בארץ

לראשונה: המדינה מאשרת להשתמש בתחליף גנרי לתרופה בחולי קורונה

האישור - למרות שהפטנט האחרון שמוגן בישראל בקשר לתרופה זו יפקע רק בשנת 2024; מדובר בתרופה אנטי ויראלית בשם קלטרה שנועדה במקור לטיפול ב-HIV

לראשונה: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר היום (ה') להשתמש בתחליף גנרי לתרופה מוגנת בפטנטים על מנת לטפל בחולי נגיף הקורונה בישראל. מדובר בתרופה אנטי ויראלית בשם קלטרה לטיפול ב-HIV. היא מיוצרת ע"י חברת תרופות אמריקאית, והפטנט האחרון שמוגן בישראל בקשר אליה יפקע רק בשנת 2024. יצוין כי התרופה איננה מוגנת עוד בפטנט במדינות מסוימות, ובמדינות אלו (אחת מהן היא הודו) קיימים תחליפים גנריים מותרים שלה, ומהן יבוצע היבוא.

 

 

 

החברה בעלת הפטנט - AbbVie - והיבואן הרשמי בישראל, abbVIE ישראל, אינם מסוגלים לספק את המלאי הדרוש בישראל לתרופה זו, המבוקשת מאוד בכל רחבי העולם בימים אלו. לכן, בהתאם לחוות הדעת, שגובשה ע"י עוה"ד הווארד פולינר ואילת פלדמן מהמחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, עו"ד שירלי אברמוביץ' מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות ועו"ד יהונתן קוליץ מרשות הפטנטים, המדינה תוכל לאפשר ייבוא של תחליפים גנריים של התרופה ממדינות שבהן הפטנטים לגביה כבר פקעו. כמובן,  ייבוא תחליפים גנריים של התרופה באופן מיידי אינו שולל את הזכויות של בעלי הפטנטים לקבל תמלוגים בדיעבד בגין השימוש בפטנטים שלה בשעת חירום זו.

היועמ"ש מנדלבליט היועמ"ש מנדלבליט צילום: ynet

 

מהודעת משרד המשפטים עולה כי על פי ההיתר בנושא, יהיה אפשר לייבא את כל המלאי הדרוש להערכת משרד הבריאות לשם טיפול בחולי נגיף קורונה, אך לא לשם טיפול במחלת האיידס, שהיא המחלה המקורית שלשמה ניתן הפטנט, וכך הפגיעה בבעלי הפטנט תהיה מצומצמת יותר.

 

מדובר בפעם הראשונה מאז נחקק חוק הפטנטים בשנת 1967 בו היועץ המשפטי לממשלה אישר להפעיל את סמכותו הקבועה בחוק הפטנטים, ולהתיר שימוש בתחליף גנרי לתרופה המוגנת בישראל במספר פטנטים, במקרה זה כדי לטפל בחולי קורונה. משרד הבריאות מצא כי תרופה זו יכולה לשמש כטיפול אפשרי בנגיף, ולכן דרושה באופן דחוף ומיידי להגנה על בריאות הציבור.

 

מחברת AbbVie נמסר בתגובה: "אנו מחוייבים לקחת חלק משמעותי במאמץ העולמי להתמודדות עם נגיף הקורונה. מסיבה זו אנו מספקים את התרופה קלטרה כאופציה ניסיונית לטיפול בנגיף COVID-19 לפי הצרכים המיידים של החולים, לרבות בישראל בה סופקו כבר כל בקשות הטיפול לחולים מאושפזים עקב הדבקות בנגיף. בשל משבר בריאותי ציבורי חמור זה אנו נוקטים את כל הצעדים הנחוצים בכדי להסיר את החסמים האפשריים בפני מקורות אספקה חלופיים של התרופה, לרבות תרומה ציבורית של הקניין הרוחני שלנו הקשור לתרופה. אנו נעדכן את יצרני התרופות הגנריות על החלטה זו".

x