$
בארץ

יועמ"ש הכנסת לאדלשטיין: "יש להקים בדחיפות ועדה מסדרת"

ינון שלח ליו"ר הכנסת חוות דעת שמשמעותה היא שאדלשטיין לא יוכל לדחות עוד את הקמת הוועדה, החל מיום שני. היום נדחתה בשבוע ההצבעה על הקמתה, בשל אי הסכמות בין הליכוד לכחול לבן. אדלשטיין קבע: לא תתקיים התקהלות של יותר מ-10 אנשים במשכן

צבי זרחיה 20:3318.03.20

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, קובע כי יש להקים בדחיפות את הוועדה המסדרת במשכן.

 

 

בחוות דעת ששיגר הערב (ד') ינון אל יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין הוא קובע : "ככל שלא תהיינה הסכמות עד לתחילת השבוע הבא, תקום חובה לשים על סדר יומה של הכנסת ללא דיחוי נוסף את בחירתה של הוועדה המסדרת.

 

"מובן שאין בהגבלות שהחלת מתוקף סמכותך על מספר השוהים בו זמנית באולם המליאה מטעמים של בריאותם ושלומם של חברי הכנסת כדי למנוע קיום דיונים והצבעות במליאה. ככל שהסיעות יבקשו להציע הרכבים שונים, יובאו ההצעות להצבעה לפי גודל הסיעה או הסיעות המציעות מהגדול לקטן, וההצבעות יהיו שמיות בשל ההגבלות".

 

עוד הוסיף ינון, כי "אם בימים כתיקונם ישנה חובה חוקתית להקים את הוועדה המסדרת "מוקדם ככל האפשר" ולהתניע את עבודת הכנסת החדשה, הרי שבעת הזו הדברים נכונים שבעתיים כאשר המדינה מתמודדת עם משבר בריאותי חמור וחסר תקדים בעל השלכות רחבות בתחומי חיים שונים, והכנסת אינה מקיימת את החובות המינימליות המוטלות על פרלמנט במשטר דמוקרטי לפקח על פעולות הממשלה ולאשר חקיקת חירום המתחייבת מכורח הנסיבות".

 

ינון הדגיש כי חוק הכנסת קובע כי "הכנסת תבחר מוקדם ככל האפשר לאחר היבחרה ועדה מסדרת, בראשה יעמוד חבר כנסת מהסיעה של חבר הכנסת שעליו הטיל הנשיא את המנדט להרכיב את הממשלה. הנוהג שלפיו מובא לאישור המליאה הרכב אחד מוסכם (בין הסיעות) ראוי ככל שיהיה , אין בו כדי לגבור על הוראת החוק המפורשת המחייבת להקים את הועודה המסדרת "מוקדם ככל האפשר" ואין בו כדי למנוע או לעכב באופן בלתי סביר את הקמת הוועדה המסדרת בהיעדר הסכמה".

 

משמעות חוות הדעת של ינון היא שהיו"ר אדלשטיין לא יוכל לדחות עוד את הקמתה של הוועדה המסדרת, החל מיום שני הקרוב. כמו כן, עולה ממנה שיש להעלות במליאה את ההצעות שיועלו ובהן בעצם הצעת כחול לבן.

 

כזכור, יו"ר הכנסת אדלשטיין נעל היום את המליאה מבלי שנערכה הצבעה לאישור הקמתה של הוועדה המסדרת. הליכוד וכחול לבן חלוקים בדעות באשר להרכב הוועדה המסדרת. הליכוד מבקש שבוועדה יהיה שוויון בין הגושים, ושהיא תמנה 10 ח"כים. ואילו בכחול לבן דורשים שהוועדה תאוייש לפי יחסי הכוחות בכנסת, כלומר יהיה בה רוב לגוש המרכז שמאל בראשות גנץ.

איל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת צילום: אוהד צויגנברג

 

 

בתוך כך, אדלשטיין הפעיל הערב את סמכותו בתוקף סעיף 2 לחוק משכן הכנסת לפרק זמן של 14 יום. אדלשטיין פרסם הנחיות חדשות לבאים בשערי הכנסת, ובתוכם חברי הכנסת ועובדי הכנסת.

 

"אתמול קיבלנו המחשה ברורה לכך שגם באי הכנסת אינם חסינים מהנגיף הארור, כאשר שני שרים ושני חברי כנסת וכן ראשי רשויות בישראל נכנסו לבידוד. כמובן שאני מאחל להם בריאות איתנה ושישובו לפעילות מלאה עם יציאתם מהבידוד. אם לא ננהג במידת ההחמרה הראויה, איש מבאי המשכן לא יהיה מוגן מהנגיף והדבר עלול להביא לפגיעה בעבודת הכנסת והממשלה. לא אתן לאיש לסכן את בריאותם של חברי הכנסת, העובדים המסורים וכל באי הבית, ועל כך לא אתפשר.

 

"בהמשך לעמדתו של קצין הכנסת, על מנת לשמור על הסדר במשכן ולאפשר את תפקודה של הכנסת כגוף שלטוני ואת הקמתן של הוועדות הנדרשות לתפקוד הכנסת, אני קובע מכוח סמכותי הטבועה ומכוח סעיף 2 לחוק משכן הכנסת, רחבתו ומשמר הכנסת, התשכ"ח-1968, כי הוראות צו בריאות העם (נגיף הקורונה החדש) (בידוד בית והוראות שונות) (הוראת שעה), התש"ף-2020 יחולו לפרק זמן של 14 ימים מהיום גם ביחס לדיוני הכנסת וועדות הכנסת.

 

"זאת נוכח התקיימות הרציונליים הבריאותיים של הצו האמור אשר לא הוחל על הרשות השופטת ועל הרשות המחוקקת כדי לשמור על הפרדת הרשויות. משמעות החלת הצו על הכנסת היא שלא תתקיים התקהלות בהשתתפות 10 אנשים ומעלה באולם אחד וכן תוקפד שמירת מרחק של 2 מטרים בהתאם לצו האמור".

 

אדלשטיין הדגיש כי "אין בהוראות אלה כדי למנוע הצבעה שמית במליאת הכנסת, באופן שנעשה עם הצהרת האמונים של חברי הכנסת ביום כינון הכנסת ה- 23 או באופן דומה אחר; אין בהוראותיי אלה גם כדי לפגוע בסדירותם של דיוני הכנסת וועדותיה, שכן ההוראות הן לגבי אופן התנהלותם של הדיונים כאמור".

 

כמו כן, אדלשטיין ביקש להנחות את השוהים בבידוד מקרב חברי הכנסת, עובדי הכנסת ובאי הבית להקפיד על הוראות הצו: "על הכנסת ועל חברי הכנסת לשמש דוגמה לציבור. נוכח זאת אנחנו פועלים באיזון בין השתתפות חברי הכנסת בדיוני הכנסת והמשך תפקודה של הכנסת בימים אלה, לבין שמירה על בריאות חברי הכנסת, עובדי הכנסת ובאי הבית.

הנחיות אלו חלות גם על חברי הכנסת, מתוך ציפייה שכולנו נשמש דוגמה אישית לכלל אזרחי ישראל ונשמור על בריאותנו ובריאות הסובבים אותנו" - קבע היו"ר.

 

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין צילום: יריב כץ

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ כתב הערב :"אנחנו בשעת חירום בריאותית וכלכלית. שעה שבה כולנו נדרשים לגלות אחריות אישית ולאומית. בימים האלו חשוב לי לומר לכם שלמרות שאין בישראל ממשלה מתפקדת, ולמרות כל רעשי הרקע: בנושא המאבק בקורונה כולנו מגויסים כאיש אחד ומבחינתי זהו גם שיקול משמעותי ומוביל בהתנהלות הפוליטית.

 

"בצד בעיות הבריאות והכלכלה אני יודע שרבים מכם מוטרדים כמוני – ובצדק, מהשיתוק הבלתי דמוקרטי וחסר התקדים שכופים בימים אלו נתניהו ואדלשטיין על עבודת הכנסת.

זהו מעשה לא ראוי שפוגע בכל אזרחית ואזרח ולכן כחול לבן תפנה לבג"ץ שיתערב.

 

 

נתניהו וגנץ נתניהו וגנץ צילום: רויטרס

"חשוב שתבינו - אם אין ועדת כספים מתפקדת, לא ניתן לבצע העברות תקציביות כדי לפצות על נזקי הקורונה. אם לא תהיה ועדת חוץ וביטחון מתפקדת, לא יהיה פיקוח על מעקבים שיתבצעו על אזרחים. ועדה המפקחת על ההתמודדות עם משבר הקורונה כפי שאנחנו מתכוונים להקים, תוודא עבורכם שהפעילות מתבצעת נכון.

 

"משבר, גדול ככל שיהיה - אסור שיגרום לריסוק הממלכתיות ולפגיעה ברצון הבוחר. לליכוד אין רוב בכנסת ולכן הוא סוגר את אותה - לא נאפשר זאת. הכנסת היא מוסד הכרחי תמיד והדבר נכון גם בשעת חירום. אי אפשר ולא נכון לנהל משבר בסדר גודל כזה בלי כנסת מתפקדת".

x