$
משפט

הותר לפרסום: החשוד בעבירות מס הוא רואה החשבון של הליכוד

ביהמ"ש התיר לכלכליסט לפרסם כי הליכוד משתמש בשירותי רואה החשבון החיצוני מאור חמו, החשוד בהעלמת מס ודיווח כוזב. חקירתו תמה והראיות יועברו לפרקליטות

עמיר קורץ 09:5415.03.20

בזמן שראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו מתמודד עם כתב אישום, מתברר שגם רואה החשבון החיצוני של הליכוד מאור חמו, המעניק למפלגה שירותי ראיית חשבון זה כמה שנים, מסובך בפרשה פלילית — חשד לעבירות מס בהיקף כמיליון שקל.

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי רשות המסים סיימה לאחרונה חקירה שניהלה נגד רו"ח מאור חמו במשך כמה חודשים, והיא צפויה להעביר בימים הקרובים את החומרים לפרקליטות שתחליט אם להגיש נגדו כתב אישום.

רו"ח מאור חמו בעמוד הפייסבוק שלו. “תלושי שכר פיקטיביים" רו"ח מאור חמו בעמוד הפייסבוק שלו. “תלושי שכר פיקטיביים" צילום: מתוך הפייסבוק של מאור חמו

 

חמו נחשד שהעלים הכנסות בגובה של 524 אלף שקל בין 2014 ל־2017 וניהל ספרים כוזבים בתקופה זו. בנוסף הוא נחשד כי דיווח על הוצאות כוזבות בסכום של 520 אלף שקל בין 2012 ל־2017. בעבר הצהירה נציגת רשות המסים בבית המשפט כי נגד חמו התגבשה תשתית ראייתית להעמדתו לדין.

 

ניסיון למנוע פרסום

 

חמו מעניק בשנים האחרונות שירותי חשבונאות לליכוד, דרך הפירמה שבה הוא שותף. שמה של הפירמה נאסר לפרסום על ידי בית משפט השלום בירושלים, וככל הידוע, החשדות שמיוחסים לחמו אינם קשורים לפירמה או לליכוד והחקירה מתמקדת בו בלבד. עם זאת, אף שהחשדות נגד חמו הפכו לגלויים כבר לפני חצי שנה, בליכוד המשיכו להיעזר בשירותיו היות שלדברי גורם בכיר במנגנון המפלגה, "מדובר רק בחשדות, עוד לא הוגש כתב אישום. בשלב חקירה קשה להזיז אדם מתפקידו".

 

חמו, כמו גם הפירמה שבה הוא שותף, ניסו למנוע בשבועות האחרונים את הפרסום ב"כלכליסט" באמצעות שתי בקשות שהוגשו לבית משפט השלום בירושלים. מנגד, עורכי הדין ירון חנין ובר לאודון ממשרד ליבליך־מוזר־גליק, שייצגו את "כלכליסט", טענו כי יש חשיבות ציבורית לפרסום, שאינו מפר את הצו האוסר בשלב זה לפרסם כעת את שם הפירמה. השופט אלעזר ביאלין דחה את בקשתו של חמו וכתב בהחלטתו כי "לאחר שעיינתי בתוכן הפרסום שהתבקש, ובשים לב לכך שעקרון פומביות הדיון הוא 'עקרון־על', לא מצאתי להיעתר לבקשה". בנוסף הוא הורה על מחיקת בקשת הפירמה להרחבת איסור הפרסום.

 

במסגרת בדיקה שהתנהלה ברשות המסים בשנה שעברה עלה החשד כי רו"ח חמו נוהג להשמיט את הספרה אחרונה בחלק מהחשבוניות שהוא מגיש ובאופן כזה מקטין את הכנסותיו במאות אלפי שקלים. ב־3 ביולי האחרון ביצעו חוקרי משרד חקירות מס הכנסה ירושלים והדרום חיפושים בביתו של חמו ברחובות ובמקום עיסוקו, והוא הובא לחקירה במשרדי מס הכנסה.

 

בבקשה שהגישה רשות המסים למחרת לבית משפט השלום בירושלים לשחרר את חמו בערבות בתנאים מגבילים, היא ציינה כי כאשר הוצגו בפני חמו החשבוניות המקוריות מול המוקטנות הוא טען כי מדובר בטעות ושפנה למע"מ והסדיר איתם את הנושא. אלא שבמס הכנסה טענו כי "בפועל התגלו חשבוניות שהוא לא תיקן". בנוסף, ציינו ברשות המסים שחמו הודה בחקירתו כי "נהג להוציא תלושי שכר פיקטיביים לעובדים שלא עבדו עבורו" ובכך הקטין את הכנסותיו ב־520 אלף שקל.

חמו שוחרר בתנאים מגבילים, כולל איסור יציאה מהארץ לחצי שנה.

 

 

מנהל רשות המסים ערן יעקב מנהל רשות המסים ערן יעקב צילום: דוברות משרד האוצר

 

בדיונים שהתקיימו כבר בחודש אוגוסט אשתקד בבית המשפט טענה נציגת רשות המסים כי חמו נחשד בכך שניסה לשבש את החקירה ונחקר על כך במשטרה. עו"ד עופר רחמני, המייצג את חמו, אישר בדיונים כי חמו הודה בחלק ממה שיוחס לו, אולם טען כי מדובר בסוגיות טכניות בלבד שניתן לסגור במישור האזרחי מול פקיד השומה, וכי במקרים דומים וחמורים פי כמה הרשות בחרה באכיפה מינהלית ולא במישור הפלילי.

 

בדיונים בבית המשפט בשנה שעברה עיכב תחילה השופט איתן כהן את פרסום שמו של חמו, אולם בהמשך התיר לפרסמו תוך איסור לפרסם את שם הפירמה בה הוא שותף ומקום עבודתו. כאמור, הניסיון של חמו ושל הפירמה למנוע בשלב זה את פרסום הקשר של חמו לליכוד נדחה בבית המשפט.

 

“ליקויים אזרחיים נפוצים"

 

עו"ד עופר רחמני מסר בשמו של חמו בתגובה: "מדובר בליקוי מן העבר בדיווח פרטים של רואה החשבון כעצמאי. הם אינם קשורים כלל לפירמה שבה הוא עובד ולאותם לקוחות שלהם נתן שירות - ועל כך אין מחלוקת. הליקויים שנתגלו בביקורת אזרחית של מע"מ הם ליקויים אזרחיים נפוצים, כמוהם מסדירים בכל שנה אלפי נישומים. היקף הסכומים נמוך בהרבה מן הפרסום. מע"מ הסתפק בתיקון הליקויים ואף הדגיש שמדובר בעניין אזרחי בלבד. בהתאם לכך פנה מרשנו, ביוזמתו, גם לרשויות מס הכנסה, לשם הסרת מחדלים וסיום העניין. אנו מאמינים שלא יהיו לכך כל השלכות שהן, למעט הסדרת מחלוקת המס במישור האזרחי".

 

בליכוד ביקשו שלא להגיב לידיעה.

x