$
בארץ

דיווח שוטף

883 חולי קורונה בישראל; באוצר מאיימים: קיצוץ שכר במגזר הציבורי

מתוך החולים בקורונה - 15 במצב קשה, 36 כבר החלימו; אתמול נרשם המת הראשון בישראל כתוצאה מהקורונה - קשיש בן 88; שר התחבורה סמוטריץ' נכנס לבידוד; נשיאת ביהמ"ש העליון: בתי המשפט ובתי הדין אינם מושבתים; בשבת נרשמו 28 אלף מובטלים חדשים ובסך הכול - כמעט 504 אלף מאז התפרצות המגפה

כלכליסט ו-ynet 08:2822.03.20

משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ

 

זינוק של 178 במניין חולי הקורונה בישראל - שעומד כעת על 883. אתמול נרשם המת הראשון בישראל מהמחלה (ראו דיווח מוקדם). לפי העדכון, מצבם של 15 מהחולים מוגדר קשה, מצבם של 19 מוגדר בינוני. עוד נמסר כי 36 מהחולים כבר החלימו.

 

 
 
 

 

 

 

 

08:26 - סגן השר, ח"כ איציק כהן (ש"ס) הכניס את עצמו לבידוד, וזאת לאחר ש נודע לו כי במוצאי השבת שעברה, היה בסמוך לחולה קורונה.

 

23:15 - במשרד האוצר מאיימים: קיצוץ בשכר המגזר הציבורי

 

אם משבר הקורונה לא יראה מגמת שיפור אחרי פסח - משרד האוצר ידרוש קיצוץ בשכר עובדי המגזר הציבורי. בשלב זה העובדים במגזר הציבורי שאינם מוגדרים כעובדים חיוניים יוצאים מחר (א') לחופשה על חשבון ימי חופש (כך שהם מקבלים שכר מלא), בעוד שמאות אלפי עובדים במגזר הפרטי, על פי ההערכות, נשלחו לחופשות ללא תשלום.

 

בשלב זה באוצר טרם גיבשו את היקף הקיצוץ הדרוש וטרם החלו דיונים בנושא, לאור חוסר הוודאות בנוגע להתפתחות מגפת הקורונה. גורמים באוצר ציינו כי בשלב זה כל האפשרויות על השולחן לאור הצורך בשחרור תקציבים למערכת הבריאות.

(עמרי מילמן)

 

22:25 - בתי החולים יפתחו פעוטונים עבור ילדי הצוותים הרפואיים

 

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס הורה על פתיחת שבעה פעוטונים לילדי הצוותים הרפואיים בבתי חולים, במטרה לסייע להוריהם להמשיך לעבוד. המעונות, שיופעלו על ידי ויצו ונעמת, יפעלו בבתי החולים הדסה עין כרם, הלל יפה, רמב"ם, איכילוב, אסף הרופא, סורוקה וברזילי. הזכאות תינתן להורה יחידני או זוג הורים אשר מוגדרים כעובדים חיוניים בבתי חולים, שלהם ילדים עד גיל שלוש.

(אמיר אלון, ynet)

 

21:37 - האדמו"ר מסאטמר חלה בקורונה

 

האדמו"ר מסאטמר, רבי אהרון טייטלבוים (72), חלה בקורונה, והוא מבודד בביתו שבמדינת ניו-יורק במצב קל. הרב טייטלבוים, מנהיג החצר החסידית הגדולה בעולם, נבדק בשבוע שעבר לגילוי הידבקות בנגיף, לאחר שהתגלו תסמינים אצל עוזרו, ובסוף השבוע התקבלה תשובה חיובית. חסידיו נקראו להתפלל לרפואת רבי אהרן בן פעסיל לאה. 

 

קהילת סאטמר שבהנהגת האדמו"ר (להבדיל מקהילה נוספת שבראשות אחיו) שוכנת בעיירה פאלם טרי, סמוך לעיר מונרו, כ-70 קילומטרים מצפון-מערב למנהטן. כמו בריכוזים חרדיים אחרים בארץ ובעולם, גם בה התקשו בתחילה התושבים להקפיד על ההנחיות למניעת הידבקות בקורונה - הן בגלל המאפיינים הקהילתיים והצפופים של החיים הדתיים, והן מסיבות של חוסר מודעות או שאננות.

 

20:40 - יו"ר העבודה ח"כ עמיר פרץ מוותר על 10% משכרו בגלל המשבר

 

פרץ קורא לכל נבחרי הציבור והבכירים במשק, במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי, לתרום 10% משכרם לאות הזדהות עם השכירים והעצמאים במשק. משכורת חודשית של ח"כ עומדת על 45 אלף שקל. גובה תרומתו איפוא 4,500 שקלים בחודש.

(צבי זרחיה)

 

 

ח"כ עמיר פרץ ח"כ עמיר פרץ צילום: קמפיין העבודה- גשר

 

20:27 - נחתם הסכם קיבוצי לעובדי המגזר הציבורי: מרבית העובדים ישהו בבתיהם על חשבון ימי החופשה

 

הממונה על השכר במשרד האוצר קובי בר-נתן, ויו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, חתמו בחמישי בלילה על ההסכם הקיבוצי הקובע את תנאי התעסוקה של המגזר הציבורי שיחולו מיום א' הקרוב ועד ה-16 באפריל.

 

ההסכם יחול על עובדי המדינה, הרשויות המקומיות, המועצות הדתיות, המוסד לביטוח לאומי, וגופים נוספים. לפי ההסכם עובדים שלא יוגדרו עובדים חיוניים לא יגיעו למקום העבודה וייצאו לחופשה על חשבון ימי החופש שלהם.

 

עוד נקבע, כי ההסתדרות והמעסיקים יקימו קרן ימי חופשה משותפת, כדי לסייע לעובדים שאין ברשותם ימי חופשה מספיקים, וזאת מתוך עקרון של ערבות הדדית ובהתאם לכללים שיעוגנו בהסכם קיבוצי עתידי.

 

לגבי מקומות עבודה שלגביהם נהוגה חופשה מרוכזת בחול המועד פסח: נקבע כי לא יחול שינוי מכוח ההסכם הנוכחי לגבי החופשה המרוכזת, לרבות בנוגע לחיוב מאזן ימי החופשה.

(עמרי מילמן)

 

20:13 - שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' נכנס לבידוד

 

מלשכת שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' נמסר: ביום שלישי, כ"א אדר תש"פ (17.3.20), השר סמוטריץ' נפגש עם מי שאובחנה הערב כנשאית קורונה וייכנס לבידוד עד יום ו' ניסן תש"פ (31.3.20), בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מסר: "יחד נעבור בעזרת השם את התקופה המורכבת הזו. אני קורא לאזרחי ישראל לשמור על הנחיות משרד הבריאות ומאחל רפואה שלמה לכולם. אמשיך לעבוד מהבית וללוות מרחוק את מאמצי הממשלה ומשרד הבריאות. שבוע טוב".

 

יצוין כי עד כה נמצאים בבידוד: שר הפנים אריה דרעי, השר לשיתוף פעולה וחקלאות צחי הנגבי וכן הח"כים אלון שוסטר ורם בן ברק. לנוכח הרוב הדחוק בכנסת אזי 3 שרים מהקואליציה ו-2 מהאופוזיציה נמצאים בבידוד.

(צבי זרחיה)

סמוטריץ'. נכנס לבידוד סמוטריץ'. נכנס לבידוד צילום: אבי מועלם

 

20:06 - נשיאת ביהמ"ש העליון: בתי המשפט ובתי הדין אינם מושבתים

 

הנשיאה אסתר חיות פרסמה הערב הודעה לפיה בתי המשפט פועלים תחת המגבלות והאילוצים הנובעים מן המצב, בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובסוגי העניינים שנקבעו על פי התקנות הנוגעות למצב החירום המיוחד. "הצורך לשמור על עצמאותה של רשות זו הוא בראש מעייניה בימי משבר כמו בימי שגרה", קבעה חיות.

 

20:00 - סמנכ"ל בדואר ישראל חלה בקורונה – המנכ"ל ועשרה סמנכ"לים נכנסו לבידוד

 

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין, יחד עם עוד עשרה סמנכ"לים חברי הנהלה, קיבלו הבוקר (ש') הודעה כי עליהם להיכנס לבידוד לאחר שהתגלה כי סמנכ"ל שרשרת אספקה חלה בנגיף הקורונה. חברי ההנהלה התבקשו להיכנס לבידוד לאחר שנכחו יחד עם הסמנכ"ל בישיבת הנהלה שהתקיימה ביום חמישי שעבר, ה-12 במרץ, במשרדי דואר ישראל ברחוב ההגנה בתל אביב. חברת דואר ישראל עובדת מתחילת השבוע במתכונת מצומצמת למניעת התקהלות ועד סוף החודש שעות פעילות סניפי הדואר ישתנו. (אביאוראבו)

 

19:20 - שירות התעסוקה: 503,915 מובטלים חדשים נרשמו מאז תחילת מרץ

 

שירות התעסוקה מדווח הערב על האטה בקצב הנרשמים בשבת. נכון לשעה 18:00 (שבת) נרשמו 503,915 איש - גידול של כ-28 אלף מהדיווח האחרון (שישי ב-13:00). 91% מהנרשמים - חל"ת. משירות התעסוקה נמסר שעדכון נוסף ייצא מחר בבוקר.

 

18:50 - מהלילה: מד"א יקים עוד מתחמי "היבדק וסע" בירושלים, חיפה ובבאר שבע

 

מגן דוד אדום הודיע כי בהנחיית משרד הבריאות, הוא יתחיל הלילה בהקמתם של שלושה מתחמי היבדק וסע לנגיף הקורונה - בירושלים, חיפה ובאר שבע. הם יפעלו בנוסף למתחם הבדיקה שהוקם בשבוע שעבר בגני יהושע בתל אביב. מיקומם המדויק ומועד תחילת פעילותם יימסרו בהמשך.

(ynet)

 

18:40 - משרד הביטחון העביר למשרד הבריאות 3,000 מטושים שנרכשו בארה"ב

 

משרד הביטחון מסר למשרד הבריאות משלוח של 3,000 מטושים (מקלוני נטילת בדיקות), שאיתרה ורכשה משלחת הרכש של משרד הביטחון בניו יורק. זאת בעקבות הנחיית שר הביטחון נפתלי בנט למשרדו לסייע ברכש במסגרת המאבק בנגיף הקורונה.

(יואב זיתון, ynet)

 

18:00 - תחזית קודרת: גניבות רכב עלולות לעלות

 

גניבות הרכב צפויות לעלות במהלך החודשים הקרובים בגלל הקורונה, כך מעריכים גורמים העוסקים בלחימה בגניבות רכב. על פי נתונים רשמיים של משטרת ישראל, בשנת 2019 הגיעו גניבות הרכב לשפל של עשור. כך, אשתקד נגנבו 6,129 רכבים פרטיים, 1,946 אופנועים ו-466 משאיות. בנוסף נגנבו עוד עשרות נגררים, אמבולנסים ועוד רכבים מסוגים שונים. מבין המכוניות הפרטיות, טויוטה היתה הנגנבת ביותר.

 

ועם זאת, כעת גנבי הרכב צפויים לשוב לפעילות מוגברת. כך, כבר בשבוע שעבר החלה התעוררות בגניבות של מכוניות משפחתיות מדגמים עממיים כדוגמת טויוטה קורולה ויונדאי איוניק. שיטת הגניבה, שהתבצעה בעיקר באזור הדרום, כללה פריצה אל המכונית ולאחר מכן גרירה של המכונית באמצעות טנדר אל שטח פתוח ונטוש, שבו נוטרלו אמצעי האבטחה.

 

כאמור, בעת הקרובה צפוי לעלות מספר הגניבות וזאת בשל מספר סיבות: ראשית, יצרני חלקי החילוף הזולים, בעיקר אלה שפועלים ממפעלים בסין הפסיקו לייצר במשך תקופה ארוכה ורק כעת חוזרים לכושר ייצור - מה שגרם למחסור עולמי בחלפים, היוצר דרישה לחלפים ממקורות לא חוקיים. מעבר לכך, מאמצי השיטור של משטרת ישראל במהלך השבועות הקרובים אינם ממוקדים באכיפה של עבירות הנוגעות לגניבות רכב. בניגוד לימים כתיקונם, רוב הישראלים לא יצאו מביתם למשך תקופות ארוכות, מה שמוריד את הסבירות לבדיקה יום יומית של הרכב וגם מקל על הגנבים לבצע תצפיות על מיקומיהן של מכוניות נחשקות, וגם מבטיח שבזמן הפריצה הגנב לא יופתע על ידי עוברי אורח.

 

בעיה נוספת נוגעת למצב הכלכלי ברשות הפלסטינית: בדומה לישראל, שבה נרשמו בשבוע מאות אלפי מובטלים חדשים, גם בשטחי הרשות הולכת ונוצרת בעיית אבטלה. לנוכח השקט היחסי בכבישי ישראל, מיעוט המחסומים נגד גנבי רכב ולנוכח האבטלה הגואה בשטחי הרש"פ, מעריכים גורמים בתחום האכיפה כי גנבי רכב בעלי ידע שבחרו בשנים האחרונות לנטוש את המקצוע ינסו לשוב לעסוק בגניבות, זאת לנוכח העובדה שמחיר מכונית גנובה ישראלית יכול להגיע עד כשליש מגובה ההכנסה של משפחה ברש"פ.

(תומר הדר ורחלי בינדמן)

 

16:15 - משרד הבריאות לאזרחים: הישארו בבית, נחמיר ההגבלות

 

ביום שבו זינק מספר חולי הקורונה בישראל ב-178 והגיע ל-883 בני אדם רבים התעלמו מההגבלות שנקבעו ויצאו לחופים ולרחובות. משרד הבריאות קרא לאזרחים להישאר בבית, והזהיר כי "אם הציבור לא ייענה להנחיות לא יהיה מנוס מלהחמיר את הצעדים.

 

"למרות השמש הישארו בבית!", נאמר בהודעת משרד הבריאות שהנחה את הציבור להישאר בבית, "מזג האוויר היפה הוא לא סיבה לצאת החוצה". מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר: "אל תצאו מהבית. הקפידו על ההנחיות של משרד הבריאות, אחרת נמצא את עצמנו בהתפרצות משמעותית.

 

"אני מבקש מהציבור להישאר בבית, מי שיצא - נא לחזור הביתה". על-פי העדכון ששלח מוקדם יותר משרד הבריאות, מצבם של 15 מהחולים מוגדר קשה, מצבם של 19 מוגדר בינוני.

 

 

חוף הים של תל אביב, היום חוף הים של תל אביב, היום

 

 

12:00 - בתוך כך נודע כי החל מהבוקר לא ניתן להזמין מוצרים לארץ מאמזון ארה"ב במשלוח עד הבית בחינם. אמזון החלה למציע משלוח חינם לישראל בנובמבר 2019, בקנייה מעל 49 דולר של מוצרים נבחרים. כמו כן חלק גדול מהמוצרים נחסם למשלוח לישראל

 

11:30 - הקורונה הגיעה גם לספורט הישראלי - בעלי קבוצת בית"ר ירושלים, משה חוגג, אובחן כנושא נגיף הקורונה. בשלב זה יישאר בביתו, יש לציין כי הוא חש בטוב וללא תסמינים. כך הודיעה היום (שבת) הקבוצה.

 

משה חוגג משה חוגג צילום: אוראל כהן

 

חוגג נכנס לבידוק לפני ארבעה ימים בגלל שנחשף לחולה בקורונה ועבר בדיקה, כעת הגיעו התוצאות והוא אובחן כנושא בנגיף. הקבוצה הודיעה שתמסור פרטים נוספים בצאת השבת (חוגג עצמו שומר שבת). ביום שלישי, בית"ר ירושלים מסרה כי בעקבות המצב היא תקצץ ב-20 אחוז במשכורת עובדי המועדון.

 

11:02 - ארבעה חולי קורונה נוספים התגלו ביממה האחרונה בגדה המערבית - שלושה מהם מרמאללה והם סטודנטים ששבו מבריטניה. חולה אחת נוספת התגלתה בחברון. לפיכך עומד מספר הנדבקים הפלסטינים בגדה המערבית על 52. ברצועת עזה לא התגלו עד כה חולי קורונה.

 

09:00 - מטוס חילוץ של אל על המריא לפני זמן קצר למומבאי שבהודו - זאת כדי להחזיר מאות ישראלים שנתקעו במדינה. מטוס נוסף, שהעביר אתמול מטען למומבאי, נמצא על הקרקע. שני המטוסים ימריאו כשהם מלאים במאות מטיילים ישראלים שיעשו דרכם חזרה לארץ.

 

08:05 - השחקן והבדרן טוביה צפיר נדבק בקורונה - זאת אחרי שבימים האחרונים עלה לו החום. צפיר עבר בדיקה ואמש (ו') קיבל את תוצאותיה החיוביות. "אבא בבית והכל טוב", אמר בנו, במאי הטלו"יזיה, יואב צפיר. מטעמו של צפיר נמסר כי מאז שנדבק בקורונה הוא לא הופיע על הבמות. זאת בין היתר משום שהצגות "סבא טוביה" בפורים בוטלו בשל ההוראות על כמות מתכנסים מטעם משרד הבריאות. לדברי נציגיו של צפיר, הוא נדבק באירוע חברתי שנערך בבר לפני כשבועיים. ״מצבו טוב, הוא בבידוד ביתי בפיקוח של רופאים. הוא מרגיש בסדר", נמסר מטעמם.

 

טוביה צפיר טוביה צפיר צילום: שלומי יוסף

 

 עוד נודע כי הקשיש בן ה-88 שנפטר אמש בבית החולים שערי צדק בירושלים, לאחר שאושפז לפני כשבוע במחלקת הקורונה, הוא דייר שהתגורר ב"מגדל נופים", הדיור המוגן בבירה שבו התפרץ הנגיף. מבית החולים נמסר כי הקשיש סבל ממחלות רקע רבות ומשמעותיות. "המטופל קיבל טיפול רחב, מקיף וצמוד על ידי צוות רחב ועבר במהלך השבוע החייאה בשל אירוע לבבי", ציינו בבית החולים. "בשעות האחרונות חלה הידרדרות במצבו". ההתפרצות בדיור המוגן קרתה לאחר שאחת העובדות הסוציאליות נדבקה מתייר צרפתי והעבירה את הנגיף לקשישים. דיירת אחרת, בת 89, מאושפזת בהדסה עין כרם במצב אנוש ושכנים אחרים נדבקו גם הם.

 

אתמול חלה עלייה במספר החולים שנמצאים במצב קשה כתוצאה מהנגיף. מבין 705 החולים, 10 נמצאים במצב קשה, בהם שתי קשישות וקשיש במצב אנוש וגבר בן 45 ללא מחלות רקע שאושפז בוולפסון. אחד הקשישים שבמצב קשה, בן 82, הועבר אמש לבית החולים השרון במצב קריטי ועבר החייאה. עם זאת, הנתונים מעודכנים רק עד לשעת כניסת השבת - מאחר שמשרד הבריאות הפסיק לעדכן את העלייה בחולי הקורונה מאז.

x