$
בארץ

חשש במגזר העסקי: שיתוק הכנסת ימנע את הגדלת קרן הסיוע לעסקים ל-8 מיליארד שקל

המהלכים של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לשיתוק הכנסת כדי למנוע את החלפתו ואת הקמת הוועדות, עלולים לחבל בהעברת הכספים לעסקים שנפגעו בשל הקורונה. זאת מכיוון שיש צורך באישור של וועדת הכספים כדי להגדיל את היקף הערבות באופן משמעותי

עמרי מילמן 12:4419.03.20

הצהרות ראש הממשלה ושר האוצר לפיהן קרן ההלוואת לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה תגדל מ-2 מיליארד שקל ל-8 מיליארד שקל בשל נגיף הקורונה, עומדות בסכנה לאור המהלכים של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לשיתוק הכנסת כדי למנוע את החלפתו ואת הקמת הוועדות.

 

 

כדי להגדיל את היקף הערבות הניתנת על ידי המדינה בהיקף כל כך משמעותי יש צורך באישור של ועדת הכספים, אולם כעת לאחר שאדלשטיין שיתק למעשה את הכנסת, המגזר העסקי חושש כי להבטחות של כחלון ונתניהו לא יהיה כיסוי בסופו של דבר לאור כך שוועדת הכספים לא תוכל לאשר את ההגדלה המדוברת.

 צילום: יואב דודקביץ

 

בשלב זה על פי ההערכות נעשו כבר 200 פניות (כאשר סכום ההלוואה הוא עד 500 אלף שקל או 8% מהמחזור- הגבוה מבניהם), מה שאומר שלפחות בינתיים אין דרישות מעבר ל-2 מיליארד שקל, אולם ההערכות הן כי עוד מאות בקשות נמצאות אצל שני משרדי רואי החשבון שמטפלים עבור משרד האוצר בבקשות- ג'. אס. אי מחקר אנאליטי ומשרד רו"ח בן דוד, כך שבהמשך החודש הצורך בהגדלת הקרן יהיה דחוף יותר.

 

יו"ר המגזר העסקי, דובי אמית מסר כי "אנו פונים לכל הפוליטיקאים ומקבלי ההחלטות שפועלים בחוסר אחריות בגלל מאבקים פוליטיים ומתמהמהים בהקמת ועדות הכנסת, המשק במשבר אמיתי שלא נראה כמותו וכל יום שעובר כשהידיים קשורות בגלל פוליטיקה- הוא אות קין על מצחם של נבחרי הציבור שלנו".

x