$
בארץ

משבר הקורונה

ביקורת חריפה בענף התיירות על החלטת משרד הביטחון לשתף פעולה רק עם מלונות דן

מלונאים שפנו לכלכליסט, טענו כי הציעו מחירים נמוכים מאלו של מלונות דן לשיכון חולי הקורונה, ואף היו מוכנים לעמוד בכל התנאים שיעמיד משרד הביטחון, אולם במשרד דחו את פנייתם. רק לאחר פניית "כלכליסט" למשרד הביטחון ופניות של מלונאים ליועמ"ש פרסם המשרד הביטחון קול קורא המאפשר למלונות נוספים להגיש עד מחר בקשה לתת את אותו שירות

עמרי מילמן 19:0817.03.20

מספר מלונאים פנו ל"כלכליסט" וחשפו כי למרות פניות יזומות שלהם לגורמים במשרד הביטחון כדי להציע את המלונות שלהם - במרכז הארץ ובצפון לטובת שיכון חולי הקורונה, במחירים נמוכים ממלונות דן - במשרד הביטחון ביטלו את ההצעות וטענו כי אין להם עניין לעסוק בחיפוש מלונות. יש לציין כי מלונות דן, נמצאים בשליטת פדרמן, שהוא גם בעל השליטה באלביט, אחת הספקיות החשובות של משרד הביטחון, שרכשה לפני כשנה וחצי את תעש מהמדינה.

 

בתקופת המשבר הנוכחית ענף התיירות היה הראשון להפגע ומלונות רבים נותרים כעת ריקים. אותם מלונאים טענו כי הציעו מחירים נמוכים מאלו של מלונות דן ואף אמרו כי ישוו או יורידו כל מחיר שהציעו מלונות דן. לטענת המלונאים, בעלי מאות חדרים כל אחד, הם גם הסכימו לעמוד בכל התנאים שיעמיד משרד הביטחון אולם במשרד הביטחון דחו אותם בביטול. מלונאים אף פנו למשרדי הביטחון, האוצר וליועץ המשפטי בממשלה באמצעות עורכי דין ואיימו כי ינקטו בהליכים משפטיים לאור ההחלטה לשכור את כל 1,000 החדרים מרשת מלונות דן בלבד ולא לבחור במלונות נוספים במקביל, מה שמהווה פגיעה בלתי מוצדקת ובלתי שוויונית.

 

 

 

רק לאחר פניית "כלכליסט" למשרד הביטחון ופניות של מלונאים ליועץ המשפטי לממשלה פרסם משרד הביטחון הבוקר קול קורא המאפשר למלונות נוספים להגיש בקשה לתת את אותו שירות אכסניה למבודדי הקורונה. מלונות שמתאימים יוכלו להגיש עד מחר בקשה למשרד הבריאות. מנגד, סגירת העסקה מול מלונות דן, החלה, כך עולה מהדיווח של הרשת לבורסה ביום שני וכבר בשעות הערב הודיעו במשרד הביטחון על השימוש במלונות דן פנורמה ובתל אביב ומלון דן בירושלים.

 

 

דן פנורמה דן פנורמה צילום: מוטי קמחי

 

סוד ביטחוני - כמה עולה מחיר ללילה בבית מלון

 

במשרד הביטחון ובמלונות דן סירבו להשיב לשאלת "כלכליסט" לגבי העלות לחדר ללילה.

 

אולם גורמים המעורים בנושא טוענים כי הפער בין מה שמשרד הביטחון ישלם למלונות דן לבין מה שהציעו מלונות בינוניים אחרים מגיע לכ-50%. במשרד הביטחון טענו כי הצורך לקבל החלטות מהר ולהכין את התשתית לקלוט את החולים לא איפשרה לעשות מכרז מסודר, אולם אי אפשר שלא לתהות מדוע דווקא בתקופה מורכבת זו במיוחד לעסקים קטנים ובינוניים ובמיוחד בענף התיירות, משרד הביטחון לא ממנף את המהלך ומנסה גם לסייע לעסקים בינוניים, במקום לאחד גדול עם כיסים עמוקים יחסית, ועל הדרך גם לחסוך מעט לקופת המדינה שגם כך עומדת לפני תקופה קשה במיוחד.

 

בשוק המלונאות מעריכים כי הרווחים מהמהלך עבור מלונות דן לא יהיו גדולים (במיוחד אם לוקחים בחשבון את הסכנה שבפגיעה במוניטין המלון שיתוייג כ"מלון קורונה") אולם במצב בו נמצא הענף כרגע - גם רווח קטן או מניעת הפסד והמשך העסקת העובדים הוא משהו שמלונות רבים היו מסכימים לקבל בשמחה. זאת במיוחד לאור נאומיו האחרונים של שר הביטחון בנט שמנסה להצטייר כמי שמסתכל על התמונה הגדולה בכל הנוגע למשק הישראלי בפן הבריאותי והכלכלי.

 

ממשרד הביטחון נמסר כי המשרד "ביצע הליך תחרותי מזורז (עקב הדרישה לקלוט חולים בתוך 48 שעות) בין 3 רשתות בתי מלון - דן, ישרוטל ופתאל, על פי קריטריונים אחידים שקבעו משרדי הממשלה הרלוונטיים ובראשם משרד הבריאות. רשת דן היא שנבחרה לספק את השירותים בשני מלונות בירושלים ותל אביב. זאת לאחר שהצעתה היתה הטובה ביותר, הן בהתאמה לקריטריונים המקצועיים והרפואיים והן בהצעתה הכספית. במידה ונידרש להרחיב את היקף המלונות יתקיים תהליך נוסף".

 

מרשת קלאב הוטל נמסר דווקא כי לאור הרקע הביטחוני של הבעלים של מלונות דן, הדבר נעשה בצורה ראויה, שכן עיכובים היו עלולים לפגוע בביטחון המדינה.

x