$
בארץ

דיווח שוטף

מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-1,071; שירות התעסוקה - 551 אלף מובטלים חדשים מתחילת מרץ

דיווח שוטף על משבר הקורונה בארץ; שירות התעסוקה עדכן כי משעות הצהריים נרשמו 30 אלף דורשי אבטלה; טורקיש איירליינס תפסיק לטוס לישראל; ליצמן ודרעי: בוחנים הארכת שעון חורף בחודש עד סוף אפריל

כלכליסט ו-ynet 21:2922.03.20

משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ

 

מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-1,071, בהם 20 במצב קשה.

 

חולי הקורנה בישראל

 

 

 

19:25 - ליצמן: שוקלים את הארכת שעון החורף

 

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר הערב כי נבחנת האפשרות להאריך את שעון החורף בחודש נוסף כדי לצמצם את השעות שבהן הציבור שוהה בחוץ, במטרה להיאבק במגפת הקורונה. לדברי ליצמן, הוא ושר הפנים אריה דרעי הביאו את ההצעה והיא נבדקת. שעון החורף אמור להסתיים בסוף החודש ולפי ההצעה הוא יוארך עד סוף אפריל. הסיבה, לדברי ליצמן, היא להבטיח שיחשיך בשעה מוקדמת יותר ולמנוע מילדים להסתובב ברחובות בשעות הערב.

 

19:20 - שירות התעסוקה: 551 אלף נרשמים חדשים מאז תחילת מרץ 

 

שירות התעסוקה מדווח הערב (א') שנכון לשעה 18:30 (א') נרשמו 551,830 נרשמים חדשים החל מתחילת מרץ. 90% חל"ת. זוהי תוספת של 30 אלף מהדיווח האחרון היום בשעה 12:30. משירות התעסוקה נמסר כי בדרך כלל, השירות מדווח לביטוח הלאומי בסוף החודש על פרטי הנרשמים. על מנת לסייע לביטוח הלאומי לעמוד בתשלומים לפני החג - שירות התעסוקה העביר היום ב-12 בצהריים לביטוח הלאומי את המנה הראשונה; כ-100,000 נרשמים. מחר בבוקר יעביר מנה נוספת עם 100,000 נוספים עד אשר תוך ימים ספורים יסיים את העברת כל הנרשמים לביטוח הלאומי לטובת העברת דמי האבטלה על ידם. עדכון נוסף ייצא מחר בבוקר.

 

18:30 - משבת הקרובה: טורקיש איירליינס מפסיקה את טיסותיה לישראל

 

חברת התעופה טורקיש איירליינס מפסיקה את טיסותיה לישראל מה-28.3 ועד ה-16.4. לאחר שכבר צמצמה את היקף טיסותיה לאור משבר הקורונה, החברה הטורקית מפעילה כעת 2 טיסות ביום בלבד בקו תל אביב-איסטנבול.

 

לפני משבר הקורונה, היתה טורקיש חברת התעופה הזרה עם מספר הטיסות הגדול ביותר לישראל, ושימשה בעיקר לטיסות המשך לכל העולם. בשיא פעילותה, הגיעו מספר הטיסות שלה ל-11 ביום. החברה הגלובלית, שטסה להכי הרבה יעדים בעולם, תפסיק כמעט את כל טיסותיה ברחבי העולם.

(נווית זומר)

 

 

מטוס של טורקיש איירליינס מטוס של טורקיש איירליינס צילום: cc by Quentin Douchet

 

17:30 - המדינה מתגייסת להשיב ישראלים ברחבי העולם לארץ  

 

חילוץ הישראלים מחו"ל יוצא מידי המשק הפרטי ועובר לידיים ממשלתיות. בעקבות הנחיית שר החוץ ישראל כ״ץ לביצוע תוכנית חירום להשבת אזרחים ישראלים מרחבי העולם לישראל, התקיים היום דיון בראשות מנהל הנתב"ג שמואל זכאי עם נציגי משרד החוץ וחברות התעופה הישראליות אלעל, ישראייר וארקיע במטרה לסייע לאזרחים ישראלים לשוב לארץ בהקדם. לפי הודעת משרד החוץ, בדיון הוחלט כי חברות התעופה יכינו על פי המלצת המשרד תוכנית טיסות למגוון יעדים שבהם מצויים ריכוזים גדולים של ישראלים ויפרסמו בקרוב לוח זמנים ומחירים לטיסות אלו. התגייסות המדינה לחילוץ מסודר של ישראלים מצטרפת לשורה ארוכה של מדינות, בהן פולין, גרמניה ואיטליה, שפרסמו בימים האחרונים תוכניות מפורטות לחילוץ האזרחים שלהן המצויים במקומות שונים בעולם. היום הודיעה ממשלת פולין כי lot הפולנית תבצע טיסות לחילוץ אזרחיה מאוסטרליה, מכסיקו, הפיליפינים וברזיל.

(תומר הדר)

 

 

17:20 - קבוצת אמן הוציאה לחל"ת 100 עובדים

 

קבוצת אמן, מהארגונים הגדולים בישראל המעסיק כ-4,000 עובדים, הוציאה 100 עובדים לחל"ת, כך אומר מנכ"ל הקבוצה בן פסטרנק בשיחה עם "כלכליסט". לדבריו, "נאלצנו להוציא כ-100 אנשים לחל"ת בעקבות המצב, ואנחנו מקווים שעד 19 לאפריל נתחיל לחזור למצב נורמלי. כל הנחות העבודה שלנו הן שעד מועד זה חוזרים לעבודה כרגיל. מעבר לתאריך הזה נצטרך לעשות היערכויות מחדש".

 

פסטרנק מסביר את הרקע למהלך בכך ש"מצד אחד חתמנו על מספר רב של חוזים בתחום הבנקאות והדיגיטל, ומצד שני תעשיית התיירות הפסיקה לחלוטין את העבודה בתחום ה-IT". לדבריו, "הרבה פרויקטים שעסקו בבינה מלאכותית ותחומים דומים נכנסו להקפאה בעיקר אצל חברות התיירות אשר נאבקות כעת על חייהן". פסטרנק מוסיף כי "אנחנו מנסים להתאים את עצמנו במהירות למצב ומזיזים אנשים מכל מיני פרויקטים שכרגע לא פעילים לעבודות פנימיות אחרות שבעבר היו בסדר עדיפות נמוך יותר".

(מאיר אורבך)

 

16:50 - טייסי ארקיע מתריעים: מעל 500 בתי אב בחל"ת  

 

רובה המכריע של חברת ארקיע נמצא בחל"ת, כך חושף מכתב ששלחו טייסי ארקיע לראש הממשלה, לשר האוצר ולשר התחבורה. ארקיע עצמה מונה כ-550 עובדים - ומכתב הטייסים חושף כי כ-500 מבין העובדים נמצאים בחל"ת. המשמעות: כרגע עובדים בארקיע עשרות עובדים בלבד.

 

לפי לשון המכתב שעליו חתומים 60 טייסים: "מצאנו עצמנו כ-60 טייסי החברה בחל"ת יחד עם שאר חברינו לעבודה, מעל 500 בתי אב בישראל במעגל הראשון ומאות בתי אב במעגלים נוספים , ללא שום פעילות".

 

 

מטוס של ארקיע מטוס של ארקיע צילום: ארקיע

 

 

הטייסים מדגישים, כי "בימים האחרונים מתנהל מו"מ אינטנסיבי בין חברות התעופה - כל אחת בנפרד - לבין משרדי הממשלה על מנת למצוא את הדרך לקבלת סיוע ממשלתי בתנאים אלו ואחרים, זאת מתוך הבנה שללא הכנסת תזרים מיידית אין יכולת קיום ממשית לחברות התעופה בישראל". הטייסים קוראים במכתבם לצוותי המו"מ לסייע לחברות התעופה הישראליות - כדי למנוע את קריסתן המוחלטת.

(תומר הדר)

 

15:40 - מתחילת מרץ: 521 אלף נרשמים חדשים בשירות התעסוקה. מאז השעה 7:00 בבוקר היום (א') ועד השעה 12:30 נרשמו 10,321 דורשי עבודה בשירות התעסוקה; מתחילת חודש מרץ נרשמו 521,109 נרשמים חדשים - 90% מהם בחל"ת (לשם השוואה, בחודשים ינואר-פברואר 2020 חל"ת היווה פחות מ-2% מהנרשמים לשירות). ימי השיא של רישום דורשי עבודה חדשים במהלך החודש היו היו 18-19 במרץ, ומאז מורגשת האטה מסוימת. בנוסף, נרשמה עלייה בשיעור המתייצבים עד גיל 34 בשירות התעסוקה: כ-49% מכלל המתייצבים בחודש זה.

 

15:35 - נתניהו ביקש: תוכנית לניהול המשק תוך 48 שעות. ראש הממשלה קיים התייעצות כלכלית בהשתתפות שרי האוצר והכלכלה, ראש המל"ל, מנכ"לי משרדי רה"מ והאוצר, ראש המועצה הלאומית לכלכלה וגורמים נוספים. בדיון הנחה ראש הממשלה כי על הצוות הכלכלי להגיש תוך 48 שעות תוכנית לניהול המשק, וכן חבילה מעודכנת נוספת של הקלות רחבות ומשמעותיות, בהן סיוע לעצמאים, שכירים, עסקים ומשקי בית.

 

15:30 - "קנסות ללא פשרות": שר המשפטים אמיר אוחנה הנחה היום לאכוף את תשלום הקנסות על מפרי חובת הבידוד והוראות משרד הבריאות למניעת הפצת הקורונה ללא פשרות וללא הנחות. במקביל, הוא הודיע על המשך שורה של הקלות ברשות האכיפה והגבייה (ההוצאה לפעל והמרכז לגביית קנסות) בשל משבר הקורונה עד ל-16 באפריל.כך למשל, לא יינקטו בהוצאה לפועל עיקולים לרבות עיקולי בנקים ומשכורות, לא יבוצעו עיקולים בבתים ובבתי עסק, לא ייתפסו כלי רכב, לא יפונו בתי מגורים ובתי עסק, לא יופעלו צווי הבאה ומאסר לחייבים וכן לא יוטלו הגבלות על חייבים. כל זאת למעט במקרים דחופים ביותר, כגון בתיקי מזונות, בכפוף להחלטה מפורשת של רשם ההוצאה לפועל. 

אמיר אוחנה אמיר אוחנה צילום: אוהד צויגנברג

 

14:00 - כרטיס הרב קו יאפשר לנוסעים לדעת אם חלקו נסיעה עם חולה קורונה

 

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית תפעיל שירות חדש שיאפשר לנוסעי התחבורה הציבורית שביצעו נסיעות בכרטיס הרב-קו לקבל מידע על היסטוריית הנסיעות. הברור יעשה בשיחת טלפון שם תתבצע השוואה בין נסיעות החולה, שפרסם משרד הבריאות לנסיעות שביצע הנוסע. כזכור, משרד הבריאות מבצע חקירה אפידמיולוגית לכל חולה קורונה ומפרסם לציבור גם את מסלול נסיעותיו של החולה בתחבורה הציבורית.

 

"נוסעים החוששים כי נסעו יחד עם חולה הקורונה באותה נסיעה, יוכלו מעתה לבדוק בעזרת היסטוריית הנסיעות שלהם, אם היו באותו קו אוטובוס ובאיזו שעה תיקפו את כרטיס הרב-קו. השירות יינתן לכלל כרטיסי הרב-קו. היסטוריית הנסיעות תינתן עד שבועיים אחורה. הנוסע יקבל את מספר הקו, שעת העלייה שלו לאוטובוס, ושעת העלייה של חולה הקורונה לאוטובוס", אומרים שם. השירות במוקד מידע של משרד התחבורה בטלפון *8787 או למפעיל התחבורה, כאשר הזיהוי באמצעות מסירת מספר כרטיס הרב-קו שברשותכם ומספר תעודת הזהות. (ליאור גוטמן)

 

12:45 - משרד העבודה: מעונות היום הציבוריים יצטרכו להחזיר להורים את הכסף מיום הסגירה. משרד העבודה והרווחה הודיע כי הורים לא נדרשים לשלם עבור מעונות יום ומשפחתונים ציבוריים שבהם לא התקיימה פעילות בגלל משבר הקורונה. מעונות היום הפרטיים: בלי חבילת סיוע - נקרוס וניאלץ לסגור (שחר אילן)

 

12:40 - נציגי ענף המלונאות קוראים לאפשר משיכת כספי השתלמות ללא מס. רו"ח אמיר חייק, נשיא התאחדות בתי המלון ורונן קרסו סגן יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות ומנכ"ל איסתא הוליידיס דורשים משר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו שי באב"ד להתקין הוראות שעה שיאפשרו לשחרר באופן מדוד לעשרות אלפי עובדים שהוצאו לחל"ת מענף המלונאות והתיירות את כספי קרנות ההשתלמות הלא נזילים וזאת ללא תשלום קנס של 35%. (רחלי בינדמן)

 

12:35 - ארגון חברות ההסעה לשר התחבורה: עצור התקשרות עם ויה ומוביט בפטור ממכרז. מדובר בהסכם  בהיקף של כ-4 מיליון שקל. לטענתם התקשרות נעשתה "מתחת לראדר" ותחת פטור ממכרז, זאת כדי להערך למציאות בה שירותי התחבורה הציבורית יושבתו, אז המדינה תצטרך להמשיך ולתת שירותי הסעות למפעלים חיוניים ושירותים שונים. (ליאור גוטמן)

 

12:25 - הנחיות לשוטרים בשטח: לאפשר עד 20 מתפללים בבתי כנסת וגלישת גלים. ההנחייה לגבי הפעילות בבתי הכנסת היא למרות התקנות האוסרות על התקהלות של מעל 10 אנשים: כך לפי מסמך שהופץ לשוטרים מחטיבת אבטחה ורישוי באגף המבצעים: לפי ההנחיות אין לאכוף יציאת אנשים פרטיים למרחב הציבורי, אולם יש לאכוף עסקים באמצעות קנס של 5,000 שקל. (עמיר קורץ)

 

11:50 - גם בכנרת לא תיפתח הרחצה. לאחר שבשבוע שעבר הודיע משרד הפנים על דחייה של מועד פתיחת עונת הרחצה, שהיתה מיועדת להתחיל ב-1 באפריל, גם בכינרת מיישרים קו. לפי הודעת איגוד ערים כינרת: "עקב התפשטות נגיף הקורונה ובהמשך להנחיית משרד הפנים, תדחה פתיחת עונת הרחצה בכינרת עד להודעה חדשה. בהמשך להנחיית משרד הבריאות למניעת התקהלויות יסגרו חניוני הרכב בחופים ולא ינתנו שירותי נופש. איגוד ערים כינרת ורשות הכינרת מדגישים כי בחופי איגוד ערים כינרת לא ינתנו שירותי הצלה והרחצה ללא מציל מסוכנת ואסורה". עוד מדגישים באיגוד ערים כינרת כי גם השאטל החינמי "קו סובב כינרת" לא יפעל עד להודעה חדשה. (תומר הדר)

 

11:35 -  ועדת בנקאות של לשכת עורכי הדין פנתה  לנגיד בנק ישראל, למפקחת על הבנקים ולנשיא איגוד הבנקים, בקריאה להתחשב בחייבים, לדחות תשלומים, לפרוס חובות ולהקל בהליכי הסדרי פשרה. על הפניה חתומים היו"רים המשותפים של הוועדה: עו"ד יורם אלקיס, עו"ד דורון אריאל, עו"ד גלעד נרקיס ועו"ד מיכל רבינוביץ. לטענתם, לאור המשבר תיגרם פגיעה משמעותית לעסקים ובעיקר לעסקים קטנים התלויים בבנקים. (ליטל דוברוביצקי)

 

11:24 - עתירה של בעלי עסקים לבג"ץ נגד הממשלה. לשכת יועצי המס, התאחדות בעלי האולמות וגני האירועים בישראל, תנועת "אני שולמן" (עצמאים), עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" וגופים נוספים עתרו לבג"ץ בבקשה להורות על מתן צו על תנאי כדי לכונן מנגנון פיצוי ושיפוי הולם ו/או קרן תשלומים או פיצויים לטובת עסקים בישראל שנפגעו כתוצאה מהתפשטותו של נגיף הקורונה בישראל.  העתירה הוגשה  באמצעות עוה"ד אלי דורון, אפי אוחנה ועמית משה כהן ממשרד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס ועמית גרוס ושות'. (ליטל דוברוביצקי)

 

11:11 -  בנק לאומי שלח ל-2,800 לקוחות כרטיס דביט, ללא עלות, זאת לאחר שביצע מיפוי של לקוחותיו המבוגרים (מעל גיל 62) שאין ברשותם כרטיס אשראי מכל סוג שהוא ועד עתה היו מגיעים פיסית לסניפי הבנק על מנת למשוך. (רחלי בינדמן)

 

10:40 -  נדחה מועד הגשת הדוחות למס הכנסה. מנהל רשות המסים, ערן יעקב, הודיע הבוקר על דחייה בחודשיים של המועד להגשת הדוחות השנתיים למס הכנסה. דחיית המועד להגשת הדוחות היא צעד נוסף בשורת הצעדים עליהם הודיעה הרשות בשבוע החולף כדי לסייע ולהקל על הציבור בכל הנוגע להשלכות של התפשטות נגיף הקורונה. 

הדחייה נועדה לאפשר לחייבים בהגשת הדוח לקבל את כל האישורים הרלוונטיים לדוח ולהיערך בהתאם להגשתם, לאור ההגבלות שהוטלו על הציבור והמשק כחלק מהמאבק בנגיף.  אלו המועדים החדשים להגשת הדוחות: דוח שנתי במס הכנסה מקוון ליחידים יוגש עד יום חמישי 30.7.2020; דוח שנתי במס הכנסה לחברות ולמלכ"רים יוגש עד יום חמישי 30.7.2020; דוח שנתי במס הכנסה ליחידים שאינם חייבים בדוח מקוון יוגש עד יום שלישי 30.6.2020.

 

10:19 - פורום המשפטניות של שדולת הנשים בישראל פנתה הבוקר ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וליועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון בבקשה לכנס בדחיפות את מליאת הכנסת ולפעול ללא דיחוי להרכבת הועדה המסדרת ומינוי ועדות הכנסת הרלוונטיות. "בשעת משבר בריאותי-כלכלי קשה זו, נדרשת כנסת מתפקדת שתפקח על הממשלה ותסייע לה לנהל את המצב המורכב בו אנו מצויים", נטען במכתב. (ענת רואה)

 

התפלגות החולים בישראל

 

 

איפה הם מאושפזים

 

 

09:22 - שיעור האבטלה הכפיל עצמו בשבוע האחרון פי 4 מ-4% ל-16.5%. כך  מעריכים בשירות התעסוקה. זאת, לאחר של-160 המובטלים שהיו בישראל עד ה-10 במרץ נוספו יותר מחצי מיליון. צריך לזכור עם זאת שכ-90% מהמובטלים החדשים, שהם 69% מכלל המובטלים, הוצאו לחופשה ללא תשלום בתקוה שיחזרו לעבודה. מספר המובטלים החדשים מתחילת החודש הגיע הבוקר ל-511 אלף. (שחר אילן)

 

 

ארכיון ארכיון צילום: צביקה טישלר

 

08:15 - הבוקר (א') ב-8:00 בבוקר  נכנסו לתוקף ההגבלות במסגרת התקנות לשעת חירום, שעליהן החליטה הממשלה בלילה שבין יום חמישי לשישי. בתקנות, שנועדו להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה בישראל, נכתב, בין היתר כי אסור להפעיל "שוק קמעונאי הפתוח לציבור הרחב, וכן דוכן בשוק כאמור ובכלל זה דוכן למכירת מזון, ולמעט שוק סיטונאי". רגע לפני תחילת השבוע, בעיריות ירושלים ותל אביב אמרו כי לא תיאמו איתן את סגירת השווקים. משמעות הדברים: לא ברור אם שוק הכרמל, התקווה ומחנה יהודה ייפתחו או יישארו סגורים.

 

חולים שמטופלים כעת

 

 

4. חולים מטופלים כעת:

 

 

שוק מחנה יהודה ביום שישי שוק מחנה יהודה ביום שישי צילום: עמית שאבי

 

לכך, אישרה הלילה הממשלה כמה תיקונים, בהם החרגה של 50% מעובדי משרד החוץ במקום 30%. בנוסף, כל עובדי משרד החוץ בחו"ל הוחרגו ויוגדרו כעובדים חיוניים. 60% מעובדי המדפיס הממשלתי ועובדי רשות ההון הוגדרו גם הם כעובדים חיוניים, ובנוסף הוחרגו גם נותני שירותים בתחום מיחשוב ותקשורת וראשי ערים וסגניהם.

 

 

רחוב בוגרשוב בת"א אתמול רחוב בוגרשוב בת"א אתמול צילום: דוד הכהן

 

הסגר גורם לבעלי החיים לצאת: ברשות הטבע והגנים מדווחים כי פקחי הרט"ג חווים לאחרונה עליה במספר המפגשים עם בעלי החיים הנראים בשמורות הטבע בישראל. מדובר בין היתר ביעלים, בזים ועוד. הסיבה העיקרית לעליה במספר תצפיות בעלי החיים נוגעת להימנעותם של ישראלים רבים מהגעה לשמורות הטבע המרוחקות.

 

מפת החולים בישראל

 

 

 

סגן שר האוצר, ח"כ איציק כהן מש"ס, נכנס לבידוד לאחר ששהה בסמוך לחולה בנגיף הקורונה ב-14 במרץ. מלשכת סגן השר כהן נמסר כי הוא דיווח על כך למשרד הבריאות, ובהתאם להנחיות ישהה בבידוד עד מוצאי השבת הקרובה (28 במרץ). כהן מצטרף לשרים צחי הנגבי, בצלאל סמוטריץ' ואריה דרעי ולחברי הכנסת רם בן ברק ואלון שוסטר, שכבר נכנסו לבידוד. (צבי זרחיה)

 

 

אמבולנס מכניס חולה קורונה לבית החולים וולפסון אמבולנס מכניס חולה קורונה לבית החולים וולפסון צילום: אביגיל עוזי

 

אריה אבן, ניצול שואה בן ה-88 שמת ביום שישי האחרון לאחר שחלה בנגיף הקורונה, הובא הלילה (בין שבת לראשון) למנוחות בבית הלוויות שמגר שבירושלים. על פי הוראות משרד הבריאות, בית הלווית שמגר עבר לפעול במתכונת חירום, והוקם בו אגף מיוחד שייתן מענה למתים נשאי קורונה. נציין כי בכל מחוז אחראי בית עלמין אחר על קבורת החולים.

 

משרד הבריאות של חמאס בעזה החליט לסגור את כלל המסעדות, בתי הקפה, אולמות האירועים והשווקים בעזה, זאת לאחר גילוי שני מקרי הקורונה במעבר רפיח. כמו כן הוחלט לבטל את תפילות יום השישי ההמוניות עד להודעה חדשה. לפי שעה שאר התפילות במסגדים לא בוטלו.

x