$
בארץ

משבר הקורונה

השב"כ: "איכון הסלולריים של חולי הקורונה החל"

השירות החל לאכן את הניידים של חולי קורונה מאומתים במסגרת החקירה האפידמיולוגית שלהם, מה שיאפשר לשלוח הודעות לאנשים ששהו בקרבתם שעליהם להיכנס לבידוד. עד כה אוכנו חולים בודדים אך הכוונה היא להרחיב את השימוש באמצעי זה, כפי שהצהיר הערב נתניהו: "נגביר דרמטית את יכולת האיתור והבידוד של הנדבקים"

עמיר קורץ 00:1118.03.20

השב"כ החל באיכון טלפונים סלולריים של חולי הקורונה המאומתים, ועד כה אוכנו הניידים של מספר חולים בודדים. זאת כחלק מהמאמץ לאתר את המיקומים שבהם שהו החולים במסגרת החקירה האפידמיולוגית שלהם ולאתר את האנשים שבאו עמם במגע. בשב"כ אישרו הערב (ג') כי "האיכון החל", אולם לדבריהם, "בנושא התוצרים לא נוכל לדון".

 

 

 

בשלב זה, עם תחילת השימוש ב"אמצעים הטכנולוגיים", כהגדרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאושרו בלילה החולף על ידי הממשלה כחלק מתקנות לשעת חירום, אוכנו הטלפונים הניידים של כמה חולים. הן השב"כ והן משרד הבריאות לא מתייחסים לכמות החולים שנעשה שימוש באותם אמצעים במסגרת החקירה האפידמיולוגית שלהם, אולם כבר הערב ניתן לראות בעדכוני משרד הבריאות מספר חולים שהמסלולים שלהם מפורטים במיוחד, כולל ציון של דקות מדויקות שבהן הם שהו בכל יעד.

 

חלק מהמסלול של חולה 247 מהטלגרם של משרד הבריאות חלק מהמסלול של חולה 247 מהטלגרם של משרד הבריאות

 

הכוונה כעת היא להגביר את השימוש באיכון הסלולרי כחלק מהחקירה האפידמיולוגית של החולים המאומתים, וזאת כדי שניתן לדעת מה היה המסלול שעשו ב-14 הימים בטרם אובחנו כחולים. הטכנולוגיה מאפשרת לשב"כ לזהות את הניידים של האנשים ששהו בקרבת החולה המאומת במסלול שלו, כך שניתן יהיה להודיע להם באופן ישיר שנחשפו למחלה ועליהם להיכנס לבידוד או להיבדק. השימוש בשיטה זו עשוי לסייע בקבלת המידע בקלות ובמהירות ולאפשר להודיע לכמות גדולה וספציפית של אנשים להיכנס לבידוד, ובכך לסייע לבלימת התפשטות נגיף הקורונה. מדובר רק באיתור מיקום של הסלולרי ובשב"כ הבהירו כי אין להם כל כוונה לחדור לטלפונים הסלולריים ולתוכן השיחות או ההודעות של האנשים.

 

נתניהו התייחס לנושא המעקבים אחר החולים הערב בנאומו ואמר כי "נגביר דרמטית את יכולת האיתור והבידוד של הנדבקים. התחלנו היום להפעיל את הטכנולוגיה הדיגיטלית שמאתרת את האנשים שבאו במגע עם חולי הקורונה. נודיע לאנשים אלה להיכנס לבידוד של 14 יום. אלה צפויים להיות מספרים גדולים, אפילו גדולים מאוד, ואנחנו נודיע על כך כבר בימים הקרובים. הכניסה לבידוד לא תהיה המלצה, היא חובה ואנו נאכוף אותה בדרך ללא פשרות. זהו מהלך קריטי להאטת התפשטות המגיפה".

x