$
בארץ

האופטימיסט

אופטימיות זהירה: קורונה, אבל רק דברים טובים

לא הכל שחור, לא הכל פסימי. דיווח שוטף על ההתפתחויות האחרונות הקשורות להתפשטות הקורונה בארץ ובעולם - אבל עם שינוי קל - רק חדשות טובות

כלכליסט 17:4018.03.20

17:40 - הקורונה תסייע לדחות את המועדים להגשת עררים והתנגדויות? לשכת עורכי הדין מבקשת ממינהל התכנון לדחות ב-30 יום מועדים להגשת התנגדויות ועררים, לאור משבר הקורונה. עו"ד אבי ללום סגן יו"ר לשכת עורכי הדין ויו"ר פורום המקרקעין של הלשכה, ועו"ד מיכה גדרון יו"ר ועדת תכנון ובנייה של הלשכה פנו במכתב למינהל. ללום לכלכליסט: "יש חומרים להביא ופגישות לעשות, זו בעיה שאין לה מענה כרגע, לכן ביקשנו לעכב את מועדי ההגשה ולאפשר להיערך למצב החדש".

 

17:35 - הקורונה מפחיתה את זיהום האוויר בישראל - צמצום שעות הפעילות של שירותי התחבורה הציבורית, בצד ביטול השהיה במקומות העבודה ובמערכת החינוך משפר, בין השאר, גם את איכות האוויר: לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה בשבוע האחרון נרשמה ירידה ברורה בריכוז מזהמי האוויר בישראל בשבוע האחרון בכלל המדדים המנוטרים על ידם. מתוצאות הבדיקה שביצע ד"ר אילן לוי ממערך ניטור אוויר ארצי עולה שבתקופה שבין 1 בינואר ל-11 במרץ  הריכוז הממוצע של החנקן הדו-חמצני שנמדד היה 35.5 מק"ג/מ"ק. לעומת זאת, בין התאריכים 12 ל-16 במרץ הריכוז הממוצע שנמדד היה 25.0 מק"ג/מ"ק – הפחתה של כ-30%.

 

17:28 - מחירי חבילות הסלולר לא יתייקרו בצל הקורונה - ענף התקשורת נערך לחירום: מחירי חבילות הסלולר יוקפאו, הניודים יעצרו. שר התקשורת דודי אמסלם הנחה את חברות הסלולר להקצות תדרים נוספים לשיפור איכות הקליטה, מוקדי שירות הלקוחות יתנו מענה תוך 12 דקות במקום 6, ומכרז דור 5 ידחה. (אביאור אבן)

 

16:46 -  היא עוד תשוב - מי שרוצה להיות מעט אופטימי ביחס למשבר הקורונה - כדאי שיראה את התחזית של גולדמן זאקס למה שצפוי עוד לקרות השנה בוול סטריט -   

 המקור: Goldman Sachs

 

 

16:30 - כלכלני S&P בתחזית אופטימית: המיתון הגלובלי יגיע - אך ישראל לא תיקלע אליו. בחברת הדירוג צופים שהמשק הישראלי יצמח גם ב-2020 למרות הקורונה ורק אירוע גיאו-פוליטי או קריסת מגזר הנדל"ן יעביר אותו לצד השלילי.

 

15:00 - פרופ' סיגל סדצקי: "אין עשרות אלפי חולי קורונה בישראל". בתדרוך שהעניקה הבוקר לעיתונאים ביקשה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות להרגיע את הציבור ואמרה כי אף על פי שמספר החולים בקורונה נמצא במגמת עלייה - אין בישראל עשרות אלפי חולים.

 

"למחלה הזו יש עקומה מאוד ספציפית על פני הזמן", היא אומרת. "למדנו הרבה ממה שהתרחש בספינה ליד יפן: אף אחד לא מת, ואחרי כמה ימים פתאום המחלה מתנהגת אחרת ומספר המתים עולה. בישראל אנחנו נמצאים במצב שמספר החולים לא ידוע - יש כאלו שחושבים שמדובר במאות ויש כאלו שמדברים על אלפים אבל אין עשרות אלפי חולים. אחרת היינו רואים תמותה אחרת". (אדריאן פילוט)

סיגל סדצקי סיגל סדצקי צילום: משרד רה"מ

 

14:45 - תקופת הזכאות לדמי אבטלה של מובטלים ותיקים – תוארך באמצעות תקנות חרום. הביטוח הלאומי מצפה ל-400 אלף תביעות חדשות החודש, פי 20 מאשר בחודש רגיל. ב-24 השעות האחרונות הוגשו 40 אלף תביעות לדמי אבטלה. (שחר אילן)

 

12:50 - ספרד: האטה נרשמה במספר המתים מהנגיף ביממה האחרונה. משרד הבריאות הספרדי הודיע כי מניין המתים מנגיף הקורונה במדינה עלה ל-558. מדובר בהאטה במספר המתים ביממה במדינה, שכן ביממה האחרונה מתו 67 בני אדם ביחס ל-182 ביממה שלפני כן. מניין הנדבקים בנגיף בספרד עומד כעת על 13,716 בני אדם. (רויטרס)   

פרופ' מייקל לויט פרופ' מייקל לויט צילום: רויטרס

 

09:30 - פרופ' לויט: "אופתע אם ימותו יותר מ-10 אנשים בישראל".  חתן פרס נובל בכימיה, פרופ' מייקל לויט, אומר : "אהיה מאד מאד מופתע אם ימותו בישראל יותר מעשרה אנשים מקורונה".  בראיון לתוכנית  "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב', אמר לויט  כי הוא חש שבישראל  יש לדיווחי הקורונה הרשמיים גם השפעה פוליטית., וכי הוא אינו מאמין למספרים המדווחים בארץ.

 

לקריאת ראיון אופטימי עם פרופ' לויט במוסף כלכליסט לחצו כאן

 

07:15 - דיווח בסין: תרופה שפיתחה פוג'יפילם סייעה להחלמה מקורונה.  מניית פוג'יפילם קופצת ב-15.4% בבבורסה של טוקיו לאחר דיווח ברויטרס לפיו גורמים רשמים בסין הודיעו שהתרופה לטיפול בשפעת אוויגאן (Avigan – ידועה גם בשם Favipiravir) סייעה להחלמת חולים בקורונה. האוויגאן מיוצרת על ידי חברה בת של פוג'יפילם, והיא אושרה לשימוש ביפן בשנת 2014.

 

 

x