$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

לאחר ההודעה על תקנות החירום: אלו הענפים והחברות שצפויים להמשיך לעבוד כרגיל

בענף הבנייה והתשתיות תתאפשר עבודה במתכונת מלאה על פרויקטים באוויר הפתוח; בענף התקשורת - נותני שירותים בתחום הסלולר וספקי אינטרנט ימשיכו לעבוד כרגיל; ובענף החקלאות יוחרגו מחלבות, משחטות ובתי אריזה; עם זאת רשימת המגזרים שיוחרגו עדיין לא סופית

אמיתי גזית 11:3717.03.20

בשעות הקרובות יוכרע אילו מפעלים, חברות וענפים יוחרגו מהוראות החירום שמאפשרות למקומות עבודה להעסיק רק 30% מכוח האדם. בדיונים משתתפים בכירי משרד האוצר, המל"ל, המועצה הלאומית לכלכלה ומשרד הבינוי, כמו גם נציגי מגזרים במשק, ובהם התאחדות הקבלנים בוני הארץ והתאחדות התעשיינים.

 

אתר בנייה. הענף יוחרג מתקנות החירום אתר בנייה. הענף יוחרג מתקנות החירום צילום: נעה קסלר

 

בין היתר, נבחנות ההשלכות הכלכליות הרוחביות של השבתת ענף, ותרומתו לתוצר ולצמיחה. כך למשל, מסתמן כי חלקים מההייטק, ובהם התוכנה יקבלו אישור לעבוד במתכונת רחבה יותר. זאת מתוך הבנה כי חשוב לשמר את הענף שיעזור לחלץ את המשק לאחר תום המשבר.

 

רשימת המגזרים שהוחרגו עדיין לא סופית, אך טיוטה שהגיעה לידי כלכליסט מאפשרת לקבל תמונה של הכיוון אליו נושבת הרוח.

 

בענף הבנייה והתשתיות הכוונה היא לאפשר עבודה במתכונת מלאה על פרויקטים באוויר הפתוח. כמו כן, תתאפשר עבודה בכל המפעלים התומכים בבנייה ותשתיות, ובהם: כרייה, מחצבים, ייצור מלט, חומרי ומוצרי גמר, מוצרי בידוד ואיטום, מערכות בניין, ציוד הרמה ושינוע, יצור אלמנטים טרומיים, מכוני בקרה, מעבדה ובדיקה. כמו כן, יוחרגו החברות החיוניות לתפעול מערך הדיור הציבורי ובהן עמידר, חלמיש ושקמונה.

 

בתחום התקשורת מצויים ברשימת המוחרגים נותני שירותים בתחום הסלולר, ספקי אינטרנט, ותשתיות לוויין, דואר, טלוויזיה ועיתונים; בתחום הרווחה, מסגרות לבעלי מוגבלויות, שירות לקשישים, מעונות יום שיקומיים, מוקדי טלפונים הקשורים לרווחה ומרכזי הגנה לנפגע תקיפה מינית; בענף המזון והמשקאות, תתאפשר פעילות של מכירה, ייצור, אחסנה, ואספקה; נראה כי גם ענף החקלאות יוחרג לרבות מחלבות, משחטות ובתי אריזה; הבנקים יוכלו להפעיל כ-500 סניפים, ותתאפשר קבלת קהל חלקית בכמחציתם; יוחרגו גם חברות האשראי, בתי השקעות וספקי שירותים קריטיים לענף הפיננסים.

x