בארץ

דיווח שוטף

מספר חולי הקורונה המאומתים בישראל עלה ל-1,442, מהם 29 במצב קשה

22 אלף דורשי עבודה נרשמו היום בשירות התעסוקה, שיעור האבטלה - 17.6%; המשטרה: 135 חקירות נגד מפרי בידוד; רשות המסים מעבירה לעסקים בהליך מזורז החזרי מס במיליארד שקלים; עפ"י הוראת המפקחת על הבנקים, תושהה הגבלת חשבונות בנק בשל צ'קים ללא כיסוי; בקשה לנשיא המחוזי בת"א: לכלול את תחום חדלות הפירעון בדיוני החירום; הקמעונאים התאגדו ויוצאים למאבק בממשלה; קבוצת קרסו: רנו ניסאן סוגרת את המפעלים המייצרים לישראל

שירות כלכליסט ו-ynet 21:2423.03.20

דיווח שוטף על משבר הקורונה בארץ

 

 

 

21:20 - עדכון מספר החולים: מניין הנדבקים בקורונה בישראל עלה ל-1,442 בני אדם, מהם 29 במצב קשה

 

18:50 -  עדכון שירות התעסוקה: מאז חצות ועד 17:00 הערב נרשמו 22,443 דורשי עבודה. אתמול נרשמו בסה"כ 54,305 (לעומת 67,115 ביום שישי האחרון, ו-127,464 ביום חמישי שהיה יום השיא במספר הנרשמים עד כה). מתחילת מרץ: 584,688 נרשמים חדשים - 91% מהם בחל"ת. שיעור האבטלה עומד גם הערב על 17.6%

 

 לקראת סיום הדיון בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע להחרמת ההגבלות למניעת התפשטות נגיף הקורונה, מסתמן כי התחבורה הציבורית תושבת לגמרי. בתוך כך, כל המסחר יושבת - למעט עובדים חיוניים. רק מרכולים ובתי מרקחת יישארו פתוחים. ההנחיות יהיו תקפות לשבוע ימים.

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

אחד הסעיפים שהובא לדיון בישיבת הממשלה הטלפונית הוא התקנת תקנות שעת חירום בנוגע לקיום דיונים פליליים בבתי המשפט באמצעים טכנולוגיים – כלומר מרחוק באמצעות שיחות וידאו. מדובר ביוזמה משותפת של השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושר המשפטים אמיר אוחנה, וזאת בהמשך לתקנות חירום שכבר הותקנו לפני כמה ימים ביוזמת ארדן, ובשיתוף הנהלת בתי המשפט, שאפשרו ביצוע דיוני הארכות מעצר לעצורים בבתי המעצר גם כן בשיחות וידאו קונפרנס ללא הגעה לבתי המשפט. דיוני מעצרים מעין אלה החלו להתקיים בכמה בתי משפט במרכז הארץ בשבוע שעבר. כעת, מנסים ארדן ואוחנה לקדם תקנות שירחיבו את הדיונים מרחוק לעוד הרבה סוגי דיונים וזאת כדי לצמצם את הסיכון לשופטים, לעורכי הדין ולצדדים השונים המעורבים בתיק. (עמיר קורץ)

 

 

19:00 - נתונים שמפרסמת המשטרה: מאז תחילת המאבק בנגיף הקורונה, ביצעה המשטרה כ-20 אלף ביקורים בבתי אנשים המחויבים בבידוד לוודא שהם אכן מקפידים על חובה זו.  לדברי המשטרה, עד כה היא פתחה ב-135 חקירות נגד מפרי בידוד.  בנוסף נפתחו 21 חקירות בעקבות חשד להפצת הודעות פייק ניוז ברשתות החברתיות בנושא הקורונה. עוד עולה מהנתונים, כי עד כה רשמה המשטרה 74 דו"חות לאנשים: 47 מתוכם בגין סירוב להוראת פיזור התקהלות אסורה, 24 בגין הפרת חובת בידוד, שניים בשל אי דיווח למשרד הבריאות על כניסה לבידוד ודו"ח אחד נגד מפעיל עסק בניגוד לתקנות החירום שנכנסו לתוקף אתמול.  כמו כן הוצאו עד כה צווי סגירה ל-32 בתי עסק שהפרו את ההנחיות באופן בוטה ובין השאר המשיכו בפעילות למרות האיסור שנקבע בתקנות החירום, כמו למשל אולמות ארועים שערכו חתונות מרובות משתתפים או מסעדות ובתי עסק שבהם היו התקהלויות של אנשים בניגוד לתקנות.  עם זאת, במשטרה מציינים כי מרבית הציבור בישראל נשמע להנחיות. מהמשטרה נמסר כי "ככל שעולה חשד לקיומה של עבירה פלילית, משטרת ישראל פועלת מתוקף סמכותה עפ"י תקנות לשעת חירום וצו בריאות העם נגד אותם מפרי צווים, זאת על מנת למנוע את הפצת והתפשטות נגיף הקורונה בישראל". (עמיר קורץ)

 

 

15:08 -  קבוצת קרסו: רנו ניסאן סוגרת את המפעלים המייצרים לישראל

 

קבוצת קרסו, יבואנית רנו וניסאן, הודיעה לבורסה כי קבוצת רנו ניסאן העולמית נאלצה לסגור מפעלי רכב מהם רוכשת קרסו מכוניות וחלקי חילוף. רנו ניסאן העולמית הודיעה במהלך הימים האחרונים על סגירת מפעלים המספקים מכוניות גם לישראל - בהם מפעל ניסאן בבריטניה, מפעל דאצ'יה ברומניה ומפעלי רנו בספרד. בנוסף מודיעה קרסו כי מלאי הרכבים והחלפים שברשותה הולך וקטן. (תומר הדר)

 

 

 צילום: איי אף פי, בלומברג

 

14:50 - המדינה תפעל לקבל תצהירים שאומתו בהיוועדות חזותית ולא פנים מול פנים

 

המשנים ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ (משפט אזרחי) ועמית מררי (משפט פלילי) פנו במכתב אל ראש לשכת עורכי הדין, אבי חימי, ואל יו"ר ועדת האתיקה הארצית בלשכה, מנחם מושקוביץ, בו נאמר כי בכוונת המדינה לפעול לקבלת תצהירים בהיוועדות חזותית המוגשים לגופי הממשלה, כפי שמאפשר הדין לעשות, ובהמשך גם לאפשר אימות מצהירים בדרך זו במקרים נוספים אחרים. המשנים ליועמ"ש מבקשים שלשכת עורכי הדין תקבע כללי אתיקה מתאימים, שיאפשרו את קידום הנושא בעת הזאת, על מנת לאפשר עד כמה שניתן שלא לפגוע בפעילות הציבור במגבלות הקיימות. מכתבם של המשנים ליועמ"ש מלווה בחוות דעתן של עוה"ד עינת גדעוני, רני נויבואר ורעות אופק מייעוץ וחקיקה. (ליטל דוברוביצקי)

 

14:36 - הקמעונאים התאגדו ויוצאים למאבק בממשלה

 

מאות רשתות קמעונאות התאגדו היום (ב') במטרה לקבוע באילו צעדים לנקוט אל מול הממשלה, לאור אזלת היד והקריסה לדבריהם של המסחר הקמעונאי. הקמעונאים גייסו את עופר עיני שישמש להם כיועץ וייצג אותם אל מול הממשלה. בנוסף הם פועלים לגייס עורך דין שילווה אותם במאבק ופנו למשרדי עורכי הדין המתמחים בהגבלים עסקיים. (אורנה יפת)

 

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים של קבוצת פוקס הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים של קבוצת פוקס צילום: שוקה כהן

  

14:11 - עובדת בשיבא אובחנה כחולת קורונה - לאחר שהתנדבה עם ילדי העובדים

 

עובדת בבית החולים שיבא אובחנה כחולת קורונה. היא התנדבה בשבוע שעבר במסגרת בית ספר שנפתח עבור ילדי העובדים והבוקר התקבלה תשובה חיובית לבדיקה שנלקחה ממנה. כ-50 ילדים שהיו במסגרת זו נכנסו לבידוד ביתי ונכון להיום לא נמצאו כאלה שנדבקו או פיתחו תסמינים. בשיבא עורכים בדיקה לאתר את מי שקיים מגעים קרובים עם העובדת - ולעדכן אותו.

 

14:00 - רשות המסים מעבירה לעסקים החזרי מס במיליארד שקל

 

במערכי מס הכנסה ומע"מ נעשה בימים אלו מהלך מרוכז במסגרתו, עד אמצע השבוע הבא, ישוחררו החזרי מס בהיקף של כמיליארד שקל, כך הודיע היום מנהל רשות המסים, ערן יעקב. זאת במטרה לסייע לעסקים המתמודדים עם ההשלכות הכלכליות של הקורונה. כך, שוחררו במס הכנסה יתרות זכות בסכום כולל של כ- 750 מיליון קל לכ-16 אלף יחידים וחברות שהיו להם החזרים בתהליך בדיקה. ההחזרים החלו להיכנס לחשבונות הבנק כבר מיום רביעי שעבר והיום אמורים להיכנס לחשובות יתר ההחזרים. במקביל במע"מ בשבוע הקרוב אמורים להעביר לחשבונות הבנק של 27 אלף עסקים החזרי מס תשומות בגובה של כ-230 מיליון שקל. (עמרי מילמן)

 

13:05 - עכשו זה רשמי: תושהה הגבלת חשבונות בנק בשל צ'קים ללא כיסוי

 

על מנת לסייע לאותם עסקים ומשקי בית שנקלעו לקשיים תזרימיים באופן לא צפוי, קבעה היום (ב') המפקחת על הבנקים מכוח סמכותה בחוק, כי הבנקים המסחריים ובנק הדואר ישהו הגבלות על לקוחות ועל חשבון הבנק שלהם בשל צ'קים שחזרו בשל היעדר כיסוי, החל מתאריך 4.3.20, ובהתאם לתקופה הקבועה בחוק.

 

משמעות ההשהיה היא שצ'ק שהופקד החל מהתאריך האמור וחזר מחמת היעדר כיסוי מספיק, לא יובא בחשבון בספירת הצ'קים לצורך הטלת הגבלה לפי החוק. במידה וזהו הצ'ק העשירי שבעקבותיו היה אמור החשבון להיות מוגבל, ההגבלה תושהה, עד להודעה שיפרסם בנק ישראל לגבי תום תקופת ההשהיה.

 

במערכת איתור החשבונות המוגבלים באתר האינטרנט של בנק ישראל תוצג הבהרה, שעל פיה צ'קים שחזרו בתקופת ההשהיה לא נכללים במידע המוצג במערכת, ועל מקבלי הצ'קים לקחת עובדה זו בחשבון בבואם לקבל תשלום בצ'ק.

 

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר צילום: יריב כץ

 

 

יודגש, כי למרות שהחשבון לא יוגבל, המידע על אירוע ההחזרה מועבר למערכת לשיתוף נתוני אשראי, שעל בסיס המידע שבה מחושב דירוג האשראי של הלקוח ששילם באמצעות הצ'ק שחזר. כמו כן, למרות שבתקופת ההשהיה לא יוגבלו חשבונות, לגבי צ'ק שלא כובד ניתן יהיה בהמשך לפתוח הליך לגבייתו באמצעות ההוצאה לפועל (בהתאם למידע שיפורסם על ידי רשות האכיפה והגביה).

 

ד"ר חדוה בר, המפקחת על הבנקים: "בנק ישראל נוקט במגוון צעדים כדי להקל על משקי בית ועסקים לצלוח את התקופה הכלכלית הקשה בפניה עומד המשק על רקע התפשטות נגיף הקורונה. השהיית ספירת הצ'קים החוזרים תבלום את העלייה המהירה במספר הלקוחות המוגבלים במשק ותצמצם את התוצאות הקשות שנובעות מהגבלת חשבונות בנסיבות שלא היו צפויות. אני קוראת לציבור להמשיך לנהל את ענייניו הפיננסיים בתבונה, ולהימנע מההשלכות של תשלום בצ'קים ללא כיסוי".

 

אתמול בערב הממשלה אישרה במשאל טלפוני תקנות שעת חירום שימנעו הקפאת חשבונות של לקוחות שהצ'קים שלהם חזרו, בעקבות המצב הכלכלי שנוצר עקב התפשטות נגיף הקורונה. את התקנות קידם היועץ המשפטי לממשלה, כצעד נוסף שנועד להקל על הציבור בתקופת החירום, במטרה להפחית את הפגיעה בלקוחות ובמשק ולאפשר את המשך ההתנהלות הכלכלית.

(רחלי בינדמן) 

 

11:53 - בקשה לנשיא המחוזי בת"א: לכלול את תחום חדלות הפרעון בדיוני החירום

 

עו"ד אורן הראל המשמש כנאמן של חייב בהליכי פשיטת רגל הגיש הבוקר בקשה מיוחדת לנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, ובה הוא מבקש להורות כי תחום חדלות הפרעון יהיה אחד מהתחומים בהם מתקיימים דיונים במצב החירום המיוחד שהוכרז במערכת המשפט. מטרת הבקשה שלפי הראל מצויה בסמכות נשיאי בתי המשפט השונים היא לאפשר לקדם תיקי חדלות פרעון ובפרט חלוקת כספים לנושים. בבקשה הוא מציג נתון לפיו בחשבונות הכונס הרשמי מופקדים 3 מיליארד שקל שהם כספים השייכים לנושים וממתינים לחלוקה. כרגע כל החלוקות מוקפאות בשל מצב החירום. לפי הראל, הצו המגדיר את הסמכויות במצב החירום המיוחד קובע כי כל נשיא בית משפט יכול להחליט איזה תיקים ידונו בימים אלו. ולפיכך הוא מבקש שהנשיא איתן אורנשטיין יתן הוראה ספציפית לגבי תיקי חדלות פרעון בבית המשפט בניהולו. (ענת רואה ותומר גנון)

 

 

 צילום: shutterstock

 

11:39 - עכשיו זה סופי - שעון הקיץ ישאר במתכונתו וישתנה בסוף חודש מרץ

 

שר הפנים אריה דרעי אימץ את המלצת אנשי המקצוע שאין אפשרות לדחות את שעון הקיץ ל-1 במאי והודיע כי שעון הקיץ יחל בלילה שבין חמישי לשישי השבוע. רשות התקשוב הממשלתית ו״ישראל דיגיטלית״, הוסיפה הבוקר שבמצב שבו חלק מהמחשבים עובדים באזורי זמן שונים, עלולות להיווצר תקלות והשבתת מערכי מחשוב שלמות. בנוסף, העדרות עובדים רבים בסקטור הפרטי, יקשו על ביצוע השינוי (ליאור גוטמן)

 

 

11:30 - נשיא התאחדות המלונות: לפטור את המלונות ממסים

 

ענף המלונות פנה לשר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי בבקשה דחופה לפטור את המלונות מתשלום ההוצאות הקבועות במהלך המשבר ובחודשי ההתאוששות. במכתב ששלח נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק לשר האוצר נכתב: "נטל ההוצאות הקבועות עלול להביא את המלונות לחדלות פירעון. למלון סגור אין יכולת לשלם מסים, היטלים, ארנונה ועוד. כ-380 מלונות המהווים 96% מכלל המלונות בישראל, סגורים. בד בבד עם סגירת המלונות, נשלחו לבתיהם למעלה מ-35 אלף עובדים המועסקים במלונות". (נווית זומר)

  

11:25 - הרצוג לנתניה: חייבים לדאוג למגזר השלישי

 

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, כתב לראש הממשלה בנימין נתניהו כי משבר הקורונה מעמיד את המגזר השלישי (מגזר העמותות) בפני "איום משמעותי והרסני". ארגון הגג של המגזר השלישי "מנהיגות אזרחית" טוען שתוכנית הסיוע של האוצר לעמותות בלתי מספקת ורחוקה מלענות על הצרכים. הרצוג כותב כי "המוסדות ללא כוונת רווח, החברות לתועלת הציבור וגופים נוספים בישראל מהווים אחוז משמעותי בתל״ג והם משרתים את עולמות הבריאות, הרווחה, החינוך, ההשכלה הגבוהה, הקשר עם העם היהודי ועוד. יש צורך ממשי לכונן רשת בטחון למגזר השלישי, שמספק את שירותי הרווחה למדינת ישראל. חייבים לוודא כי מבטיחים את המשך השירותים הכי חשובים שהמגזר השלישי מספק לישראל". (שחר אילן)

 

התפלגות החולים בישראל

 

 

 

 

10:45 - שירות התעסוקה: שיעור האבטלה עלה ל-17.6%

 

צונאמי המובטלים החדשים האט, אבל אינו נעצר. מספר המובטלים החדשים מתחילת מרץ גדל ב-24 השעות האחרונות ב-62 אלף איש והגיע ל-573 אלף. זהו קצב רישום של 2600 איש לשעה. הוא נמוך מהשיא של 7,000 לשעה שנרשם ביום חמישי, אבל הוא עדיין גבוה מכל הרישום בשבוע הראשון של השנה (2,570). סך כל המובטלים בישראל עומד עכשיו על 733 אלף.

 

שיעור המובטלים מכלל המועסקים שעמד על 16.5% אתמול בבוקר, עומד היום על 17.6%. אחוז היוצאים לחופשה ללא תשלום מכלל המובטלים יציב ועומד על 90%. הצפי של שירות התעסוקה הוא ש-10%-20% מהמובטלים לא יחזרו לעבוד, למרות שחלקם הוצאו לחל"ת ולא פוטרו.

 

מנתונים שפרסם שרות התעסוקה אתמול עולה שגל האבטלה מתאפיין באחוז גדול מאוד של צעירים ונשים. אם בינואר השנה היו 39% מהמובטלים צעירים עד גיל 35 ו-61% בני 35 ומעלה, הרי שבקרב המובטלים החדשים 49% הם צעירים, כמעט חצי. אם ב-2019 עוד היוו הנשים 55% מהמובטלים והגברים 45% הרי שבצונאמי המובטלים הנוכחי הנשים מהוות 62%, כלומר קרוב לשני שליש, והגברים רק 38%. (שחר אילן)

 

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

10:40 - רשת מקדונלד'ס בישראל סגרה את כל המסעדות

 

מקדונלד'ס ישראל הפסיקה את שירות המשלוחים. הרשת הודיעה הבוקר ללקוחות כי לאור משבר הקורונה שהולך ומחריף, היא החליטה לסגור את כל הסניפים ואת שירות המשלוחים, ותפעיל רק חמש מסעדות במתכונת חירום, שיספקו אוכל חינם לבתי חולים, צוותי מד"א וכוחות הביטחון.  (אורנה יפת)

 

 

סניף של מקדונלד'ס סניף של מקדונלד'ס צילום: דנה קופל

 

9:30 - הרכבת דוחה גביית דמי שכירות מעסקים שפועלים בתחומה

 

רכבת ישראל תדחה עד סוף אפריל גביית דמי שכירות והרשאות פעילות לכל העסקים הקטנים שפועלים בתחומה. כך על פי החלטת מנכ"ל הרכבת, מיכאל (מיכה) מייקסנר. ההחלטה התקבלה לאחר שבחודש מרץ נרשמה ירידה דרמטית בהיקפי הנוסעים ופגיעה אנושה בבתי העסק הפועלים בשטחי הרכבת. ההטבה תינתן לעסקים השוכרים שטחי מסחר מרכבת ישראל אשר נפגעו פגיעה מהותית בעקבות החלטת משרד הבריאות על איסור התקהלות, והיא תינתן גם במקרים בהם מנוהלים חוזי השכירות באמצעות צד שלישי (דמי הרשאה לזכיינים), המתווך בין הרכבת לשוכרים.

 

מנכ"ל הרכבת, מיכאל (מיכה) מייקסנר אמר ש"הנהלת הרכבת הבינה כי עסקים רבים הנמצאים בשטח התחנות והמתחמים נפגעים בצורה אנושה בשל הירידה הדרמטית בהכנסות עקב מצב החירום והירידה במספר הנוסעים. ההחלטה תקל במעט על מצב אותם עסקים, ותיתן להם אוויר לנשימה בתקופה קשה זו". (ליאור גוטמן)

 

חולים מטופלים כעת 

 

 

8:20 - נתניהו יקיים דיון ב-10:00 על החמרת ההגבלות

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים הבוקר בשעה 10:00 דיון על החמרת ההגבלות לציבור בעקבות מגיפת הקורונה. הדיון יתקיים באמצעות שיחת וידאו וישתתפו בו מנכ"לים ושרים רלונטיים.

(איתמר אייכנר)

 

8:10 - 65 חסידי חב"ד שחזרו מניו יורק אובחנו כנשאי קורונה

 

65 חסידי חב"ד צעירים שחזרו בשבוע שעבר לארץ בטיסת אל על מניו יורק אובחנו אתמול (א') כנשאים של נגיף הקורונה. בטיסה היו 49 נוסעים נוספים, ושמונה מהם עדיין ממתינים לתוצאות הבדיקות שלהם. הם טסו בשבוע שעבר מניו יורק לנתב"ג במטוס דרימליינר 787-8, שבו 238 מקומות ישיבה בסך הכל. מדובר בישראלים ששהו בשנת לימודים בשכונת קראון הייטס בניו יורק, העיר שבה אובחנו עד כה כ-8,000 מקרי קורונה מאומתים.

 

עם ירידתם מהמטוס חיכו לנוסעים אוטובוסים מבודדים שהעבירו אותם למלון דן בירושלים, המתחם שפתח משרד הביטחון לחולי קורונה קלים. במשך יום שלם שהו שם הצעירים בלי שמשרד הבריאות ערך להם בדיקות. בשבוע שעבר פרסמנו שנוסעי טיסת אל על מניו יורק לישראל נדרשו למלא הצהרת בריאות מיוחדת מטעם משרד הבריאות בארץ לפני שהורשו לעלות למטוס. זאת בעקבות עלייה בהדבקה בקרב יהודים חרדים מארה"ב, בעיקר מחב"ד, והחשש שינסו להגיע לישראל מבלי לעדכן על כך.

 

מפת החולים בישראל

 

 

 

 

איפה מאושפזים החולים

 

 

העברת הנוסעים מנתב"ג לירושלים הייתה מבצע לוגיסטי מורכב. בלשכת שר הביטחון עודכנו על הגעתם רק באמצע הלילה, וגם חברת אל על לא נערכה להסעת נוסעים החשודים כנשאי בקורונה. שאר הנוסעים עודכנו רק בדיעבד ששהו במטוס עם חשודים בנשאי הנגיף.

 

האוטובוס שהעביר את החסידים למלון האוטובוס שהעביר את החסידים למלון

 

חדר במלון חדר במלון

 

אף שמלון דן הוסב לקליטת חולי קורונה קלים, מאז יום שישי לא הועברו אליו נשאים מבתי החולים בבירה, ואלה נלקחו לדן פנורמה תל אביב בלבד. במשרד הבריאות התעלמו מפניות ynet בנוגע לשאלת העברת החולים הירושלמים.

 

ממשרד הביטחון נמסר: "בשבוע שעבר שוכנו במלון דן בירושלים 114 אנשים שהגיעו מארה"ב עם חשש לנשיאת נגיף הקורונה. בתום בדיקה רפואית, 65 מהשוהים התגלו כחולים בנגיף. בתיאום עם משרד הבריאות, הוחלט כי הם יועברו בשלב זה לאשפוז בבית החולים שמואל הרופא. 41 שוהים יישארו כעת במלון, שישמש בשלב זה לטיפול במקרים מיוחדים ולא לאשפוז חולים. לגבי שמונה מהשוהים טרם התקבלה תוצאת הבדיקה. עם קבלת התוצאות, תתקבל החלטה בהתאם".

 

 

 

מספר נשאי הקורונה המאובחנים המאומתים בישראל עומד מאז הדיווח האחרון הבוקר על 1,071.

 

פג בן חודשיים אובחן אתמול כנשא בבית החולים שערי צדק בירושלים. הוא נולד במצב קשה ובמשקל נמוך מאוד, וסבל מסיבוכים קשים עקב לידה מוקדמת. הוא אובחן כנשא לאחר שהתברר כי סטודנטית לסיעוד במרכז הרפואי נדבקה בנגיף.

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר אתמול כי התרחיש הגרוע ביותר הוא ש-20-10 אלף אזרחים ישראלים ימותו מקורונה. "חלק מהאנשים האלה סביר להניח שהיו מתים ממחלות אחרות בשל מחלות רקע שלהם, והמספר הזה למעשה יתווסף לתמותה השנתית בישראל שעומדת על כ-40 אלף איש בשנה", אמר.

 

לדבריו, מדי יום ישנה התייצבות בין מספר החולים המתגלים. "אנחנו רואים התייצבות של כ-200 מקרים שמתגלים ביום. ברור לנו שאין לנו תמונה מלאה לגבי מקרים שאנחנו לא בודקים". בכדי לקבל תמונת מצב רחבה על מספר החולים בישראל והמאפיינים שלהם, במשרד הבריאות הוחלט להזמין בדיקות דם המספקות אבחון מהיר של הימצאות הנגיף בגוף.

(יעל פרידסון ואיתי בלומנטל, ynet)

 

7:30 - נגיף הקורונה חותך את מחירי האופניים השיתופיים בתל אביב

 

ככל שרחובות גוש דן מתרוקנים בגלל מגיפת הקורונה, מפעילות שירותי האופניים השיתופיים נלחמים על הלקוחות המתמעטים באמצעות הטבות שקשה היה לדמיין לפני כמה שבועות.

 

לכלכליסט נודע כי תל אופן החלה להציע למשתמשים היומיים 50% הנחה, כלומר תשלום של 8.5 שקלים בלבד להשכרה יומית, שבימים רגילים עולה 17 שקל. בכך מנסה מפעילת שירותי האופניים השיתופיים בתל אביב לשמר לקוחות, ואף ביצעה חיטוי של האופניים ותחנות העגינה.

 

מנגד מובייק, שירות האופניים הכתומים להשכרה שמפעילה Car2Go, החלה כבר בשבוע שעבר להציע את השימוש בחינם ברחבי תל אביב ורמת גן. זאת באמצעות הזנת קוד הקופון Couponfree באפליקציית החברה.

 

אופניים שיתופיים של תל אופן אופניים שיתופיים של תל אופן צילום: תל אופן

 

 

שני המבצעים מגיעים לאחר שמפעילת הקוריקנטים החשמליים Lime הפסיקה לפעול בימים האחרונים, בעוד ש-Bird ו-Wind המתחרות ממשיכות לעשות זאת. עלויות התפעול של ווינד מוערכות כזולות יותר משל המתחרות, משום שבמקום הפעלת מערך של טוענים שאוספים את הכלים בערב מהרחובות, מטעינים אותם בלילה, ומחזירים אותם לרחובות בבוקר, החברה מפעילה כלים עם סוללות מתחלפות, שהצוותים שלה עוברים בין הכלים מבלי להזיזם ומתקינים בהם סוללות טעונות מראש.

 

ועדיין, לאור מספר המשתמשים, שירד בעשרות אחוזים, פעילות החברות מוערכת כעת כהפסדית. לא מדובר רק על שימור השירות לציבור, שאמנם נקרא בידי הרשויות להישאר בבית, אך נזקק לכלים עבור מי שעובד מחוץ לבית, או יוצא לרכוש מזון ותרופות.

 

בענף מייחסים חשיבות רבה להמשך הפעילות גם בתנאים הנוכחיים על רקע ההתלבטות של עיריית תל אביב בהחלטה על עתיד תל אופן. פרויקט ההשכרה העירוני נועד להבטיח לעיריית תל אביב שליטה בהפעלת התחבורה השיתופית, וחוסר תלות במפעיל מסחרי. המשך הפעילות של המפעילות המסחריות בתנאים הנוכחיים נועד לאותת לעירייה שאפשר לסמוך עליהם שימשיכו לספק את השירות גם בזמנים יותר קשים, במטרה לשכנעה לוותר על תל אופן.

 

גורמים בעירייה הביעו עד כה נכונות להאריך את החוזה של FSM, מפעילת השירות, בחמש שנים, תוך השקעה של כמה מיליוני שקלים בהעברת חלק גדול מצי האופניים של החברה לחשמל. אולם העירייה טרם הכריזה על כך. כיום משלמת העירייה כ-5 מיליון שקל בשנה ל-FSM עבור הפעלת השירות, בנוסף להכנסותיה מלקוחות. ב-FSM מציעים לעירייה לממן את המעבר לאופניים חשמליים, ולהחליף את התשלום השנתי ברשת ביטחון לשנתיים, במהלכן צפויות הכנסות החברה לעלות לפי הערכה שהמעבר יגדיל דרמטית את מספר המשתמשים.

(אודי עציון ותומר הדר) 

x