שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בצל הקורונה: חברת החשמל ומקורות נערכות להחזיר מאות עובדים שפרשו בעשור האחרון

שר האנרגיה יובל שטייניץ פנה לשורה של חברות תשתיות וביקש מהן "להכין כוחות מילואים שיוכלו להחליף בעלי תפקידים חיוניים במקרה של תסריט בלהות שייכנסו לבידוד". עוד ביקש שטייניץ מהחברות: "להימנע ככל האפשר משהיית כל הצמרת הניהולית במתחם אחד"

ליאור גוטמן 22:3718.03.20
משבר נגיף הקורונה והחשש להשבתת שירותים חיונים של המשק מביאים את שר האנרגיה יובל שטייניץ לשגר הערב (ד) מכתב לחברות שהוא אחראי על פעילותן, עם הוראות הכנה לימי משבר קשים יותר ממה שהורגלו במדינה בחודש האחרון. המכתב נשלח ליושבי ראש הדירקטוריון ומנכ"לי חברות התשתיות הגדולות במשק, ובראשן חברת החשמל, מקורות, חברת ניהול מערכת החשמל הארצית, חברת נתיבי גז וחברת תשתיות נפט, שאחראית על הולכת הדלקים במדינה.

 

במכתב שכותרתו "תפקודכם תחת הקורונה" מבהיר שטייניץ כי "אספקת האנרגיה והמים קריטית לתפקודן של כל יתר המערכות במדינה, לרבות מערכות הבריאות והביטחון, והמערכת הכלכלית והפיננסית". לפיכך, המסקנה של שר האנרגיה היא שכל יו"ר וכל מנכ"ל של חברה ייראה עצמו אחראי אישית להמשך תפקודה של החברה שבה הוא מכהן, "גם במקרה של התפתחות תנאי קיצון של רבבות חולים ומאות אלפי מבודדים במדינת ישראל", לשון השר.

שר האנרגיה יובל שטייניץ שר האנרגיה יובל שטייניץ צילום: עמית שעל

 

לפיכך, שטייניץ מבקש מהחברות השונות לשמור על הוראות משרד הבריאות ואף להחמיר במידת הצורך את צעדי המנע מהידבקות בנגיף הקורונה, ועד לרמה של "להפחית את תסריט הבלהות של כניסה לבידוד סימולטני של מקטעים חיוניים בחברה, ובמיוחד של הצמרת הניהולית ומערכות השליטה והבקרה".

 

השורה התחתונה - משרד האנרגיה דורש להימנע ממצב אפשרי שבו תיאלץ השדרה הניהולית של כל חברה להכנס לבידוד, ולכן השר מציב מספר בקשות. הראשונה היא "להימנע ככל האפשר משהיית כל הצמרת הניהולית במתחם אחד".

 

הצעד השני, שיבוצע ממחר בבוקר, הוא "להכין כוחות 'מילואים' שיוכלו להחליף בעלי תפקידים חיונים בחברה במקרה שיכנסו לבידוד, זאת בין השאר על ידי פניה מראש לעובדים שפרשו בעשור האחרון". במקרה של חברת החשמל שדרת הניהול הבכירה (מרמת סגן מנהל אגף ומעלה) כוללת כ-100 אנשים, ואילו בשאר החברות עד כמה עשרות אנשים. שטייניץ מסכם את שורת הבקשות שלו בדרישה "לגבש את חבילת הצעדים הנדרשת בהתאם לאופי הפעילות בחברה, וליישמה באופן מיידי"

x