$
בארץ

משבר הקורונה

המל"ל דרשה להכשיר עובדים זרים לטיפול בקשישים - משרד הפנים התנגד

המועצה לביטחון לאומי נסוגה ממכתב שהנחה את רשות ההגירה והאוכלוסין לבחון הכשרה זמנית של העובדים הזרים הלא חוקיים השוהים בארץ בתחום הסיעוד, ולאפשר להם לעבוד בתקופת משבר הקורונה. השר דרעי החליט להסתפק בהקלות קלות לעובדים החוקיים

שחר אילן 13:3618.03.20

המועצה לביטחון לאומי נסוגה ממכתב שהנחה את רשות ההגירה והאוכלוסין לבחון הכשרה זמנית של העובדים הזרים הלא חוקיים השוהים בארץ בתחום הסיעוד, ולאפשר להם לעבוד בתקופת משבר הקורונה. במקום זה שלחה מכתב ובו בקשה לבחון את הדבר בלבד. שר הפנים אריה דרעי הסתפק בשלב זה בהקלות קלות בלבד ורק לעובדים החוקיים.

 

שר הפנים אריה דרעי שר הפנים אריה דרעי צילום: עמית שעל

 

סגן ראש המל"ל יגאל סלוביק שלח שלשום מכתב למנכ"ל רשות האוכלוסין שלמה מור יוסף, בו נכתב כי "להלן עיקרי הבקשות מרשות האוכלוסין וההגירה במטרה למצות את מלוא הפוטנציאל של העובדים הזרים בסיעוד לאורך אירוע נגיף הקורונה. הרשות מתבקשת לבחון את ההנחיות הבאות: הארכה של ויזת שהות העובדים הזירם בסיעוד; רישום מיידי של כל העובדים הזרים בלשכות / חברות פרטיות לסיעוד, לרבות עובדים שאינם מחזיקים רישיון בתוקף או חסרי רישיון; פניה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה לבחון מדיניות של אי אכיפה כלפי עובדים בסיעוד שאינם מחזיקים רישיון בתוקף או חסרי רישיון". עוד הוא מבקש לבטל את המגבלות על עוסקים זרים חוקיים, וביניהן: "זמן שהותם בארץ מאז כניסתם לראשונה; גיל המטופל הזקוק לטיפול סיעודי 24/7; גובה אחוזי הנכות של המטופל הסיעודי; אזורי השמה גאוגרפיים" ועוד.

 

סלוביק כותב אמנם ש"שיש לקדם הטיפול בכל האמור במכתב זה במיידי בליווי היעוץ המשפטי של משרד המשפטים ורשות האוכלוסין", אך עם זאת הוא מסייג את הדברים: "אנא עדכנני במענה הרשות בהקדם".

 

אלא שמדובר במכתב שני. במכתב הראשון סלוביק הנחה את הרשות לנהוג כך. הוא נאלץ לשלוח את המכתב השני לאחר שהרשות עמדה על כך שהסמכות הקובעת הוא שר הפנים.

 

בפועל ברשות האוכלוסין וההגירה לא מתכוונים, ככל הידוע, להיענות לפניה להכשיר עובדים זרים בלתי חוקיים. בהודעה שהוציאה הרשות שלשום בערב היו הקלות קטנות מאוד ורק ביחס לעובדים זרים חוקיים. בהודעה נאמר כי "שר הפנים דרעי החליט על הקלות למטופלים סיעודיים בעלי היתר הנזקקים לסיוע עובד זר". זאת בשל חוסר היכולת להביא מטפלים זרים חדשים בזמן משבר הקורונה.

 

לטענת הרשות, "ברור לכל כי יש צורך לתת מענה למטופלים סיעודיים בעלי היתר הזקוקים לסיוע. לאור האמור, הוחלט על שורת הקלות". בין היתר הוענקו הקלות בהעסקת עובדים זרים ותיקים השוהים בארץ מעל 52 חודשים. עם זאת, הרשות לא הסכימה לפרוץ את מגבלת השהות של 62 חודש. היא גם מדגישה ש"ההקלות האמורות והקלות נוספות הן זמניות בהתחשב במצב ועד להודעה אחרת".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר ש"אתמול יצאה הנחיה בנושא העובדים הזרים. כ דבר נוסף נתון לבדיקה". מהמועצה לביטחון לאומי לא התקבלה תגובה. השר דרעי בחר שלא להגיב.

x