$
בארץ

הקרב על הצוותים הרפואיים מחשש לקריסתם במלחמה בקורונה

עוד ועוד בתי חולים מדווחים על אנשי צוות שנאלצים להיכנס לבידוד עקב החשיפה לנגיף, אך משרד הבריאות לא מוסר נתונים רשמיים על מספרם; הצוותים הרפואיים עברו למתכונת של משמרת בת 12 שעות במקום 8, ובכירים במערך האשפוז מבקשים סיוע בהסעות שכן אינם במצב פיזי ונפשי לנהוג

אדריאן פילוט 12:2421.03.20
"חמישה אנשי צוות במחלקה פנימית בבית החולים הילל יפה, שהוגדרה לחולים עם תחלואה נשימתית, נדרשו להיכנס לבידוד, לאחר שסייעו לטיפול בחולה שאושפזה במחלקה ואובחנה בדיעבד כחיובית לקורונה. כל שאר אנשי הצוות שבאו עימה במגע, מקבלתה ועד אישפוזה, היו ממוגנים", כך הודיע בית חולים הילל יפה אתמול (ו') בערב. לא חלפה שעה עד שדוברות בי החולים רמב"ם הודיע כי "תשעה אנשי צוות במיון רמב"ם נשלחו הערב לבידוד לאחר שהתברר שנחשפו לאדם שהגיע על רקע של טראומה ופציעה קלה והתברר בדיעבד שהיה גם חולה קורונה. בין התשעה שנשלחו לבידוד: רופא אחד, ארבעה אחים ואחיות, שני טכנאי רנטגן ושני אנשי שינוע".

 

 

 

המקרים של "נטרול" צוות רפואי שנדבק בקורונה עומד בקו החזית במלחמה בנגיף הפכך לאחת הבעיות האקוטיות של המערכת. זרם תלונות הצוותים העולה מהשטח לא רק שלא עוצר, אלא הוא הולך ומתגבר ועלול להפוך לעקב אכילס של מערך המאמצים לעצירת הנגיף. הקורונה אמנם איננו רצחנת כמו נגיפים אחרים, ושיעור התמותה בעקבותיו עוד עשוי להתברר כנמוך מ-1%, אך מה שמאיים על המאמצים היא העובדה ששיעור ההדבקה והצורך בטיפול רפואי עלול לגרום לקריסת מערכות הרפואיות בקצב הנוכחי.

 צילום: שאול גולן

 

משרד הבריאות מסרב נכון לעכשיו למסור את מספר הרופאים ושאר אנשי הצוות שנאלצים להיכנס לבידוד עקב חוסר מיגון. ישנם בתי חולים שמוכנים למסור מידע בנידון, אחד מהם הוא בית החולים שיבא: שם ישנם שלושה חולים המשתייכים לצוות הרפואי, כאשר מספר המבודדים מקרב הצוות זינק ל-180. זו בדיוק הסיבה שהצוותים החלו כבר בשבוע שעבר לעבוד 12-12-12: קרי, ישנם שלושה צוותים, שכל אחד עובד 12 שעות ונח 24 שעות (בניגוד למשמרות של 8 שעות). ההתארגנות החדשה מיועדת למנוע מצב בו מחלקה שלמה נאלצת להיסגר. במצב החדש, אם צוות אחד נאלץ להיכנס לבידוד, הוא יוצא ומנוטרל, אך ישנם שני צוותים אחרים שממשיכים לעבוד ומכסים את כל היממה. במקביל נודע שמנהלי מחלקות בכירים בכל מערך האשפוז מבקשים סיוע בהסעות לבתיהם, שכן הם לא במצב נפשי ופיזי המאפשר להם נהיגה.

 

 

 אנשי רפואה שנדבקו בקורונה:

 

 

אנשי רפואה שנמצאים בבידוד:

 

 

 

משרד הבריאות גם ממשיך להסביר כי אין בעיה של מיגון צוות רפואי. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ציון חגי, שיגר בשבוע שעבר מכתב חריף למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אך מטבע הסברים, הר"י מפגין התנהלות ממלכתית ומעבר לדרישות מיגון, נכון לעכשיו היא איננה יכולה לעשות דבר. "אי מיגונם של הצוותים הרפואיים לא תעבור לסדר היום", כתב היו"ר חגי לבר סימן טוב בשבוע שעבר, וחשף אז כי יש למעלה מ-2,500 אנשי רפואה שנמצאים בבידוד, מתוכם כ-900 רופאים. אולם כאמור מדובר בנתונים הנכונים לשבוע שעבר.

 

עוד כתב חגי כי "איש צוות רפואי שנמצא בקו ראשון נדרש למסכה בתקן N95, והדבר נכון הן בבתי החולים והן במרפאות הקהילה. בהתאם, יש לראות כל חולה שנכנס לבדיקת רופא כחולה פוטנציאלי בקורונה ועל כן נדרשת מסכה גם לחולה. יש להקפיד הקפדה יתרה על הליך המיון הראשוני בחדרי המיון ועל ניתוק חולים עם תסמינים משאר המאושפזים. כן יש לבצע מספר רב של בדיקות לניטור הנגיף בתוך המתקנים הרפואיים ולתגבר את עבודת המעבדות", כותב חגי שדורש מיגון כולל של כל הצוותים הרפואיים ללא יוצא מן הכלל.

 

חגי חשף במכתב כי בימים האחרונים היו בתי חולים גדולים וחזקים כלכלית שביצעו רכש עצמי של ציוד מיגון בהיקף של מיליוני שקלים

x