$
בארץ

משבר הקורונה

מספר חולי הקורונה העדכני בישראל עלה ל-298

בתחילת היום עמד מספר החולים על 255: ארקיע מפסיקה את הטיסות לאילת, רש"ת תנקוט בצעדי התייעלות נוספים - "המשבר הקשה בתולדותינו"; 110 עובדי המתחם הלוגיסטי של חברת חשמל בגן שורק נמצאים בבידוד; האחיות דורשות תוספת מיגו

כלכליסט ו-ynet 22:0516.03.20

משרד הבריאות עדכן כי מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-277 מ-255. מוקדם יותר היום עדכן המשרד על עלייה דרמטית יותר - ל-344 מקרים חדשים - ולאחר מכן הבהיר כי מדובר בטעות.

 

 

21:56 - החל ממחר עובדים לא חיוניים בבנק לאומי יצא לחופשה עד סוף מרץ - מחציתה תמומן על ידי הבנק

 

בנק לאומי יספוג מחצית מימי החופשה שצפויים לעובדים שלהם שלא יגיעו לעבודה. בכירי הבנק עדכנו היום כי עובדים אשר תפקידם הוגדר כחירום/חיוני וקיבלו על כך הודעה היום מהמנהל הישיר - החל ממחר 17/3 ימשיכו לעבוד במתכונת מלאה.

 

כל יתר העובדים, כשלפי הערכות מדובר במעל שליש מעובדי החברה, החל ממחר 17/3 ועד סוף מרץ יצאו לחופשה. "אנו מבינים את המשמעויות והקשיים הכרוכים בכך ולכן קיבלנו החלטה בהנהלת הבנק, בתיאום עם ארגון העובדים, כי מחצית מימי החופשה יהיו על חשבון לאומי ומחצית ניצול ימי חופש של העובדים".

(רחלי בינדמן) 

 

21:50 - העומס בחנויות המזון נמשך: רשת יוחננוף פותחת חנויות 24 שעות ביממה

 

בנסיון להקל על העומס בחנויות, רשת יוחננוף נערכת לפעילות במתכונת חריגה. בעקבות החמרת המגבלות מצד הרשויות, החליטה החברה על פתיחת 2 חנויות גדולות בחדרה וברחובות במתכונת פעילות רציפה לאורך היממה (24 שעות) ובוחנת פתיחת חנויות נוספות במתכונת זו, במידת הצורך. מטה החברה, שפעולתו הסדירה הכרחית למתן תמיכה שוטפת בחנויות, המתפקדות כחלק ממערך מל"ח (משק לשעת חירום), ערוך לעבודה מרחוק באמצעים טכנולוגיים והחל לפעול כך במתכונת חלקית עקב המגבלות האחרונות שהוטלו על הציבור.

 

במקביל, הרשת החלה להיערך עם מאגרי מלאי הן במרלו"ג והן בשטחי התפעול והשירות הצמודים לחנויות שלה. בנוסף, תגברה החברה את מערך שינוע הסחורה לחנויות. בחברה שבשליטתו וניהולו של איתן יוחננוף, מעריכים כי שיטת העבודה במסגרתה ממלאים עובדיה את מדפי החנויות בלילות, תורמת אף היא ליכולת החברה לספק את הביקושים החריגים בתקופה זו.

 

ההתאמות שביצעה הרשת יוצאות לדרך לאחר הסתערות הצרכנים על רשתות השיווק בשבוע שעבר, שהגיעה לשיא בשבת בה נרשמו תורי ענק מחוץ לחנויות, הובילה לשיא מכירות.

 

מנתוני סטורנקסט לסיכום השבוע 11 השנה (שבוע שנגמר בשבת נ״ק), מדובר בשבוע עם המכר הגבוה ביותר בשנים האחרונות שהסתכם ב- 1.3 מיליארד שקל. מדובר במכירות הגבוהות בכ- 50% משבוע ממוצע ב-201 וגבוהות ב-160 מיליון שקל יותר משבוע חג הפסח ב-2019 שהחזיק בשיא עד כה.

 

קטגוריית נייר טואלט היא הקטגוריה הנמכרת ביותר בשבוע החולף עם מכר של יותר מ34 מיליון שקל. הקטגוריה יותר מהכפילה את עצמה משבוע שעבר וצמחה ב- 124%. לצד זאת, מוצרי השימורים והמזווה ממשיכים בצמיחות חדות, יחד עם מוצרי תמ"ל וחיתולים.

(נורית קדוש)

 

19:40 - כוח משימה מיוחד של המשטרה - מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן החליט על הקמת מפקדה משימתית מיוחדת, משולבת בשוטרים ולוחמי מג"ב, שיפעלו לאכיפת צו בריאות העם ושתיערך להתמודדות עם כלל התרחישים, כולל הרחבת מאמצי האכיפה או החמרת ההגבלות ככל שאלה יידרשו. לדברי המשטרה, הפעלת המפקדה תתבצע בהתאם להערכות המצב המתקיימות באופן שוטף בתוך משטרת ישראל ובשיתוף עם משרדי הממשלה השונים.

 

 צילום: דוברות המשטרה

היום ערכה המפקדה אימון ראשון ובין התרחישים שתרגלו השוטרים: הפרת בידוד או הסגר של חשוד נשא קורונה, פינוי רפואי לבית חולים, סיוע לאזרחים במצוקה על ידי חלוקת מזון ותרופות, טיפול בעצורים או מעוכבים נשאי הנגיף, ניסיונות פגיעה בשוטרים, טיפול באירועי ביזה ועוד.

 

כהן אמר לשוטרי המפקדה כי ״זוהי שעת חירום לאומית ועלינו מוטלת האחריות להיות בחזית ולסייע בהגנה על שלומם, ביטחונם ובריאותם של אזרחי ישראל״ (עמיר קורץ)

 

19:25 - האחיות זועמות -  "אם נמשיך בדרך הזו, לא יהיו מי שיטפלו בחולים. כולם יהיו בבידוד. לא ניתן יד להפקרות הזו" כך כותבת אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחים והאחיות בישראל במכתב חריף שהעבירה לפני דקות אחדות למשרד הבריאות בדרישה ובו דרישה למיגון ראוי לצוותים הרפואיים -ובאופן מיידי. לדבריה, "כבר היום אנו נחשפים לביטוי הטראגי של היעדר מיגון, כאשר רבים מעובדי מערכת הבריאות נדבקו בנגיף תוך כדי עבודתם ואלפים נמצאים בבידוד".

 

אילנה כהן אילנה כהן צילום: נועם מושקוביץ'

עוד מסרה כי "נכון לשעות הצהריים מספר אנשי הצוותים הרפואיים שהוכנסו לבידוד חצה את ה- 2,000. לא ייתכן שבמערכת בריאות שנמצאת במחסור קבוע בתקנים בשגרה, יזלזלו בבריאותם של הלוחמים בחזית - האחים, האחיות וכל הצוותים הרפואיים, ויאבדו כוח אדם נחוץ וקריטי להתמודדות עם הקורונה. דרשנו כבר בשבוע שעבר לדאוג לציוד מיגון לכלל הצוותים ולהנחיות מדויקות לגביי השימוש בו, ולא ניתן להפקרות הזו יד עד שנקבל את המינימום הנדרש והוא הגנה ראויה לצוותים שמטפלים בכלל אזרחי המדינה ועושים זאת בלב שלם. תנו לאחים והאחיות להתעסק בהצלת חיים ולא ברדיפה אחר מסכות".

 

הסתדרות האחיות דורשת ליישם במיידי את ההתחייבות של ראש הממשלה בנימין נתניהו למסגרות חינוכיות לילדי הצוותים הרפואיים: "הממשלה טרם הסדירה את הפתרון לטיפול בילדי עובדי מערכת הבריאות אשר נותרים בביתם ללא השגחה, בזמן שהוריהם - אחים ואחיות, מצויים בחזית הטיפול בקורונה" (אדריאן פילוט).

 

19:10 - מבודדים בכנסת - משכן הכנסת פתוח אבל הכנסת לא תתיר את כניסתם של 3 חברי הכנסת שכרגע יש סימן שאלה לגבי האפשרות שנדבקו בקורונה: אלון שוסטר, רם בן ברק ושר החקלאות צחי הנגבי. השלושה נכחו בשבוע שעבר בכנס של החקלאים, והיום הודיע אחד הנוכחים בכנס שהוא נושא את הנגיף - בעלה של הרופאה מאיכילוב שחלתה בקורונה. שוסטר ובן ברק לא באו להשבעת הכנסת,  אבל הנגבי הגיע והובהר לו שרצוי שיעזוב את המשכן. יודגש כי קצין הכנסת עדכן בדברים את פרופ' סיגל סדצקי, הממונה על בריאות הציבור במשרד הבריאות, וביקש ממנה לקבל בהקדם האפשרי את תוצאות בדיקתו של האזרח - על מנת לשלול אפשרות של הדבקותם של חברי הכנסת (צבי זרחיה).

 

17:15 - רשות שדות התעופה: "המשבר הקשה בתולדותינו" - 34 חברות תעופה פועלות כעת מנתב"ג, זאת ביחס ל-140 חברות תעופה שפועלות שם בימים כתיקונם, כך מודיעה רשות שדות התעופה לנוכח הקורונה. לפי רשות שדות התעופה, לפני שעה קלה הסתיימה הערכת מצב נוספת בראשות מנכ"ל רש"ת, יעקב גנות, ובה נידנו צעדי חיסכון נוספים על מנת לצמצם את הפגיעה הכלכלית הקשה. גנות הנחה להציג עד מחר תוכנית נוספת לקיצוץ במשאבים וכוח אדם במסגרת התכנית יוצאו מיידית 2,000 עובדים לחל"ת. עובדי היום (שעות היום) יוצאו לחופשה מה-15 למרץ עד ה-19 באפריל. שעות נוספות יבוטלו. 10% יקוצצו משכר הבכירים. לפי רש"ת אובדן ההכנסות הישירות שלה הן למעלה מ-200 מיליון שקל מפעילות הזכיינים וכן נפגעו ההכנסות העקיפות בלמעלה ממיליארד שקל.

 

הנתונים שמפרסמת רשות שדות התעופה מורים כי מאז החל המשבר במחצית פברואר ועד סוף חודש מרץ בוטלו כ-6,500 טיסות, וירידה של כמיליון וחצי נוסעים. והתפוסה במטוסים ירדה מכ-80% ל-40% (תומר הדר).

 

16:30 - חברת החשמל מדווחת שכ-110 עובדי המתחם הלוגיסטי שלה בגן שורק נמצאים בבידוד מאז אתמול, זאת לאחר שהתגלה כי עובדת של קבלן של חברת ההסעדה שפועלת במקום היא נשאית של נגיף הקורונה. בחברה טוענים שלא צפויה השפעה ישירה על השירות., ובלי קשר לכך, הנהלת חברת החשמל מתכנסת מידי יום לבחון את השלכות של הקורונה על החברה. יצוין שחברת החשמל היא אחת החברות הממשלתיות הגדולות במשק עם כ-11.5 אלף עובדים. במקביל, רשות החשמל, היא הרגולטור שאחראי על משק החשמל, דחתה את ההגשות לכלל המכרזים הסולאריים שמנוהלים בימים אלו ב-60 יום. המכרז הגדול להקמת שדה סולארי קרקעי עם אגירת חשמל (כלומר שדה שיפעל גם בשעות הלילה), בהיקף של כשני מיליארד שקל, נדחה ממאי ליולי הקרוב (ליאור גוטמן). 

 

 

קרדיט: קבוצת Israel corona map

 

16:19 - בלעדי: רשת הסחר לרכב טרייד מוביל ורשת אוטו דיל מאפשרות לאנשי מכירות לא להגיע

 

בשל הוראות משרד הבריאות ההולכות ומחמירות, ישראלים רבים לא מגיעים לרשתות הסחר ברכב והן מצמצמות פעילות באופן דרסטי. ל"כלכליסט" נודע שטרייד מוביל, מרשתות הסחר הגדולות בישראל צמצמה את מספר אנשי המכירות בסניפיה. מטרייד מוביל נמסר: "טרייד מוביל ממשיכה את הפעילות בהתאם להוראות, מכל סניפי הרשת פתוחים, יש קבלת קהל והמוקד פעיל לסיוע ושירות ללקוחות כרגיל. עובדים שיכולים לעבוד מהבית עובדים כסדרם. בחברה נערכים גם למתן שירות עד הבית, מסירת רכב, טפסים חוזים וכיוצא בזאת.

 

ברשת המתחרה אוטו דיל, מדגישים כי לעת עתה ארבעת הסניפים שלה נותרים פתוחים, אך אנשי מכירות שאינם מסוגלים להגיע לעבודתם, מכיוון שאינם יכולים לעשות זאת בהתאם להוראות משרד הבריאות, אינם נדרשים להגיע לעבודתם. במהלך היומיים האחרונים ביצעו רוב יבואני הרכב היערכות לקראת מעבר של המשק לסגר מלא, זאת גם לנוכח הירידה במספר המבקרים באולמות התצוגה, אך לעת עתה, כך מדגישים יבואני הרכב הגדולים, האולמות ישארו פתוחים.

(תומר הדר ואודי עציון)

  

16:15 - בנק ישראל החל להלוות דולרים לגופים הפיננסיים. לאחר שהחל אתמול בנק ישראל לרכוש אג"ח ממשלתי מגופים פיננסיים ולבצע עסקאות חלף, החל היום הבנק להלוות דולרים לגופים הפיננסיים, בינתיים לתקופה של שבוע, לאור מצוקת הנזילות של המטבע הזר. מצוקת הדולרים שהתעוררה בשוק והקפיצה את שער הדולר לשיעור של 3.75 שקל לדולר היום (ג', נובעת מכך שגופים מוסדיים רבים, הגדילו בשנים האחרונות את החשיפה שלהם למניות בחו"ל (בעיקר בארה"ב). במקרים רבים, מדובר בנגזרות אשר מחייבות את הגופים לגייס דולרים במקרה של ירידה משמעותית בשווי המניות.

 

לאור הביקוש הרב לדולרים, כדי להקל על הגופים הפיננסיים בנק ישראל החל להוות דולרים למשך זמן של שבוע במהלכו מקווים בבנק ישראל ובגופים הפיננסיים יקוזז חלק מההפסד הדולרי. בבנק ישראל מסרבים בשלב זה לחשוף את היקף ההלוואות הדולריות, אולם אומרים כי מדובר בהיקפים נרחבים. בכל מקרה טוענים גורמים המעורבים באותן הלוואות כי מדובר באירועים נקודתיים וכי לאור יתרות המט"ח הרבות של בנק ישראל לא צופים בעיה עתידית. נכון לחודש פברואר עמדו יתרות המט"ח על 131.1 מיליארד דולר, גידול של 1.1 מיליארד דולר בהשוואה לחודש ינואר.

(עומרי מילמן)

 

15:55 - ארקיע מפסיקה לטוס לאילתהחברה תשעה את טיסותיה לעיר עד סוף חופשת הפסח, כך הודיעה היום (ג') ארקיע. עוד מסרה כי מדובר במהלך הנובע מהנחיות משרד הבריאות ומיעוט הנוסעים. לפי חברת ישראייר, בעקבות הודעת ראש הממשלה אודות המצב, תבצע החברה שני סבבי טיסות ביום - בבוקר ובצהריים, זאתכדי לשמר את המשכיות הטיסות בנתיב לאילת לטובת נורמליזציה והטסת רופאים.

(תומר הדר) 

 

15:25 - חברת אגד תפסיק ממחר יופסק התשלום במזומן אצל הנהגים בכלל אמצעי התחבורה הציבורית בישראל.  לפיכך, בקווים הבין-עירוניים ובקווים העירוניים שבהם לא ניתן לעלות דרך כל הדלתות, יתאפשר לעלות דרך הדלת הקדמית מבלי יכולת לשלם לנהג אלא רק לתקף את הרב קו. במקביל, בנוגע לאוטובוסים שבהם ניתן לעלות מכל הדלתות, הציבור מתבקש לתקף באופן עצמאי במכשירי התיקוף בתוך האוטובוס. (ליאור גוטמן)

 

חברת סאני תקשורת, המשווקת הרשמית של סמסונג בישראל, דיווחה היום (ב') כי רוב סניפי החברה נסגרו אתמול, לאור סגירת הקניונים וההוראה להגביל התקהלות עד 10 אנשים. סאני מחזיקה ב-21 סניפים ברחבי הארץ, ול"כלכליסט" נודע כי 15 מתוכן נסגרו אתמול והעובדים נשלחו לחל"ת. כמו כן, שישה סניפים, אשר נמצאים במרכזים פתוחים, ימשיכו לפעול כרגיל, בערים: פתח תקווה, באר שבע, נצרת, רמת ישי, תל אביב וכרמיאל. (אביאור אבו)

 

13:50 - במשרד רה"מ מתקיים בשעה זו  דיון חירום בהשתתפות אנשי האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה. הסוגיה שנבחנת בו היא אילו סקטורים במשק אפשר להשבית, והאם בכלל נכון להשבית מגזרים במשק. נבחנת תרומתו של כל סקטור לתוצר, השפעת השבתת המגזר על נתוני האבטלה, ופגיעת שרשרת בפעילות המשק בעקבות השבתתו של מגזר מסוים. קצב ההידבקות מנגיף הקורונה הנמוך יחסית לעולם מיוחס לעצירה חלקית של פעילות במשק, ומכאן הרצון להעמיק את צעדי המניעה. מנהלים במשרדי ממשלה הרלוונטיים לדיון זומנו אליו, אך השעה האחרונה הזימון בוטל והוחלט על דיון בפורום מוצמצם. (אמיתי גזית)

 

13:45 - אל על צפויה לקבל תמיכה ממדינת ישראל - אך עדיין אינה יודעת מה היקפה זאת לנוכח העובדה שמשבר הקורונה עודו קיים ואינו צפוי לחלוף בקרוב- כך מעדכנת החברה. במהלך הימים האחרונים קיימו נציגי הנהלת אל על שיחות מול משרד האוצר, עד כה ללא תוצאות. בימים אלה ממש נמצאת אל על בתחילתו של תהליך קיצוץ כוח אדם שעשוי להגיע אפילו עד כ- 1,500 עובדים מתוך כ- 6,300 עובדי החברה. העובדים מצידם יצאו בשבוע שעבר להפגנות מול מטה החברה זאת לנוכח מה שהעובדים מגדירים כמתווה פיטורים שהציגו -  במסגרתו היו אמורים להיות מפוטרים כ- 1,400 עובדים - וזאת תוך ויתור על שער למשך מספר שנים. בהנהלת אל על שואפים להגדיל אף יותר את מספר המפוטרים וזאת לנוכח העובדה שבמשרד האוצר דורשים צעדי התייעלות יותר מרחיקי לכת כדי לקבל את הסיוע. בין היתר צפויה אל על להציג עוד השבוע צעדי התייעלות שיתמקדו בעיקר ביחסי אל על מול ספקיה. בפועל, תכנית ההתייעלות של אל על מורכבת משלושה חלקים עיקריים- "תקופת הדממה", תקופה נטולת רווחים, "תקופת התאוששות" במהלכה תשוב החברה לפעילות הדרגתית ותקופת החזר-במהלכה תשיב החברה למדינת ישראל את ההלוואה - שגובהה נאמד, כך פורסם בכלכליסט, בכ-700 מיליון שקל. (תומר הדר)

 

13:00 - משרד החוץ מזהיר את הישראלים מביטולי טיסות. לפי הודעת המשרד: "האגף הקונסולרי במשרד החוץ מפנה את תשומת הלב לעובדה כי לאור התפשטות נגיף הקורונה בעולם, מדינות רבות מכריזות על צמצום או ביטול הטיסות הבינלאומיות, נכנסות ויוצאות.

 

מומלץ על כן לכל אזרח ישראלי השוהה בחו״ל ומתעתד לשוב לישראל, לבדוק מול חברות התעופה וסוכנויות הנסיעות במקום באם הטיסה המיועדת תתקיים ובמידת הצורך, לוודא הזמנת טיסה חילופית". במשרד החוץ מדגישים כי ישראלים השוהים בפרו צריכים לנקוט במשנה זהירות. לפי ההודעה: " משרד החוץ מפנה את תשומת הלב לעת הזו לפרו בה הכריז הנשיא על סגר. הטיסות מפרו לאירופה ואסיה חדלו. הטיסות לשאר היעדים (למעט אירופה ואסיה), יימשכו עד היום בחצות, שעון פרו".

(תומר הדר)

 

ישראלים בהסגר בפרו ישראלים בהסגר בפרו

 

12:35 - מניין הנדבקים בקורונה בארץ עלה בחמישה. משרד הבריאות מסר כי חמישה בני אדם נוספים נדבקו בנגיף הקורונה בישראל. מספר החולים העדכני עומד כעת על 255 בני אדם. בנוסף להם, עוד שמונה תיירים מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ. עד כה בוצעו 8,325 בדיקות קורונה. עוד נמסר כי כעת נמצאים בבידוד ביתי מונע 50,337 ישראלים, כשעד כה היו בבידוד 72,692 בסך הכל. היום החלו בידוד ביתי 1,704 בני אדם.

 

12:12 - לשכת עו"ד תשדר הרצאות מקצועיות לעורכי דין בפייסבוק בענייני בריאות ודיני עבודה. למרות שהכנסים וימי ההשתלמויות בלשכת עורכי הדין בוטלו בשל מגפת הקורונה, הוחלט בלשכת עורכי הדין לשדר בפייסבוק הרצאות מקצועיות לבקשת עורכי הדין בנושאי דיני עבודה, דיני מיסים ובריאות. זאת , לאור המצב כעת במשק – כך נודע לכלכליסט. מדובר בתחומי משפט שרלוונטיים כעת לכלל ציבור הלקוחות ועורכי הדין.

 

ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי מסר בתגובה: "במקביל למענה השוטף שאנחנו מעניקים לציבור עורכי הדין בהתנהלות בתקופת החירום שנכפתה על כולנו, אנחנו מחויבים להמשיך לייצר פעילות אקדמית משמעותית ונעשה זאת החל מהיום באמצעות הרצאות שיועברו בכל תחומי המשפט המגוונים על ידי מיטב עורכי הדין. בימים בהם נגזר על רבים מאיתנו להימנע מהתקהלות, אני מאמין ומקווה שעורכות ועורכי הדין ינצלו עד תום את הערוץ המיוחד שפתחנו עבורם". (ליטל דוברוביצקי)

 

12:07 - המנכ"ל הזמני החדש של משרד הבינוי עו"ד אלעזר במברגר, שעל מינויו הוחלט אתמול, שוהה בביתו בבידוד משום שלפני שבוע חזר מנסיעת עבודה בארה"ב. כך נודע לכלכליסט. במברגר נבחר לתפקיד לאחר שביום חמישי שעבר בני דרייפוס, שאייש עד אז את תפקיד ממלא המקום, התפטר כדי להתחיל תקופת צינון שבסופה יוכל להתמנות רשמית למנכ"ל מפעל הפיס. (אמיתי גזית)

 

11:55 - עוצר יציאות בבסיסים הסגורים בצה"ל למשך חודש. צה"ל הודיע היום כי כ-3,700 חיילים נמצאים בבידוד. מתוכם בכירים בודדים, להם ניתנה אפשרות חיבור להתחבר לרשת צה״לית שמאפשרת לעבוד מהבית. עד כה נמצאו 5 חולי קורונה בצה״ל. לאחר דיון מטכ"לי וסדרה של פגישות של בכירי צה"ל ים מומחים בעולם הרפואה, דרך הפעולה להתמודדות עם נגיף הקורונה בצבא כרגע היא צמצום מגע צבאי עם סביבה אזרחית וצמצום מגע של משרתים עם עצמם. לכן הוכרז על עוצר יציאות לבסיסים סגורים של חודש כאשר הנושא ייבחן מחדש בתחילת שבוע הבא כאשר מי שכרגע פחות הכרחי לתפקוד צה״ל הליבתי נשאר בבית. כלי השייט נכללים בבסיסים הסגורים. עוד נקבע כי תוחמר הכניסה למתקנים חיוניים כמו למשל חמ״ל מטכ״ל, חמ״ל קרייה, לשכות בכירים וחמ״לים פיקודיים. ובהם יבוצעו תשאול מורחב ובדיקות חום.

 

עוד החליטו בצבא על ביטול רוב הגיבושים והצו הראשון נדחה בשלושה שבועות עד לפסח. למרות זאת גיוס מרץ ממשיך כמתוכנן (ללא כניסת הורים) זאת לאור ההבנה כי עלולות להיווצר בעיות בגיוס אוגוסט וכי הוא עלול להדחה לאור שיבושים במערכת החינוך ובחינות הבגרות.עוד אמרו בצבא כי ניתן כרגע לגייס עד 2000 חיילי מילואים לפי הנחיית שר הביטחון, וכי כרגע גויסו 700 בפיקוד העורף.

 

במקביל הנחו בצבא כי דיונים ייכללו עד 10 אנשים למעט בסיסי הכשרה שם מאפשרים לפעול בסד"כ מחלקתי (של כ-30 איש) ובשטח פתוח עד 100 איש. ובחדרי האוכל הגבילו את הכניסה ל--100 איש והוסיפו מחיצות. מרחיבים למידה מקוונת מרחוק כדי להימנע מהתקהלויות גדולות.  (עמרי מילמן)

 

11:35 - פרסום ראשון: הסתערות הצרכנים על רשתות השיווק בשבוע שעבר, שהגיעה לשיא בשבת בה נרשמו תורי ענק מחוץ לחנויות, הובילה לשיא מכירות. מנתוני סטורנקסט לסיכום השבוע 11 השנה (שבוע שנגמר בשבת - נ״ק), מדובר בשבוע עם המכר הגבוה ביותר בשנים האחרונות שהסתכם ב- 1.3 מיליארד שקל. מדובר במכירות הגבוהות בכ- 50% משבוע ממוצע ב-2019 וגבוהות ב-160 מיליון שקל יותר משבוע חג הפסח ב-2019 שהחזיק בשיא עד כה.

קטגוריית נייר טואלט היא הקטגוריה הנמכרת ביותר בשבוע החולף עם מכר של יותר מ34 מיליון שקל. הקטגוריה יותר מהכפילה את עצמה משבוע שעבר וצמחה ב- 124%. לצד זאת, מוצרי השימורים והמזווה ממשיכים בצמיחות חדות, יחד עם מוצרי תמ"ל וחיתולים. (נורית קדוש)

 

11:31 - חברת החשמל תקדם תשלומים לעשרות ספקים בהקף של כ 100 מיליון שקל. כך החליט צוות ייעודי בראשות מנכל חברת החשמל עופר בלוך, חטיבת הכספים ואגף הרכש. בחברה קיבלו בימים האחרונים פניה מהתאחדות התעשיינים, ומיפו את צרכי הספקים ובהם עסקים קטנים ובינוניים שהגישו חשבוניות לתשלום בגין שירותים ומוצרים אשר סופקו לחברה. ההחלטה הייתה שאלו יהנו מתשלום מיידי במזומן במקום תנאי התשלום הקבועים בחוזה.ב ין הספקים אשר יקבלו תשלום מיידי ניתן לציין קבלני תשתיות, יצרני ציוד קריטי לרשת החשמל, קבלני ניקיון ושמירה.בלוך: "הספקים שלנו הם השותפים שלנו. שותפים לדרך, להצלחה וליציבות של החברה. הקדמת התשלום תספק בטחון להמשך רציפות תפעולית של שני הצדדים". (ליאור גוטמן) 

 

11:00 - המדינה לבג"ץ: "הגדרת חולה לפי החוק מאפשרת בקלות להכיר במי ששוהים בבידוד כחולים". המדינה מבקשת לדחות את העתירה לבג"ץ המבקשת לבטל חובתם של מעסיקים לשלם מכיסם עבור ימי הבידוד בהם מחויבים לשהות עובדיהם.

 

במסגרת העתירה טענה העותרת, "סל שרותי סיעוד" באמצעות עו"ד ליאת תבל משרד עורכי דין MEILAW ומשרד עו"ד א. קנולר ושות' כי מטרת העתירה הינה לעשות צדק עם מעסיקים ועובדים כאחד, בעקר במגזר הפרטי, מקום שההנחיה הנ"ל הוצאה בחוסר סמכות לטענת העותרת ולכן דינה בטלות.

 

בתגובה שהגישה המדינה בסופ"ש היא טוענת כי "באשר לטענת העותרת כי השוהים אינם חולים, ולכן אינם זכאים לדמי מחלה, הרי שדינה להידחות. הגדרת חולה לפי חוק דמי מחלה, מאפשרת בנקל להכיר במי ששוהים בבידוד כחולים. זאת הן לפי הממצאים הרפואיים אשר אינם מתמצים אך בתסמינים אלא גם בסיכון שאדם מציב לזולת, והן בשל העובדה שמחמת הבידוד השוהים בבידוד אינם כשירים לבצע את עבודתם". 

 

עוד טוענת המדינה כי משרד האוצר הודיע על פתיחת מסלול מיוחד להעמדת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה להתמודדות עם השפעות הקורונה. במסגרת זו יוכלו הבנקים להעמיד הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בהיקף מצטבר של מיליארד שקלים. מנגד, עו"ד ליאת תבל נציגת העותרים אומרת בתגובה לתשובת המדינה לעתירה כי "המדינה מתנערת מאחריות על התשלום בעבור ימי הבידוד ומציעה למעסיק: שלם לעובד בבידוד, שאינו חולה, בעזרת הלוואה.יש בתשובת המדינה משום יצירת תקדים מסוכן , גם לימים שאחרי משבר הקורונה ", נטען. (ליטל דוברוביצקי)

 

גרף החולים בישראל:

מעודכן לתאריך 16.3 שעה 8:00

 

 

 

 

10:38 - רופא מתחמה במחלקה האורולוגית בבית החולים איכילוב בתל אביב נדבק בנגיף הקורונה. הוא הועבר לאשפוז בבידוד, וכל אנשי הצוות הרפואי והמטופלים שהיו איתו במגע נכנסו גם כן לבידוד. 

 

10:23 - החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הורה על תשלומים מיידים לכלל ספקי הממשלה, תוך קיצור ימי האשראי מ-45 ל-30 ימים. חשבונות בהם צפוי פירעון עד לסוף מרץ ישולמו באופן מיידי. הנחיה זו מהווה הרחבה להנחייה של החשב הכללי שנחשפה בכלכליסט לפיה יש לקצר כמה שניתן את התשלומים לספקים שביצעו את השירות עבור הממשלה, בדגש על ענף התיירות. ההנחיה תקפה בשלב זה לחודש מרץ בלבד. 

 

למעשה הודעת החשב הכללי על הקדמת תשלומים אינה פותרת את הבעיה לספקי מערכת הבריאות. שכן זו הוחרגה מחוק מוסר תשלומים בטענה כי אם תדרש מערכת הבריאות לשלם בזמן סביר לספקים היא עלולה לקרוס. משרדי הבריאות והאוצר היו אמורים לפני מספר שנים כבר להציע פתרון חלופי אולם התעלמו ממה שנקבע בסופו של דבר בוועדת הכלכלה של הכנסת.

 

עו"ד אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר פנה בדחיפות לשר האוצר ולשר הבריאות בדרישה כי יפעלו להקדמת תשלומים לספקי תרופות וציוד רפואי למערכת הבריאות לצורך הצטיידות לשעת חירום. (עמרי מילמן) 

  

10:08 - הכנסת עורכת בדיקת חום לכל מי שנכנס היום למשכן ומגיע לטקס ההשבעה של הכנסת ה-23. עובדי משמר הכנסת בודקים חום בכניסה למשכן. היום יכולים להיכנס למשכן רק בעלי אישורים קבועים ומוזמני הח"כים שיצהירו כי לא שבו מחו"ל בשבועיים האחרונים. (צבי זרחיה)

 

 

בדיקות חום בכניסה למשכן הכנסת בדיקות חום בכניסה למשכן הכנסת צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

 

10:05 - מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם נכנס לבידוד מונע בביתו לאחר שבא במגע עם חולה קורונה מאומת. רותם נאם בפני קורס צוערי משרד החוץ שאחד מתלמידיו נדבק בנגיף. בעקבות זאת כל חניכי הקורס וצוות ההדרכה נכנסו לבידוד, בהם גם נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ שנאם בפני הכיתה. גם דובר משרד החוץ ליאור חייט נכנס לבידוד ביתי לאחר שנסע באוטובוס עם חולה מספר 155 ממודיעין לירושלים.

 

09:57 - שרה ויאיר נתניהו, רעייתו ובנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עברו בדיקה לאבחון נגיף הקורונה, ותוצאותיה יצאו תקינות. בני המשפחה עברו את הבדיקה לאחר שאמש פורסם שראש הממשלה עצמו עבר את הבדיקה, על רקע החמרת המאבק בנגיף. גם הבדיקה שלו יצאה שלילית.

 

 

שרה נתניהו שרה נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

 

09:09 -  דובר צה"ל הודיע כי משרת קבע בצבא נדבק בנגיף הקורונה. מדובר בחולה מספר 247, צעיר בן 22 ממרכז הארץ שמצבו קל, לאחר שבא במגע עם חולה מספר 174. זהו חייל צה"ל החמישי שנדבק בנגיף. 

 

עובד בחברה שנותנת שירותים למשרד הביטחון, שמוצב במתקן בפתח תקווה, חלה בנגיף הקורונה. בתום החקירה האפידמיולוגית, חברי הצוות של העובד הונחו להיכנס לבידוד. ממשרד הביטחון נמסר כי הוא פועל לטיהור המתחם שבו שהה העובד וכי "בשלב זה אין מגבלות נוספות לעובדי הבניין

 

נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, נכנס לבידוד ביתי בעקבות חשיפה אפשרית שלו לנגיף הקורונה. הוא הרצה בשבוע שעבר בפני קורס הצוערים של משרד החוץ, ואחד מתלמידיו נדבק בנגיף. הרשקוביץ נמצא בבידוד בביתו שבחיפה.

 

08:00 - כמו כן, ממשרד הביטחון נמסר הבוקר כי עובד חברה שנותנת שירותים למשרד, המוצב במתקן בפתח תקווה, אומת אמש כחולה קורונה. העובד אושפז ובתום חקירה אפידמיולוגית, בשיתוף עם משרד הבריאות, הונחו חבריו לצוות להיכנס לבידוד. בשלב זה אין מגבלות נוספות לעובדי הבניין. "משרד הביטחון פועל לטיהור המתחם שבו ישב העובד, בהתאם להנחיות משרד הבריאות", נמסר.

 

 

כיכר רבין אמש. הזדהות עם איטליה כיכר רבין אמש. הזדהות עם איטליה צילום: רויטרס

 

אתמול התברר כי במקביל להתפשטות הנגיף בארץ, עלה גם מספר עובדי מערכת הבריאות שנדבקו בקורונה. עובדת בכירה במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות נמצאה חיובית לקורונה, מצבה קל והיא נמצאת בבידוד. העובדת היא סגנית מנהל המעבדה. משרד הבריאות הודיע כי הוא פועל ליצור חלופות לבדיקות באמצעות צוותים ממעבדות אחרות, שכן עובדי המעבדה שעבדה עם אותה עובדת נדרשים אף הם להיכנס לבידוד

 

בשיבא פועלות שתי מעבדות - אחת של משרד הבריאות ואחת שהחלה לפעול אתמול בהנהלת המרכז הרפואי. כעת, לאחר שהעובדת במעבדה של משרד הבריאות חלתה ואנשי צוות שעבדו איתה נשלחו לבידוד ביתי, יופנו רוב המאמצים למעבדה שמנוהלת על ידי המרכז הרפואי שיבא.

 

פינוי חולה קורונה פינוי חולה קורונה צילום: שאול גולן

 

עוד 17 עובדי מערכת הבריאות נדבקו בנגיף, בהם כפי שחשפנו אמש (א') גם מנהלת מחלקה בבית החולים איכילוב. המחלקה על מטופליה ועובדיה הועברה לבידוד במחלקה אחרת. במחלקה אושפזו במהלך השבוע האחרון כמה חולים שנחשדו כחולים בקורונה. הם אושפזו בחדר עם לחץ אוויר שלילי, אך מבקרים במחלקה טענו כי הבידוד לא נשמר, כי הצוות שמטפל בהם מטפל גם בשאר החולים, וכי אחת המאושפזות שנחשדה כחולה אף יצאה להסתובב במסדרונות המחלקה והוחזרה לחדרה באיומים של אנשי ביטחון.

 

 

מעבדה בשיבא מעבדה בשיבא צילום: עמית הובר

 

אמש התברר כאמור כי מנהלת המחלקה, שחשה ברע בימים האחרונים, נדבקה בנגיף הקורונה. עם קבלת הבדיקה החיובית הודיע בית החולים למשפחות החולים כי הם עוברים באופן מיידי למחלקה פנימית אחרת, שם ישהו בבידוד במשך שבועיים יחד עם צוות המחלקה שנחשף אף הוא לנגיף. צוות המחלקה שנחשף יישלח לבידוד ביתי. ככל הידוע, גם בעלה של הרופאה הבכירה חש ברע וייתכן שהדביק אותה. למרות זאת, היא הסתובבה במשך יומיים במחלקה, שבה מאושפזים עשרות קשישים במצב גופני ירוד.

 

 

 

בתוך כך אתמול נודע כי בימים האחרונים אירעה התפרצות של קורונה בבית לדיור מוגן "מגדל נופים" בירושלים. עובדת סוציאלית שלא ידעה כי נדבקה בנגיף הגיעה למקום העבודה וגרמה לשורה של הדבקות. ביום רביעי היא אובחנה ופונתה לבית החולים. "יש כרגע שישה אנשים מאובחנים: שלוש עובדות של הבית, שתי מטפלות זרות, ועוד דייר. המספר צפוי לגדול, כך אני מעריך", אמר ל-ynet רפי פולק מנהל מגדל נופים שבעצמו נמצא בבידוד, כמו גם הצוות הרפואי והדיירים של המקום.

 

עיריית מודיעין-מכבים-רעות עדכנה הלילה כי מטפלת תרפיסטית שעובדת בבית הספר "חוט השני" בעיר נדבקה בנגיף. משרד הבריאות הורה לכל התלמידים, צוותי ההוראה וההורים ששהו בבית הספר בזמן הפורימון להיכנס לבידוד מיידי עד ליום שישי הקרוב.

 

213 חולי קורונה אובחנו עד לשעות הערב בישראל. שניים מהם מאושפזים במצב קשה, 12 בינוני וארבעה החלימו. 33 חולים נמצאים באשפוז ביתי. 2,593 עובדי מערכת הבריאות נמצאים בבידוד. משרד הבריאות ממשיך לפרסם את מסלולי החולים החדשים שאובחנו כדי לאפשר למי שבאו עמם במגע להיכנס לבידוד.

 

בין החולים גם כמה ילדים. חולה מספר 202 היא בת שנתיים וחצי מירושלים שנדבקה ממגע של חולה מאומת. המגעים הקרובים של החולה כבר אותרו ומתודרכים באופן פרטני.

 

 

משרד התחבורה מעביר את אגף הרכב לעבודה במיילים

 

משרד התחבורה משבית את פעילות אגף הרכב ומעביר את הפעילות השוטפת לפניות אינטרנטיות בלבד- כך עולה מהודעה ששלח המשרד אתמול. אגף הרכב במשרד התחבורה הנו האגף האחראי בפועל על ביצוע כל מדיניות משרד התחבורה - רישום של כלי רכב חדשים, טיפול בתאונות דרכים, יישום של מדיניות משרד התחבורה בכל הקשור ברישוי ובתקנות ליבוא והתקנה של חלקי חילוף - ועוד.

 

המעבר לפעילות אינטרנטית גם מול יבואני הרכב וגם מול המוסכים והגורמים העוסקים ברישוי צפוי לייצר עיכובים בתהליכים שונים כדוגמת רישום של מכוניות חדשות, כך טוענים יבואני הרכב. לפי הודעת משרד התחבורה שנמסרה השבוע: "משרד התחבורה נוקט אמצעי זהירות ומניעה במטרה למנוע הידבקויות נוספות. לאור האמור יש להימנע מהגעה פיזית עד כמה שניתן ולהיעזר באמצעים דיגיטליים כגון דואר אלקטרוני, פקסים וטלפונים". בנוסף מודיע משרד התחבורה כי כל מבחני ההסמכה לעוסקים בענף המוסכים לא יתקיימו - עד להודעה חדשה.

 

בנתיים בישראל מוצאים עצמם יבואני הרכב לקראת השקה של שורה של דגמים חדשים, שלא ברור כיצד ישווקו. מיני בעלת הנעה חשמלית, פורד פוקוס, פיג'ו 2008 ודגמים אחרים שהיו אמורים להיות מושקים לציבור החודש עלולים "ליפול בין הכיסאות" לנוכח העובדה שככל הנראה הלקוחות אינם מתעדים להגיע לאולמות התצוגה- וגם כאשר יגיעו, עדיין לא ברור כיצד יממנו את הרכישות לנוכח העובדה שהגופים הגדולים שבדרך כלל מעניקים אשראי, כדוגמת מימון ישיר, הודיעו ממש בימים האחרונים שלנוכח משבר הקורונה יגבילו את ההלוואות. (תומר הדר)

 

x