$
בארץ

ההגבלות יוחמרו: יציאה מהבית - רק לעבודה או להצטיידות במזון ותרופות

ראש הממשלה הנחה, בתום דיון של 7 שעות, להחמיר את הגבלות התנועה; בכירים במשרד הבריאות סבורים כי רוב הציבור הישראלי טרם הפנים את חומרת האירוע ואת הסכנה בהתקהלות

אדריאן פילוט 19:1223.03.20
בתום דיון שנמשך 7 שעות, הנחה ראש הממשלה להגביר באופן דרמטי את האכיפה על הגבלות התנועה, ולהכין נוסח החלטה להחמרת הגבלות התנועה, כך שלא ניתן יהיה לצאת מהבית למעט עבודה חיונית והצטיידות במזון, תרופות ומוצרים חיוניים (ומקרים חריגים נוספים); זאת, במטרה לצמצם מגע ולמנוע את המשך התפשטות נגיף קורונה. ההחלטה תהיה בתוקף לשבעה ימים מרגע אישורה בממשלה, הצפוי הלילה. ההנחיות בעניין הגעה לעבודה לא השתנו בשלב זה. במקרה שיהיה עדכון להנחיות - יינתן זמן התארגנות. האפשרות להצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים לא תוגבל גם לאחר אישור ההחלטה.

 

 

 

"אנו מסתכלים על הנתונים ואנחנו רואים עלייה", מסבירים הערב בכירים במשרד הבריאות את עמדתם הנחרצת להחמיר עד מקסימום את ההסגר על ישראל.

 

בדקות אלו ממש חייב להכריע ראש הממשלה, בנימין נתניהו , האם לצדד לעמדת משרד הבריאות ולאסור גם על התחבורה ציבורית ועל יציאה מהבית בכלל.

 

יתרה מזו לכלכליסט נודע כי אחד מבכירי המשרד דוגל בעמדה שגם את הסופרמרקטים צריכים לסגור, לפחות לשבוע הקרוב, שכן הוא מוגדר כקריטי.

 

היום גדל מניין חולי הקורונה ל-1,442, כאשר מטבע הדברים, גם המקרים קשים החלו להצטבר, דבר שככל הנראה הלחיץ את אנשי משרד הבריאות.

 

כמו כן, אתם בכירים, הביעו מורת רוח בימים האחרונים מהתמונות של ישראלים מתקהלים בפארקים ובחופי ים וגם מהמשך החתונות וההתקהלויות במגזר החרדי. בקרב בכירי משרד הבריאות התגבשה העמדה לפיה רוב הציבור הישראלי טרם הפנים את חומרת האירוע ואת הסכנה בהתקהלות.

 

אחד הסעיפים שיובא הלילה לדיון בישיבת הממשלה הטלפונית הוא התקנת תקנות שעת חירום בנוגע לקיום דיונים פליליים בבתי המשפט באמצעים טכנולוגיים – כלומר מרחוק באמצעות שיחות וידאו. מדובר ביוזמה משותפת של השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושר המשפטים אמיר אוחנה, וזאת בהמשך לתקנות חירום שכבר הותקנו לפני כמה ימים ביוזמת ארדן, ובשיתוף הנהלת בתי המשפט, שאפשרו ביצוע דיוני הארכות מעצר לעצורים בבתי המעצר גם כן בשיחות וידאו קונפרנס ללא הגעה לבתי המשפט. דיוני מעצרים מעין אלה החלו להתקיים בכמה בתי משפט במרכז הארץ בשבוע שעבר. כעת, מנסים ארדן ואוחנה לקדם תקנות שירחיבו את הדיונים מרחוק לעוד הרבה סוגי דיונים וזאת כדי לצמצם את הסיכון לשופטים, לעורכי הדין ולצדדים השונים המעורבים בתיק.   

 

 

גלעד ארדן, אביחי מנדבליט ומוטי כהן בדיון היום גלעד ארדן, אביחי מנדבליט ומוטי כהן בדיון היום

 

 

 

הערב פורסם כי מספר החולים עלה ל-1,442, מהם 29 במצב קשה. מספר החולים באורח בינוני עומד על 40 והיתר קל. עד כה החלימו מהנגיף 37 בני אדם.

 

במשרד הבריאות ציינו כי 464 מתוך החולים הקלים מאושפזים בבתיהם, זאת לצד 120 חולים נוספים שאושפזו בבתי המלון הייעודיים לחולי קורונה. מספר השוהים בבידוד בית בימים אלה עומד על 74,498.

 

בית החולים אסותא באשדוד עדכן כי מצבם של שני חולים מתוך ה-11 שמאושפזים במחלקת הקורונה מוגדר קשה. בבית החולים כרמל בחיפה חוברה אתמול בערב חולה לטיפול דיאליזה. מנהלת מחלקת הקורונה בבית החולים, ד"ר שני ברוש אמרה כי "זו פעולה מורכבת במצב רגיל, ובתנאי בידוד - קשה ומורכבת הרבה יותר".

 

בדיון היום השתתפו שר הבריאות, שר הביטחון, השר לביטחון פנים, שר האוצר, שר הכלכלה, שר האנרגיה, שר המשפטים, ראש המל"ל, היועמ"ש, נגיד בנק ישראל, מנכ"ל משרד רה"מ, מנכ"ל משרד הבריאות, מנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, מ"מ מפכ"ל המשטרה, סגן הרמטכ"ל, משנה למנכ"ל משרד הבריאות, ר' שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ר' אגף בט"פ ועורף במל"ל, פרופ' בליצר, פרופ' אשכנזי וד"ר אסף (שגיבשו את המודל להתפשטות נגיף הקורונה במשרד הבריאות) וגורמי מקצוע נוספים. במהלך הדיון הוזמנו להביע את דעתם גם פרופ' רוטשטיין, פרופ' שוקי שמר ופרופ' גבי ברבש.

x