 - גם השרה ציפי חוטובלי נכנסת לבידוד

 

שרת התפוצות ציפי חוטובלי נכנסה לבידוד בשל חשיפתה לפני כשבוע לחולה קורונה מאובחן - סמנכ"ל משרד התפוצות, איתו קיימה פגישה. חוטובלי וצוות הלשכה שנחשף לחולה נכנסו לבידוד עד ליום רביעי ה-1 באפריל.

 

היום יצא מהבידוד ח"כ משה אבוטבול מש"ס. השרים אריה דרעי, צחי הנגבי ובצלאל סמוטריץ, וחברי הכנסת אלון שוסטר ורם בן ברק, עדיין מבודדים. (צבי זרחיה)

 

השרה ציפי חוטובלי השרה ציפי חוטובלי צילום: יריב כץ

 

12:40 - "בשל הקורונה": הקפאת הליכים לחברה המעסיקה 112 עובדים

 

בית המשפט המחוזי בנצרת הוציא היו (ב') צו הקפאת הליכים זמני לחברת היי-ווד דבליו פי סי תעשיות (2013), שנוסדה על מנת להקים מפעל לייצור דלתות פולימריות העמידות בפני מים. החברה מעסיקה 112 עובדים ונקלעה למשבר גם בשל התפשטות הקורונה. השופט עאטף עיילבוני כתב בהחלטתו כי "בהינתן משבר נגיף הקורונה ובהינתן דחיפות הבקשה, לא ייקבע לעת הזו דיון פרונטלי בנוכחות הצדדיים וטעוני הצדדיים יוגשו בכתב". מהבקשה עולה כי חובות החברה מעורכים ב-70 מיליון שקל. את החברה מייצגים עוה"ד חובב ביטון וזכריא קאסם חלק. את מבעלי המניות בחברה מייצג עו"ד אמיר ברטוב. (ליטל דוברוביצקי)

 

12:32 - תתאפשר הפקדת רישיונות נהיגה בלי להגיע לתחנות המשטרה

 

נהגים שרישיון הנהיגה שלהם נפסל לא יצטרכו בחודשים הקרובים להפקיד את הרישיון בתחנת משטרה כדי להתחיל את תקופת הפסילה. שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' הודיע כי המוקד הטלפוני שהקים המשרד לאחרונה יוכשר בקרוב לטיפול בנושאים נוספים - כולל הפקדות של רישיונות נהיגה לפסולי נהיגה. (תומר הדר ואודי עציון)

 

11:53 - מתחם ייעודי ליולדות עם חשש לקורונה נפתח בבית החולים הלל יפה

 

בבית החולים הלל יפה בחדרה נפתח מתחם ייעודי ליולדות עם חשד לקורונה. המתחם הייעודי, שייקרא "מתחם היהלום", ממוקם בנפרד מהמיון והמחלקות המאשפזות, ויטפל אך ורק בנשים או ביולדות לגביהן קיים חשש להידבקות בנגיף.

 

11:07 - מספר דורשי העבודה החדשים עבר את ה-600 אלף, שיעור האבטלה הגיע ל-18.6%

 

מתחילת חודש מרץ נרשמו 615,834 נרשמים חדשים בשירות התעסוקה – כ-91% מהם בחל"ת. מאז העדכון אתמול ועד הבוקר ב-07:00 נרשמו 31,146 דורשי עבודה בשירות התעסוקה. סה"כ מספר נרשמים אתמול 38,016 דורשי עבודה (לעומת 54,305 ביום ראשון, 67,115 ביום שישי האחרון, ו-127,464 ביום השיא – חמישי, 19.3.2020)

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

10:20 - מתחם נוסף לחיילים בבידוד נפתח בבית החייל בקריית שמונה

 

מערכת הביטחון והאגודה למען החייל פותחים מתחם נוסף לחיילים שבבידוד מחשש להידבקות בקורונה בבית החייל בקריית שמונה. המתחם יתווסף למתקן הנופש בגבעת אולגה שמשמש לאותה מטרה בשבועיים האחרונים ומאכסן כבר כ-110 חיילים מבודדים. 

 

10:00 - לשכת עורכי הדין: לייתר את הצורך בהפקדת רישיונות נהיגה

 

במכתב ששלחה לשכת עורכי הדין לשר התחבורה מבקש עו"ד אבי חימי, ראש הלשכה, משר התחבורה להוציא צו המייתר את הצורך בהפקדה הפיזית של רישיונות נהיגה בעת משבר הקורונה. כיום נהג שנתפס בשורה של עבירות, החל בשכרות וכלה בנהיגה במהירות מופרזת גבוהה במיוחד נדרש להפקיד את רשיונו במשטרה. הפקדת הרישיון היא תנאי להתחלת תקופת הפסילה, ובפועל רק עם הפקדת הרישיון, הפסילה יכולה להתחיל. לפי בקשת חימי, נהגים אשר נמצאים בביתם ואינם מסוגלים לצאת, אינם יכולים להפקיד את רישיון הנהיגה במשטרה, מה שבפועל דוחה את תקופת הפסילה שלהם. (תומר הדר ואודי עציון)

 

ביקוש לכפפות חד-פעמיות ומסכות ביקוש לכפפות חד-פעמיות ומסכות צילום : גדי קבלו

 

 

09:52 - סטורנקסט: זינוק של 40% במכירות שוק מוצרי הצריכה בשבוע החולף

 

זינוק של 40% במכירות שוק מוצרי הצריכה הכולל מזון, משקאות, טיפוח ונקיון בשבוע החולף, ביחס לממוצע המכירות בשנה החולפת, הניב מכירות בגובה 1.3 מיליארד שקל. עיקר הזינוק (75.2%) נרשם במוצרי הנון פוד לבית, בשל הביקוש לכפפות, חומרי חיטוי למשטחים ופסטה. שוק המזון רשם עליה של 41.1%, בעוד שוק המשקאות נותר קפוא עם צמיחה שולית של 1.1%. החשש מצפיפות בחנויות הגדולות, השפיע על הצרכנים שהגדילו הקניות בחנויות השכונתיות שמתחת לבית. (נורית קדוש)

 

התפלגות החולים בישראל 

 

 

09:48 - שר התקשורת אישר לחברת דואר ישראל להיערך לעבודה מצומצמת למניעת התקהלות

 

ההחלטה התקבלה בהמשך לנתונים המצביעים על ירידה משמעותית במופעי הקהל ביחידות הדואר מכ-100 אלף לקוחות ויותר בממוצע יומי לכ-40 אלף לקוחות בממוצע ביום. בימים א'-ד', יפעלו הסניפים בין השעות 16:00 –8:00 במקום עד השעה 20:00; ביום ה' יפעלו הסניפים בין השעות 15:00 –8:00; וביום ו' הסניפים יהיו סגורים. זכיינים של הדואר ("סוכנויות") יפעלו בימים א'-ה' בין השעות 8:00-13:00. בימי קצבאות ביטוח לאומי יתוגברו היחידות. (אביאור אבו)

 

החולים המטופלים כיום

 

  

09:03 - אדם נעצר לאחר שפרץ עם רכבו מתחם לבדיקות קורונה בחיפה

 

המשטרה עצרה אדם שפרץ הלילה את שער הכניסה למתחם "היבדק וסע" בחיפה באמצעות רכבו, ורמס מחשבים, מצלמות וציוד נוסף שהיה במקום. נבדק החשד כי הוא לוקה בנפשו. האתר, שהוקם על ידי מד"א בסיוע עיריית חיפה, ייפתח כמתוכנן למרות הנזק שנגרם.

 

מפת החולים בישראל

 

 

איפה הם מאושפזים

 

 

08:52 - הממשלה תאשר החמרה בסגרה

 

הממשלה אמורה לאשר היום (ג') תקנות לשעת חירום. הללו יכללו איסור לצאת מהבית, למעט יציאה לעבודה, קניית מזון או תרופות. פעילות ספורט או ירידה עם הכלב תוגבל לתחום של 50-30 מטרים מהבית. התחבורה הציבורית תצומצם באופן ניכר עד כדי השבתה כללית. מוניות יפעלו רק עם נוסע אחד. ההחלטה תהיה בתוקף לשבוע מרגע אישורה. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי למסור הצהרה לציבור במהלך היום.  

 

דיון בנושא הקורונה דיון בנושא הקורונה

 

ההחלטה הזו היא סוג של פשרה. הדרישה המקורית של משרד הבריאות הייתה לסגר מלא לשבוע. השרים שהשתתפו בדיון התנגדו בתוקף ועמדו על כך שהמשק ימשיך לפעול. בסופו של דבר הוחלט על סגר עם הקלות. "ההנחיות בעניין הגעה לעבודה לא השתנו בשלב זה. במקרה שיהיה עדכון להנחיות - יינתן זמן התארגנות. האפשרות להצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים לא תוגבל גם לאחר אישור ההחלטה", נמסר מלשכת ראש הממשלה.  

 

חולת קורונה בבית החולים הלל יפה בחדרה חולת קורונה בבית החולים הלל יפה בחדרה צילום: באדיבות ביה״ח הלל יפה

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הזהיר בדיון כי "אם לא נעשה כלום נגיע למצב של איטליה". הוא התריע מפני קריסה של מערכת הבריאות אם מספר המונשמים יעלה דרמטית. לפי החישובים של משרד הבריאות, בתוך כמה שבועות נגיע למאות מונשמים ואם לא ייעשה דבר - המספר עלול להגיע גם לאלפים.

 

שר הבריאות יעקב ליצמן חלק באופן כללי על עמדת משרדו וטען שאין צורך להחמיר את ההגבלות. שרים שנכחו בדיון אמרו כי ליצמן אמר: "לא ייתכן שניתן יהיה להוציא את הכלב לטיול מהבית אך המקוואות ייסגרו". המקוואות אגב לא נסגרו אך לפי הנחיית המשרד לשירותי דת ימשיכו לפעול במתכונת מצומצמת יותר: במקום עשרה אנשים רק חמישה, שמירה של מרחק של שני מטרים בין אנשים, ורק אדם אחד בבור הרחצה.

  

07:00 - דלק רכב מדווחת לראשונה לבורסה על הקורונה

 

חברת דלק רכב, יבואנית מאזדה, פורד וב.מ.וו, דיווחה לבורסה: משבר הקורונה משפיע על פעילות הקבוצה בתחומי יבוא הרכב ויבוא חלפים ומתן שירותי מוסך - במספר מישורים ובהם ירידה בשיעורי הצריכה בישראל, אשר עלול להוביל לפגיעה בביקושים לכלי רכב חדשים אותם משווקת הקבוצה, אם לצרכנים פרטיים ואם לחברות הליסינג בגין ירידה בפעילותם לאור המשבר".

 

לפי דלק רכב -לעת עתה מחזיקה החברה במלאי מספיק של רכבים למכירה וחלקי חילוף.

 

לצד כלמוביל וצ'מפיון מוטורס, דלק רכב היא אחת מיבואניות הרכב שבחרו לסגור לחלוטין את הסוכנויות ברחבי הארץ כבר מהשבוע שעבר-כדי לשמור על בריאות אנשי הצוות וגם הלקוחות. (תומר הדר)

 

x