$
בארץ

דיווח שוטף

המעקב החל: משרד הבריאות שלח הודעות SMS למאות אנשים שבאו במגע עם חולי קורונה

400 אנשים שאותרו כמי שבאו במגע עם חולי קורונה בעקבות איכון הטלפון הנייד שלהם קיבלו הערב SMS להיכנס לבידוד. כל המידע על המעקב אחרי חולי קורונה באתר כלכליסט

כלכליסט ו-ynet 22:1318.03.20

משבר הקורונה: דיווחים שוטפים מהארץ

 

 

  

גרף חולים בישראל

 

בודקים נשאי קורונה בודקים נשאי קורונה צילום: שאול גולן

 

 

מפת חולים בישראל

 

 

 

 

 

אנשים שבאו במגע עם חולי קורונה קיבלו הערב SMS להיכנס לבידוד

 

21:55 - משרד הבריאות החל לשלוח הערב הודעות ל-400 אנשים אשר אותרו במסגרת האיכונים של הטלפונים הניידים שלהם ככאלה שבאו במגע עם חולי קורונה מאומתים. המשרד מציין בהודעתו כי "במטרה לייעל את תהליכי החקירה האפידימיולוגית, לקצר את ההליך ולהגיע באופן מדויק ככל הניתן למגעים של חולי קורונה, אנו מתחילים את השימוש באמצעים טכנולוגיים". על מנת שאנשים יידעו כי מדובר בהודעה אמיתית מציג המשרד נוסח של ההודעות. בהודעה נמסר לאנשים התאריך בו שהו בקרבת החולה וכן שחובה עליהם להיכנס לבידוד בית באופן מיידי.  לדברי משרד הבריאות, בהתאם נמסרה הודעה לחולי הקורונה כי נעשה שימוש במידע המתייחס להשלמת החקירה האפידימיולוגית, לצורך איתור מגעים.

 

אתמול החל השב"כ באיכון טלפונים סלולריים של חולי הקורונה המאומתים, כחלק מהמאמץ לאתר את המיקומים שבהם שהו החולים במסגרת החקירה האפידמיולוגית שלהם ולאתר את האנשים שבאו עמם במגע. בשב"כ אישרו אמש לכלכליסט כי "האיכון החל", וזאת לאחר ששלשום בלילה הממשלה התקינה תקנות לשעת חירום המאפשרות לגופי הביטחון להשתמש באמצעי המעקב מעוררי המחלוקת.

 

כבר אתמול אוכנו הטלפונים הניידים של כמה חולים והכוונה היא להגביר את השימוש באיכון הסלולרי כחלק מהחקירה האפידמיולוגית של החולים המאומתים, וזאת כדי שניתן לדעת מה היה המסלול שעשו ב-14 הימים בטרם אובחנו כחולים. הטכנולוגיה מאפשרת לשב"כ לזהות את הניידים של האנשים ששהו בקרבת החולה המאומת במסלול שלו, כך שניתן יהיה להודיע להם באופן ישיר שנחשפו למחלה ועליהם להיכנס לבידוד או להיבדק. השימוש בשיטה זו עשוי לסייע בקבלת המידע בקלות ובמהירות ולאפשר להודיע לכמות גדולה וספציפית של אנשים להיכנס לבידוד, ובכך לסייע לבלימת התפשטות נגיף הקורונה.

 

(עמיר קורץ)

 

הודעת ה-SMS ששלח משרד הבריאות הערב הודעת ה-SMS ששלח משרד הבריאות הערב

 

נחתם הצו המאפשר לחייב עובדים לעבוד בשירותים חיוניים

 

21:45 - שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס, חתם הערב על הצו המאפשר לחייב עובדים לעבוד בשירותים קיומיים גם בשעת סגר. מדובר בשירותי בריאות, מזון חשמל ועוד.

 

מינהל הרכש של משהב"ט ירכוש את כל הציוד הרפואי נגד הקורונה

 

21:15 - שר הביטחון, נפתלי בנט, הודיע היום כי בסיכום עם המל"ל, משרדי הבריאות והאוצר, משרד הביטחון באמצעות מנהל הרכש ויחידת הממונה על השינוע הבינלאומי יפתח במבצע רכש נרחב של ציוד רפואי חיוני ושינועו לישראל. זאת, בהתאם לצרכים שיגדיר משרד הבריאות.  גופי מערכת הביטחון יאתרו בעולם וירכשו את הציוד הרפואי כאשר נציג של מנהל הרכש ישב באופן קבוע במשרד הבריאות וירכז את הדרישות.

(עמרי מילמן)

 

קרן רוטשילד: 50 מיליון שקל למאבק נגד הקורונה

 

20:30 - קרן אדמונד דה רוטשילד בראשות הברונית אריאן והברון בנג'מין דה רוטשילד החליטה לתרום 50 מיליון שקל להגברת מוכנות בתי החולים בישראל להתפשטות נגיף הקורונה. כספי התרומה ישמשו לרכש של מכונות הנשמה, אמצעי מיגון לצוותים הרפואיים וכמענה לצרכים רפואיים דחופים בבתי החולים בארץ.

(עמרי מילמן)

 

הגבלות התחבורה מחריפות - עוד 180 קווי אוטובוס מבוטלים

 

19:50 - הרשות לתחבורה ציבורית פרסמה הערב (ד') את היקף קווי האוטובוסים החדש שיבוטלו כבר ממחר (ה'), לרבות קווים עירוניים ובין עירוניים. כזכור, אתמול בלילה כבר בוטלו כ-270 קווים, והערב (ד') הרשות לתחבורה ציבורית מרחיבה את מספר הקווים בעוד כ-180 קווים, כולל כאמור גם קווים שפועלים במרחב העירוני.

 

עיון ברשימה שפורסמה מעלה שחברת קווים ביטלה קרוב ל-200 מסלולים, בעיקר בערים קריית אונו-אלעד, חדרה-נתניה, ביתר עילית ואזור חשמונאים. חברת סופרבוס עם 26 מסלולים שבוטלו, בעיקר בעמקים ובפרוזדור ירושלים. חברת נתיב אקספרס עם ביטול של 35 מסלולי נסיעה, כולם באזור הגליל; חברת מטרופולין עם כ-15 ביטולים, כולם באזור הנגב; חברת דן, כולל דן בדרום, עם כ-30 מסלולים שבוטלו, בעיקר בערים תל אביב, פ"ת ובת ים; חברת אפיקים עם כ-25 מסלולים שבוטלו, בעיקר באזור פ"ת ובני ברק. מספר המסלולים הרב ביותר שבוטלו היא חברת אגד, עם יותר מ-80 מסלולים, בערים תל אביב, חיפה, טבריה וקווי חרדים ייעודיים.

 

לצפייה ברשימת הקווים שבוטלו - לחצו כאן

 

(ליאור גוטמן) 

 

נתניהו: "אם לא יפנימו את ההנחיות - אטיל צו"

 

19:25 - ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (ד'): "אתמול נתנו הנחיות ברורות: מי הולך לעבודה ומי נשאר בבית. אני מעדיף את הנחיות הללו. אני פונה הערב לקהילות שלא הפנימו – חלק מהחרדים, ואני רואה את החתונות ואת האולמות, וגם חלק מהמיעוטים. אם יופנם, לא אפעיל צו אך אם לא - אז אטיל צו".

 

עוד אמר ראש הממשלה: "אני רואה תופעות קשות מאוד: חתונות, התקהלויות. שר הבריאות יעקב ליצמן הוציא צווים לאוכלוסיות חרדיות. אני מפנה גם לציבור הערבי: זה פיקוח נפש. אני מבקש מהציבור הכללי - לא להתקהל. אם לא תהיה הפנמה, אני אשקול לחייב את הציבור בצו".

(אדריאן פילוט) 

 

19:00 - הידרדרות במצבם של שני חולי קורונה שאושפזו במצב קשה

 

19:00 - המרכז הרפואי שיבא בתל השומר עדכן הערב (יום ד') כי חלה הידרדרות במצבו של חולה קורונה שאושפז במתחם המיוחד בבית החולים. הוא כעת במצב קשה, מורדם ומונשם. החולה, בן 76 עם מחלות רקע, אושפז במצב קשה במרכז הרפואי שיבא לפני שבועיים, מצבו השתפר בתחילת השבוע והוא עבר ממצב קשה לבינוני. היום חלה הידרדרות במצבו ושוב עבר כאמור למצב קשה כשהוא מורדם ומונשם. החולה הוא בין הראשונים שחלו בקורונה בישראל. מצבה של חולה בת 72 שאושפזה במצב קשה במרכז הרפואי רבין הוחמר גם הוא.

 

מוקדם יותר הודיע משרד הבריאות כי עלה ל-433 מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל. בין כלל החולים - שישה במצב קשה, 12 במצב בינוני ו-404 קל. 11 נדבקים החלימו. כמו כן, משרד הבריאות הוציא היום צו שמורה למוסדות החינוך החרדיים להפסיק כל פעילות באופן מיידי, זאת לאחר שחלקם המשיכו לפעול למרות ההנחיות. בשעות האחרונות מתקיימים דיונים נוספים בנושא התפשטות הקורונה בהשתתפות ראש הממשלה, שר האוצר, שר הכלכלה וגורמים נוספים. רה"מ מתכוון לפנות לציבור הערבי והחרדי כדי שיבצעו את המלצות משרד הבריאות. הנוכחים דנים בשאלה האם להפוך את המלצות משרד הבריאות לצו מחייב או לא.

 

בבוקר הודיע משרד הבריאות כי אובחנו 90 חולים נוספים בנגיף הקורונה. מצה"ל נמסר הבוקר כי שניים מהחולים שאובחנו אתמול בערב, חולה מספר 335 וחולה מספר 336, שניהם אנשי קבע ובני זוג ממרכז הארץ - שנדבקו בעקבות מגע עם חולה מאומת. חולה 335 הוא גבר בשנות ה-30 לחייו, וחולה 336 היא צעירה בשנות ה-20 לחייה. שניהם במצב קל. בכך עלה מניין חולי הקורונה בצה"ל לתשעה. לפי נתוני משרד הבריאות, מספר אנשי הצוות הרפואי הנמצאים בבידוד עומד על 2,712, מתוכם 799 רופאים ו-640 אחיות. מספר המבודדים שבאו במגע עם חולה מאומת הינו 578. סך כל אנשי הרפואה שנמצאו כחולים עומד על 21. שלושה עובדים של משרד הבריאות, וביניהם סגן ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר אודי קלינר, נחשפו במהלך דיון בבית המשפט לחולה קורונה. השלושה נכנסו לבידוד.

 

הפקולטות למשפטים פנו ללשכת עו"ד - למנוע פגיעה במאות מתמחים

 

18:10 -  בלעדי - דיקאני כל הפקולטות למשפטים בישראל הוציאו היום מכתב יוצא דופן אל ועדת המתמחים של לשכת עורכי הדין בבקשה שיאפשרו למאות סטודנטים למשפטים בשנה ד' להתחיל את תקופת ההתמחות עוד טרם סיום הלימודים בשל משבר הקורונה, שמונע מהם לקיים את המבחנים האחרונים שעליהם להשלים. יוזמת המכתב, פרופ' גילה שטופלר, דיקאנית הפקולטה למשפטים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן אמרה: "לאור המצב החריג שנקלענו אליו, פנינו אל לשכת עורכי הדין במטרה למנוע את הפגיעה במסלול ההתקדמות של הסטודנטים שמסיימים את שנה ד' וביכולתם להתפרנס. אני פונה אל הלשכה לגלות הבנה למצב החריג ולאפשר למתמחים המיועדים להתחיל את תקופת ההתמחות במועדה ולהשלים את הבחינות שנותרו מיד עם סיום המשבר הנוכחי".

 

בחינת הסמכה במשפטים בחינת הסמכה במשפטים צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

 

 

במסגרת המכתב, שעליו חתומים דיקאני הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות ובמכללות בארץ, נטען כי על פי הוראת משרד הבריאות נאלצו המוסדות האקדמיים לקטוע את שגרת הלימודים ובכלל זה לעצור לחלוטין את הבחינות בקורסים שנלמדו בסמסטר האחרון. כתוצאה מכך תלמידי שנה ד' רבים המצויים בפתח ההתמחות וזקוקים לציונים בבחינות על מנת לקבל אישורי התמחות על פי כללי הלשכה נותרו ללא פתרון ואינם יכולים לקבל אישורי התמחות כיוון שחסרים להם יותר משני ציונים. לפיכך מבקשים הדיקאנים כי הלשכה תאשר לאותם מאות מתמחים להתחיל את תקופת ההתמחות גם אם חסרים להם יותר משני ציונים, תוך התחייבות להשלמת הציונים החסרים במועד הראשון האפשרי לאחר תום המשבר.

(ליטל דוברוביצקי)

 

מספר המובטלים מתחילת המשבר - 200 אלף

 

16:20 - לפי הנתונים שנמסרו משירות התעסוקה, 208 אלף מובטלים נרשמו בשירות בחודש מרץ מתחילת המשבר ביום שישי שעבר ועד היום בשעות הצהריים. זאת לעומת 26 אלף בפברואר. מתוכם כ-90% הוצאו לחופשה ללא תשלום. 

(שחר אילן)

 

משכן הכנסת עובר למתכונת עבודה של 30% בלבד

 

15:00 - מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ, קיים היום הערכת מצב עם גורמי המקצוע בכנסת, בנושא השלכות הנחיותיו של משרד הבריאות ומעבר המשק למתכונת עבודה של 30%, על פעילותה השוטפת של הכנסת - בדגש על עובדי ובאי הבית.

 

בין ההחלטות שהתקבלו היום וייכנסו לתוקף באופן מיידי: תוגבל כניסתם של יועצי חברי הכנסת והשרים לשטח הכנסת. תינתן אשרת כניסה ליועץ אחד, מלבד חברי כנסת בעלי מוגבלויות וראשי ועדות לכשיוקמו - להם תותר אשרת כניסה לשני יועצים; יוגבלו אשרות הכניסה לצוותי הסיעות, בהתאם לגודל הסיעה; יבוטלו כל היתרי הכניסה החד יומיים לכנסת מטעמם של חברי הכנסת והסיעות; עד להודעה חדשה, יבוטלו כל היתרי הכניסה הקבועים למעט: עובדי הכנסת, יועצים פרלמנטריים ועובדי הסיעות; תותר כניסת של כתבים פרלמנטריים בעלי אישור קבוע בלבד; הכנסת נערכת להפעלת המזנון במתכונת של חלוקת ערכות מזון ארוזות.

(צבי זרחיה)

 

שטראוס מצטרפת לשיווק עד לבית הצרכנים

 

שבוע לאחר שתנובה הרחיבה את פיילוט המכירה הישירה לבית הצרכנים, מרחיבה שטראוס את פעילותה ומתחילה לשווק חלק ממוצריה לבית הלקוחות. החברה הרחיבה את היצע המוצרים שבאתר האונליין של קפה עלית, הכולל בעיקר קפסולות אספרסו. על רקע זה, החל מהשבוע יוצעו למכירה באתר כלל מוצרי קפה עלית: טורקי, נמס, פלטינום, שוקולית וקפסולות האספרסו, וכן מוצרי יד מרדכי: שמן זית, סדרת הרטבים, סילאן ודבש וממתקים שונים ובהם סוכרזית קלאסי, סטיוויה וסוכרלוז. כלל מוצרי האתר יוצעו בהנחה של 15%עם משלוח תוך 48 שעות עד בית הלקוח, ללא עלות ברכישה מעל 75 שקלים.

 

תנובה השיקה השבוע שירות משלוחים של מוצרי חלב בסיסיים עד הבית תחת הפיילוט "תנובה עד הבית". אתר ההזמנות כולל חבילות מוגדרות מראש של מגוון מוצרי חלב. המשלוח יהיה ללא עלות וניתן יהיה לקבל את החבילה. מדובר בחבילות מוצרים שהרכבן קבוע מראש ועלותן החל מ-78 שקלים, בהתאם לגודל.

(נורית קדוש)

 

ירידה חדה בביקוש למשכנתאות חדשות; מי שכבר פתח בהליך להוט לסיימו לפני שהריביות יעלו

 

14:30 - ירידה חדה במספר הבקשות החדשות למשכנתאות - כך עולה ממידע שנמסר על ידי המערכת הבנקאית. כדי ליטול משכנתא נדרשים הלווים הפוטנציאלים להביא צילומים של שלוש משכורות אחרונות, והחשש הוא, כמובן, שככל שיותר ויותר עובדים יוצאו לחופשה ללא תשלום ויפוטרו יהיה יותר קשה להביא את התלושים שמהווים תנאי למתן משכנתא.

 

אלא שבמקביל הבנקים מדווחים כי ביחס לבקשות לנטילת משכנתא שכבר הוגשו וטרם טופלו, הלווים דווקא מפעילים לחצים לממש את האישורים שניתנו ולהקדים את קבלת המימון, בין היתר מתוך חשש כי ריבית המשכנתאות תתייקר. הבנקים כבר החלו לייקר את ריבית המשכנתאות כשהריבית השקלית הלא צמודה כבר התייקרה בין 0.5%-1% והחשש הוא מהתייקרות נוספת וניסיון לקבל את המשכנתא בתנאים שהובטחו עוד ערב המשבר. הביקוש החד מצד מי שכבר התניע את התהליך פוגש את המערכת הבנקאית בסוג של כאוס כשיש מיעוט סניפים מתפקדים בשל מתכונת חירום שבה פועל הבנק. בבנק הפועלים למשל רק שליש מהסניפים, כ-53, כך שהעומס על הפגישה עם יועצי המשכנתא והשלמת הפרוצדורה לנטילתה כבדים מתמיד. בתוך כך ממשיך העומס על המוקדים הטלפוניים של הבנקים בבקשה להקפיא את המשכנתא הקיימת בשלושה חודשים עם אלפי פניות מדי יום.

(רחלי בינדמן)

 

ליצמן הודיע ליו"ר הכנסת: אמנע מלהגיע למליאה

  

13:50 - שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי ימנע מלהגיע בתקופה הקרובה אל הכנסת, בשל סכנת ההידברות בקורונה. ליצמן שיגר מכתב אל אדלשטיין בו כתב בין היתר כי "האמת חייבת להיאמר, ובמצב הנוכחי הימצאות של אנשים מחוץ למרחב הפרטי שלהם גובלת בסכנה ממשית, על אחת כמה ומכמה כשמדובר באוכלוסיה בגיל מתבגר, בעלי רקע רפואי ומערכת חיסונית ירודה. לאור זאת ולאור חשיפתם של מספר שרים וחברי כנסת לחולי קורונה מאומתים, בעצת גורמי הרפואה איתם אני עומד בקשר, אני אשתדל להימנע מלהגיע למשכן בתקופה הקרובה".

 

השרים צחי הנגבי ואריה דרעי, כמו גם חברי הכנסת אלון שוסטר ורם בן ברק, התבקשו אתמול להישאר בבידוד, לאחר שנפגשו בשבוע האחרון עם שי חג'ג', יו"ר מועצת מרחבים שאובחן כחולה קורונה.

 

(צבי זרחיה)

 

בוטל המכס על אלכוהול לייצור אלכוג׳ל

 

13:40 - בנסיון להתגבר על המחסור באלכוג'ל לחיטוי הידיים, הסיר משרד הכלכלה את המכס על חומר הגלם העיקרי של המוצר. תעשיית ייצור חומר החיטוי משתמשת ב"אלכוהול מפוגל" - חומר גלם ממנו מיוצר, בין היתר, תכשיר ג'ל חיטוי. להבדיל מיבוא אלכוהול מפוגל למטרת ייצור, המס על יבוא אלכוהול נקי עומד על 85 שקל לליטר. בהתאם לכך, הודיע משרד הכלכלה והתעשייה ליבואנים וליצרנים, כי ניתן לייבא "אלכוהול נקי" בו יעשה שימוש למטרת ייצור חומרי ניקוי וחיטוי ללא מס הקניה.

 

בשבוע האחרון פנה שר הכלכלה לרשתות המזון והפארם ואלו הביעו נכונות למכור את מוצרי הג'ל במחיר אשר לא יעלה על 9.90 שקל ל-100מ"ל. חלק מהרשתות אף הודיעו כי ימכרו את המוצר בכמות של 500 מ"ל, במחיר של 19.90 שקל.

(נורית קדוש) 

פס ייצור לחומרי חיטוי ידיים פס ייצור לחומרי חיטוי ידיים צילום: טל שובל

 

התפלגות הגילאים של החולים בישראל

 

 

ארקיע עוברת להטסת מטענים 

 

13:05 - לאחר הירידה החדה בטיסות הנוסעים, ארקיע פונה לטיסות מטען. לפני ימים ספורים הודיעה גם ישראייר על מהלך דומה. לפי ארקיע, הבוקר הושק שיתוף פעולה חדש בינה לבין לחברת ק.א.ל, קווי אוויר למטען: מטוסי נוסעים ישמשו לחילוץ מטענים קריטיים ליצוא וליבוא הישראלי. לפי ארקיע, שיתוף הפעולה החדש נועד מצד אחד לענות לצרכים שנוצרים להבאת מטענים דחופים במיוחד, שבהם השירות הרגיל של ק.א.ל, המשלב טיסה והפצה במשאיות, ארוך מכפי הנדרש. מצד שני יאפשר השירות לארקיע לפעול ולהשתמש במטוסיה המושבתים עקב הפסקת טיסות הנוסעים.

(תומר הדר)

 

מצמצמים תנועת משאיות: נמלי ישראל יתנו 200 שקל למי שיסיע מכולה בשעות הלילה

  

12:50 - חברת נמלי ישראל (חנ"י) החליטה להרחיב את שורת התמריצים שהיא מעניקה למשתמשי התובלה הימית והיא מרחיבה את שעות הפעילות של נמלי חיפה ואשדוד. על פי החלטת החברה, יצואנים ויבואנים שישנעו מכולות בשעות הערב יזכו למענק כספי של 200 שקל לכל מכולה. המענק יועבר לכל שינוע בין השעות 22:00 ל-06:00 בבוקר למחר.

 

נמל חיפה נמל חיפה צילום: אריאל ורהפטיג

 

במקביל, כלל הלקוחות שמאחסנים סחורות במרכזי העורף הלוגיסטי של שני הנמלים, יזכו לדחיית תשלומי עמלות לרבעון הבא. עוד הוחלט על הקדמת תשלומים לספקי החברה השונים. יו"ר דירקטוריון החברה עוזי יצחקי, מחדד שמשבר הקורונה לא משפיע לעת עתה על בניית שני הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד, ואלו נמשכים כסדרם.

(ליאור גוטמן) 

 

הרשות להגנת הצרכן לא תאכוף סימון מחירים

 

12:45 - הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה שהיא תקל על הקמעונאים בתחום המזון ובעיקר בתחום מוצרים שעוזרים להתמודד עם משבר הקורונה (ניירות טואלט, מסכות, אלכוג'ל וכו') והיא לא תבצע אכיפת סימון מחירים על גבי כל מוצר בתקופת המשבר.

 

לפי ההודעה, "הממונה על הרשות הנחה את חוקרי הרשות, לא לאכוף את הוראת החוק לעניין סימון מחירים על גבי הטובין, ובלבד שקיים שלט מחיר ברור שיהיה צמוד למדף בו מונח המוצר או סימון דיגיטלי על המדף".

 

ראש העיר רחובות וראש מועצת אשכול נכנסו לבידוד

 

11:55 - ראש העיר רחובות רחמים מלול הודיע כי ייכנס לבידוד מאחר ששהה בסעודת פורים בשבוע שעבר שבה היה חולה קורונה. במקביל, גם ראש מועצת אשכול שבעוטף עזה, גדי ירקוני, הודיע כי ייכנס לבידוד לאחר שנכח בכנס חקלאות בשבוע שעבר, שבו שהה גם חולה קורונה.

 

עיריית תל אביב סגרה את הנסיעות החינמיות בשבתות

 

10:50 - עיריית תל אביב הודיעה לפני שעה קלה (ד') ש"בצל התפשטות נגיף הקורונה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, החליטו ראשי הרשויות המפעילות את מיזם "נעים בסופ"ש" שלא להפעילו זמנית".

 

קווי השבת בגוש דן קווי השבת בגוש דן צילום: דנה קופל

 

כזכור, מיזם "נעים בסופ"ש הוקם בסוף 2019 כרשת קווים בין עירונית, המחברת בין הערים הגדולות במרכז, לרבות גבעתיים, רמת השרון וקריית אונו. הנסיעה בקו הייתה חינמית אין כסף, מציאות שמנעה ממשרד התחבורה לבלום אותו תחת הטענה שלשלטון המרכזי אסור להגיד לשלטון המקומי מה לעשות עם כספי המיסים. המיזם הפעיל אוטובוסים גדולים וקטנים משישי בערב ועד מוצ"ש. עלות ההפעלה הייתה כ-13 מיליון שקל לשנה.

 

"כעת, עם צמצום הפעילות בתחבורה הציבורית והנחיות משרד הבריאות הקוראות להימנע ככל האפשר מיציאה מהבית, מהתקהלות, ומשהייה בחללים סגורים יחד עם אנשים נוספים, הוחלט שלא להפעילו זמנית ומתוך תקווה לחדש את הפעלתו בקרוב. ראשי הרשויות השותפות למיזם, קיבלו החלטה אחראית על השהייה זמנית של שירות "נעים בסופ"ש". לצערנו נכפתה עלינו תקופת חירום וכולנו נדרשים לגלות אחריות אישית וציבורית ולהישמע להנחיות", מסרה מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו ומחזיקת תיק התחבורה.

(ליאור גוטמן)

 

לא רק ענף השכרת הרכב נפגע: אלדן סוגרת זמנית את המלונות בצרפת ובירושלים

 

10:40 - חברת השכרת הרכב והנדל"ן אלדן הודיעה שהיא סוגרת שני מלונות, אחד בצרפת ואחד בירושלים. את המלון במרכז פריז - VERALIN, רכשה אלדן בשנת 2002. את המלון בירושלים - "מלון אלדן" רכשה החברה לפני כשנתיים.

 

מומי דהן, מבעלי החברה פרסם כי: "עד לפני חודשיים התרוצצו כולם וחיפשו להקים בתי מלון. האופוריה הייתה בשיאה וענף המלונאות הפך למבוקש. הרבה ציקצקו בלשונם כשאמרתי :״תיזהרו, מניסיון של מעל 20 שנה, ההשקעות בענף עצומות ולאורך זמן הענף לא יציב ובתקופת משבר קשה להתאושש. בואו קודם נייצב את הענף ונחזק אותו לפני שרצים להקים מלונות חדשים...״. אז אמרתי! היום סגרנו את דלתות מלון אלדן ירושלים ומלון ורלן פריז. הנגיף חוצה גבולות ופוגע בעסקים בכל העולם. ליבי ליבי עם העובדים היקרים שנשלחו לחופשות וחל״ת עם דמעות בעיניים".

(תומר הדר)

 

אובר משעה את שירות הנסיעות השיתופיות בארה"ב. בישראל שיתופי הנסיעה מתרסקים

  

7:45 - אובר משעה לחלוטין את השימוש בשירותי שיתופי הנסיעות בארה"ב וקנדה. כך הודיעה החברה. לפי אובר, שירותי ה SHARED RIDES של החברה,כלומר האפשרות לנסוע ברכב עם נוסעים נוספים הנוסעים לאותו יעד, מושעים לחלוטין בעקבות החשש ששיתופי נסיעות יביאו להתפשטות של הנגיף. בנוסף שלחה אובר למשתמשיה בארה"ב הודעה המדגישה את הסכנות הבריאותיות הטמונות גם בשירותי נסיעות שאינם משותפים עם נוסעים אחרים וביקשה מהנוסעים לשבת במושב האחורי, לשטוף ידיים לפני ואחרי נסיעות ולהקפיד על נסיעה ברכב שחלונותיו פתוחים- לטובת איוורור יותר טוב.

 

בנתיים, בישראל, באפליקציות שיתוף הנסיעות השונות, קרי ווייז קארפול ומוביט לא עלו כל אזהרות או עדכונים אודות נהלים לנסיעה עם שיתופית בימי הקורונה. ועם זאת, לפי נהגים ונוסעים המשתמשים בשירותים בישראל, תנועת הנוסעים השיתופיים "צנחה כמעט לאפס" מסיבות ברורות. גם במוביט וגם בווייז קארפול לא סיפקו עד כה נתונים אודות היקף הנסיעות השיתופיות במענה לפניית כלכליסט.

(תומר הדר ואודי עציון)

 

מצב החולים בישראל (קל קשה, בינוני)

 

 

 

רשות הטבע והגנים: כל שמורות הטבע בישראל סגורות עד להודעה חדשה

  

7:25 - כל שמורות הטבע בישראל סגורות מהיום (ד') ועד להודעה חדשה, כך מודיעה רשות הטבע והגנים. לפי הודעת רשות הטבע והגנים, הודעה זו כוללת את חניוני הלילה וגם את חופי הים. כזכור, למגינת ליבם של המתרחצים המעוניינים להתרחק מהוירוס, השבוע הודיע משרד הפנים כי פתיחתה הרשמית של עונת הרחצה בישראל שיועדה להתקיים ב 1 באפריל נדחית עד למועד לא ידוע.

(תומר הדר)

 

ים המלח ים המלח צילום: תומריקו

 

חברות ההשכרה נאבקות בירידה בביקושים בהורדת מחירים

 

7:00 - עם צמצמום פעילות התחבורה הציבורית, אוטותל ו-Car2Go מוותרות על דמי המנוי החודשי, באדג'ט מציעה מכוניות בהשכרה לחודש בהנחה של 40%.

(אודי עציון)

 

מפת חולים בעולם

 

 

 

מפת חולים באירופה

 

 

x