$
בארץ

המשותפת המליצה פה אחד על גנץ: "רוצים ממשלת מרכז-שמאל"

בפעם השלישית תוך שנה, יצא לדרך "מצעד הממליצים" אצל נשיא המדינה ריבלין - שהבהיר: "מחויבים לקיים הליכים דמוקרטיים בשעת חירום". הרשימה המשותפת המליצה להטיל את הרכבת הממשלה על גנץ, למרות ש"עדיין יש פער ואין הבטחות של ממש". בערב יגיעו נציגי ישראל ביתנו, שלא ברור איך ינהגו

מורן אזולאי, ynet 12:4415.03.20

פחות משבועיים אחרי בחירות מרץ 2020, ובפעם השלישית תוך שנה - יצא הבוקר (ראשון) "מצעד הממליצים" בבית הנשיא לדרכו. נציגי הרשימה המשותפת פגשו את נשיא המדינה ראובן ריבלין אחרי הליכוד וכחול לבן, ויו"ר המפלגה איימן עודה אמר כי הם החליטו להמליץ פה אחד להטיל את הרכבת הממשלה על יו"ר כחול לבן בני גנץ.

 

עודה התפאר בהישג של מפלגתו בבחירות, ואמר כי "מבחינתנו זה מאבק על הלגיטמיציה שלנו, וככל שנהיה יותר חזקים אף אחד לא יוכל להתעלם מאיתנו". הוא הוסיף: "ניהלנו מגעים עם כחול לבן ודיברנו על כל מיני סוגיות, גם המדינית. דיברנו למשל על תוכנית ענקית כלכלית, על מיגור האלימות בחברה ערבית. בחלק מהדברים הסכמנו ובחלק עדיין יש פער. אין הבטחות של ממש, אבל יש כיוונים מאוד חשובים".

 

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בשל "מצב החירום העולמי והלאומי", הוא העביר הצעה לבני גנץ וכחול לבן להצטרף לממשלת חירום בראשותו למשך שישה חודשים. גנץ טען בתגובה כי מדובר בתרגיל של נתניהו.

 

 

 

 

איימן עודה איימן עודה צילום: יואב דודקביץ

 

"אנו חייבים לאחד כוחות ולהקים ממשלה חזקה ויציבה שתוכל להעביר תקציב ולקבל החלטות קשות", אמר נתניהו. "הממשלה תכהן שישה חודשים ותפקידי השרים יחולקו בצורה שיוויונית. ראש הממשלה לא יוכל לפטר שרים מכחול לבן, וכחול לבן לא תוכל להביע אי אמון בראש הממשלה. בגמר התקופה נחזור למצב הקיים היום".

 

נתניהו הוסיף: "לחלופין, אני מוכן לדון גם בהקמת ממשלת אחדות לאומית עם רוטציה על בסיס שיוויוני בזמן ובהרכב. בממשלת אחדות זו אמשיך לכהן בשנתיים הקרובות כרה״מ, ובזמן הזה בני גנץ יכהן כממלא מקום רה״מ עם אותה חלוקת שרים שיוויונית ואותם כללים לממשלה. בעוד שנתיים בני גנץ ייכנס לתפקיד רה״מ והממשלה תכהן 4 שנים. אני קורא לבני גנץ להיפגש איתי ובמקביל לקיים פגישה בין צוותי המו״מ כדי להקים ממשלה. אני קורא לעמיר פרץ ואביגדור ליברמן לגלות אחריות ולהצטרף לכל ממשלה שנקים".

 

 

גנץ ענה לנתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו, אל תעשה סיבוב על הגב של אזרחי ישראל. מי שרוצה אחדות לא דוחה את המשפט שלו ב-1:00 בלילה ולא שולח 'מתווה אחדות-חירום' לתקשורת, אלא שולח את צוות המו"מ לפגישה. בשונה ממך, אני אמשיך לגבות כל פעולה נכונה של הממשלה ללא כל שיקול פוליטי. כשתהיה רציני - נדבר".

 

נתניהו וגנץ נתניהו וגנץ צילום: עמית שאבי, אבי מועלם

 

בצמרת כחול לבן יש חילוקי דעות חריפים לגבי ההצטרפות ל"ממשלת חירום" בראשות נתניהו. בעוד משה (בוגי) יעלון ויאיר לפיד מתנגדים בחריפות, יו"ר כחול לבן בני גנץ וגבי אשכנזי כבר מוכנים לכך. עם זאת, בכחול לבן ציינו הבוקר כי למרות שמיום שישי בבוקר התקיימו כבר כמה שיחות בין אשכנזי לנתניהו - אין התקדמות כלשהי בנושא.

 

מקורבי גנץ הבהירו מוקדם יותר כי "לא קיבלנו שום הצעה לממשלת אחדות או חירום. נתניהו מסרב לקיים פגישה של צוותי המו"מ, את ההצעות הוא מעביר לתקשורת אבל לא אלינו". גורמים בכחול לבן הוסיפו בעניין שיחות נתניהו ואשכנזי כי "היה ניסיון לבדוק את יש הצעה כלשהי, אבל נתניהו לא אמר דבר מעבר להצעתו הפומבית בתקשורת. אנחנו לא יודעים אפילו מה הוא מציע".

  

מקורבי גנץ הוסיפו: "נתניהו עושה תרגיל מלוכלך כאילו יש הצעה או מו"מ לאחדות - כדי למנוע מחברי הרשימה המשותפת להמליץ על גנץ".

  

ברקע ההכרזה על מצב חירום במערכת המשפט - שגרמה לדחייה בהתחלת משפטו של נתניהו עד חודש מאי - תקף יעלון בחשבון הטוויטר שלו: "כחול לבן מגוייסת למיגור נגיף הקורונה, ללא תנאי או שיקול פוליטי. כחול לבן לא יכולה להיות שותפה לחיסול הדמוקרטיה במדינתנו, על ידי נאשם הבורח ממשפט".

 

אתמול כתב בעקבות ההנחיות החדשות להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה: "כל מי שביקר אותנו כשהזהרנו מפני הפיכתנו לטורקיה של ארדואן, שיעכל ויפנים את הניצול הציני של משבר הקורונה לצרכים פוליטיים אישיים של נאשם לפני משפט".

  

מנגד, חבר הקוקפיט ומספר 4 ברשימה, גבי אשכנזי, אינו מסתיר את הביקורת על יעלון ולפיד. יש לו בטן מלאה והוא סבור שממשלת מיעוט צריכה להיות האופציה האחרונה לפני שהולכים לבחירות בפעם הרביעית. "היינו פסיכים שלא לקחנו את ההצעה ההיא" - כך, לדברי גורמים במפלגה, אמר להם אשכנזי על מתווה האחדות והרוטציה שהוצע בסיבוב הקודם.

 

צריך יותר משתי כפות ידיים כדי לספור את הח"כים בכחול לבן שמכים היום על חטא האחדות שפוספסה. סביר להניח שאילו התסריט הזה היה מתרחש, ובהנחה שנתניהו היה עומד בהסכם, גנץ היה יושב היום בבלפור.

  

בשיחותיו הלא-רבות עם חברי מפלגתו מספר אשכנזי שקשה לו עם ממשלת מיעוט שנתמכת על ידי הרשימה המשותפת. לא בגלל הערבים, אלא בשל חוסר היכולת למשול ולתחזק ממשלה מצומקת וקואליציה שברירית. על אחת כמה וכמה אם מדובר בממשלת מיעוט המושתתת על קולותיהם של שלושת חברי בל"ד. "אני לא ארים את היד עם בל"ד", מצטטים גורמים בכחול לבן את שאמר להם אשכנזי. "ממשלה צרה לא טובה למדינת ישראל".

  

אשכנזי ניסה לשכנע את חבריו לקוקפיט לפעול להקמת ממשלת אחדות, גם אם נתניהו יכהן כראש הממשלה חלק מהזמן. הרי ההצעה הזאת כבר הוצגה לכחול לבן בבחירות הקודמות, אז למה לא עכשיו? גורמים בכחול לבן טוענים כי אשכנזי לא אהב את ההתנהלות של הקוקפיט, בעיקר בדרך קבלת ההחלטות. התחושה הייתה שלפיד - שמתנגד נחרצות לישיבה בממשלה תחת נתניהו - שולט על סדר היום של כחול לבן.

x