שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

משבר הקורונה

ההלוואות לעסקים צוברות תאוצה, אבל לא מספקות פתרון מלא

עסקים החלו לפנות לקבלת הלוואות מהקרן המיוחדת שהעמידה המדינה, ולפי גורמים במערכת הבנקאית יאושרו אלפי בקשות בשבועות הקרובים. הבעיה: הלוואות רק דוחות את הקץ. ללא הטבות משמעותיות יותר, עסקים יקרסו

עירית אבישר 09:0217.03.20

מסלול ההלוואות שמציעה המדינה לעסקים מעורר עניין, אבל רחוק מלספק פתרון למגזר העסקי בזמן משבר הקורונה. במערכת הבנקאית מציינים כי נרשמו כבר מאות פניות ומעריכים שהקצב יגבר בתקופה הקרובה ויגיע לאלפי פניות, אם לא יותר. עוד מעריכים כי המדינה תצטרך להרחיב את הקרן להלוואות, שעומדת נכון לעכשיו על 8 מיליארד שקל.

 

מסעדה סגורה בת"א מסעדה סגורה בת"א צילום: איי פי

 

 

לפי הערכות, עד כה אושרו כ־80 הלוואות, אך הנתון אינו משקף את התמונה המלאה שכן הקרן הושקה רק בשבוע שעבר. בנוסף, ככל הנראה אין עדיין מספיק מודעות בקרב בעלי העסקים לקיומה של הקרן, בשל היעדר שיווק ופרסום.

 

הקרן מציעה הלוואות בתנאים משופרים ובערבות המדינה לעסקים קטנים. את ההלוואה ניתן לקבל דרך הבנקים לאומי, מזרחי טפחות, מרכנתיל והבינלאומי.

"הקרן היא לא פתרון, היא רק פלסטר שיכול לעזור לעסקים באופן זמני", אמר גורם בנקאי בכיר. במערכת הבנקאית מעריכים שהרוב הגדול של העסקים הקטנים והבינוניים יבקש אשראי בקרוב לאור המצב - ומי שלא יאושר לו יפנה אל הקרן. עם זאת, הקרן רחוקה מלהיות הפתרון המלא לבעיות המגזר העסקי.

 

המדינה ערבה ל־85% מהסכום בקרן, אך מסתמן כי הבנקים לא ימהרו לאשר כל בקשה. לדברי גורמים במערכת הבנקאית, ערבות המדינה בפועל נמוכה מ־85% וחלק לא מבוטל מהסיכון נמצא אצל הבנקים. "לא יחולק פה כסף ברחובות", אמר גורם בבנקים. "אשראי יינתן רק לעסקים שיראו שיש להם תזרים חזק ויציב בעת שגרה, יכולת להעמיד ערבות לאשראי ושהעסק נוקט פעולות לצמצום הוצאות בתקופה זו".

 

כמו כן, הלוואות אינן הפתרון. הן רק דוחות את הבעיה. עסק שהולך ומתמנף בסופו של דבר יקרוס. נראה כי אין מנוס מהקלות דרמטיות לעסקים, למשל בתשלומי מס ואולי מתן מענקים.

x