$
בארץ

הנחיות לשוטרים בשטח: לאפשר עד 20 מתפללים בבתי כנסת וגלישת גלים

ההנחייה לגבי בתי הכנסת עומדת בסתירה לכאורה לתקנות האוסרות התקהלות של מעל 10 אנשים: המסמך שהופץ לשוטרים קובע כי אין לאכוף איסור יציאת אנשים פרטיים למרחב הציבורי וכן לאכוף עסקים שייפתחו בניגוד למותר באמצעות קנס של 5,000 שקל - שטרם עודכן במערכת. המשטרה: "נפלה שגיאה במסמך בנוגע לבתי תפילה, והיא כבר תוקנה"

עמיר קורץ 11:5922.03.20

מסמך הנחיות לשוטרים לגבי אופן האכיפה בשטח של תקנות החירום, שהפיצה חטיבת אבטחה ורישוי באגף המבצעים, מגלה כי השוטרים מונחים שלא לבצע בשלב זה אכיפה פלילית על יציאת אנשים פרטיים למרחב הציבורי שלא לפי הנחיות משרד הבריאות.

 

 

במסמך ההנחיות נכתב לשוטרים כי אלה "לא הוגדרו כעבירות, אין אכיפה פלילית", אולם השוטרים מתבקשים לבצע פיקוח – "נוכחות משטרתית ופעילות מול הציבור לצורך הגברת הציות להנחיות".

מסמך ההנחיות למשטרה מסמך ההנחיות למשטרה

 

בהקשר לזה, למשל, השוטרים מונחים שלא לאסור גלישת גלים בחוף הים, וזאת בהמשך לסרטון שהופץ אתמול שהמשטרה ביקשה מגולשים לצאת מהמים. במסמך נכתב בפירוש: "אין אכיפה כלפי גולשי גלים – מותר לגלוש!"

 

עוד עולה מהמסמך כי השוטרים הונחו לאפשר תפילה בבתי כנסת של עד 20 איש, ולא 10. על פי הנכתב במסמך – "תפילה בבית כנסת – מגבלת 20 אנשים ולא 10 אנשים – אנשי המערך לא נדרשים באכיפה!", נכתב במסמך ההנחיות. זאת למרות תקנות "צו בריאות העם" המתירות התקהלות של עד 10 אנשים.

 

מסמך הנחיות למשטרה המשך מסמך הנחיות למשטרה המשך

 

בנוסף הונחו השוטרים שלא לבצע אכיפה במפעלים חיוניים שיוגדרו על ידי משרד העבודה, שלא לבצע אכיפה של ההוראות הנוגעות לכללי התנהגות בעסקים שמותר לפתוח אלא המשטרה תפעל בשיתוף משרד הבריאות להגברת הציות להוראות.

 

לעומת זאת מונחים השוטרים לבצע אכיפה על עסקים שנאסרה הפעלתם והפרו את הצו ופתחו. במקרה זה, ניתן להטיל עליהם קנס בגובה 5,000 שקל, אולם על פי מסמך ההנחיות הדבר, "עדיין לא מעודכן במערכת".

 

לעומת זאת, השוטרים מונחים להטיל קנסות שכבר אושרו בשבוע שעבר, על מפרי בידוד -  3,000 שקל על אי דיווח למשרד הבריאות על ידי מחוייבי בידוד, 5,000 שקל על הפרת צו בידוד (קנס על עבירה ראשונה ושנייה ובפעם השלישית – עיכוב במקום), וקנס של 5,000 שקל על התקהלות מעל 10 אנשים, אשר מסרבים להתפזר על פי דרישה ברורה של השוטרים.

 

עוד נכתב במסמך כי חדרי המלון והצימרים יוכלו להישאר פתוחים אך ללא חדרי אוכל, וכך גם מכוני רישוי ומוסכים ושווקים סיטונאיים דוגמת שוק צריפין. לעומת זאת, שווקים קמעונאיים כמו מחנה יהודה, שוק הכרמל וכדומה – ייסגרו. בנוסף לכך ניתנה הנחייה להקל את האבטחה בתחנות המרכזיות ברחבי הארץ.

 

משטרת ישראל מסרה בתגובה: "בהתאם להנחיות משרד הבריאות, משטרת ישראל ממשיכה בפעילות מוגברת לסיוע למשרד הבריאות במאמץ האכיפה במניעת התפשטות נגיף הקורונה בישראל. נציין כי ההוראות בהקשר של בלימת התפשטות נגיף הקורונה, מתעדכנות ומשתנות כמעט מדי יום ע"י הדרג המדיני ומשרד הבריאות, ומשטרת ישראל פועלת לאכיפה, מניעה והסברה בהתאמה אליהן. במסמך שהוכן נפלה שגיאה נקודתית ביחס לבתי תפילה והיא כבר תוקנה בהתאם לצו בריאות העם (התכנסות של עד 10 אנשים בבתי תפילה, עד 20 אנשים בטקסים דתיים).

 

"כמו כן, במסגרת מאמצי האכיפה ניתנו החל מסוף השבוע האחרון גם קנסות במקרים המתאימים ובפרט כלפי מפרי חובת בידוד ובעת סירוב אזרחים להוראת פיזור בגין התקהלות אסורה. נציין כי במהלך הימים האחרונים הגברנו את ההיערכות והפעילות המבצעית, ובהתאם לתקנות שנכנסו לתוקפן הבוקר הורחבו מאמצי האכיפה והפיקוח. אנו קוראים לציבור להישמע להנחיות השוטרים והפקחים, לנהוג באיפוק ובאחריות ולסייע במאמץ המשותף לבלימת התפשטות הנגיף. לצד ביצוע כלל המשימות המוטלות לפתחה של המשטרה בהקשר של הביטחון השוטף, אכיפת החוק ושמירת הסדר הציבורי, נמשיך לסייע למשרד הבריאות במאמץ האכיפה לבלימת התפשטות הנגיף ככל שיידרש, הכול במטרה לשמור על שלום הציבור ובריאותו".

x