$
בארץ

משבר הקורונה

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים ענבל חרמוני מזהירה: מערכת הרווחה קורסת

טוענת: רשויות מקומיות וארגונים מוציאים לחל"ת עשרות אחוזים מהעובדים הסוציאליים, כאשר הצרכים גלדים במאות אחוזים. התוצאה, לדבריה: הרבה יותר אלימות בבתים, עוני לא מטופל, הזנחה של קשישים וחזרה של מכורים לסמים ואלכוהול. "החברה כולה תשלם את המחיר"

שחר אילן 18:5419.03.20

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני, מזהירה מפני קריסת מערכת הרווחה. לדבריה, הממשלה אמנם הגדירה עובדי רווחה כחיוניים - אבל הרשויות המקומיות וארגונים שונים מתכוונים להוציא לחופשה ללא תשלום 30% עד 80% מהם, ולא להכליל אותם במערך החרום. היא מזהירה מקריסה של המערכת, שהתוצאה שלה תהיה "הרבה יותר אלימות בבתים, עוני לא מטופל, הזנחה של קשישים וחזרה של מכורים לסמים ואלכוהול".

 

  צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

לדבריה, "גם בימים כתיקונם מערכת הרווחה מורעבת ויש מחסור בעובדים בגלל שעובדים סוציאליים נוטשים את המערכת. עכשיו הצרכים הולכים לגדול במאות אחוזים - אבל הולכים להוריד את מספר עובדי הרווחה".

 

אחד התחומים המטרידים מאוד, לדבריה הן משפחות בסיכון לאלימות שעכשיו יאלצו להיות שבועות ארוכים בסיר הלחץ של הבית. "לא יהיה מי שיראה מה שלומם. לא יהיה יהי מי שירים טלפון לשאול קשישים אם הם בסדר. כמה אנשים הולכים עכשיו להיזרק לעוני. מי יהיה איתם בקשר"? מסגרות שונות למניעת אלימות במשפחה ולטיפול בילדים ונוער בסיכון נסגרו. חרמוני אומרת שחיוני שמי שיעמוד בקשר מקוון עם המטופלים הם המטפלים הקבועים ולא תורן בלתי מוכר.

 

היא טוענת שרשויות מקומיות מנצלות את המצב להתייעלות, וכי "לא מתייעלים בזמן משבר". לדבריה, "אין מנהיגות כלכלית חברתית שתראה מה המחיר שנשלם. יש שר אוצר שכבר שנה מתחנן לעוף מהתפקיד. יהיה הרבה יותר קל לצאת מהמשבר אם לא נגיע אל עברי פי פחת". היא דורשת להכריז על כל העובדים הסוציאליים בכל המסגרות כעובדים חיוניים וכן להעמיד לרשותם מיגון מתאים, "אחרת החברה הישראלית כולה תשלם את המחיר".

x