בארץ

ח"כ משה גפני כבר לא בטוח: חילוקי דעות סביב ראשות ועדת הכספים

בגוש 61 מציעים את ח"כ עודד פורר ליו"ר ועדת הכספים, הרשימה המשותפת מתנגדת מחשש שבסופו של דבר תוקם ממשלת חירום בלעדיהם; כ-2,500 מפגינים מ"הדגל השחור" מקיפים את הכנסת ברכביהם בדרישה לבחור יו"ר קבוע

צבי זרחיה 12:5623.03.20

בקרב 61 חברי הכנסת מגוש המרכז-שמאל קיימים חילוקי דעות באשר להרכבן של הוועדות שיוקמו היום (ב') אחר הצהריים במליאת הכנסת, ובראשן איוש משרת יו"ר ועדת הכספים. בחירת יושבי ראש לוועדות נעשית על ידי חברי הכנסת של אותה ועדה. בכל הוועדות שיוקמו יהיה רוב לנציגי גוש המרכז-שמאל.

 

 

 

כבר לא בטוח שח"כ משה גפני יהיה יו"ר ועדת הכספים בכנסת ה-23. בגוש ה-61 הועלתה ההצעה לבחור לתפקיד יו"ר ועדת הכספים הזמנית את חבר ועדת הכספים ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו. ואולם, נציגי הרשימה הערבית המשותפת הביעו התנגדות לכך שהוא יעמוד בראש ועדת הכספים. ברשימה המשותפת חוששים שהקמתה הוועדות תיעשה בתמיכתם של 15 חברי הכנסת של הרשימה, אבל לאחר מכן יקימו הליכוד וכחול לבן ממשלת חירום בלי הרשימה המשותפת. בכנסת נערכים כעת מגעים בין הצדדים כדי לנסות ולהגיע לפשרה.

 

איימן עודה, יו"ר רשימה משותפת איימן עודה, יו"ר רשימה משותפת צילום: יואב דודקביץ

 

אחר הצהריים בשעה 16:00 תצביע כאמור מליאת הכנסת על הקמתה של הוועדה המסדרת. מהדיון וההצבעות יעדרו 59 חברי גוש הימין. ההצבעות השמיות יהיו בסבבים של 6 חברי כנסת בכל פעם. חברי הכנסת מגוש הימין ישתתפו בדיוני הוועדות שיחלו מחר. עד מחר בשעה 12:00 התבקשה ועדת חוץ וביטחון על ידי בג"ץ לאשר את התקנות שמאפשרות לשב"כ לבצע איכון לטלפונים סלולריים של חולים בקורונה ולבדוק עם מי היו במגע.

 

 

ח"כ עודד פורר, ישראל ביתנו ח"כ עודד פורר, ישראל ביתנו צילום: אולפן כלכליסט

 

לאחר שהוועדה המסדרת תוקם, היא תכונס להקמתן של ועדת חוץ וביטחון בראשה יעמוד ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן), ועדת כספים, וועדה שתפקח על התנהלות הממשלה במשבר הקורונה.

 

על סדר יומה של המליאה לא הוצבה הדרישה של 61 הח"כים להחליף את יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין ולבחור במקומו את ח"כ מאיר כהן מכחול לבן. בכנסת מעריכים שבג"ץ לא יתערב בסופו של דבר בסוגיה הזו אלא יביע את עמדתו שיש לבחור בהקדם יו"ר לכנסת.

 

מפגין ליד הכנסת מפגין ליד הכנסת צילום: איי אף פי

 

הפגנה של "הדגל השחור"

 

מעל ל-2,500 מפגינים מה"הדגל השחור" מקיפים בשעה זאת את כנסת ישראל ברכביהם, לקראת ההצבעות המתוכננות על מינוי ועדות הכנסת. המפגינים

ערוכים להישאר במתחם שעות ארוכות. . המפגינים דורשים למנות יו"ר כנסת קבוע ולהעביר חקיקה שלא תאפשר לנאשם בפלילים להרכיב בעתיד ממשלה.

 

ההפגנות החלו ביום חמישי האחרון לנוכח סירובו אז של יו"ר הכנסת אדלשטיין להקים את הוועדה המסדרת, ולהציב על סדר יומה של המליאה את החלפתו בח"כ מאיר כהן מכחול לבן. בסוף השבוע נערכו הפגנות מול ביתם של יו"ר כחול לבן בני גנץ, אדלשטיין, השר לביטחון פנים גלעד ארדן וח"כ גדעון סער.

 

ממארגני המחאה נמסר: ״לעם ישראל מגיע כנסת מתפקדת, יו״ר כנסת שפועל לפיקוח על עבודת הממשלה וראש ממשלה שלא עסוק בתיקיו הפליליים. המחאה שהחלה בשבוע שעבר רק תלך ותתעצם. כנסת מתפקדת, מלחמה בלתי מתפשרת בשחיתות שלטונית ומערכת משפט מתפקדת- אלו הן אבני היסוד של הדמוקרטיה, ועליהם אנו נלחמים. השיירה מתרחשת כאות מחאה על המהלכים האנטי-דמוקרטיים של הממשלה בשבועות האחרונים".

 

הפגנה של "הדגל השחור" ליד משכן הכנסת הפגנה של "הדגל השחור" ליד משכן הכנסת צילום: איי אף פי

 

x