$
בארץ

משבר הקורונה

אל על: כ-5,000 עובדים הוצאו היום לחופשה ללא תשלום

המהלך תאפשר לאחר שהוועד הסיר את התנגדותו. החברה הודיעה לעובדים כי רוב זכויותיהם יישמרו

נווית זומר 12:0917.03.20

כ-5,000 עובדי אלעל יוצאים היום לחל"ת לאחר שוועד העובדים הסיר את התנגדותו למהלך. במקביל חלה התקדמות ביחסי הועד וההנהלה ובימים האחרונים מתקיימות שיחות בין הצדדים. סלע המחלוקת הוא פיטורי 600 עובדים קבועים כפי שכלול בתכנית ההבראה שהגישה אל על למשרד האוצר.

 

אל על. נדרשת לפטר 600 עובדים אל על. נדרשת לפטר 600 עובדים

 

למרות הפרסומים של הנהלת אל על לפני 10 ימים על הוצאה של עובדים לחל"ת, בפועל לא בוצע דבר בשל התנגדות הוועד. הוועד לא התנגד עקרונית להוצאה לחל"ת, אלא השתמש בכך ככלי במאבק בנושא הפיטורים.

 

בפגישת הוועד עם האוצר, במוצ"ש האחרון, (בנפרד מפגישת הנהלת אלעל עם האוצר) הבהירו נציגי האוצר באופן חד משמעי כי חייבים לנקוט בצעדי התייעלות נוספים כתנאי להלוואה. במהלך הפגישה הציג הוועד תוכנית התייעלות משלו שכוללת ויתור על כ-1,400 עובדים אך ללא פיטורים של עובדים קבועים.

 

 

 

אל על הודיעה לעובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום כי רוב הזכויות שלהם יישמרו, כלומר ההנהלה תמשיך להפריש לעובדים לקרן פנסיה, לביטוחי בריאות והמשך הוצאות רכב לעובדים הזכאים. כמו כן, שלא כנהוג ביחס לחל"ת, בהודעה נמסר: "אנו מאפשרים לעובדים לעבוד בעבודה פרטית במהלך החל"ת ללא צורך בקבלת היתר מההנהלה. ככל שהביקושים המסחריים ישתפרו, אנו נשמח לבקש אותך לשוב לעבודתך קודם לתום החל"ת. היה ובמועד סיום החל"ת לא יסתמן שיפור בפעילות המסחרית, נאלץ להאריך את החל"ת ונודיעך במועד. הצעדים נעשים בלית ברירה נוכח מציאות בלתי אפשרית שנכפתה עלינו. לצערנו לאחר שבחנו את כל החלופות האפשריות, לרבות בשיח עם ועד העובדים, אנו נמצאים במצב שבו אין מנוס מהוצאה לחל"ת של רבים מעובדי החברה".

 

האוצר דרש  מאל על חיסכון שנתי של כ-200 מיליון דולר שיושג בחלקו על ידי פיטורים והפחתות שכר. כמו כן, הבהיר האוצר כי ההלוואה לא תינתן על ידי הממשלה אלא באמצעות בנק שיאשר את היתכנות תוכנית ההבראה והבטחת הפירעון שלה.

 

x