$
בארץ

משבר ועדות הכנסת: כחול לבן דחתה את הצעת הליכוד

לפי הצעת יו"ר הסיעה, ח"כ מיקי זוהר, כחול לבן תעמוד בראש הוועדה המסדרת, חו"ב וקורונה, ואילו ועדת הכספים תהיה בראשות גוש הימין; בתמורה, לא יקודמו חוקים פוליטיים, כמו איסור על רה"מ שנגדו הוגש כתב אישום לקבל מנדט להרכבת ממשלה; ההצעה הוגשה לאחר שבג"ץ קבע דיון ליום ראשון אחר הצהריים בעתירות נגד אי הקמת הוועדות ; כחול לבן: "הליכוד הפסיד בבחירות ואין לו רוב ולכן הם מנסים לשתק את הכנסת ולפגוע באזרחי ישראל. לא נאפשר זאת".

צבי זרחיה 18:1319.03.20

המשבר בכנסת: כחול לבן דחתה הערב את הצעת יו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר להקים ארבע ועדות כנסת, מהן שלוש בראשות נציג של כחול לבן.

 

ההצעה הוגשה לאחר שבג"ץ קבע דיון ליום ראשון אחר הצהריים בעתירות נגד אי הקמת הוועדות ונגד אי העלאת לדיון של ההצעה להחלפת יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין. האחרון הודיע היום לאחר גל המחאה נגדו כי יפעל להקמת הוועדות, והודעה שלו לבית המשפט בעניין ייתר את הדיון.

 

 

 

לפי ההצעה ששוגרה אל יו"ר סיעת כחול לבן ח"כ אבי ניסנקורן יוקמו הוועדות הבאות: הוועדה המסדרת, ועדת חוץ וביטחון, ועדת קורונה ו-ועדת הכספים. בראשות שלוש הוועדות הראשונות יעמוד נציג מטעם כחול לבן, ואילו מטעם גוש הימין יעמוד בראש ועדת הכספים. יו"ר ועדת הכספים הוא ח"כ משה גפני (יהדות התורה), והוא צפוי לפי ההצעה להישאר בתפקידו.

ח"כ מיקי זוהר ח"כ מיקי זוהר צילום: אוהד צויגנברג

 

לפי הצעת זוהר בארבע הוועדות יכהנו רק תשעה חברי כנסת, והוועדה המסדרת לא תקדם את החוקים הפוליטיים שעליהם הכריזו כחול לבן וישראל ביתנו כמו איסור על ראש ממשלה שכנגדו הוגש כתב אישום לקבל מנדט להרכבת הממשלה, ואף לכהן כראש הממשלה; והגבלת כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות או לשמונה שנים. ישראל ביתנו דרשה להטיל על את התפקיד על הח"כ הוותיק ביותר במפלגה שאמורה לקבל את המנדט ובראשה עומד מי שהוגש כנגדו כתב אישום.

 

זוהר הוסיף כי "בהתאם להנחיות משרד הבריאות ולמען שמירת בריאותם של עובדי הכנסת, חברי הכנסת, משפחותיהם ומכריהם מציע הליכוד כי בכל הוועדות יהיה לגוש בראשות כחול לבן - רוב של 5 מול 4 חברי כנסת, למעט הוועדה המסדרת שתהיה פריטטית". לחילופין מציע זוהר כי "נוכל להסכים כי בוועדה המסדרת יהיה לכם רוב של 5 מול 4 לטובתכם, בתנאי להתחייבותכם שלא תפעלו לקידום חקיקה פוליטית כזו או אחרת עד להקמת הממשלה".

 

זוהר מציע שהצעת הפשרה שלו תועלה לאישור מליאת הכנסת ביום שני הקרוב. לדבריו, "יש לציין כי הסכמת הליכוד מגיעה מתוך רצון להתחיל בעבודת הכנסת בלא דיחוי תוך כדי שימת דגש על האינטרסים החיוניים של כלל אזרחי ישראל בעת הזו, ולראיה הליכוד מוכן לוותר על עיקרון מנחה בחלוקת החברים בוועדות שלא בהתאם לגודל הסיעתי".

 

כחול לבן מסרה בתגובה: "מעולם לא החליטו בכנסת על הוועדה המסדרת ללא הסכמה, משום שמעולם לא התכחש אף צד לרוב הקיים בכנסת. הליכוד הפסיד בבחירות ואין לו רוב ולכן הם מנסים לשתק את הכנסת ולפגוע באזרחי ישראל. לא נאפשר זאת".

 

כזכור אתמול נעל יו"ר הכנסת אדלשטיין את המליאה בלא שהוקמה הוועדה המסדרת. 61 ח"כים מגוש המרכז-שמאל דרשו להקימה עוד אתמול. בכחול לבן דרשו שהועדה תמנה 17 ח"כים בעוד הליכוד דרש שהיא תמנה 10 ח"כים. בכחול לבן תבעו להעניק לגוש בראשותה רוב בוועדות הללו בהתאם לחלוקת המנדטים בכנסת בעוד בליכוד דרשו שהרכב הוועדה המסדרת יהיה שוויוני.

x