$
בארץ

נגיף הקורונה

נתניהו מתגאה שישראל היא המדינה שמתמודדת הכי טוב בעולם עם הקורונה - האמנם?

בניגוד לדברי ראש הממשלה, אין לישראל במה להתגאות בשיעורי ההדבקה של תושביה. ברוב מדינות העולם המצב טוב בהרבה מזה הקיים בישראל - כשלוקחים בחשבון את מספר התושבים בכל מדינה, ישראל נמצאת במקום ה-23 בדירוג המדינות עם שיעור הדבקה גבוה, זאת מבין 146 מדינות שבהן התגלתה הקורונה

אדריאן פילוט 16:0015.03.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמחריף מדי יום את המגבלות המוטלות על הציבור על מנת לעצור את התפשטות נגיף הקורונה, שב ומתגאה בכל הנאומים היומיים שלו כי מצבה של ישראל בהתמודדות עם הנגיף הוא בין הטובים בעולם. האם זה נכון? נתוני ההשוואה הבינלאומיים מראים תמונה אחרת לחלוטין.

 

בדירוג מספר הנדבקים בנגיף לפי מדינה, מדורגת ישראל במקום ה-28 בעולם עם כ-200 נשאים מאומתים, והערכות שמדברות על אלפי נשאים; ראשונה נמצאת סין, עם יותר מ-81 אלף נשאים מאומתים.

 

 

הצהרת ראש הממשלה, אמש הצהרת ראש הממשלה, אמש צילום: אלכס קולומויסקי

 

אלא שהמספר הכללי של הנדבקים בנגיף אינו מאפשר להשוות את הביצועים של ישראל בהתמודדות עמו לשאר מדינות העולם. לשם כך יש לבדוק את מספר הנדבקים לנפש - או למיליון איש; כלומר, כדי לבדוק את הצלחת המדיניות הממשלתית לעצירת ההתפשטות עד כה, יש לנכות ולנטרל את גודל האוכלוסייה.

 

כאשר בודקים את הנתונים כך, נרשמת הרעה לא מבוטלת בדירוג של ישראל: היא "עולה" למקום ה-23 בעולם, קרי, ישנו פער של 5 מקומות בין מספר הנדבקים הכללי לבין הנדבקים לנפש. כך, לפי המספרים הרשמיים, בישראל ישנם 23.1 נדבקים למיליון איש. עם זאת,  

נתונים שעשויים "לנחם" אותנו בהקשר הזה הם אלו שלפיהם הפער בין מספר הנדבקים הכללי לבין מספר הנדבקים למיליון נפש גדול בהרבה במדינות כמו גרמניה למשל- שניצבת במקום ה-18 לפי שיעור ההדבקה הכללית, אך מזנקת למקום השישי בעולם כאשר מנטרלים את גודל האוכלוסייה; או נורווגיה, שם נדבקו "רק" 1,111 תושבים (מקום 11 בעולם), אך בשיעור ההדבקה למיליון איש היא ניצבת במקום השני - עם 205 למיליון איש. במקום הראשון לפי שיעור נדבקים למיליון איש ניצבת איטליה, עם 350 חולים למיליון תושבים.

x